Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Гусак Ігор Вікторович. Хворі з перитонітом, гострою кишковою непрохідністю, експериментальні тварини (щури) : Дис... д-ра наук: 14.01.03 - 2005.



Анотація до роботи:

Гусак И.В. Комплексне лікування абдомінального сепсису (експериментально-клінічне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.03 – Хірургія. Дніпропетровської державної медичної академії, Дніпропетровськ, 2004.

Дисертація присвячена проблемі діагностики і комплексного лікування важких гнійно-септичних процесів черевної порожнини і/чи заочеревинного простору – абдомінального сепсису.

Для обґрунтування шляхів рішення проблеми були виконані експериментальні і клінічні дослідження.

Проведені та виконані експериментальні і клінічні дослідження виявили максимальне порушення макрофагально-ендотеліальних взаємозв'язків на рівні стінки тонкого кишечника, аж до деструкції клітин з можливою активацією цитокінового каскаду, грубими порушеннями кисневого обміну і кишкового біоценозу, що дозволяє розглядати виникаючу ентеральну недостатність як провідний патогенетичний фактор розвитку абдомінального сепсису.

Ентеральна недостатність при великих гнійно-запальних процесах черевної порожнини виникає в результаті ендотоксикоза, що формується . У наступному ентеральна недостатність стає провідний фактором (основою) прогресування ендотоксикоза, що на тлі транслокації кишкової мікрофлори, що посилюється, веде до розвитку абдомінального сепсису і поліорганної недостатності.

Вивчено частоту й основні причини виникнення абдомінального сепсису. Розроблено оригінальні способи і пристрої для інтубації кишечника, способи лікування ендотоксикозу і ентеральної недостатності. Запропоновано робочі схеми лікування ендотоксикоза і ентеральної недостатності. Розроблено алгоритм лікування хворих з абдоминальних сепсисом.

Розроблена лікувально-тактична програма дозволила значно поліпшити результати хірургічного лікування хворих з абдомінальним сепсисом, що виразилося в зниженні гнійно-септичних ускладнень з 39,7 до 27,4 % і летальності з 35,7% до 21,5%.

Дисертаційна робота містить результати поглиблених лабораторних, експериментальних та клінічних досліджень, обгрунтування розробок нових методів профілактики і лікування абдомінального сепсису у хворих з поширеними гнійно-септичними процесами черевної порожнини та заочеревинного простору.

  1. Абдомінальний сепсис є системною запальною реакцією у відповідь на виникнення первинно запального і вторинно інфекційного процесу в черевній порожнині і/чи заочеревинному просторі, який виникає у 1-4 % випадків гострих хірургічних захворювань органів черевної порожнини на тлі синдрому ентеральної недостатності і явищ ендотоксикозу.

  2. Зміни, що виникають у клітинах легень, печінки і кишечника тварин з експериментальним перитонітом, ведуть до порушень синтетичних, репаративних, біоенергетичних процесів з розвитком гіпоксії, найбільш вираженим у тонкому кишечнику. Прогресування процесів дистрофії-деструкції в системі кооперації макрофагів і клітин ендотелію створює умови для розвитку ендотеліальної дисфункції й активації цитокінового каскаду.

  3. Гіпоксія стінки кишки, що розвивається, веде до порушення її захисної і бар'єрної функції, що на тлі прогресуючої дистальної колонізації кишечника патогенною мікрофлорою підсилює феномен транслокації з проривом бактерій через бар'єр лімфатичних вузлів в органний і системний кровоток. Виявлені порушення функції кишечника є центральною ланкою формування поліорганної недостатності при великих гнійно-запальних процесах черевної порожнини.

  4. Ентеральна недостатність при великих гнійно-запальних процесах черевної порожнини виникає в результаті ендотоксикоза, що формується. У подальшому, ентеральна недостатність стає провідним фактором (основою) прогресування ендотоксикоза, що на тлі посиленої транслокації кишкової мікрофлори веде до розвитку абдомінального сепсису і поліорганної недостатності.

  5. Дослідження поліморфізму головного комплексу гістосумісності (HLA) у хворих з абдомінальним сепсисом дозволяє розглядати HLA DR2+ як маркер «ризику» виникнення ускладнень, що дає можливість обґрунтування індивідуального підходу у виборі лікувальної тактики і прогнозу захворювання.

