Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Радіобіологія


Камінський Олексій Валентинович. Клінічні аспекти ультразвукової діагностики хронічного аутоімунного тиреоїдиту у потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС: Дис... канд. мед. наук: 03.00.01 / АМН України; Науковий центр радіаційної медицини. - К., 2002. - 170арк. - Бібліогр.: арк. 148-169.



Анотація до роботи:

Камінський О.В. Клінічні аспекти ультразвукової діагностики хронічного аутоімунного тиреоїдиту у постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 03.00.01 - радіобіологія. Науковий центр радіаційної медицини АМН України, Київ, 2002.

Робота присвячена дослідженню ролі ультразвукового дослідження щитовидної залози у хворих на хронічний аутоімунний тиреоїдит. В авторефераті викладені результати обстеження 221 хворого на хронічний аутоімунний тиреоїдит (ХАТ). Діагностичні можливості УЗД ЩЗ підвищуються при комплексній оцінці змін ехограми з докладним вивченням ехогенності й ехоструктури, а також із вивченням кровопостачання тканини щитовидної залози за допомогою кольорової доплерографії. Це дозволяє застосовувати УЗД не тільки з метою ранньої діагностики ХАТ, але й використовувати цей метод для контролю й оцінки ефективності процесу лікування постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, що зазнали впливу ізотопів йоду у перші післяаварійні місяці.

Дисертація присвячена вивченню віддалених наслідків іонізуючого випромінювання, їх вплив на клінічний перебіг ХАТ та структурні зміни в ЩЗ через 10-15 років після аварії на ЧАЕС, розробці критеріїв ранньої діагностики цієї патології.

  1. Значний науково - практичний інтерес представляє клінічний перебіг хронічного аутоімунного тиреоїдиту у опромінених осіб, що зазнали дію іонізуючого випромінювання через 10-15 років. Встановлено, що клінічні прояви хронічного аутоімунного тиреоїдиту у постраждалих перших місяців аварії на ЧАЕС супроводжуються комплексом «гіпотиреоїдних» симптомів, що передують гормональним відхиленням у тиреоїдній системі.

  2. Діагностичні можливості УЗД ЩЗ підвищуються при комплексній оцінці змін ехограми з вивченням ступеню зниження ехогенності й ехоструктурної неоднорідності, з вивченням кровопостачання тканини щитовидної залози за допомогою кольорової доплерографії.

  3. У всіх хворих на ХАТ не залежно від функціонального стану ЩЗ мається одночасне зниження ехогенності і неоднорідність ехоструктури з розвитком фіброзних включень у 100 % випадків. По міру прогресування запального процесу спостерігається посилення зміни цих показників.

  4. У потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС, що зазнали впливу ізотопів йоду у перші післяаварійні місяці ступінь інтенсивності фіброзу тканини ЩЗ, що виявляється при УЗД, вище ніж у осіб, що не мали значного надходження ізотопів радіоактивного йоду.

  5. Вивчення жирнокислотного спектру сироватки крові хворих на ХАТ з числа потерпілих , що зазнали впливу ізотопів йоду показало значне збільшення арахідонової кислоти ЛПНЩ та ЛПВЩ, що свідчить про активність аутоімунних процесів. Зміна ліпідного спектру крові у хворих ХАТ свідчить як про глибокі метаболічні порушення, що супроводжують це захворювання, так і про зміни, що можуть спостерігатись під впливом іонізуючого випромінювання.

  6. Для діагностики ХАТ у потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС, що зазнали впливу ізотопів йоду у перші післяаварійні місяці варто застосовувати комплекс діагностичних методів, незважаючи на ефективність окремих, оскільки патологічний процес торкає багато регуляторних систем організму.

  7. Найбільш значущими діагностичними методами для клінічної верифікації ХАТ доцільно вважати тонкоголчасту пункційну біопсію, рівень антитіл до мікросомальної фракції, ультразвукове дослідження ЩЗ, а для діагностики ускладнень ХАТ концентрації ТТГ, FT4, вільних жирних кислот.

Публікації автора:

1. Эндокринная система у пострадавших в связи с Чернобыльской катастрофой /А.К.Чебан, О.Я.Боярская, Е.Ф.Губанова, О.В.Копылова, , И.Г.Чикалова, А.В. Каминский, Д.Е.Афанасьев, А.Е.Ливкутник, С.Б.Верескун, Т.В.Шумова, В.М.Крахмалев/ Под ред. В.Г. Бебешко, А.Н. Коваленко // Медицинские последствия аварии на Чернобыльской атомной станции (монография в 3 книгах).-1999.-Киев:"Медэкол". -Книга №2.-С.205-221.

2. Стан ендокринної системи осіб, які довгостроково працюють у 30-кілометровій Чорнобильскій зоні відчуження / А.К.Чебан, О.Ф.Губанова, О.В. Камінський, І.Г.Чікалова, С.Б.Верескун/ Под ред. В.Г. Бебешко, А.Н. Коваленко // Чорнобиль. Зона відчуження: Збірник наукових праць. -Київ: Наукова думка. -2001.-С.226-237.

3. Гордиенко В.М. Каминский А.В. Цитологическая диагностика материала пункционной биопсии щитовидной железы и сопоставление с данными ультразвукового исследования // Вестник проблем биологии и медицины. -1997.-№28.-С.126-128.

4. Камінський О.В. Зпівставлення засобів пальпації та ультразвукового дослідження у оцінці розмірів щитовидної залози //Український наукого-медичний молодіжний журнал.-1997.-N 4.-С.13-15.

5. Камінський О.В. Клініка та ультразвукова діагностика хронічного тиреоїдиту у потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС //Український науково-медичний молодіжний журнал.-1998.-№ 2-3. С.51-54.

6. Каминский А.В. Хронический аутоиммунный тиреоидит (этиология, патогенез, радиационные аспекты) //Український медичний часопис.-1999.-N1.-С.16-22.

7. Пат. 39692А Україна. № А61И8/08. Спосіб діагностики хронічного аутоімунного тиреоїдиту. Камінський О.В., Гіріна О.М. , І.О. Кісельова. Заявл. 22.12.2000. Опублік. 15.06.2001. Бюл.№5

8. Каминский А.В. Аутоиммунный тиреоидит и его ультразвуковая диагностика у пострадавших вследствие аварии на ЧАЭС //Материалы юбилейной научно-практической конференции «Проблеми радіаційної медицини після Чорнобильської катастрофи», г.Киев,2-4 октября 1996 г.-К.,1997.-С.52-53.

9. Каминский А.В. Аутоиммунный тиреоидит у пострадавших вследствие аварии на ЧАЭС: Клиника, ультразвуковая диагностика, пункционная биопсия, лечение // Материалы международной конференции «Отдаленные медицинские последствия Чернобыльской катастрофы». –Киев: Чернобыльинтеринформ.-1998.-С.248.

10. Хронічний аутоімунний тиреоїдит у потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС: Матеріали 6 з’їзду ендокринологів України. Київ, 23-25 травня 2001 р./ О.В. Камінський, О.М. Гіріна , А.К. Чебан , В.М. Гордієнко, І.О. Кисельова // Ендокринологія. -2001.-Т6 (додаток).-С.121.

11. Чебан. А.К. Каминский А.В. Ультразвуковая диагностика хронического аутоиммунного тиреоидита: методические рекомендации //Киев: "Чорнобильінтерінформ".-2000.-20с.