Камінський Валерій Валерійович. Клінічне обґрунтування використання остеотропної кераміки в комплексному лікуванні хворих з посттравматичними дефектами нижньої щелепи. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2002.
Анотація до роботи:
Камінський В. В. "Клінічне обґрунтування використання остеотропної кераміки в комплексному лікуванні хворих з посттравматичними дефектами нижньої щелепи". - Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. – Київська медична академія післядипломної освіти ім.П.Л.Шупика, Київ, 2002 р.
Дисертація присвячена дослідженню особливостей клінічного використання остеотропної кераміки в комплексному лікуванні хворих з посттравматичними дефектами нижньої щелепи. Проведено обстеження і лікування 90 хворих, що знаходилися у відділенні щелепно-лицевої хірургії з приводу переломів нижньої щелепи. Всіх пацієнтів було розподілено на 4 клінічні групи обстеження в залежності від методики лікування, що проводилось. Контроль за перебігом запальної реакції на післяопераційну травму (видалення зуба з лінії перелому) і відновних процесів здійснювали шляхом проведення клінічних та додаткових (рентгенографія, реовазографія, контактна термометрія, ультразвукова ехоостеометрія та ін.) методів обстеження.
Позитивна динаміка загальноклінічних змін та даних додаткових методів обстеження свідчить про переваги використання для заповнення посттравматичних дефектів нижньої щелепи, що виникають при видалені зубів з щілини перелому, вітчизняної остеотропної біокераміки "Кергап" в чистому виді та в суміші з лінкоміцином чи іонами срібла у хворих різних вікових груп в різні терміни звертання їх за спеціалізованою медичною допомогою.
В дисертації вирішене актуальне наукове завдання по підвищенню ефективності лікування хворих з переломами нижньої щелепи – аргументована доцільність заповнювання посттравматичних кісткових дефектів, що виникають при видаленні зуба з щілини перелому, вітчизняною остеотропною біокерамікою в чистому вигляді, а також в суміші з лінкоміцином або іонами срібла.
При видаленні зубів з щілини перелому в тілі нижньої щелепи утворюються інфіковані кісткові порожнини, у яких процеси репаративної регенерації протікають не завжди сприятливо. У 34,5% хворих з переломами нижньої щелепи, яким проведено видалення зуба з лінії перелому, виникають гнійно-запальні ускладнення, що значно подовжує терміни репаративної регенерації нижньощелепної кістки і тимчасової втрати працездатності хворих.
Інфікування постекстракційних кісткових дефектів у хворих з переломами нижньої щелепи пов'язано з проникненням мікроорганізмів у щілину перелому з хронічних одонтогенних вогнищ інфекції, зіву та порожнини носа. Найбільш часто (у 82,8% випадків та більше) у посттравматичних кісткових порожнинах виявляються монокультури аеробних мікроорганізмів – золотавого чи епідермального стафілококу і стрептококу. В асоціаціях ці мікроорганізми зустрічаються рідко (в 5,0% випадків і більше).
Визначення антибіотикочутливості виявлених мікроорганізмів показало, що монокультура золотавого або епідермального стафілококу, а також стрептококу виявляє найбільшу чутливість (80% і більше) до антибіотиків із груп цефалоспоринів і лінкоміцину. Найменш чутливими (менш ніж 40 %) ці мікроорганізми виявились до пеніциліну, ампіциліну, гентаміцину, карбеніциліну, поліміксину, піперациліну і олеандоміцину. Золотавий і епідермальний стафілококи, які були виявлені в мікробних асоціаціях, виявляли стійкість до всіх антибактеріальних препаратів, крім антибіотиків із груп цефалоспоринів і лінкоміцину, а антибіотикочутливість стрептококу в асоціаціях була такою ж, як і в монокультурі. Таким чином встановлено, що загальноприйняте антибактеріальне профілактичне лікування хворих з переломами нижньої щелепи в теперішній час є малоефективним, тому що для цих цілей використовують антибіотики до яких виявлені мікроорганізми проявляли низьку антибіотикочутливість.
У хворих з переломами нижньої щелепи в місці видаленого з щілини перелому зуба, в процесі репаративної регенерації нижньощелепної кістки, спостерігається атрофія краю альвеолярного відростка. В ментальному відділі у 81,8% випадків вона становить 3 мм, а в ділянці великих кореневих зубів у 77,8% випадків – 2–3 мм.
З метою створення сприятливих умов для перебігу репаративної регенерації нижньощелепної кістки і для профілактики розвитку атрофії краю альвеолярного відростка посттравматичні дефекти слід заповнювати остеотропною біокерамікою вітчизняного виробництва – "Кергапом" у вигляді гранул. З метою профілактики розвитку посттравматичних запальних ускладнень дефекти, що виникають після видалення зубів з щілини перелому нижньої щелепи, особливо при пізньому звертанні хворих (на 3-5 добу з моменту травми), рекомендується заповнювати "Кергапом" з лінкоміцином чи з іонами срібла. В таких випадках із загальної медикаментозної терапії можливо виключити застосування антибактеріальних препаратів.
