Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Човганюк Ольга Степанівна. Клінічна ефективність кандесартану і моксонідину в умовах тривалого застосування еналаприлу у хворих на артеріальну гіпертензію з інсулінорезистентністю : Дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Івано-Франківський держ. медичний ун-т. — Івано-Франківськ, 2006. — 172арк. — Бібліогр.: арк. 138-161.



Анотація до роботи:

Човганюк О.С. Клінічна ефективність кандесартану і моксонідину в умовах тривалого застосування еналаприлу у хворих на артеріальну гіпертензію з інсулінорезистентністю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Івано-Франківський державний медичний університет, Івано-Франківськ, 2006.

Уперше обґрунтовано переваги застосування кандесартану у хворих на АГ з реактивним типом гіперінсулінемії в умовах тривалого застосування еналаприлу і розроблено призначення моксонідину для хворих на АГ із спонтанним типом гіперінсулінемії.

Вперше доведено, що при АГ з ІР ендотеліальна дисфункція супроводиться не лише підвищенням рівня циркулюючого Е-1, а й активацією ендотеліального цитокіну, стимулятора ремоделювання судин і ангіогенезу ВЕФР, рівень якого підвищується в крові. Встановлено неоднозначні рівні концентрації потужного вазоконстриктора Е-1 та ВЕФР у хворих на АГ в залежності від типу гіперінсулінемії. Якщо концентрація Е-1 в межах норми, то і рівень ВЕФР на верхній межі норми. При збільшенні рівні ІРІ в крові – концентрація Е-1 та ВЕФР збільшувалась і досягала максимального значення у хворих з спонтанною гіперінсулінемією.

Приоритетними є дані про зниження інтенсивності інсулінорезистентності та нормалізацію прогностично несприятливих добових профілів АТ під впливом кандесартану та моксонідину в умовах тривалого застосування еналаприлу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та вирішення конкретного актуального питання клінічної кардіології – патогенетичне обґрунтування диференційованих підходів до комплексної терапії із включенням кандесартану чи моксонідину в умовах тривалого застосування еналаприлу у хворих на АГ з різними типами гіперінсулінемії.

1. Достатній антигіпертензивний ефект тривалого понад 1,5 роки застосування еналаприлу спостерігається лише у 28,24% хворих з інсулінорезистентністю. Інсулінорезистентність формується за рахунок зменшення чутливості тканин до інсуліну та збільшення секреції інсуліну за показником С-пептиду в крові, що обумовлює розвиток гіперінсулінемії. Реактивна гіперінсулінемія зумовлена помірним зниженням чутливості тканин до інсуліну та інтенсивним приростом секреції інсуліну після навантаження глюкозою. Спонтанна гіперінсулінемія характеризується підвищеним рівнем інсуліну в крові як до, так і після навантаження глюкозою за рахунок вираженого зниження чутливості тканин до інсуліну, після навантаження глюкозою – меншим ступенем приросту секреції інсуліну порівняно із реактивною гіперінсулінемією. Інсулінорезистентність супроводжується ендотеліальною дисфункцією з підвищеними рівнями Е-1 та ВЕФР в крові, гіперальдостеронемією та гіперкортизолемією.

2. В умовах тривалого застосування еналаприлу в поєднанні з кандесартаном позитивний антигіпертензивний ефект характерний для хворих з нормальним ІРІ в крові у 72,41% випадках, при реактивній гіперінсулінемії – у 62,93%, при спонтанній – у 27,78% випадках. Кандесартан позитивно впливає на добовий профіль АТ, сприяє формуванню нормальних циркадних ритмів АТ, зниженню варіабельності АТ при нормальному рівні ІРІ в крові та при реактивній гіперінсулінемії і в меншій мірі при спонтанній гіперінсулінемії.

3. Кандесартан в умовах тривалого застосування еналаприлу сприяє зниженню гіперінсулінемії за рахунок нормалізації секреції інсуліну за рівнем С пептиду та за рахунок підвищення чутливості тканин до інсуліну, що супроводжується регресією ендотеліальної дисфункції із зниженням рівнів Е-1, ВЕФР в крові, зменшенням гіперальдостеронемії та зниженням дисліпідемії за рахунок зниження рівнів загального холестерину і тригліцеридів у більшій мірі у хворих із реактивною гіперінсулінемією порівняно зі спонтанною гіперінсулінемією.

