Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Ганзій Олена Богданівна. Клінічні та параклінічні особливості гастродуоденальної деструкції у дітей: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Ганзій О.Б. Клінічні та параклінічні особливості гастродуоденальної деструкції у дітей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти (ХМАПО), Харків, 2003.

Дисертація присвячена питанням удосконалення діагностики і лікування деструктивних захворювань органів гастродуоденальної зони у дітей. Виявлено, що основними факторами їхнього формування є спадкоємна обтяженість, тривалий гастроентерологічний анамнез, інфекційний, психо-емоційний фактори, кислотно-пептична агресія, особливо виражені у дітей з виразковою хворобою.

Показана провідна роль у виникненні деструктивних захворювань порушень захисного слизового бар’єра (гемодинамічні порушення, зниження секреторної активності і вироблення незрілого мукоїда СО шлунка). Вивчено ефективність лікування ерозивно-виразкових уражень шлунка і дванадцятипалої кишки з застосуванням цитопротективного препарату і подовження термінів ремісії захворювань.

1. У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення наукової задачі щодо особливостей клінічного перебігу і параклінічних показників при гастродуоденальній деструкції у дітей і диференційованого підходу до її терапії з урахуванням характеру і ступеня деструктивних змін.

2. Деструктивні ураження зустрічаються частіше при тривалому перебігу захворювання (більше 3-х років – 49,2±4,6%), характеризуються високим ступенем інфікованості НР (70,0±4,2% хворих), спадкоємною схильністю по захворюваннях органів травлення (65,8±4,3%). Частота гастродуоденальної деструкції збільшується з віком хворих (старше 12 років – 70,8±4,2% дітей). Співвідношення ерозивних уражень шлунка і ДПК і дуоденальної виразки складає 3,3:1. Серед ерозивних уражень переважають плоскі ерозії (76,7±3,9%). Ерозивні і виразкові ураження частіше локалізуються в ДПК.

3. Клінічні прояви ерозивно-виразкових захворювань відрізняються особливостями в залежності від характеру деструкції: ГД з плоскими ерозіями характеризуються помірно вираженим больовим і диспептичним синдромами при незначних проявах інтоксикації; ГД з повними ерозіями супроводжуються неінтенсивними болями у животі при виражених диспептичних явищах і помірних проявах інтоксикації; виразкові ураження характеризуються інтенсивним больовим синдромом при виражених диспептичних явищах і симптомах інтоксикації.

4. Гістологічні зміни СОШ при гастродуоденальній деструкції характеризуються наявністю ПАГ - 43,9±6,2%, ПГ – 28,8±5,6%, ПВАГ – 18,2±4,8%. У 9,1±3,6% хворих морфологічних змін шлунка не виявлено. Найбільш виражені атрофічні зміни відзначені у дітей з повними ерозіями і ВХ ДПК: співвідношення атрофічних і поверхневих змін при повних ерозіях складає 2,2:1, при ВХ – 4:1, що свідчить про прогресування процесів атрофії і кишкової метаплазії СО у міру обтяження деструктивного процесу. У ДПК при плоских ерозіях у переважній більшості випадків виявлено дифузний дуоденіт (69,2±13,3%), при повних ерозіях з однаковою частотою (38,5±14,0%) зустрічаються поверхневі і дифузні зміни. Виразкові ураження виникають переважно на тлі поверхневого дуоденіту. При цьому патологічний процес у ДПК у 97,2±2,8% дітей є активним.

5. Активний запальний процес при гастродуоденальній деструкції переважно супроводжується хелікобактерним інфікуванням і співвідноситься з НР-негативним варіантом в антральному відділі як 5:1, у тілі шлунка - 23:1. Неактивний гастрит частіше НР-негативний, його співвідношення з НР+ варіантом в антральному відділі і тілі шлунка відповідно 5:1 і 1,7:1, що підтверджує дані літератури про існування двох типів активного хронічного гастриту.

6. Секреторні порушення діяльності шлунка при гастродуоденальній деструкції характеризуються переважно гіперацидним характером секреції (87,5±3,0%), що приводить до постійного скидання кислого агресивного вмісту в ДПК, розвитку шлункової метаплазії, активного дуоденіту з наступним можливим формуванням ерозивних і виразкових уражень у більшості хворих. Одночасно відмічається значне зниження резистентності захисного слизового бар’єра, що характеризується неповноцінним слизоутворенням і зниженням секреторної активності, більш вираженими при виразкових ураженнях.

7. Деструктивні процеси ВВТТ характеризуються порушеннями регіонарної гемодинаміки шлунка (зниження показників систолічного притоку і діастолічного відтоку), які наростають у міру обтяження ступеня деструктивного процесу, що свідчить про різке зменшення кровонаповнення шлунка, зменшення швидкості кровотока і наростання явищ гіпоксії СО.

8. Ефективність комплексної диференційованої терапії гастродуоденальної деструкції в дітей підвищується використанням препарату смекта, цитопротективний і сорбційний ефект якої сприяє більш швидкому зникненню больового і диспептичного синдромів на фоні епітелізації ерозивних дефектів слизової оболонки.

Публікації автора:

1. Ефективнiсть препарату «Смекта» в терапiї ерозивного гастродуоденiта у дiтей // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1998.-№3.-С.49-50. В співавторстві з Бєлоусовим Ю.В. Автором здійснено добір клінічного матеріалу, його статистична обробка, підготовлена стаття до друку.

2. Ендоскопiчнi та морфологiчнi спiвставлення при гастродуоденальних деструкцiях у дітей // Збірник наукових праць КМАПО імені П.Л.Шупика.-Київ.-2001.-Вип.10.-Книга 2.-С.804-808.