6. Основою ефективного комплексного лікування абдомінального сепсису є радикальне оперативне втручання з елементами інтраопераційної детоксикації й обов'язковою інтубацією тонкого кишечника, з наступною адекватною корекцією метаболічних розладів, раціональною де-ескалаційною антибактеріальною терапією з поетапною елімінацією ендотоксикоза за допомогою розроблених оригінальних схем інтра- і екстракорпоральної детоксикації.

7. Удосконалені нами способи інтубації тонкого кишечника з використанням її численних функцій (декомпресія, інтестинальний лаваж і діаліз, ентеросорбція і селективна деконтамінація кишечника, раннє ентеральне зондове харчування і корекція мікробіоценозу) є визначальним методом лікування ентеральної недостатності і профілактики поліорганної недостатності у хворих на абдомінальний сепсис.

8. Де-ескалаційний підхід вибору антибактеріальної терапії при абдомінальному сепсисі забезпечує 80% ефективності, не супроводжується істотними змінами з боку антибіотикорезистентної мікрофлори, що дозволяє трактувати його як «золотий стандарт» лікування абдомінального сепсису.

9. Розроблені нові методи діагностики ступеня тяжкості ендотоксикоза на етапах його розвитку є підставою для адекватного вибору методик метаболічної корекції і диференційного поетапного використання запропонованих і удосконалених методів детоксикації.

10. Запропонований спосіб лікування ендотоксикоза у хворих з абдомінальним сепсисом, який полягає в поетапній нормалізації порушень гомеостазу з екстракорпоральною детоксикацією і застосуванням імунофана, використання біомолекулярних ефектів кріоконсервированих ембріональних гемопоетичних клітин, дозволяє здійснювати сполучену корекцію інтоксикаційного синдрому і порушень імунореактивності, що підсилює ефект детоксикації.

11. Використання розробленої лікувально-тактичної програми дозволило знизити число гнійно-септичних ускладнень у хворих з абдомінальним сепсисом з 39,7 до 27,4 % і летальність з 35,7% до 21,5%.

Публікації автора:

1. Острый панкреатит / Спиженко Ю.П., Криворучко И.А., Гусак И.В. и др. – Харьков, 1994. – 155 с.

Здобувач написав 2-у главу.

2. Гелий-неоновые лазеры в хирургии / Спиженко Ю.П., Криворучко И.А., Гусак И.В. и др. – Харьков, 1995. – 152 с.

Здобувач написав 3 главу.

3. Гнойный перитонит / Цыганенко А.Я., Бойко В.В., Криворучко И.А., Гусак И.В. и др.; Под ред. акад. А.Я.Цыганенко. – Харьков, 2002. – 280 с.

Здобувач написав 2 главу.

4. Квантово-биологическая теория / Под ред. проф. Бойко В.В. и проф. Красноголовца М.А. – Харьков: “Факт”, 2003. – 968 с.

Здобувач написав 25 главу.

5. Гусак І.В. Роль інтубації кішківника в лікуванні ентеральної недостатності у хворих на абдомінальний сепсис // Галицький лікарський вісник. – 2001. – № 3. – С. 97-99.

6. Гусак И.В. Особенности антителообразования и экспрессии гапло- и диплотоков HLA у больных с абдоминальным сепсисом // Харківська хірургічна школа. – № 4. – 2003. – С. 68-70.

7. Гусак И.В. Выбор тактики лечения эндотоксикоза и энтеральной недостаточности у больных с абдоминальным сепсисом // Харківська хірургічна школа. – 2004. – № 1-2 – С. 157-159.

8. Гусак І.В. Деякі питання інтенсивної терапії хворих на абдомінальний сепсис // Практична медицина. – Львів. – 2004. – Т. Х, № 1. – С. 31-33.

9. Гусак І.В. Лікування синдрому ентеральної недостатності у хворих на абдомінальний сепсис // Acta Medica Leopoliensia (Львівський медичний часопис). – 2004. – Т. IX. – №3. – С. 55-57.

10. Гусак І.В. Визначення, частота та головні причини виникнення абдомінального сепсису // Харківська хірургічна школа. – 2004. – № 4.– С. 30-33.

11. Тактика лечения послеоперационных кишечных свищей /Веллер Д.Г., Логачев В.К., Усиков Ф.Ф. и др. // Клиническая хирургия. – 1991. – № 2. – С.19-21.

Здобувач виконував обробку і аналіз клінічного матеріалу, брав участь у написанні статті.

