Перепельченко Наталія Анатоліївна. Клінічні, біохімічні, структурно-функціональні зміни серцево-судинної системи у хворих на ішемічну хворобу серця з супутнім цукровим діабетом 2 типу, метаболічні ефекти гіполіпідемічної терапії. : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2009.
Анотація до роботи:
Перепельченко Н.А.Клінічні, біохімічні, структурно-функціональні зміни серцево-судинної системи у хворих на ішемічну хворобу серця з супутнім цукровим діабетом 2 типу, метаболічні ефекти гіполіпідемічної терапії. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Національний медичний університет імені. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2009.
Робота присвячена визначенню впливу цукрового діабету 2 типу на особливості клінічного перебігу ІХС, функціональний стан міокарда, маркери дисліпідемії, запалення, розробки сучасних підходів до гіполіпідемічного лікування.
Дисертація базується на комплексному дослідженні 197 хворих на ІХС серед яких 125 - мали супутній ЦД 2 типу. Доведена роль ЦД 2 типу в прискоренні ремоделювання та поглибленні діастолічної дисфункції лівого шлуночка, розвитку раннього кальцинозу судин серця за даними МСТ, збільшені товщини інтима-медіального комплексу та індексу резистентності екстракраніальних судин. Виявлена висока кореляційна залежність між показниками ліпідного, вуглеводного обмінів, маркером запалення (СРП) та сумарним кальцієвим індексом. Обґрунтовано вибір застосування диференційованих підходів до гіполіпідемічної терапії, з'ясовано їх вплив на клініко-гемодинамічний стан хворих на ІХС у поєднанні з ЦД 2 типу.
На підставі комплексного дослідження клінічних, біохімічних, морфофункціональних даних визначено особливості клінічного перебігу ІХС, функціонального стану міокарда, маркерів атеросклерозу та дисліпідемії у хворих з супутнім ЦД 2 типу, розроблені підходи до сучасного гіполіпідемічного лікування.
1. У хворих на ІХС з супутнім ЦД 2 типу ББІМ зустрічалась в 2 рази частіше, ніж у хворих на ІХС без ЦД. При ББІМ у хворих на ЦД 2 типу епізоди депресії сегмента ST у порівнянні із хворими на ІХС без ЦД були достовірно більш тривалими за часом, відрізнялись більш вираженою глибиною депресії та сумарною тривалістю епізодів ішемії.
2. Порушення ритму серця у хворих на ІХС з супутнім ЦД 2 типу спостерігались достовірно частіше ніж у хворих на ІХС без ЦД: ШЕ – в 2,5 рази, СВЕ – в 2,5 рази, СВТ – в 2 рази. Для пацієнтів хворих на ІХС з супутнім ЦД є характерним достовірне зниження статистичних та спектральних показників варіабельності серцевого ритму при збереженні показника їх співвідношення (LF/HF=2,19±0,57 при БІМ та 2,07±0,44 при ББІМ, р>0,05).
3. Хворі на ІХС з супутнім ЦД 2 типу відрізнялись раннім ремоделюванням лівих відділів серця, погіршенням стану діастолічної функції, підвищенням переднавантаження та погіршенням повздовжньої скоротливості ЛШ порівняно з хворими на ІХС без ЦД, що вказує на більш глибокі дистрофічні зміни міокарда. незалежно від глобальної скоротливості ЛШ. Таким чином наявність ЦД 2 типу у хворих на ІХС прискорює прогресування ремоделювання ЛШ та поглиблює міокардіальну дисфункцію.
4. Товщина інтима-медіального комплексу загальних сонних артерій, індекс резистентності екстракраніальних судин, показник жорсткості судинної стінки у хворих на ІХС з супутнім ЦД 2 типу були достовірно вищими порівняно з хворими на ІХС без ЦД.
5. Для хворих на ІХС з супутнім ЦД 2 типу характерна більш виражена дисліпідемія, за рахунок достовірного збільшення рівня ТГ, ЛПДНЩ, зменшення рівня ЛПВЩ, та підвищення ІА крові порівняно із хворими з постінфарктним кардіосклерозом, що не мали ЦД. Рівень СРП був достовірно вищий у хворих на ІХС з супутнім ЦД 2 типу, ніж у хворих на ІХС з постінфарктним кардіосклерозом без ЦД.
6. Ступінь кальцинозу судин серця у пацієнтів хворих на ІХС з супутнім ЦД 2 типу достовірно не відрізнявся від такого у хворих на ІХС з постінфарктним кардіосклерозом.
7. У хворих на ІХС з супутнім ЦД 2 типу спостерігалась висока кореляційна залежність між сумарним кальцієвим індексом судин і показниками вуглеводного (HвA1c,% – r=0,67), ліпідного (ЛПДНЩ – r=0,65, ТГ – r=0,65, ІА – r=0,67) обмінів та загального маркера системного запалення СРП (r=0,56).
8. Призначення комбінованої терапії аторвастатином і урсодезоксихолієвою кислотою хворим на ІХС з супутнім ЦД 2 типу дозволило знизити рівень СРП на 35,7%, ЛПДНЩ – на 20,2%, ЛПНЩ – на 25,6%, ТГ – на 21,5%, ЗХС – на 18,4%, та підвищити ЛПВЩ на 11,8 % (р<0,05), у той час як ІА плазми знизився на 36,5%, (р<0,01). Спостерігалось достовірне зменшення рівня АЛТ, АСТ та товщини ІМК ЗСА. Таким чином, комбінована терапія аторвастатином і урсодезоксихолієвою кислотою дозволила зменшити дозу статину при збереженні ліпідокорегуючого ефекту гіполіпідемічної терапії, гепатопротекторної дії, та позитивного впливу на показник товщини ІМК ЗСА.
