Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Мосієнко Ганна Павлівна. Клінічна характеристика загальносоматичних порушень та заходи їх профілактики у юнаків з різними умовами проживання: дисертація канд. мед. наук: 14.01.02 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Мосієнко Г.П. Клінічна характеристика загальносоматичних порушень та заходи їх профілактики у юнаків з різними умовами проживання.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02. – “Внутрішні хвороби”, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню особливостей захворюваності юнаків в залежності від умов проживання і обґрунтуванню комплексу профілактичних і реабілітаційних заходів. Встановлено, що загальносоматичні порушення переважають у групі юнаків, що відбувають покарання в місцях позбавлення волі (94,4%) та у юнаків, що мешкають на забруднених радіонуклідами територіях (91,9%), ніж у юнаків, проживаючих в регіонах з природним радіаційним фоном (78,9%). В структурі загальної захворюваності всіх обстежених юнаків переважають хвороби органів дихання, захворювання ендокринної системи, розлади нервової системи, причому серед юнаків “чистих” зон провідне місце займають хвороби органів дихання, серед мешканців забруднених радіонуклідами регіонів - хвороби ендокринної системи, серед засуджених юнаків – хвороби нервової системи. Проаналізовані патогенетичні механізми та особливості клінічного перебігу вегетативних дисфункцій у юнаків, що постійно перебували в радіаційно-забруднених регіонах та юнаків, що відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Встановлена залежність між загальною захворюваністю, морфо-функціональним станом гіпофізарно-тиреоїдної системи, вегетативним та психофізіологічним статусом та рівнем внутрішнього випромінювання у юнаків, що мешкають на радіаційно-контрольованих територіях. На основі отриманих даних удосконалені заходи профілактики та оздоровлення юнаків.

1. Серед обстежених юнаків 16-18 років загальносоматичні порушення переважають у групі юнаків, позбавлених волі (94,4%, р<0,05) та юнаків, що мешкають на забруднених радіонуклідами територіях (91,9%, р<0,05) порівняно з групою юнаків, які проживають в регіонах з природним радіаційним фоном (78,9%). Більшість з виявлених порушень здоров’я складають функціональні розлади: 63,7%, 59,4%, 57,2% відповідно.

2. В структурі загальної захворюваності всіх обстежених юнаків переважають хвороби органів дихання (30,3%, р<0,05), ендокринної системи (24,6%, р<0,05), розлади нервової системи (21,7%, р<0,05). Серед юнаків основної групи провідне місце займають хвороби органів дихання (30,1%). У мешканців забруднених радіонуклідами регіонів переважають хвороби ендокринної системи (30,6%, р<0,05), серед юнаків, засуджених до позбавлення волі – хвороби нервової системи (24,6%, р<0,05).

  1. Хвороби органів дихання серед юнаків загальної популяції складають 30,3%. З них, суттєво не відрізняючись по структурі між групами обстежених, найчастіше зустрічаються ГРВІ (21,3%), хронічні хвороби мигдаликів та аденоїдів (4,9%), гострий та хронічний бронхіти (3,4%), а також фарингіт і синусіт (0,6%), пневмонії (0,34%) та бронхіальна астма (0,1%).

  2. Різного характеру зміни в щитовидній залозі є найбільш поширеними серед мешканців забруднених радіонуклідами регіонів (35,6%, проти 22,2% у юнаків, позбавлених волі і 20,5% в основній групі). У них частіше діагностується зоб (29,6%), що здебільшого поєднується з субклінічною формою гіпотиреозу, рідше зустрічається аутоімунний тиреоїдит (1,3%).

  1. Серед патологічних станів нервової системи основну частину складають вегетативні дисфункції, частота яких достовірно переважає в групі засуджених юнаків – 77,2% проти 26,0% в основній групі і 27,1% серед мешканців забруднених радіонуклідами територій. Основні клінічні прояви вегетативних дисфункцій в усіх групах обстежених проявлялись порушеннями ритму і провідності (86%), кардіалгіями (23,4%), гіпертензивним синдром (35%), артеріальною гіпотензією (38%).

  2. Захворюваність за класом хвороб органів травлення за абсолютними значеннями була вищою у групі засуджених та мешканців забруднених радіонуклідами територій (15,3%; 14,2% відповідно). Переважну більшість з них складають функціональні розлади (у 86,4% обстежених).

7. Встановлено, що малі дози іонізуючого випромінювання стимулюють сомато-статевий розвиток 16-річних юнаків, який проявляється підвищенням рівня тестостерону та складових індексу маскулінізації (р<0,05). Несприятливі соціально-побутові умови утримання засуджених юнаків негативно впливають на показники їх фізичного розвитку. У переважної більшості цих юнаків має місце зниження маси тіла, а у третини – зниження зросту.

8. Найбільш стабільні показники психо-фізіологічних функцій вищої нервової системи виявляються при реалістичному, підприємницькому та інтелектуальному типах особистості, які частіше зустрічаються серед жителів “чистих” і забруднених радіонуклідами регіонів. Інші типи особистості (соціальний, конвенціальний, артистичний), які переважають в групі юнаків, позбавлених волі, характеризуються зниженням показників діяльності вищої нервової системи (р<0,05).

Публікації автора:

  1. О.М. Гиріна, Г.П. Мосієнко. Роль нейроендокринних механізмів в генезі вегетативних дисфункцій у юнаків 16-18 років залежно від регіону мешкання // Буковинський медичний вісник. – 2002. – №2-3. – Т.6, С. 20-24. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих даних).

  2. Мосієнко Г.П. Медико-професійна консультація – як метод профілактики соматичної патології // Український медичний альманах. – 2002. - №5 – Т.5, С. 49-51.

  3. Макієнко Т.С., Павлюк В.П., Павлюк І.В., Мосієнко Г.П. Структурно-функціональний стан гіпофізарно-тиреоїдної системи у дітей, опромінених внутрішньоутробно // Лікарська справа. – 2001. - №5-6. – С. 13-16. (Статистична обробка і аналіз отриманих даних, підготовка до друку).

  4. Набухотний Т.К., Макієнко Т.С., Мосієнко Г.П., Павлюк В.П., Монтак Г.І. Неврозоподібні стани у підлітків з вегетативними дисфункціями // Лікарська справа. - 2002. - №2. – С. 81-83. (Набір матеріалу, підготовка до публікації).

  5. Т.К. Набухотний, В.П. Павлюк, Т.С. Макієнко, О.В. Котілов, Г.П. Мосієнко. Стан соціально-психічного здоров’я підлітків, які проходять соціальну реабілітацію в місціях позбавлення волі // Вісник соціальної гігієни та охорони здоров’я України. - 2002. - №1. – С. 25-28. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих даних).

  6. Т.К. Набухотний, Т.С. Макієнко, В.П. Павлюк, Г.П. Мосієнко. Стан здоров’я призовників, які постійно мешкають на контрольованих територіях внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС // Вісник соціальної гігієни та охорони здоров’я України. - 2001. - №4. – С. 30-35. (Набір матеріалу, статистична обробка і аналіз отриманих даних).