Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Пилипенко Тамара Юріївна. Хірургічне лікування складних дефектів черевної стінки : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Пилипенко Т.Ю. Хірургічне лікування складних дефектів черевної стінки.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 - хірургія. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика МОЗ України, Київ, 2009.

Дисертацію присвячено вивченню проблеми хірургічного лікування хворих з складними дефектами черевної стінки. В основу роботи покладені результати обстеження та лікування 160 хворих з великими та гігантськими післяопераційними вентральними грижами.

Дано визначення поняття “складних дефектів черевної стінки”. Встановлено закономірності виникнення післяопераційних ускладнень у хворих з великими та гігантськими післяопераційними вентральними грижами залежно від стану імунологічної реактивності організму, стану тканин в зоні грижових воріт, бактеріологічного забруднення, ступеня підвищення внутрішньочеревного тиску після операції. В роботі показано проведення комп`ютерно - томографічного дослідження у хворих з великими та гігантськими грижами на фоні ожиріння, що дозволяє виявити навіть клінічно недіагностовані дефекти черевної стінки, оцінити вміст грижового мішка та черевної порожнини, та вибрати оптимальну хірургічну тактику. Розроблено алгоритм лікувально-діагностичних заходів і вибору способу пластики черевної стінки з урахуванням можливості адаптації організму хворого до підвищення внутрішньочеревного тиску після операції.

Вдосконалені методики алогерніопластики з використанням поліпропіленових протезів дозволяють успішно ліквідувати поширені дефекти черевної стінки, розширити границі операбельності, сприяти косметичній привабливості.

У дисертації викладено нові методи та підходи вирішення науково-практичного завдання стосовно покращення результатів хірургічного лікування хворих з складними дефектами черевної стінки шляхом розробки удосконалених методик діагностики, вивчення та корекції змін імунного статусу, а також розробки патогенетично обґрунтованих підходів до вибору методів оперативного втручання та індивідуалізації лікувальної тактики, спрямованої на зниження частоти післяопераційних ускладнень.

  1. Складними дефектами черевної стінки слід вважати сукупність патологічних змін у вигляді великої або гігантської вентральної грижі в поєднанні з іншою патологією черевної стінки (відвислим животом, птозом, в’ялістю, наявністю кишкових нориць та ін.).

    Післяопераційні вентральні грижі великих і гігантських розмірів виникають після хірургічних втручань на органах черевної порожнини під впливом різних факторів, основними з яких є нагноєння рани, ожиріння, похилий вік. Вони частіше всього (72,5%) виникають на протязі першого року після операції. З них у 86,2% діагностовано супутні захворювання.

    Для діагностики великих та гігантських післяопераційних вентральних гриж показано проведення комп’ютерно-томографічного дослідження, яке дозволяє виявити грижу навіть при клінічно недіагностованих дефектах черевної стінки, оцінити вміст грижового мішка, величину грижових воріт, виявити супутні захворювання органів черевної порожнини, розрахувати об’єм випинання та черевної порожнини, вибрати оптимальну хірургічну тактику. Ультразвукове сканування у 98% хворих, серед тих, що мали в післяопераційному періоді ускладнення з боку рани, дозволяє їх виявити та провести адекватне лікування.

    Порушення функціонування імунної системи у хворих з складними післяопераційними вентральними грижами характеризується зниженням кількісних показників клітинного імунітету (СД3,СД16), пригніченням функціональної активності фагоцитарної ланки імунітету та помірної активації гуморальної ланки. Все це потребує корекції в перед- та післяопераційному періоді.

    Розроблений алгоритм вибору методу оперативного втручання в залежності від показників внутрішньочеревного тиску дозволяє ліквідувати складні дефекти черевної стінки за рахунок адаптації органів черевної порожнини у 30% хворих з розміром дефекту W3 та у 12,6% хворих з розмірами дефекту W4 з використанням пластики “sublay”.

    Застосування запропонованого комплексного підходу до лікування хворих з складними дефектами черевної стінки, заснованого на виборі адекватного способу пластики черевної стінки і профілактики післяопераційних ускладнень сприяє покращенню результатів у найближчому та віддаленому післяопераційному періоді, знижує кількість гнійно-септичних ускладнень з 15% до 3,8%, скорочує тривалість післяопераційного періоду з 18,1±1,7 діб до 11,2±1,5 діб, дає можливість 97,2 % хворим повернутися до основної роботи, уникнути рецидиву грижі в основній групі в порівнянні з контролем, де рецидив виявлений у 4,1% хворих.

