Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Таннінех Еяд Іззат Махмуд. Клінічне та патоморфологічне обгрунтування хірургічного лікування хворих на хронічний гнійний епі-, епімезотимпаніт : Дис... канд. наук: 14.01.19 - 2004.



Анотація до роботи:

Еяд Іззат Махмуд Таннінех. - Клінічне та патоморфологічне обгрунтування хірургічного лікування хворих на хронічний гнійний епі-, епімезотимпаніт.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальностью 14.01.19 – оториноларингологія. Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка АМН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена питанню хірургічного лікування хронічного епі-, епімезотимпаніту. Отримано нові порівняльні дані про клінічний перебіг хронічного гнійного епі-, епімезотимпаніту у хворих з явними ознаками мастоїдиту та коли процес в соскоподібному відростку має характер остеомієліту. Деталізовано характер патологічних змін в порожнинах середнього вуха хворих на хронічний гнійний епі-, епімезотимпаніт: в аттику переважно спостерігається поєднання холестеатоми та каріозно-грануляційного процесу (60,8±7,2% і 1,4±6,3 % випадків), в антрумі і в соскоподібному відростку переважають каріозно – грануляційні зміни (63,5±6,7% і 75,0±6,0% спостережень). Виявлено при макро - і мікроскопічному дослідженні кісткової тканини сосподібних відростків хворих на хронічний гнійний епі-, епімезотимпаніт поєднання остеосклерозу, остеомієліту, декальцинації різного ступеня вираженості, слабко виражених остеогенних процесів кісткової тканини. Вперше встановлено, що рівень вмісту іонізованого кальцію в сироватці крові хворих на хронічний гнійний епі-, епімезотимпаніт може залежати від об’єму остеосклеротичних і деструктивних змін кістки соскоподібного відростка, що має важливе діагностичне значення при вирішенні питання про більш раннє хірургічне втручання. Вивчено значення критерію оптичної щільності при різних патологічних змінах в порожнинах середнього вуха: при наявності гнійного ексудату, інкапсульованої і нагноєної холестеатоми, фіброзної тканини. Вперше розроблено спосіб мастоїдопластики та техніки її виконання з допомогою сполучнотканинних клаптів на живлячій ніжці та біосумісного керамічного гідрооксиапатиту, що сприяє поліпшенню репаративного остеогенезу кісткових стінок трепанациійної порожнини та її облітерації. Позитивний результат отримано у 92,8 %, порівнючи з традиційною методикою, при якій використовували кістково-періостальний клапоть на ніжці і стружку кортикального шару кістки – 71,9 %.

У дисертації дано теоретичне обґрунтування і запропоновано нове рішення науково-практичного завдання хірургічного лікування хворих на ХГСО, що полягає в новій оцінці клінічного перебігу хвороби, морфологічних, патогістологічних змін у соскоподібному відростку, клініко-морфологічному обґрунтуванні і розробці ефективного варіанта мастоїдопластики за допомогою остеоапатита керамічного.

  1. Виявлено, що клінічний перебіг хронічного епі-, епімезотимпаніту з явними симптомами з боку сокоподібного відростка (явним мастоїдитом), призводить до виникнення внутрішньочерепних ускладнень у 15 % хворих. При відсутності явних симптомів мастоїдита внутрішньочерепні ускладнення спостерігаються у 28,8 % хворих, тобто хронічний процес частіше поширюється у бік черепних ямок. При цьому в атику спостерігається сполучення холестеатоми і грануляційного процесу (60,8±7,2% і 71,4±6,3 % відповідно); в антрумі і комірках соскоподібного відростка превалюють каріозно-грануляциійні зміни (63,5±6,7% і 75,0±6,0 % відповідно).

  2. Патогістологічні зміни в соскоподібному відростку у хворих з епі-, епімезотимпанітом характеризуються сполученням різних патологічних змін: склерозу зовнішнього і частково губчатого шару кістки, вогнищевою і дифузійною дрібноклітинною інфільтрацією, проліферативними процесами з формуванням грануляції і фіброзної сполучної тканини в кістково-мозкових порожнинах та комірках, дистрофічними і некротичними процесами кісткової тканини, тобто змінами, характерними для хронічного остеомієліту. Остеобластичні процеси в кістковій тканині виражені недостатньо.

  1. Визначено значення показника оптичної щільності вмісту порожнини середнього вуха. Зокрема, інтервали величини оптичної щільності складають: для гнійно-запального процесу, нагноєної холестеатоми – 50-160 од. Hu, каріозно-грануляційного процесу, інкапсулованої холестеатоми – 170-300 од. Hu, хронічного запального процесу з фіброзом – 400-480 од. Hu. Встановлені показники дають можливість проводити диференційну діагностику різних патологічних змін у вусі.