Об'єктивним тестом ефективності проведеного лікування і прогнозу плину репаративної регенерації у хворих з ушкодженнями нижньої щелепи є контактна термометрія слизової оболонки альвеолярного відростка та шкіри в ділянці перелому. Підвищення місцевої температури в різні періоди лікування хворих з переломами нижньої щелепи вказує на розвиток у них гнійно-запальних ускладнень (нагноєння кісткової рани, посттравматичного остеомієліту). Показники ехоостеометрії та ультразвукової денситометрії вказують тільки на терміни загоєння посттравматичних дефектів щелеп.
Запропонований нами спосіб лікування хворих з переломами нижньої щелепи з використанням вітчизняної остеотропної біокераміки в чистому вигляді або в суміші з лінкоміцином чи іонами срібла скорочує терміни повного загоєння посттравматичного кісткового дефекту, що виникає після видалення зубів з щілини перелому з 5–6 до 4-х місяців (в ментальному відділі) та з 8 до 6–ти місяців (в ділянці великих кореневих зубів), а також являє собою профілактику розвитку посттравматичних гнійно-запальних ускладнень у потерпілих різного віку.
Публікації автора:
Тимофеев А.А., Весова Е.П., Горобец Е.В., Каминский В.В. Изучение функционального состояния околочелюстных тканей при переломах нижней челюсти. // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 1997. – Vol.1; 3. – С.36-37. Здобувачу належать збір клінічного матеріалу, обґрунтування методик дослідження, аналіз отриманих результатів.
Тимофєєв О.О., Вєсова О.П., Горобець О.В., Камінський В.В. Лікування хворих з переломами нижньої щелепи, профілактика ускладнень. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. – Вип.7. – Книга 1. – Київ. – 1998. – Стор.813-820. Підготовлена з рівною часткою науково-практичної участі кожного.
Тимофеев А.А., Каминский В.В. Применение биокерамики для лечения посттравматических дефектов нижней челюсти. // Вісник стоматології. – 2000. – №5. – С.125-127. Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, його узагальнення, проведення досліджень, аналіз, статистична обробка та формулювання висновків.
Тимофєєв О.О., Вєсова О.П., Горобець О.В., Камінський В.В., Лєснухін В.В., Мельничук Д.В., Вітковська С.В. Лікування гнійно-запальних захворювань м'яких тканин та пошкоджень нижньої щелепи. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. – Вип.11. – Книга 3. – Київ. – 2002. – Стор.455-462. Підготовлена з рівною часткою науково-практичної участі кожного.
Тимофеєв О.О., Камінський В.В. Особливості лікування переломів нижньої щелепи. // Медичний всесвіт. – 2002. – Том 2. – № 1-2. – С.174-179. Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, його узагальнення, проведення досліджень, аналіз та статистична обробка.
Тимофеев А.А., Поворознюк В.В., Каминский В.В. Ультразвуковая остеоденситометрия в хирургической стоматологии // Матеріали ІІ-ї Української науково-практичної конференції "Остеопороз: епідеміологія, клініка, діагностика, профілактика та лікування". – Львів. – 1997. – С.142-143. Здобувачу належить обґрунтування методик дослідження, проведення клініко-лабораторних досліджень, аналіз отриманих результатів.
Тимофєєв О.О., Камінський В.В. Метод ультразвукової денситометрії при переломах нижньої щелепи. // Матеріали республіканської науково-практичної конференції "Актуальні проблеми стоматології. Нові методи та технології". – Львів. – 1998. – С.144-145. Здобувачу належить набір і формування груп пацієнтів, обґрунтування та вибір методик дослідження, порівняльна оцінка.
Тимофєєв О.О., Поворознюк В.В., Н.В.Ульянчич, Т.Г.Ліхнякевич, Камінський В.В. Застосування біокераміки "Кергап" в комплексному лікуванні хворих з посттравматичними дефектами нижньої щелепи. // Матеріали ІІІ Національного конгресу геронтологів і геріатрів України. – Київ. – 2000. – С.123. Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, його узагальнення, обґрунтування та вибір методик дослідження, порівняльна оцінка.
Тимофеев А.А., Каминский В.В. Заполнение посттравматических дефектов остеотропной биокерамикой у больных с переломами нижней челюсти. // Матеріали республіканської науково-практичної конференції "Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии. – Харьков. - 2001. – С.194-196. Здобувачу належить набір і формування груп пацієнтів, проведення досліджень, аналіз, статистична обробка та формулювання висновків.
Тимофєєв О.О., Вєсова О.П., Горобець О.В., Камінський В.В., Лєснухін В.В., Жеззіні Аднан Аббас, Мельничук Д.В., Вітковська С.В., Ковальов М.В. Лікування запальних захворювань і травматичних ушкоджень щелепно-лицевої ділянки. // Збірник матеріалів ХХ з'їзду хірургів України. – Тернопіль. – 2002. – С.42-44. Підготовлена з рівною часткою науково-практичної участі кожного.