12. Антибактериальная и иммунокорригирующая терапия разлитого гнойного перитонита / Зайцев В.Т, Криворучко И.А., Гусак И.В. и др. // Клиническая хирургия. – 1992. – №4. – С. 1-3.

Здобувач здійснював оперативні втручання, аналізував клінічний матеріал, редагував статтю.

13. Применение гелий-неонового лазера в комплексе лечения послеоперационного внутрибрюшного абсцесса / Зайцев В.Т., Гусак И.В., Криворучко и др. //Клінічна хірургія. – 1993. – № 6 – С. 3-5.

Здобувач здійснював оперативні втручання і опрацьовував в клініці методики застосування лазерного випромінювання у хворих на перитоніт.

14. Механизмы возникновения полиорганной недостаточности при перитоните/ Криворучко И.А., Гусак И.В., Тищенко А.М. и др. // Клінічна хірургія. – Київ, 1996. – № 2-3. – С. 32.

Здобувач зробив аналіз літературних даних і аналізував клінічний матеріал.

15. Беличенко И.С., Гусак И.В. Применение методов пошагового и множественного линейно- регрессионого анализа при обработке экспериментальных данных у больных гнойным холангитом // Вісник проблем біології і медицини. – 1998. – Вип. 25 . – С. 8-11.

Здобувач аналізував клінічний матеріал та редактував статтю.

16. Использование гемопоэтических клеток эмбриональной печени человека при лечении эндотоксикоза у гнойно-септических больных / Зайцев В.Т., Гусак И.В., Климова Е.М. и др. // Наук. вісник Ужгородського університету. – «Медицина». –– Ужгород. – 1999. – № 10. – С. 71-72.

Здобувач здійснював виділення гемопоетичних клітин ембріональної печінки і застосував їх у лікуванні хворих.

17. Иммунные нарушения и принципы иммунокорригирующей терапии у больных разлитым перитонитом / Криворучко И.А., Климова Е.М., Гусак И.В. и др. // Галицький лікарський вісник. – 1999. – Т. 6, №3 . – С. 25-26.

Здобувач здійснював оперативні втручання, здійснив набір та обробку клінічного матеріалу, написав статтю.

18. Криворучко И.А., Гусак И.А., Смачило Р.М.. Организационно-методологические аспекты лечения тяжелого сепсиса // Експериментальна і клінічна хірургія. – Харків, 1999. – № 3. – С. 109-110.

Здобувач здійснював оперативні втручання, аналізував результати лікування і зробив висновки.

19. Тактика и техника коррекции энтеральной недостаточности при перитоните и острой непроходимости кишечника / Зайцев В.Т, Криворучко И.А., Брусницына М.П. и др. // Клінічна хірургія. – 1999. – № 11. – С. 36-38.

Здобувач зробив аналіз літератури і запропонував класифікацію ентеральної недостатності.

20. Некоторые клеточные и молекулярные механизмы печеночной недостаточности у неотложных хирургических больных / Зайцев. В.Т., Криворучко И.А., Гусак И.В. и др. // Наук. вісник Ужгородського університету. – «Медицина». – Ужгород, 1999. – № 10. – С. 73-74.

Здобувач зробив аналіз літератури і обробив клінічні матеріали.

21. Роль кишечника в формировании синдрома полиорганной дисфункции при распространенном перитоните: стостояние кишечных макрофагов и динамика нарушений экосистемы у крыс / И.А.Криворучко, Ю.В.Иванова, И.В.Гусак и др. // Проблеми військової охорони здоров’я: Зб. наук. праць Української військово-медичної академії. – Київ. – 2000. – Вип. 7. – С. 398-402.

Здобувач виконував експеримент і аналізував експериментальні результати.

22. В.В.Бойко, И.А.Криворучко, И.В.Гусак. Абдоминальный сепсис: диагностика и лечение // Международный медицинский журнал. – 2002. – № 1-2. – С. 102-111.

Здобувач здійснював оперативні втручання і аналіз клінічного матеріалу, проводив оформлення статті.

23. Бойко В.В., Криворучко И.А., Гусак И.В. Пути снижения риска смертности у больных, оперированных по поводу абдоминального сепсиса // Клин. антибиотикотерапия. – 2002. – № 3 (7). – С. 7-17.

Здобувач здійснював оперативні втручання і аналіз клінічного матеріалу, проводив оформлення статті.

