Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Балюк Марина Олександрівна. Клінічні, гормональні та метаболічні особ-ливості нейроендокринного ожиріння з ураху-ванням рівня пролактину у жінок : Дис... канд. наук: 14.01.14 - 2007.



Анотація до роботи:

Балюк М.О. Клінічні, гормональні та метаболічні особливості нейроендокринного ожиріння з урахуванням рівня пролактину у жінок. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14 - ендокринологія. Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського АМН України, Харків, 2006.

Дисертація присвячена вивченню клініко-гормональних і метаболічних особливостей перебігу нейроендокринного ожиріння, обґрунтуванню діагностичних і терапевтичних алгоритмів даної патології у жінок репродуктивного й пременопаузального віку.

На підставі комплексного дослідження виділені клінічні варіанти перебігу нейроендокринного ожиріння і за допомогою методу дискримінантного аналізу обґрунтована доцільність розподілу хворих на групи на підставі таких ознак як наявність і виразність цефалгій, ступінь ожиріння, рівень артеріального тиску, наявності гірсутизму, стрій, порушень менструального циклу, рівня ПРЛ крові.

Вперше проаналізовано взаємозв'язок між ожирінням, гіперінсулінемією, інсулінорезистентністю, дисліпопротеїдемією, змінами продукції кортизолу, екскреції 17-КС і пролактинемією.

Обґрунтовано доцільність застосування в комплексній терапії жінок з нейроендокринним ожирінням і верхньопороговим рівнем пролактину препаратів групи бігуанідів і доведена їхня короткострокова ефективність.

1. Встановлена висока частота гіперпролактинемії у жінок з нейроендокринним ожирінням: у віці до 40 років - в 39% випадків реєструвалася гіперпролактинемія, в 28 % - верхньопорогова пролактинемія. Доведено, що діагностичне значення мають не тільки високі показники концентрації цього гормону (вище 25 нг/мл), але і його верхньопорогові або "нормально" високі значення (16,1 - 24,9 нг/мл). Установлені клінічні особливості нейроендокринного ожиріння у жінок репродуктивного віку, характер і виразність яких залежать від ступеня підвищення рівня пролактину крові та віку хворих.

2. У жінок до 40 років виявлена залежність концентрації кортизолу і екскреції сумарних 17-КС від рівня полактину крові та тривалості захворювання. Про те не знайдено залежності рівня кортизолемії від ступеня ожиріння, наявності або відсутності стрій, ступеня підвищення артеріального тиску.

3. Установлено, що у жінок до 40 років з нейроендокринним ожиріням в сполученні як з гіперпролактинемією, так і з верхньопороговим рівнем пролактину крові вірогідно частіше, у порівнянні із пацієнтками з нормопролактинемією, виявляються порушення вуглеводного обміну, які характеризуються високою частотою підвищення гликемії натще, гіперінсулінемією і інсулінорезістентністю.

4. Виразність і спрямованість дисліпопротеїдемії у жінок з нейроендокринним ожирінням визначається рівнем пролактину крові і віком: для жінок молодого віку з гіперпролактинемією найбільш характерною є дисліпопротеїдемія 2 типу; для хворих на нейроендокринне ожиріння в сполученні з верхньопороговою пролактинемією - дисліпопротеїдемія 2 і 4 типів, для хворих старше 40 років - дисліпопротеїдемія 4 типу, яка не залежить від рівня пролактину.

5. У жінок старше 40 років перебіг нейроендокринного ожиріння не обумовлено ступенем підвищення рівня пролактину крові, тобто значення цього гормону в патогенезі даного захворювання в цьому віці не може бути визначальним.

6. Доведена ефективність курсового лікування препаратами групи бігуанідів на метаболічні порушення й оптимізацію рівня пролактину крові у жінок молодого віку з нейроендокринним ожирінням і верхньопороговим рівнем пролактину.

Публікації автора:

1.Балюк М.О. Клиническая характеристика больных нейроэндокринной формой гипоталамического синдрома в сочетании с гиперпролактинемией // Медицина сегодня и завтра. – 2003. - №1. – С. 14 – 17.

2. Особливості деяких метаболічних порушень у хворих на гіпоталамічний сіндром / Н.О. Кравчун, М.О. Балюк, Т.С. Грінченко, О.В. Казаков // Проблеми ендокринної патології. – 2003. – № 2. – С. 26-29. (Дисертантом проведено аналіз літератури, підготовка матеріалів до друку).

3.Балюк М.О. Особенности клинического течения ожирения у женщин репродуктивного возраста с нейроэндокринным гипоталамическим синдромом // Проблеми ендокринної патології. – 2004. – № 1. – С. 44-48.

4.Балюк М.О. Особенности углеводного обмена у женщин с нейроэндокринной формой ожирения в зависимости от уровня пролактина // Проблеми ендокринної патології. – 2004. – № 3. – С. 30-37.

5.Современные возможности в терапии ожирения / Н.О. Кравчун, І.І. Піліпенко, М.О. Балюк, О.В. Казаков // Проблеми ендокринної патології. – 2004. – № 4. – С. 13-18. (Дисертантом проведено аналіз літератури, обробка результатів, підготовка матеріалів до друку).

6.Кравчун Н.О, Балюк М.О., Казаков О.В. Сахарный диабет и ожирение / Мед. вестник Украины. – 2004. - № 42-43, ноябрь. – С. 5. (Дисертантом проведено аналіз літератури, набір матеріалу, обробка результатів, підготовка матеріалів до друку).

7.Клиническая характеристика артериальной гипертензии у больных нейроэндокринной формой гипоталамического синдрома / Ю.І. Караченцев, Н.О. Кравчун, М.О. Балюк // Нові напрямки в діагностиці, лікуванні і профілактиці артеріальної гіпертензії та її ускладнень: Матеріали наук. – практ. конф. з міжнародною участю, Харків, 19 – 20 лист. 2002 р. – Х., 2002. - С. 104-105. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, аналіз, статистичну обробку результатів).

8.Кравчун Н.О., Казаков О.В., Балюк М.О. Нейроэндокринная форма гипоталамического синдрома в сочетании с гиперпролактинемией у женщин: некоторые особенности клинических проявлений // Сучасні напрямки розвитку ендокринної патології: Матеріали наук.-практ. конф., Харків, 27-28 лют. 2003 р. – Х., 2003. – С. 14. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, аналіз, статистичну обробку результатів).

9.Состояние щитовидной железы у больных с нейроэндокринной формой гипоталамического синдрома / Н.О. Кравчун, М.О. Балюк, О.В. Тяжелова, І.І. Алексєєва // Сучасні напрямки роз витку ендокринології: Матеріали наук.-практ. конф., Харків, 27 – 28 лют. 2003 р. – Х., 2003. – С. 108. (Дисертантом проведено аналіз літератури, набір матеріалу, обробка результатів, підготовка матеріалів до друку).

10.Современные подходы к лечению ожирения / Н.О. Кравчун, М.О. Балюк, І.І. Піліпенко, С.П. Олійникова // Актуальні проблеми ендокринології: сучасні діагностичні та лікувальні технології: Збірник лекцій та тез 48-ї щорічної наук.-практ. конф. з між народ. участю, - Харків, 2-4 черв. 2004 р. – Х., 2004. – С. 145-147. (Дисертантом проведено аналіз літератури, обробка результатів, підготовка матеріалів до друку).