Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Бариляк Андрій Юрійович. Клінічні та морфологічні критерії прогнозування ранніх метастазів у хворих на рак голосового і вестибулярного відділів гортані : Дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. — Л., 2005. — 164арк. — Бібліогр.: арк. 131-164.



Анотація до роботи:

Бариляк А.Ю. Клінічні та морфологічні критерії прогнозування ранніх метастазів у хворих на рак голосового і вестибулярного відділів гортані. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія. – Інститут оториноларингології ім. О.С. Коломійченка АМН України, м. Київ, 2005.

Дисертація присвячена покращенню результатів прогнозування реґіонарних метастазів у хворих на рак гортані, та розробці алгоритму їх лікування.

Вивчено значення клінічних та морфологічних параметрів пухлини у хворих на рак гортані голосової та вестибулярної локалізацій та їх прогностичний вплив на появу метастазів в реґіонарні лімфовузли шиї, що дозволило встановити серед цих хворих групи ризику на предмет появи реґіонарних метастазів та розробити покази до профілактичного втручання на шляхи лімфовідтоку.

Групи ризику встановлювалися відповідно до значення сумарного прогностичного коефіцієнта, який розроблений і розрахований автором на основі прогностичних значень клініко-морфологічних критеріїв пухлини, та який враховує їх вклад для встановлення ступеня злоякісності пухлини голосового і вестибулярного відділів гортані у конкретного хворого.

Відповідно до поділу хворих на групи ризику розроблено покази для профілактичного втручання на шляхи лімфовідтоку у хворих на рак гортані.

У дисертації визначено діагностичне значення клінічних і морфологічних критеріїв злоякісності раку гортані. Доведено, що для прогнозування перебігу захворювання у хворих на рак гортані необхідно використовувати комплекс клініко-морфологічних критеріїв пухлини. Створено математичну модель, що дає можливість виділити групи ризику хворих щодо метастазування, та відповідно встановити покази для втручання на шляхи лімфовідтоку при відсутності метастазів в реґіонарні лімфатичні вузли у хворих на рак гортані.

  1. Ступінь поширення пухлини, характер її росту та вихідна локалізація мають суттєве прогностичне значення у виникненні метастазів у лімфовузли шиї. Так при поширеності пухлини Т3-4 метастази розвиваються від 50% до 87.17%, при змішаному рості первинної пухлини від 58.97% при голосовій локалізації до 94.44% при вестибулярній. Такі морфологічні критерії злоякісності пухлини як ступінь диференціації та ороговіння, мітотична активність, ядерний поліморфізм, ступінь і малюнок інвазії, лімфоплазматична інфільтрація та мікроваскулярна інвазія підтверджують своє прогностичне значення у виникненні метастазів в реґіонарні лімфатичні вузли шиї. Значення ступеня виразкування епітелію та лейкоцитарної інфільтрації для прогнозування метастазів є сумнівним. Проте жоден з них не дає вірогідного прогнозу у конкретного хворого, тому не може служити як самостійний критерій для вибору тактики лікування.

  2. Розроблена інтегративна математична модель для оцінки клінічних та морфологічних критеріїв злоякісності пухлини у конкретного хворого на рак гортані дозволяє встановити вірогідність виникнення метастазів, та визначити оптимальну тактику лікування (деклараційний патент на корисну модель № 8031U від 15.07.05 “Спосіб доклінічної діагностики та профілактики реґіонарного метастазування раку гортані”).

  3. За величиною сумарного прогностичного коефіцієнту (СПК) нами встановлено групи ризику щодо метастазування раку:

І група ризику - СПК знаходиться в межах від -0.30 до +0.29. При голосовій локалізації метастази розвиваються в 2% хворих; при вестибулярній 28.57%.

ІІ група ризику - СПК від +0.30 до +0.69 - до 50.0% 85.71%;

ІІІ група ризику - СПК від +0.70 та вище - в 92.59% та 100.0% відповідно.

  1. Результати порівняння клініко-морфологічних критеріїв вказують на те, що вірогідність метастазування пухлини вестибулярного відділу гортані в порівнянні з голосовим в 2-3 рази вища.