Публікації автора:

1. Шуляренко В.А., Пилипенко Т.Ю. Роль иммунной системы в комплексном лечении сложных дефектов передней брюшной стенки //Актуальні проблеми сучасної медицини.- Вісник Української медичної стоматологічної академії. - 2008. - Т.8. -Вип.4(24).-С.49-53.

2. Мамчич В.І., Шуляренко В.А., Парацій З.З., Шуляренко О.В., Пилипенко Т.Ю. Сучасні аспекти і перспективи діагностики та лікування шлунково-кишкових кровотеч виразкової етіології // Хірургія України. - 2008. - №2 (26). - С.42 - 46. (Дисертант брала участь у підборі матеріалу, його аналізі та проведенні статистичних розрахунків).

3. Шуляренко В.А., Пилипенко Т.Ю., Преподобний В.В., Ковальчук А.П. Використання УЗД і КТ в діагностиці та вибору методики лікування складних післяопераційних вентральних гриж // Клінічна хірургія.- 2009.-№ 3.-С.34-38. (Дисертант брала участь у підборі матеріалу, його аналізі та проведенні статистичних розрахунків).

4. Мамчич В.І., Шуляренко В.А., Пилипенко Т.Ю., Борисюк Д.В. Корекція імунологічної реактивності в комплексній профілактиці раньових ускладнень при хірургічному лікуванні рубцевих вентральних гриж // Збірник наукових праць співробітників НМАПО імені П.Л.Шупика.- Київ.- 2008.- Вип.17.-Кн.2.-С.125-129. (Дисертант брала участь у підборі матеріалу, його аналізі та проведенні статистичних розрахунків).

5. Шуляренко В.А., Пилипенко Т.Ю., Шуляренко Л.В. Шляхи оптимізації хірургічного лікування післяопераційних вентральних гриж // Збірник наукових праць співробітників НМАПО імені П.Л.Шупика.- Київ.- 2008.- Вип.17.-Кн.4.-С.443-451.

6. Пат. 32804 Україна, МПК А 61 В 17/03. Спосіб оперативного доступу у хворих з гігантською рубцевою вентральною грижею із мезо- та гіпогастральною локалізацією грижових воріт та наявністю відвислого живота / Мамчич В.І., Шуляренко В.А., ПилипенкоТ.Ю.; заявник та патентовласник Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика.- № u 200801821; заявл.12.02.08; опубл. 26.05.08, Бюл. № 10.

7. Пат. 34557 Україна, МПК А 61 В 17/00. Спосіб формування пупкової ямки при операціях на передній черевній стінці/ Шуляренко В.А., Пилипенко Т.Ю.; заявник та патентовласник Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика.-№ u 200804587; заявл.10.04.08; опубл.11.08.08, Бюл. № 15.

8. Пат. 37425 Україна, МПК А 61 В 17/00. Спосіб доопераційної діагностики післяопераційної вентральної грижі/Шуляренко В.А., ПилипенкоТ.Ю.,Шуляренко О.В.; заявник та патентовласник Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика.-№ u 200808384; заявл.23.06.08; опубл.25.11.08, Бюл. №22.

9. Пат. 37476 Україна, МПК А 61 В 17/04. Спосіб хірургічного лікування післяопераційних гриж передньої черевної стінки з їх нижньосерединною локалізацією/ Шуляренко В.А., Кандаурова І.В., Пилипенко Т.Ю.; заявник та патентовласник Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика.- № u 200808920; заявл.08.07.08; опубл.25.11.08, Бюл. №22.

10. Мамчич В.І., Шуляренко В.А., Пилипенко Т.Ю. Профілактика післяопераційних ускладнень у хворих з складними дефектами черевної стінки з урахуванням імунологічної реактивності організму // Матеріали V Ювілейної Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю ”Новітні технології в хірургічному лікуванні гриж живота”.-2008.-С.115-116.

11. Фелештинський Я.П., Мамчич В.І., Ватаманюк В.Ф., Пилипенко Т.Ю. Алогерніопластика післяопераційних вентральних гриж гігантських розмірів // Тези доповіді науково-практичної конференції”Актуальні питання сучасної хірургії”.- 2008.-С.280-281. (Дисертант брала участь у підборі матеріалу, його аналізі та проведенні статистичних розрахунків).