12. Архипкіна Тетяна Леонідівна. Клінічні, гормональні та метаболічні показники в перименопаузі у жінок з синдромом полікістозних яєчників в анамнезі: дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2005.
Анотація до роботи:
Архипкіна Т.Л. Клінічні, гормональні та метаболічні показники в перименопаузі у жінок з синдромом полікістозних яєчників в анамнезі. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України. – Харків, 2005.
Дисертація присвячена вивченню перименопаузального періода у жінок із СПКЯ в анамнезі. На підставі проведених клініко-лабораторних досліджень доведено прогностичну значущість СПКЯ в формуванні клінічних, гормональних та метаболічних порушень в період вікової перебудови нейроендокринної системи. Встановлено, що клінічні особливості перименопаузального періоду залежать від методів корекції СПКЯ в репродуктивному віці. Виявлено характерні для жінок з полікістозом яєчників підвищення в клімактерії секреції ЛГ, коефіцієнта ЛГ/ФСГ та відносна гіперандрогенемія, яка прогресує по мірі збільшення тривалості перименопаузи. У роботі надано характеристику стану ліпідного і вуглеводного обміну та доведено, що оперативне лікування, проведене у репродуктивному віці, зменшує частоту та ступінь вираженості метаболічних порушень в клімактерії.
Обґрунтовано доцільність нагляду в перименопаузі за жінками, що страждали на СПКЯ, за участю не тільки лікарів акушерів-гінекологів, а й ендокринологів.
Дисертаційна робота дозволяє виявити прогностичну значущість СПКЯ у формуванні клінічних, гормональних та метаболічних порушень, які збільшують ризик розвитку клімактеричного синдрому, ожиріння, цукрового діабету 2 типу, серцево-судинних захворювань у період вікової перебудови нейроендокринної системи та сприяє розробці програми профілактики виявлених порушень.
1. Клінічні особливості перебігу перименопаузального періоду залежать від методів корекції СПКЯ в репродуктивному віці. У оперованих жінок настає рання менопауза в (42,8±0,2) роки з маніфестацією нейро-вегетативних та психо-емоційних проявів клімактеричного синдрому в пременопаузі. У неоперованих пацієнток з полікістозом яєчників в анамнезі середній вік настання менопаузи (47,9±0,6) років, що відповідає середнім статистичним даним в Україні. У них в структурі клінічних проявів клімактеричного синдрому переважають метаболічні розлади на тлі соматичної патології.
2. Характерними ознаками перименопаузального періоду у жінок із СПКЯ в анамнезі є гіперандрогенемія на тлі нормального (у неоперованих) або зниженого (у оперованих) вмісту естрадіолу, підвищення рівню гонадотропних гормонів, що супроводжується зростанням коефіцієнту ЛГ/ФСГ>1 та збільшення продукції пролактину.
3. У 35,4% пацієнток після хірургічного лікування підвищений рівень пролактину відмічається лише в пременопаузальному періоді, тоді як у 46,2% неоперованих жінок гіперпролактинемія з однаковою частотою спостерігається як в пре-, так і в ранній постменопаузі. Гіперпролактинемія супроводжується зростанням частоти симпато-адреналових кризів та депресивних станів.
4. В перименопаузі у пацієнток із СПКЯ в анамнезі виникають порушення ліпідного обміну, що клінічно проявляється розвитком ожиріння у 100% неоперованих та у 56% оперованих жінок. У неоперованих жінок частота та ступінь виразності дисліпідемії у вигляді підвищення рівня холестерину, тригліцеридів, ліпопротеїдів низької та дуже низької щільності, зниження ліпопротеїдів високої щільності та зростання коефіцієнта атерогенності вищі ніж у оперованих пацієнток і значно перевищують згадані показники жінок, які були здорові у репродуктивному віці.
5. У 48,4% жінок із СПКЯ в анамнезі, в перименопаузі відмічаються зміни вуглеводного обміну. При цьому найбільш виражені порушення виникають у неоперованих жінок, серед яких у 45% випадків розвивається цукровий діабет 2 типу, що значно перевищує показники пацієнток після хірургічного лікування (10,7%) та жінок, які були здорові у репродуктивному віці (2,5%). Існує пряма взаємозалежність між вмістом в сироватці крові глюкози, тестостерону та індексом маси тіла.
6. Перименопаузальний період у жінок, що страждали на СПКЯ, супроводжується збільшенням біологічного віку та швидким зростанням темпів старіння жіночого організму. У пацієнток після хірургічного лікування спостерігаються найбільш високі темпи старіння в пременопаузі за умов наявності менструальної дисфункції та залежать від ступеня вираженості клімактеричного синдрому. Неоперовані пацієнтки із СПКЯ в анамнезі починають старіти раніш, ніж обстежені після хірургічного лікування, а темпи їх старіння прискорюються відповідно до зростання календарного віку.