24. Гусак І.В., Криворучко І.А. Хірургічне лікування множинних абсцесів черевної порожнини // Acta Medica Leopoliensia (Львівський медичний часопис). – 2001. – Т. VII, №3. – С. 40-42.

Здобувач здійснював оперативні втручання і аналіз клінічного матеріалу, написав статтю.

25. Тактика лечения хирургических больных с синдромом эндогенной интоксикации при нозокомиальной пневмонии / Хижняк А.А., Климова Е.М., Гусак И.В. и др. // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – 2001. – №2 (15). – С. 55-58.

Здобувач здійснював оперативні втручання і аналіз клінічного матеріалу, редагував статтю.

26. Гусак И.В., Невзоров В.П, Невзорова О.Ф. Изменения ультраструктуры макрофагов и эндотелиоцитов печени, легких и тонкой кишки при перитоните у крыс // Експериментальна і клінічна медицина. – Харків. – 2003. – № 3-4. – С. 98-101.

Здобувач зробив експеримент, аналіз експериментальних даних і зробив висновки.

27. Гусак И.В., Козлова Т.В. Интенсивная терапия гнойно-септических осложнений в абдоминальной хирургии // Харківська хірургічна школа. – 2003. – №3. – С. 77-79.

Здобувач здійснював оперативні втручання, аналіз клінічного матеріалу, редагував статтю і зробив висновки.

28. Роль эндотелина – 1 в патогенезе септического шока при абдоминальном сепсисе / Криворучко И.А. Бойко В.В., Гусак И.В. и др. // Клінічна хірургія. – 2004. – №1. – С. 30-33.

Здобувач здійснював оперативні втручання і аналіз клінічного матеріалу, проводив оформлення статті.

29. Роль кишечника в патогенезе синдрома полиорганной дисфункции при распространенном перитоните / Криворучко И.А., Бойко В.В., Иванова Ю.В. и др. // Клінічна хірургія. – 2000. – № 6. – С.45-47.

Здобувач здійснював оперативні втручання і аналіз клінічного матеріалу, проводив оформлення статті.

30. Современные аспекты диагностики и лечения острой кишечной непроходимости / Бойко В.В., Криворучко И.А., Брусницына М.П. и др.// Таврический мед. биол. вестник. – 2001. – Т. 5, № 1. – С. 41-43.

Здобувач брав участь у наборі та аналізі клінічного матеріалу, написанні та редагуванні статті.

31. Гусак И.В. Комплексное лечение энтеральной недостаточности у больных с абдоминальным сепсисом. // Зб. наук. праць Запорізького держ. інст. удоск. лікарів. – 2003. – Вип. 64. – С. 382-386.

32. Гусак. И.В. Релапаротомия как первый этап детоксикации при послеоперационном перитоните // Гнойно-септические осложнения в неотложной хирургии. Тез. науч. практ. конф. хирургов Украины. – Харьков, 1995. – С. 68-70.

33. Гусак И.В. Активная детоксикация в лечении хирургического эндотоксикоза // Гнойно-септические осложнения в неотложной хирургии. Тез. науч. практ. конф. хирургов Украины . – Харьков, 1995. – С. 209 -211

34. Уровень интерлейкина-8 и эндотелина-1 при инфицированном панкреонекрозе / Бойко В.В., Криворучко И.А., Гусак И.В. и др. // Материалы IX Всероссийского съезда хирургов. – Волгоград. – 1995. – С. 18.

Здобувач аналізував клінічний матеріал, редагував текст доповіді.

35. Криворучко И.А., Гусак И.В, Брусницына М.П. Оценка эффективности парентерального питания у больных // Матеріали XIX зїзду хірургів України. (21-24 травня 2000): Зб. наук. статей. Харків, 2000. – С. 34-39.

Здобувач здійснив аналіз клінічного матеріалу.

36. Криворучко И.А., Гусак И.В., Андреещев С.А. Клинико-морфологические варианты течения панкреонекроза в септической стадии и его хирургическое лечение // Мат. ІІ конгресу хірургів України: Зб. наукових робіт. - Київ-Донецьк. – “Клінічна хірургія”. – 1998. – С. 120-122.

Здобувач здійснював оперативні втручання, аналіз літературного і клінічного матеріалу.