3. Деструктивные заболевания желудка и двенадцатиперстной кишки у детей // Український медичний альманах.-2002.-№3.-С.45-48. В співавторстві з Долгой О.В. Автором здійснено добір клінічного матеріалу, зроблено літературний огляд.

4. Клинико-эндоскопические особенности гастродуоденальной деструкции у детей // Матерiали третьої науково-практичної конференцiї дитячих гастоентерологiв України «Дiагностика i лiкування хвороб шлунку та дванадцятипалої кишки у дiтей».-Одеса.-1999.-С.86-87.

5. Эндоскопическая характеристика и эрадикационная терапия хронических НР-ассоциированных заболеваний гастродуоденальной зоны у детей // Сборник материалов 6-й конференции «Актуальные проблемы абдоминальной патологии у детей».-Москва.-1999.-С.68-69. В співавторстві з Савво В.М., Павленко Н.В., Солодовниченко І.Г., Бобровою В.І. Здобувачем самостійно проведене клінічне обстеження хворих, зроблене узагальнення, підготовлена стаття до друку.

6. Эндоскопическая характеристика воспалительно-деструктивных заболеваний желудка и ДПК, протекающих с ДГР // Сборник материалов 7-й конференции «Актуальные проблемы абдоминальной патологии у детей».-Москва.-2000.-С.89-90. В співавторстві з Савво В.М., Павленко Н.В., Солодовниченко І.Г., Пащуком Г.А. Здобувачем зібраний клінічний матеріал, проведена статистична обробка.

7 Використання «Оспамоксу» при лiкуваннi гелiкобактерноi iнфекцii у дiтей // Матеріали науково-практичної конференції “Антибактеріальна, протизапальна та імуноактивна терапія в педіатрії”.-Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2000.-№3.-С.65-66. В співавторстві з Бєлоусовим Ю.В., Савво В.М., Павленко Н.В. Здобувачем самостійно проведене клінічне обстеження хворих, забір біопсійного матеріалу, статистична обробка матеріалу.

8. Гемодинамические нарушения у детей с хроническими гастродуоденитами // Сборник научных работ, посвященных 100-летию городской клинической больницы №2 и 75-летию кафедры хирургии и проктологии ХМАПО «Актуальные вопросы гастроэнтерологии и эндокринологии».-Харьков.-2000.-С.107-108. В співавторстві з Бабаджанян О.М., Прісичем І.Г. Здобувачем зібраний клінічний матеріал, проведене реогастрографічне дослідження, підготовлена стаття до друку.

9. Клинико-морфологические характеристики деструктивных поражений гастродуоденальной зоны у детей // Сборник материалов 8-й конференции «Актуальные проблемы абдоминальной патологии у детей».-Москва.-2001.-С.67. В співавторстві з Долгой О.В. Здобувачем проведені клініко-морфологічні співставлення, підготовлена стаття до друку.

10. Клинико-эндоскопические особенности эрозивно-язвенной трансформации хронических гастродуоденитов у детей // Материалы 3-го Российского научного форума “Санкт-Петербург-Гастро-2001”.-С.15. В співавторстві з Бєлоусовим Ю.В., Павленко Н.В., Солодовниченко І.Г. Автором здійснено добір клінічного матеріалу, його статистична обробка.

11. Язвенная болезнь у детей как инфекционное заболевание // Материалы научно-практической конференции с международным участием “Инфекционные болезни в практике терапевта”.-Харьков-2001.-С.41-42. В співавторстві з Бєлоусовим Ю.В., Павленко Н.В. Здобувачем зібраний клінічний матеріал, підготовлена стаття до друку.

12. Особенности клинической картины деструктивних поражений органов гастродуоденальной зоны у детей // Сборник материалов 9-го симпозиума «Актуальные проблемы абдоминальной патологии у детей».-Санкт-Петербург.-2002.-С.78-79.

13. Принципы реабилитации детей с заболеваниями органов гастродуоденальной зоны // Материалы научно-практической конференции с международным участием “Медицинская реабилитация в педиатрии”.-Выпуск 7.-2002.-г.Евпатория.-С.23-25. В співавторстві з Бєлоусовим Ю.В., Павленко Н.В., Бєлоусовою О.Ю. Здобувачем проведене клінічне обстеження хворих, зроблені узагальнення.

14. Оценка слизистой секреции желудка у детей с хроническим эрозивным гастродуоденитом // Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии и колопроктологии. Приложение №17. Материалы восьмой Российской Гастроэнтерологической Недели.-Москва.-2002.-№5.т.XII.-С.112. В співавторстві з Долгой О.В. Автором проведене клініко-морфологічне обстеження хворих, вивчена слизоутворююча функція шлунку.

15. Состояние печени у детей с гастродуоденальными деструкциями // Матеріали 5-ої науково-практичної конференції дитячих гастроентерологів, нефрологів та педіатрів України “Актуальні питання хронічних захворювань печінки та нирок у дітей, асоційованих з бактеріально-вірусними інфекціями”.-Симеїз.-2002.-С.117-119. В співавторстві з Павленко Н.В. Здобувачем здійснено добір клінічного матеріалу, його статистична обробка.

Деклараційний патент на корисну модель №1144.Україна. Пристрій для реогастрографії / Бєлоусов Ю.В., Бабаджанян О.М., Ганзій О.Б., Савво В.М., Павленко Н.В. -Заявлено 12.07.2000; Опубл. 15.02.2002.-Бюл.№2.