4. Позитивний антигіпертензивний ефект моксонідину в умовах тривалого застосування еналаприлу характерний для хворих з реактивною гіперінсулінемією у 81,82%, із спонтанною – у 77,78% випадках.

5. Комбінована терапія еналаприлом і моксонідином у порівнянні із лікуванням еналаприлом і кандесартаном сприяє більш інтенсивному зниженню інсулінорезистентності за рахунок відновлення чутливості тканин до інсуліну та нормалізації його секреції за рівнем С-пептиду в крові у хворих з реактивною гіперінсулінемією і, що особливо важливо, у хворих із спонтанною гіперінсулінемією. За цих умов досягається регрес ендотеліальної дисфункції, зниження гіперкортизолемії та гіперальдостеронемії.

6. Врахування наявності інсулінорезистентності з ендотеліальною дисфункцією та активацією пресорних ланок нейрогуморальних систем, дисліпідемії у хворих на АГ з метаболічним синдромом обґрунтовує доцільність застосування еналаприлу і кандесартану у хворих при нормальному рівні ІРІ в крові та при реактивній гіперінсулінемії, еналаприлу і моксонідину – у хворих при спонтанній гіперінсулінемії.

Публікації автора:

  1. Човганюк О.С. Ендотеліальна дисфункція, артеріальна гіпертензія і атеросклероз // Зб. Наук. праць співробітн. КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Київ. – 2003. – Вип. 12. – Кн.1.– С.489-492.

  2. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Інсулінорезистентність та ендотеліальна вазорегуляція у хворих на артеріальну гіпертензію при тривалому застосуванні еналаприлу // Гал. лік. вісник. – 2003. – №3. – С.163-165. (Здобувач провела аналіз літератури, клінічне обстеження хворих, підготувала статтю до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. надала консультативну допомогу при аналізі результатів дослідження).

  3. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Клінічна ефективність комплексної антигіпертензивної терапії у хворих з синдромом інсулінорезистентності // Гал. лік. вісн. – 2004. – №3. – С. 78-81. (Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, оформлення статті до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. надані консультації при аналізі одержаних результатів і відредаговані висновки).

  4. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Антигіпертензивна активність моксонідину у хворих на артеріальну гіпертензію із синдромом інсулінорезистентності // Вісн. наук. досліджень. – 2004. – №4. – С.18-20. (Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, оформлення статті до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. допомагала при інтерпретації результатів, корегуванні висновків).

  5. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Оцінка антигіпертензивної ефективності моксонідину у хворих на артеріальну гіпертензію з синдромом інсулінорезистентності на тлі тривалого понад 1,5 2 роки вживання еналаприлу // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісн. Укр. мед. стом. академії. – 2005. – Т.5, вип. 3 (11). – С.29-31. (Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовку статті до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. надані консультації при аналізі одержаних результатів і відредаговані висновки).

  6. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Стан ендотеліальної функції та ліпіди крові у хворих на артеріальну гіпертензію в умовах тривалого застосування еналаприлу // Матер. плен. правління укр. наук. тов. кардіологів “Атеросклероз і ішемічна хвороба: сучасний стан проблеми. Артеріальна гіпертензія як фактор розвитку ІХС; профілактика ускладнень”. – Київ. – 2003. – С.128-129. (Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, оформлення матеріалів до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. надані консультації при аналізі одержаних результатів і відредаговані висновки).

  7. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Інсулінорезистентність та ендотеліальна вазорегуляція у хворих на артеріальну гіпертензію при тривалому застосуванні еналаприлу // Актуальні питання кардіології і ревматології. Матер. н.-п. конф. – Київ. – 2003. – С. 74. (Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, оформлення тез до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. надані консультації при аналізі одержаних результатів).

  8. Човганюк О.С. Антигіпертензивна ефективність кандесартану в умовах тривалого застосування еналаприлу із синдромом інсулінорезистентності // “Актуальні питання взаємозв’язку патології внутрішніх органів і зубо-щелепної системи та слизової оболонки ротової порожнини”. Матер. доп. всеукраїнської н.-п. конф. студ., мол. вчених та лікарів-інтернів. – Полтава. – 2003. – С.23.

  9. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Оптимізація лікування артеріальної гіпертензії у хворих з синдромом інсулінорезистентності при тривалому застосуванні понад 1,5 2 років еналаприлу з включенням курсу фізіотензу // “Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика лікування”. Матер. регіон. н.-п. конф. Івано-Франківськ. – 2004. – С.72-73. (Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, оформлення тез до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. надані консультації при аналізі одержаних результатів).