  2. Встановлено, що вміст іонізованого кальцію в сироватці крові хворих з великим патологічним процесом у соскоподібному відростку складає 2,14±0,06 ммоль/л, що майже в 2 рази перевищує відповідні показники у здорових людей (1,17±0,01 ммоль/л) і у хворих зі склерозом соскоподібного відростка (1,18±0,01) (P<0,05). У хворих з обмеженим патологічним процесом стінок антрума і періантральних клітини рівень іонизованого Ca+2 складає 1,74±0,11 ммоль/л.

  3. Запропонований спосіб мастоїдопластики шляхом формування задньої кісткової стінки зовнішнього слухового ходу періостальним клаптем на ніжці і пластинками остеоапатиту керамічного із заповненням порожнини гранулами цього матеріалу дозволяє досягти позитивного морфологічного результату в 92,8 % випадків, у порівнянні з групою хворих, при лікуванні яких застосовувалася традиційна методика (71,8 %).

Публікації автора:

  1. Таннинех Эяд, Иськив Б.Г., Шкорботун В.А., Клинико-морфологическая характеристика изменений в сосцевидном отростке у больных хроническим гнойным эпи и эпимезотимпанитом // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. - №5. – С 10-18.

  2. Іськів Б.Г., Еяд Таннінех, Бруско А.Т., Пелешенко О.О., Кривша В.В., Іващенко Л.А.Використання біоактивного композиційного матеріалу “остеоапатит керамічний” в отохірургії для мастоїдопластики // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. - №2. – С 28-36.

  3. Эяд Таннинех, Косенко А.Н., Иськив Б.Г., Косенко Н.А., Косенко Э.М., Кривша В.В. Рентгенологические признаки патологических изменений в височной кости у больных хроническим гнойным средним отитом, осложненным мастоидитом // Журн. Променева діагностика, променева терапія. – 2004. - №2. – С 23 – 25.

  4. Таннинех Эяд. Особенности клинического течения острого мастоидита // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. - №2. – С 86-88.

  5. Кривша В.В., Іськів Б.Г. Таннінех Е. Мастоїдопластика при тимпаногенному хронічному дифузному лабіринтиті // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – 2003. - Вип. 12, кн. 1. – С. 60-66.

  6. Кривша В.В., Таннінех Е. Індивідуальна імунотерапія хворих тимпаногенним лабіринтитом та мастоїдитом // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – 2000. – Вип. 2, кн. 3. – С. 707-713.

  7. Іськів Б.Г., Таннінех Еяд, Кривша В.В. Спосіб мастоїдопластики у хворих на хронічний гнійний середній отит. Патент України на винахід №62692 А від 15.12.2003. Бюл. №12.

  8. Таннинех Эяд, Иськив Б.Г., Косенко А.Н.,Кривша В.В. Возможности компьютерной томографии в диагностике мастоидита // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. - №3-с. – С. 70.

  9. Таннинех Эяд, Иськив Б.Г., Кривша В.В.Течение острого среднего гнойного отита, осложненного мастоидитом и лабиринтитом у больных сахарным диабетом // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. - №3-с. – С. 224.

  10. Іськів Б.Г., Е. Таннінех., Цуп Ю.М. Абсцеси і флегмони шиї отогенного походження // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2002. - №5-с. – С 59-60.

  11. Іськів Б.Г., Кривша В.В., Е. Таннінех. Невідкладна допомога при тимпаногенних лабіринтитах, менінгіті та абсцесі мозочка // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2001. - № 3-с. – С. 57-59.

  12. Іськів Б.Г., Крившв В.В., Е. Таннінех. Діагностика двобічних лабіринтитів // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2002. - №3-с. – С. 43-44.

  13. Іськів Б.Г., Еяд Таннінех, Лакіза С.О., Пелешенко О.О. Гострі та хронічні мастоїдити у хворих різних вікових груп // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2001. - №5-с. – С 27-28.

  14. Іськів Б.Г., Кривша В.В Цуп Ю.М., Таннінех Еяд, Горішний І.І., Лях К.В. Концептуальні погляди на проблему діагностики та лікування хворих на хронічне запалення середнього вуха // Матеріали ІХ Конгресу Світової Федерації Українських лікарських товариств. Луганськ, серпень 2002.-С.356.

  15. Іськів Б.Г., Мельник М.О., Кривша В.В., Таннінех Е. Перспективні розробки при лікуванні хворих на гострі отити та попередження ускладнень мастоїдитами та лабіринтитами // Матеріали ІХ Конгресу Світової Федерації Українських лікарських товариств Луганськ, серпень 2002.- С. 357.