Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Кузьмик Валерій Миколайович. Хірургічне лікування переломів та несправжніх суглобів човноподібної кістки кисті : дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / АМН України; Інститут травматології та ортопедії. — К., 2007. — 145арк. — Бібліогр.: арк. 132-145.



Анотація до роботи:

Кузьмик В. М. Хірургічне лікування переломів і несправжніх суглобів човноподібної кістки кисті. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21. травматологія та ортопедія. Державна установа "Інститут травматології та ортопедії Академії медичних наук України", Київ, 2007.

В основу роботи покладено аналіз діагностики та лікування 199 хворих з переломами та псевдоартрозами човноподібної кістки. Кількісно оцінено ефективність різних методів клінічної та інструментальної діагностики, в тому числі магнітно-резонансної томографії та ультрасонографічних досліджень.

У ході аналізу рівня первинної допомоги виявлено, що основними помилками на попередніх етапах діагностично-лікувального процесу були відсутність та неадекватність рентгенобстеження, або його недооцінка; невідповідна як за формою, так і за терміном гіпсова іммобілізація; інтенсивна активна реабілітація суглоба при відсутності ознак консолідації човноподібної кістки.

У роботі експериментально доведено, що за будь-яких анатомічних варіантів кровопостачання човноподібної кістки правильно виконаний дорзальний доступ з метою остеосинтезу спонгіозним аутоштифтом не ушкоджує артеріальну систему живлення кістки.

Аналіз результатів хірургічного лікування показав, що методика синтезу кістковим кортикально-спонгіозним аутотрансплантатом порівняно із методиками остеосинтезу шпицями, васкуляризованим кістковим аутотрансплантантом, видаленням фрагментів або корекційною остеотомією променевої кістки виявила найкращі результати як за термінами консолідації, так і за остаточними функціональними результатами.

Розроблений лікувальний алгоритм дозволяє спланувати як оперативне лікування, так і лікувально-реабілітаційний процес у цілому та зорієнтуватися в реабілітаційному потенціалі кожного конкретного хворого. Його застосування помітно покращує результати хірургічного лікування.

У дисертації наведено експериментальне та практичне розв’язання актуальної наукової задачі, що полягає в удосконаленні методик діагностики і хірургічного лікування хворих із псевдоартрозами та несправжніми суглобами човноподібної кістки кисті шляхом впровадження диференційованого підходу, заснованого на наявності у пацієнта виражених дегенеративних змін у кистьовому суглобі, локалізації лінії перелому, наявності зміщення між уламками, аваскулярного некрозу фрагментів кістки, нестабільності кистьового суглоба та вимогах хворого щодо фізичних навантажень на уражену кінцівку.

  1. Кровопостачання човноподібної кістки має декілька основних анатомічних варіантів: дорзальні, бічно-долонні, проксимальні та дистальні долонні групи судин. В 65% випадків основним постачальником крові до човноподібної кістки є судини, що підходять до кістки з долонного боку. Вірно виконаний дорзальний доступ до човноподібної кістки не ушкоджує артеріальну систему живлення при будь-яких анатомічних варіантах кровопостачання човноподібної кістки.

  2. Основними помилками на попередніх етапах діагностично-лікувального процесу є відсутність рентгенологічного обстеження (19,6%), його неадекватність або недооцінка (17,1%), неадекватна гіпсова пов’язка за формою (13,6%) і термінами іммобілізації (9,5%).

  3. Комплексне обстеження кистьового суглоба за допомогою клінічного, рентгенографічного, магнітно-резонансного та ультрасонографічного методів дозволяє виявити перелом чи псевдоартроз човноподібної кістки та охарактеризувати важливі особливості ушкодження, зокрема розташування і напрямок площини перелому, вид і ступінь зміщення, наявність асептичного некрозу проксимального фрагменту, навіть у дорентгенологічних стадіях. Таке обстеження надає суттєву для тактики лікування інформацію про наявність супутньої дезорганізації суглоба у вигляді нестабільності та артрозу, змін в оточуючих м’яких тканинах та об’єктивну оцінку функціонального стану кистьового суглоба. Все це дозволяє спланувати оперативне лікування і лікувально-реабілітаційний процес в цілому та зорієнтуватися у реабілітаційному потенціалі кожного конкретного хворого.

  4. Синтез човноподібної кістки кістковим кортикально-спонгіозним аутоштифтом за авторською методикою із застосуванням тильного доступу та використанням штифта особливої форми, дозволяє досягнути повноцінної консолідації фрагментів і отримати позитивні функціональні результати у 96,4% випадків.

  5. Методика синтезу човноподібної кістки вільним кортикально-спонгіозним трасплантантом за віддаленими функціональними результатами виявилась найкращою у порівнянні із методиками остеосинтезу шпицями, васкуляризованим кістковим аутотрансплантантом, видаленням фрагментів або коригуючою остеотомією променевої кістки.

  6. Диференційований підхід до вибору методики хірургічного лікування переломів та псевдоартрозів човноподібної кістки згідно запропонованого алгоритму дозволив підвищити ефективність лікування – збільшити кількість відмінних та добрих результатів на 12,8%, зменшити кількість незадовільних результатів більше ніж в 4 рази (p<0,02).

Публікації автора:

    1. Страфун С.С., Безуглий А.А., Кузьмик В.М. Анатомічне обґрунтування раціонального хірургічного доступу при остеосинтезі човноподібної кістки кисті //Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2003. - № 4. – С. 8-11.

    2. Страфун С.С., Безуглий А.А., Тимошенко С.В., Кузьмик В.М. Оперативне лікування переломів та псевдоартрозів човноподібної кістки //Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2006. – №2 (49). – С. 28-33.

    3. Тимошенко С.В., Витриховська О.М., Кузьмик В.М., Безуглий А.А. МРТ діагностика переломів та псевдоартрозів човноподібної кістки //Травма. – 2006. – Т. 7, №5. – С. 663-670.

    4. Страфун С.С., Тимошенко С.В., Кузьмик В.М., Безуглий А.А. Діагностика та лікування больового синдрому в області зап’ястку //Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2006. – №4 (51). – С. 21-27.

    5. Страфун С.С., Безуглий А.А., Тимошенко С.В., Кузьмик В.М. Кровопостачання човноподібної кістки кисті в аспекті вибору хірургічного доступу // Фізіологія та морфологія тканин опорно-рухової системи в нормі і при ішемічних ушкодженнях: Матеріали Всеукраїнської школи з міжнародною участю. - Черкаси, 2007. – С.80-82.

    6. Деклараційний патент № 34381 UA, МПК6 А 61 В 17/60, 17/66. Апарат для остеосинтезу човноподібної кістки кистьового суглоба / В.М. Кузьмик, С.С. Страфун //Український НДІТО; № 99063705; Заявл. 30.06.99; Опубл. 15.02.2001, Бюл. № 1. – 4 с.