Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.17 – наркологія. – Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України. Київ, 2003.
У роботі подана клініка розвитку і перебігу терапевтичних та спонтанних ремісій у 216 хворих на тютюнову залежність. Виділено три клінічних типи перебігу ремісії: без-симптомний, резидуальний із неврозоподібною симптоматикою, безсимптомний із гіперти-мією. Встановлено залежність типів перебігу терапевтичної ремісії від клінічних форм тютюнової залежності. Визначено клініко-прогностичні критерії перебігу ремісії у хворих на тютюнову залежність. Показано, що форми тютюнової залежності і клініка типів перебігу терапевтичної ремісії мають прогностичні критерії її тривалості і якості.
Результати дослідження дозволять прогнозувати терміни розвитку і тривалість тера-певтичних ремісій у хворих на тютюнову залежність, їхню якість і з урахуванням цього проводити підтримуючу і протирецидивну терапію, спрямовану на підвищення ефективності лікувальних заходів і подовження періоду непаління тютюнових виробів.
У дисертаційній роботі з позиції системного підходу вирішена наукова задача вивчення клінічної структури, типів перебігу терапевтичних і спонтанних ремісій у хворих на синдромом залежності, викликаний вживанням тютюну, розробки прогностичних критеріїв їх перебігу для підвищення ефективності лікувальних заходів і подовження періодів непаління тютюнових виробів.
За умови повного припинення паління тютюну і впровадження комплексної диференційованої терапії клініка розвитку терапевтичної ремісії складається з ряду закономірностей у вигляді передремісійного стану і трьох етапів (становлення, формування, стабілізація). Вони мають свій клінічний зміст і тривалість.
Встановлено, що клінічні особливості передремісійного стану, етапів розвитку терапевтичної ремісії визначаються клінічними формами синдрому залежності, викликаного вживанням тютюну. Найкоротший (p<0,01) термін розвитку терапевтичної ремісії спосте-рігався за умови дисоційованої форми з гіпертимією (44,0±2,0 дні), а найбільш тривалий (p<0,001) за умови психосоматичної (115,2±7,3 днів). У хворих на ідеаторну і дисоційовану форми тютюнової залежності терапевтична ремісія розвивалася протягом 59,7±1,6 і 83,1±1,6 днів відповідно.
Порівняльне вивчення особливостей розвитку терапевтичних і спонтанних ремісій дало можливість виявити розбіжності в їх клінічній структурі. За умови самостійного припинення паління тютюну спостерігалися прискорений розвиток ремісій (p<0,001), наявність дезактуалізованої симптоматики стану відміни, відсутність передремісійного стану й етапу становлення ремісії за психосоматичною і повна відсутність синдрому відміни, передремісійного стану, а також етапів становлення і формування за дисоційованою фор-мами тютюнової залежності. Тривалість розвитку спонтанної ремісії за психосоматичною і дисоційованою формами склала 25,4±0,6 і 1,5±0,1 днів відповідно.
У результаті катамнестичного спостереження за хворими із терапевтичною і спонтанною ремісіями виявлені три типи їх перебігу: а) безсимптомний; б) резидуальний із неврозоподібною симптоматикою; в) безсимптомний із гіпертимією.
Типи перебігу терапевтичної ремісії визначаються клінічною формою тютюнової залежності. Безсимптомний тип спостерігався в усіх хворих на ідеаторну форму. Резидуаль-ний із неврозоподібною симптоматикою тип мали 94,8±2,6% хворих на дисоційовану і всі хворі на психосоматичну форми. Безсимптомний із гіпертимією тип був властивий тільки 5,2±2,6% хворих на дисоційовану форму (3,1±1,5% від загальної кількості хворих основної групи). У цілому, за умови терапевтичних ремісій співвідношення типів їх перебігу стано-вило 30,8±4,1%, 66,2±4,2% і 3,1±1,5% відповідно і виявляло більшу поширеність резидуаль-ного із неврозоподібною симптоматикою типу перебігу ремісії.
Для хворих, що самостійно припинили паління тютюнових виробів, і які тривалий час знаходяться у спонтанній ремісії, характерний у цілому безсимптомний тип її перебігу.
Узагальнення отриманих даних дозволило виділити клініко-прогностичні критерії перебігу терапевтичної ремісії. Прогноз тривалості і якості терапевтичної ремісії повинний визна-чатися клінічною формою тютюнової залежності і типом перебігу ремісії. Прогностично найбільш сприятливим за клінікою, тривалістю і меншим числом рецидивів є безсимптомний, менш спри-ятливий - резидуальний із неврозоподібною симптоматикою, а несприятливий - безсимптомний із гіпертимією типи перебігу ремісії.
Результати дослідження дають можливість прогнозувати терміни розвитку і три-валість терапевтичних ремісій у хворих на тютюнову залежність, їх якість і з урахуванням цього впроваджувати підтримуючу і протирецидивну терапію, спрямовану на підвищення ефективності лікувальних заходів і подовження періоду непаління тютюнових виробів, що дозволило нам зберегти ремісію до кінця третього року катамнестичного спостереження у 66,9±4,2% хворих основної групи.
Публікації автора:
Сойникова В.Г. Вопросы диагностики, формообразования, течения и профилак-тики табачной зависимости // Архів психіатрії. – 2000. – № 1-2(20-21). – С. 61-65.
Сойникова В.Г. Клинические особенности формирования безлекарственных ре-миссий табачной зависимости // Архів психіатрії. – 2000. – № 3-4(22-23). – С. 84-86.
Сойникова В.Г. Клиника становления и формирования терапевтической ремиссии табачной зависимости // Архів психіатрії. – 2001. – № 1-2 (24-25). – С.68-70.