37. Гусак И.В. Стратегия антибактериальной терапии абдоминального сепсиса // Матеріали ХХ зїзду хірургів України. – Тернопіль, 2002. – Т. 1. – С. 393-394.

38. Неотложная релапаротомия /Шалимов А.А., Саенко В.Ф., Зайцев В.Т. и др. // Метод. реком. – Киев, 1984. – 28 с.

Здобувач зробив аналіз літературних даних, приймав участь в обробці клінічних результатів дослідження.

39. Гусак И.В. Интенсивная терапия хирургического сепсиса / VIII респ. конф. ученых медиков по акт. вопросам гастроэнтерологии. – Днепропетровск, 1987. – С. 17–18.

40. Клинические аспекты энтерального и парентерального питания у больных в до- и послеоперационном периоде, критерии оценки его состояния/ Веллер Д.Г., Усиков Ф.Ф., Гусак И.В. и др. // Акт. проблемы искусственного питания в хирургии: Тр. Всесоюзн. симпозиума с международным участием. – Москва, 1990. – С.17-18.

Здобувач проаналізував досвід хірургічного лікування, брав участь у написанні тез.

41. 25-летний опыт интубации кишки у больных острой кишечной непроходимостью и перитонита / Веллер Д.Г., Усиков Ф.Ф., Гусак И.В. и др. // Избр. вопр. неотл. хирургии органов бр. полости. Анот. прог. респ. науч.-практ. конф. – Харьков, 1990. – С. 6-7.

Здобувачем здійснювались оперативні втручання, обробка клінічного матеріалу, написання тез.

42. Дифференцированные показания к интубации кишечника в абдоминальной хирургии с лечебной и профилактической целью / Веллер Д.Г., Усиков Ф.Ф., Гусак И.В. и др. // Инф. письмо. – Киев, 1991.

Здобувачем здійснювались оперативні втручання, аналіз клінічного матеріалу, написання листа.

43. Наложение кишечных анастомозов в условиях инфицирования брюшной полости /Зайцев В.Т., Усиков Ф.Ф., И.В.Гусак и др. // Инф. письмо. – Киев, 1991.

Здобувачем здійснювались оперативні втручання і аналіз клінічного матеріалу.

44. Применение лазера в комплексном лечении местных и разлитых перитонитов / Веллер Д.Г., Усиков Ф.Ф., Гусак И.В. и др. // Использование физических методов в хирургии. Тез. докл. семинара-совещания главных хирургов путей. – Харьков, 1991. – С. 11-12.

Здобувачем розроблена і застосована у клініці методика внутрішньочеревного застосування лазерного випромінювання.

45. Усиков Ф.Ф., Гусак И.В., Бандура А.И. Поздняя диагностика актиномикоза, осложненного септикопиемией // Клиническая хирургия. – 1991. – № 10. – С. 71-72.

Здобувач здійснював оперативне втручання, редагування статті.

46. Усиков Ф.Ф., Гусак И.В. Применение лазеров в комплексном лечении местных и разлитых перитонитов. Тез. сетевой науч-практ. конф. Харьков, 1991.

Здобувачем удосконалені методики внутрішньочеревного застосування лазерного випромінювання, підсумовані результати впровадження.

47. 25-летний опыт интубации тонкой кишки у больных острой кишечной непроходимостью и перитонита / Веллер Д.Г., Усиков Ф.Ф., Гусак И.В. и др.// Респ. межвед. сб. Общая и неотложная хирургия. – Харьков. – 1992. – Вып. 22. – С. 23-24.

Здобувач зробив аналіз клінічних даних, брав участь у написанні тез.

48. Логачев В.К., Гусак И.В., Логачева Л.А. Выбор способа завершения резекции тонкой кишки в ургентной ситуации //Акт. вопросы неотложной хирургии органов брюшной полости: Тез. докл. – Харьков. – 1993. – С.57-58.

Здобувач здійснював оперативні втручання, аналізував клінічний матеріал, редагував тези.

49. Регионарная внутриартериальная терапия – новое в лечении больных перитонитом / Р.И.Османов, Г. Райимов, И.В.Гусак и др. // Акт. вопросы неотложной хирургии органов брюшной полости: Тез. докл. – Харьков. – 1993.– С. 27-28.

Здобувач приймав участь в розробці методик внутрішньоартеріальної терапії, вивчив результати їх застосування.

50. Логачев В.К., Гусак І.В. Лікування трубчастих кишкових нориць// Перший (XVII) зїзд хірургів України. Тези доповідей. – Львів, 1994. – С.178.