Публікації автора:
Особенности течения климактерического периода у больных с синдромом поликистозных яичников / О. В. Грищенко, Т. Л. Архипкина, Л. П. Любимова, М. С. Бирюкова // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Зб. наук. пр. – Київ –Луганськ, 2002. – Випуск 7. – С. 180 – 189. (Автором проведено набір матеріалу, статистичну обробку, аналіз та підготовку до друку).
Грищенко О. В., Архипкина Т. Л., Любимова Л. П. Темпы старения женщин перименопаузального возраста, оперированных по поводу синдрома поликистозных яичников // Проблеми медичної науки та освіти. – 2002. – № 4. – С. 27 – 29. (Автором проведено набір матеріалу, статистичну обробку, аналіз та підготовку до друку).
Грищенко О. В., Архипкина Т. Л., Любимова Л. П. Динамика качества жизни женщин перименопаузального возраста с гиперпролактинемией на фоне лечения бромкриптином // Медицина сегодня и завтра. – 2003. – № 1. – С. 117 – 120. (Автором проведено набір матеріалу, статистичну обробку, аналіз та підготовку до друку).
Грищенко О. В., Архипкина Т. Л., Любимова Л. П. Климактерический синдром у женщин, оперированных по поводу синдрома поликистозных яичников // Проблеми медичної науки та освіти. – 2003. – № 3. – С. 36 – 43. (Автором проведено набір матеріалу, статистичну обробку, аналіз та підготовку до друку).
Архипкина Т. Л. Гормональный статус в перименопаузе у женщин, оперированных в репродуктивном возрасте по поводу синдрома поликистозных яичников // Проблеми ендокринної патології. – 2003. – № 4. – С. 37 – 43.
Архипкина Т. Л., Любимова Л. П., Кравчун Н. А. Особенности изменения массы тела и углеводного обмена в перименопаузе у женщин, оперированных по поводу синдрома поликистозных яичников // Проблеми ендокринної патології. – 2004. – № 1. – С. 49 – 54. (Автором проведено набір матеріалу, статистичну обробку, аналіз та підготовку до друку).
Любимова Л. П., Бирюкова М. С., Архипкина Т. Л. Тестостерон-эстрадиоловые соотношения у женщин с климактерическим синдромом в пременопаузе // Ендокринологія. – 1999. – Т. 4, № 2. – С. 255. (Автором проведено набір матеріалу, статистичну обробку, аналіз та підготовку до друку).
Любимова Л. П., Бирюкова М. С., Архипкина Т. Л. Гиперпролактинемия и особенности течения климактерического периода у женщин, прооперированных по поводу синдрома склерокистозных яичников // Ендокринологія. – 2001. – Т. 6, додаток. – С. 177. (Автором проведено набір матеріалу, статистичну обробку, аналіз та підготовку до друку).
Liubimova L. P., Biriukova M. S., Arhipkina T. L. Steroid hormons and their interrelation at the women in the remote terms after the wedge-shaped resection of polycystic ovaries // Abstract of 5th European congress of endocrinology, Turin, Italy, June 9 – 13, 2001. – Turin, Italy. – 2001. – P.711. (Автором проведено набір матеріалу, статистичну обробку, аналіз та підготовку до друку).
Архипкина Т. Л. Характер липидных нарушений у женщин, страдавших в репродуктвном возрасте синдромом поликистозных яичников // "Від фундаментальних досліджень до прогресу в терапії"; Матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених, Харків, 1 жов., 2003 р. – Х., 2003.– С. 4 – 5.
Архипкіна Т.Л. Характер вуглеводних порушень в клімактерії у жінок, оперованих у репродуктивному віці з приводу синдрому полікістозних яєчників // "Внесок молодих вчених в медичну науку": Матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених, присвяченої 80-річчю ХМАПО, Харків, 18-19 листопада, 2003 р. – Х., 2003. – С. 6.
Архипкина Т. Л., Любимова Л. П.Темпы инволюции женского организма в зависимости от состояния менструальной функции в период угасания репродуктивной системы у больных синдромом поликистозных яичников // "Сучасні напрямки розвитку ендокринології": Матеріали наук.-практ. конф. з міжнародною участю, Харків, 26-27 лют., 2004 р. – Х., 2004. – С. 13 – 15. (Автором проведено набір матеріалу, статистичну обробку, аналіз та підготовку до друку).
Архипкина Т. Л. Соматическая патология в период перименопаузы у женщин, страдавших в репродуктивном возрасте синдромом поликистозных яичников // Матеріали 8-го міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених, приуроченого до 150-ліття від дня народження І. Я. Горбачевського, Тернопіль, 10-12 травня, 2004 р. – Тернопіль, 2004. – С. 255.