Публікації автора:
Долженко М.М. Вплив цукрового діабету на характер розвитку ішемії міокарда у пацієнтів з ІХС за даними Холтерівського моніторування ЕКГ / Долженко М.М., Перепельченко Н.А., Соколова Л.К. // Український кардіологічний журнал. - 2008. - № 3. – С. 41-46. (Особистий внесок: самостійно проводила клінічне обстеження досліджуваних хворих, Холтерівське моніторування ЕКГ, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати у вигляді статті).
Долженко М.М. Вплив урсодекзоксихолевої кислоти на процеси атерогенезу: як можна зменшити дозу статинів при лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця, цукровий діабет 2 типу та стеатогепатит / Долженко М.М., Перепельченко Н.А., Поташев С.В., Базилевич А.Я // Ліки України. - 2008. - № 1. - С. 55-58. (Особистий внесок: самостійно проводила клінічне обстеження досліджуваних хворих, Холтерівське моніторування ЕКГ, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати у вигляді статті).
Долженко М.М. Сумарний кальцієвий індекс: чи впливає цукровий діабет 2 типу на ступінь його розвитку? / Долженко М.М., Перепельченко Н.А., Поташев С.В., Носенко Н.М., Шараєвський О.А. // Ліки України - 2008. - № 6. – С. 52-56. (Особистий внесок: самостійно проводила клінічне обстеження досліджуваних хворих, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати у вигляді статті).
Долженко М.Н. Тканевая миокардиальная допплер-эхокардиография: возможности и ограничение метода / Носенко Н.Н., Поташев С.В., Перепельченко Н.А / Внутрішня медицина. // - 2007. - № 6. - С. 68-74. (Автором проведено збір матеріалу, його аналіз, оформлення статті до друку).
Долженко М.Н. Диабетическое сердце: механизмы развития, клиническое течение / Долженко М.Н, Перепельченко Н.А. / Мистецтво лікування.- 2007. - № 9-10. - С. 8-16. (Автором проведено збір матеріалу, його аналіз, оформлення статті до друку).
Долженко М.Н. Диабетическое сердце: диагностика, лечение, прогноз / Долженко М.Н. Перепельченко Н.А. // Мистецтво лікування. - 2008. - № 2. - С. 48-53. (Автором проведено збір матеріалу, його аналіз, оформлення статті до друку).
Давыдова И.В. Ишемическая болезнь сердца и сахарный диабет: современные медикаментозные стратегии и хирургические стратегии лечения больных / Давыдова И.В., Долженко М.Н., Перепельченко Н.А.// Мистецтво лікування. - 2008. - № 9 - С. 77-17. (Автором проведено збір матеріалу, його аналіз, оформлення статті до друку).
Стан міокардіальної функції лівого шлуночка у хворих на артеріальну гіпертензію та супутній цукровий діабет за даними тканинної допплерівської візуалізації : матеріали української науково-практичної конференції [«Первинна та вторинна профілактика цереброваскулярних ускладнень артеріальної гіпертензії»], (Київ, 16-18 березня 2006 р.) / Долженко М.М., Перепельченко Н.А. [та ін.] – С. 55-56. (Особистий внесок:самостійно проводила клінічне обстеження досліджуваних хворих проводила допплерЕхоКГ, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати до друку).
Варіабельність серцевого ритму, зумовлена впливом цукрового діабету на ІХС / Перепельченко Н.А. / Український кардіологічний журнал. - 2007. - № 5. - С. 187-188. (Особистий внесок:самостійно проводила клінічне обстеження досліджуваних хворих, Холтерівське моніторування ЕКГ, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати до друку).
Досвід довготривалого застосування аторвастатину та ентеросгелю у хворих на ішемічну хворобу серця та цукровий діабет 2-го типу : матеріали регіональної конференції лікарів південно-східної України [«Диференціація підходів до лікування ішемічної хвороби серця»], (м.Запоріжжя, 15-16 листопада 2007 р.) / Долженко М.М., Перепельченко Н.А., Поташев С.В. – С. 123-124. (Особистий внесок:самостійно проводила клінічне обстеження досліджуваних хворих, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати до друку).
Як можна зменшити дозу статинів при лікуванні хворих з ІХС, цукровим діабетом 2 типу та стеатогепатитом. : Національний конгрес [«Человек и Лекарство - Украина»], (м.Київ, 26-28 березня 2008 р.) / Долженко М.М., Перепельченко Н.А., Поташев С.В. – С. 122-123. (Особистий внесок:самостійно проводила клінічне обстеження досліджуваних хворих, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати до друку).
Суммарный кальциевый индекс: влияет ли сахарный диает на степень его развития? : матеріали науково-практичної конференції [«Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні»], (м.Київ, 13-14 травня 2008 р.) / Долженко М.Н., Перепельченко Н.А., Шараевский О.А. – С. 15-16. (Особистий внесок:самостійно проводила клінічне обстеження досліджуваних хворих, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати до друку).
[Heart Failure Congress] (Nizza, 31 May 2009). / Dolzhenko М.., Potashev S.., Perepelchenko N.- abstr. N60521. (Особистий внесок:самостійно проводила клінічне обстеження досліджуваних хворих, здійснювала статистичну обробку та аналіз отриманих даних, особисто оформила результати до друку).