Здобувач здійснював оперативні втручання, аналіз клінічного матеріалу і редагував тези.

51. Применение низкоинтенсивного лазерного излучения при повторных операциях по поводу перитонита / Усиков Ф.Ф. Логачев В.К., Гусак И.В. и др. //Тез. юбил. конф., посв. 75-летию проф. Л.Г.Завгороднего. – Донецк. – 1994. – С. 127.

Здобувач розробив і впровадив методики лазерного випромінювання, аналізував клінічний матеріал.

52. Криворучко И.А., Голобородько Н.К., Гусак И.В. Влияние Альвезина и свежезамороженной плазмы на систему гемостаза и периферический кровоток у больных с коагулопатическими кровотечениями // Мат. III Республ. наук. практ. конф. «Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов». – Харьков. – 2000. – С. 32-33.

Здобувач здійснив набір та аналіз клінічного матеріалу, редагував матеріали доповіді.

53. Спосіб лікування ентеральної недостатності /Гусак І.В., Бойко В.В., Криворучко І.А. та ін. // Інформаційний бюл. Додаток до “Журналу Академії медичних наук України ”. – Вип. 15. – С. 17.

Здобувач розробив і впровадив у клінічну практику спосіб лікування, редагував текст нововведення.

54. Усиков Ф.Ф., Логачов В.К., Гусак И.В. Применение трехэлементных обтураторов для лечения наружных кишечных свищей // Інф. про нововведення. –Київ, 1994. – Вип. 10 "Хірургія". – С. 4.

55. Логачов В.К., Гусак И.В. Местное консервативное лечение несформировавшихся наружных кишечных свищей // Інф. про нововведення. – Київ, 1994. – Вип. 10 "Хірургія". – С. 4.

56. Логачов В.К., Гусак И.В., Логачова Л.А. Восстановление пассажа после резекции тонкой кишки в условиях разлитого перитонита // Інф. про нововведення. – Київ, 1994. – Вип. 10 "Хірургія". – С. 4.

57. Пат. № 28957 А Україна. Спосіб визначення тяжкості гнійної інтоксикації/ Гусак І.В., Бєліченко І.С. – Заявл. 97115569 20.11.97; Опубл. 16.10.2000. – Бюл. № 5-11.

Здобувач запропонував спосіб, впровадив спосіб і вивчив результати його застосування.

58. Пат. № 40318 А Україна. Спосіб інтубації кишечника / Бойко В.В., Логачов В.К., Гусак І.В., Криворучко І.А., Іванова Ю.В.Заявл. 2000126953 05.12.2000; Опубл. 16.07. 01. Бюл. № 6.

Здобувач провів патентний пошук, впровадив спосіб у клінічну практику.

59. Пат. № 45724 А Україна. Спосіб лікування ентеральної недостатності / Гусак І.В., Бойко В.В., Криворучко І.А., Іванова Ю.В. Заявл. 2001064141 15.06.01; Опубл. 15.04.02. Бюл. №4.

Здобувач запропонував спосіб, впровадив спосіб і вивчив результати його застосування.

60. Пат. № 45643 А Україна. Спосіб детоксикації організму / Бойко В.В., Криворучко І.А., Гусак І.В., Донець М.П., Іванова Ю.В., Пєєв С.Б., Клімова О.М. Заявл. 2001053393 21.05.01; Опубл. 15.04.02 Бюл. № 4.

Здобувач брав участь у розробці і впровадженні способу, підсумовував результати його застосування.

61. Пат. № 61499 А Україна. Спосіб лікування розлитого гнійного перитоніту /Бойко В.В., Криворучко І.А., Гусак І.В., Іванова Ю.В., Сейдаметов Р.Р., Логачов В.К. Заявл. 2003021377 17.02.03; Опубл. 17.11.03. Бюл. №11.

Здобувач брав участь у розробці і впровадженні способу, підсумовував результати його застосування.

62. Пат. №65835 А Україна. Пристрій для трансцекальної інтубації тонкого кишечнику / Гусак І.В., Бойко В.В., Криворучко І.А., Логачов В.К., Сейдаметов Р.Р., Іванова Ю.В. Заявл. 2003065237 06.06.03; Опубл. 15.04.04. Бюл. №4.

Здобувач розробив пристрій, впровадив його у клінічну практику.