  2. Хворі на рак гортані І групи ризику вимагають втручання на основному вогнищі та не підлягають профілактичному втручанню на шляхи лімфовідтоку, а вимагають диспансерного спостереження. Усі хворі на рак голосового відділу гортані, які належать до ІІ групи ризику вимагають профілактичного втручання на шляхах лімфовідтоку. При відмові від втручання такі хворі вимагають строгого диспансерного спостереження. Хворі на рак гортані, незалежно від локалізації пухлини, які належать до ІІІ групи ризику, хворі з вестибулярною локалізацією пухлини в гортані, які належать до ІІ групи ризику в обов’язковому порядку підлягають профілактичному хірургічному втручанню на шляхи лімфовідтоку.

Публікації автора:

  1. Поспішіль Ю.О., Бариляк А.Ю., Крук М.Б.Прогностичні морфологічні фактори плоскоклітинного раку гортані//Acta medica leopoliensia.-2003.–V.9,№3.–С.21-26.

  2. Бариляк А.Ю., Поспішіль Ю.О.Співвідношення різних видів запальної інфільтрації пухлини й прогресування раку гортані//ЖВНГхв.-2005.-№2–С.48-52.

  3. Бариляк А.Ю., Крук М.Б., Поспішіль Ю.О., Бариляк Ю.Р.Прогностичне значення глибини та малюнку інвазії при раку гортані//ЖВНГхв.-2005.-№3–С.30-34.

  4. Бариляк А.Ю., Поспішіль Ю.О.Морфологічні і клінічні показники та сумарний прогностичний коефіцієнт як критерії в прогнозуванні перебігу раку гортані//Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.–2005.-№2.–С.24-32.

  5. Деклараційний патент №8031U,Україна,А61В10/00/Спосіб доклінічної діагностики та профілактики реґіонарного метастазування раку гортані. Бариляк А.Ю., Поспішіль Ю.О.//№U2005 00045,Заявл.04.01.05,Опубл.15.07.05,Бюл.№7.-2005.

  6. Бариляк А.Ю.Сучасні погляди на морфологію рака верхніх дихальних шляхів//ЖВНГхв.-2004.-№5–С.65-74.

  7. Бариляк А.Ю.Морфологічна профілактика та діагностика регіонарного метастазування раку гортані//Матеріали конференції молодих вчених і студентів.-Львів.-(27 лютого,2004р)-С.22.

  8. Бариляк А.Ю., Гаєвський А.Ю.Морфологічні особливості раку гортані для діагностики й профілактики реґіонарних метастазів//Матеріали конференції молодих вчених і студентів.–Львів.–(15-16 квітня 2004)-С.249-250.

  9. Бариляк А.Ю.,Поспішіль Ю.О.,Крук М.Б.,Бариляк Ю.Р.Деякі особливості морфології раку верхніх дихальних шляхів//ЖВНГхв.-2004.-№3-с.–С.106.

  10. Barylyak A.,Pospishil Y., Kruk M., Barylyak Y., Gayevskiy Y.Prognostic and Morfological Factors of Laryngeal and Pyriform Sinus Squamous Cell Carcinoma//XLI Conference of Polish Society of Otolaryngologists Head and Neck Surgeons – Lublin.–2004.-P.289.

  11. Бариляк А.Ю.,Бариляк Ю.Р.Значення морфології раку гортані для прогнозування ранніх реґіонарних метастазів//Тези доповідей Х конгресу світової федерації українських лікарських товариств.–(Чернівці,26-28 серпня), 2004.–С.393-394.

  12. Бариляк А.Ю.Прогностичні особливості раку гортані//ЖВНГхв.-2004.-№5с–С.174-175.

  13. Бариляк А.Ю., Крук М.Б., Поспішіль Ю.О., Бариляк Ю.Р.Наша тактика прогнозування раннього метастазування раку гортані//Збірник матеріалів Х з’їзду оториноларингологів України.-(Судак,22-25 травня),-2005р.–С.389–390.

  14. Бариляк А.Ю.Особливості росту раку гортані в передбаченні реґіонарних метастазів//ЖВНГхв.-2005.-№5с–С.14-15.

  15. Бариляк А.Ю.Мікроваскулярна інвазія у хворих на рак гортані//ЖВНГхв.-2005.-№5с–С.15-16.