  10. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Нейрогуморальні фактори та функція ендотелію при артеріальній гіпертензії // Матер. УІІ націон. конгр. кардіологів України. Тез. доп. – 2004. – Дніпропетровськ. – С.116. (Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, оформлення тез до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. надані консультації при аналізі одержаних результатів).

  11. Оринчак М.А., Човганюк О.С., Артеменко Н.Р., Краснопольський С.З. Вплив кандесартану на показники добового моніторування артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертензію з синдромом інсулінорезистентності // Буков. мед.вісн. – 2004. – №3. – С.398. (Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовка до друку. Співавт. доц. Артеменко Н.Р. та ас. Краснопольський С.З допомагали у підборі хворих. Співавт. проф. Оринчак М.А. надані консультації при аналізі одержаних результатів).

  1. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Вплив моксонідину на ендотеліальну функцію у хворих на артеріальну гіпертензію із синдромом інсулінорезистентності //Матер. ІІ Міжнар. мед.-фарм. конгр. „Ліки та Життя”. – 2005. – Київ. – С.50. (Здобувачем проведено збір матеріалу, аналіз літератури, оформлення тез до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. надані консультації при аналізі одержаних результатів).

  2. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Вплив комплексного лікування із включенням кандесартану на ендотеліальну вазорегуляцію у хворих на артеріальну гіпертензію з синдромом інсулінорезистентності // „Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”. Матер. регіон. н.-п. конф. Івано-Франківськ. – 2005. – С.76. (Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовку до друку. Співавт. надані консультації при аналізі одержаних результатів.)

  3. Оринчак М.А., Човганюк О.С. Вплив моксонідину на секрецію інсуліну та ендотеліальну функцію у хворих на артеріальну гіпертензію з синдромом інсулінорезистетності // „Артеріальна гіпертензія: виявлення, поширеність, диспансеризація, профілактика та лікування”. Матер. регіон. н.-п. конф. Івано-Франківськ. – 2005. –С.77. (Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовку до друку. Співавт. проф. Оринчак М.А. надані консультації при аналізі одержаних результатів).

  4. Orynchak M., Neiko E., Chovganyuk O. Endothelial function and daily profile of blood pressure monitoring // Thirteenth Eur. Meet. Hypert. J. Hypert. – 2003. – Vol. 24 (suppl 4). – P.-S332. (Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовку до друку. Співавт. акад. Нейко Є.М., проф. Оринчак М.А. надали консультації при аналізі одержаних результатів).

  5. Orynchak M., Neyko E., Chovganyuk O., Neyko V. Insulin resistance and insulin secretion under prolonged enalapril treatment // Am. J. Hypert. – 2004. – Vol.17., №5. – P.2. (Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовку до друку. Співавт. акад. Нейко Є.М., проф. Оринчак М.А., проф. Нейко В.Є. надали консультації при аналізі одержаних результатів).

  6. Orynchak M., Neyko E., Chovganyuk O., Neyko V. Influence of complex treatment with candesartan on the endothelial vasoregulation in patients with insulin resistance // Am. J. Hypert. – 2005. – Vol.18, №5. – P. 202A. (Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовку до друку. Співавт. акад. Нейко Є.М., проф. Оринчак М.А., проф. Нейко В.Є надали консультації при аналізі одержаних результатів).

  7. Orynchak M., Neyko E., Chovganyuk O. Role of moxonidine in insulin secretion and endothelial vasoregulation in patients with insulin resistance // Am. J. Hypert. – 2005. – Vol.18, №5. – P. 202A 203A. (Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовку до друку. Співавт. акад. Нейко Є.М., проф. Оринчак М.А.,. надали консультації при аналізі одержаних результатів).

  8. Orynchak M., Neyko E., Chovganyuk O. The Role of endothelial dysfunction under arterial hypertension with insulin resistance syndrome // XV Eur. Meet. Hypert. – Milan, Italy. – June 17/21, 2005. – J.Hypert. – 2005. – Vol.23 (suppl.2). – P.S58. (Здобувачем проведено збір матеріалу, підготовку до друку. Співавт. акад. Нейко Є.М., проф. Оринчак М.А., надали консультації при аналізі одержаних результатів).