Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Родіонова Вікторія Всеволодівна. Клініка, діагностика і лікування хронічного обструктивного бронхіту у підземних гірників вугільних шахт (клініко-експериментальне дослідження): дисертація д-ра мед. наук: 14.01.27 / Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Родіонова В.В. Клініка, діагностика і лікування хронічного обструктивного бронхіту у підземних гірників вугільних шахт (клініко-експериментальне дослідження).-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. - Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена питанням оптимізації діагностики і лікування хронічного обструктивного бронхіту у підземних гірників вугільних шахт на підставі дослідження клініки, клітинних і молекулярних порушень функціонування імунної, HLA, сурфактантної системи, перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту в патогенезі захворювання і як предикторів ефективності терапії.

Експериментально підтверджено гіпотезу взаємозв’язку ушкоджуючої дії вугільного пилу і порушення функціонування захисних систем з розвитком хронічного запалення і ремоделювання бронхолегеневого апарату. Обгрунтовано доцільність використання інтегральних параметрів для визначення ступеня ушкодження цих систем і оцінки ефективності лікувального впливу амброксолу гідрохлориду, ніфедипіну, Т-активіну, водно-спиртового екстракту ехінацеї пурпурної, Великого оригінального бальзаму Біттнера. Запропоновано застосування препаратів при лікуванні ХОБ.

У дисертації представлено узагальнення клініко-експериментального дослідження і нове вирішення актуальної науково-практичної проблеми сучасної пульмонології, що виявляється у визначенні діагностичних імуно-генетичних критеріїв ризику розвитку і раннього виявлення хронічного обструктивного бронхіту, генетичних факторів індивідуальної чутливості до розвитку бронхолегеневої патології, порушень сурфактантної, імунної системи, перекисного окислювання ліпідів, антиоксидантного захисту у підземних гірників вугільних шахт, обгрунтування доцільності проведення курсів реабілітаційної терапії із застосуванням коригуючих синтетичних і несинтетичних лікарських препаратів і оцінки ефективності їх медикаментозного впливу на клінічні прояви ХОБ і основні показники досліджуваних біологічних систем за допомогою інтегральних параметрів.

  1. Тривала інгаляційна дія кам’яновугільного пилу в експерименті викликає ремоделювання бронхолегеневої тканини. Використання інтегральних параметрів (ІП) ступеня ушкодження адаптаційно-пристосовних систем дозволяє визначити глибину їх ураження та уніфікувати результати дослідження. У відновний період, встановлені у піддослідних тварин ушкодження імунної системи (ІП=0,96), перекисного окислювання ліпідів (ІП=0,85), антиоксидантного захисту (ІП=0,85), стають подальшим чинником хронізаціїї запального процесу.

  2. Застосовані в експерименті медикаментозні препарати – амброксолу гідрохлорид, Т-активін, екстракт ехінацеї пурпурної – створили коригуючу дію на стан досліджуваних захисних систем: амброксолу гідрохлорид нормалізує фагоцитарну функцію імунної системи (ІП=0,22), підвищує активність антиоксидантного захисту; Т-активін оказує регулюючий вплив на імунну систему, більш виражений на функцію гуморальної ланки (ІП=0,21); екстракт ехінацеї пурпурної викликає антиоксидантний ефект, зменшує дисфункцію та ушкодження імунної системи (ІП фагоцитарного блоку – 0,41, гуморального – 0,30, клітинного – 0,41).

  3. Діагноз ХОБ у обстежених гірників встановлений відносно пізно (тривалість захворювання склала 5-14 і більше років до моменту підтвердження діагнозу). Прогредієнтність перебігу ХОБ забезпечувалася злагодженістю взаємодії адаптаційних механізмів захисних біологічних систем. Їх наступне виснаження і дезадаптація створили передумови для маніфестації захворювання. Вираженість клінічних ознак ХОБ у гірників корелює з глибиною ушкодження сурфактантної, імунної системи, активацією перекисного окислення ліпідів і пригніченням антиоксидантного захисту.

  4. У обстежених гірників виявлено значне зменшення об’єму конденсату видихуваного повітря. У хворих на ХОБ I стадії в конденсаті видихуваного повітря вміст фосфоліпідів, вільного холестерину, неестеріфікованих жирних кислот - збільшено, ефірів холестеріну – зменшено, що варто розцінювати як процес адаптогенної перебудови сурфактанту легень. У хворих на ХОБ II стадії виявлено підвищення експірації тригліцеридів, неестеріфікованих жирних кислот, дисбаланс у співвідношенні ТГ/НЕЖК, що поряд із зниженням фосфоліпідів і ефірів холестеріну, свідчить про дестабілізацію сурфактанту легень.

  1. У обстежених гірників виявлено зниження активності антиоксидантного захисту, інтенсифікацію процесів перекисного окислювання ліпідів. У хворих на ХОБ I стадії відмічено накопичення гідроперекисів ліпідів, малонового діальдегіду у мембранах еритроцитів, тенденція до зниження супероксиддисмутази, глютатіонпероксидази, відновленого глютатіону. У хворих на ХОБ II стадії має місце виражена розгалуженість процесів ПОЛ, уповільнення швидкості окислювання ліпідів, накопичення гідроперекисів ліпідів у мембранах еритроцитів і плазмі крові, що прямо корелює з важкістю бронхіальної обструкції.

  2. У обстежених гірників виявлені ознаки вторинної імунної недостатності. На тлі зменшення числа лімфоцитів має місце зниження вмісту CD3- і CD4–клітин, підвищення рівня CD8-клітин, збільшення CD22-клітин, дисбаланс у складі імуноглобулінів. Вміст кілерних клітин (CD16 і CD25) достовірно зменшено. Функція фагоцитуючих клітин змінена - при збереженні фагоцитарної активності, зменшені фагоцитарне число і активність кисеньзалежного метаболізму (NST). Активність комплементу послаблена. Ці зміни більш виражені у хворих на ХОБ II стадії. Рівень цитокинів ІЛ-4 і ІЛ-5 підвищений: при ХОБ I стадії ІЛ-4 складає (618,5±18,5), ІЛ5 – (1051,8±42,04), контроль – (436,5±34,9) і (363,0±25,4) пікомоль/л, відповідно, (r<0,05); при ХОБ II стадії рівень ІЛ4 – (821,0±32,8), ІЛ5 – (1076,7±43,0) пікомоль/л, (r<0,05). При загостренні захворювання вміст CD8, CD22-клітин збільшується, зростає рівень циркулюючих імунних комплексів.

  3. ХОБ, у обстежених гірників, достовірно асоціюється з HLA-антигенами А25, А26, Cw2. Антигени А25, А26, Cw2 можуть слугувати генетичними маркерами підвищеного ризику розвитку ХОБ у осіб, зайнятих в пилових професіях. Відмічений зв’язок показників імунної системи з маркерами HLA: супресія CD3-клітин асоціюється з A25, A26, B8, Cw4-антигенами; CD22-клітин з антигенами A26, B8, Сw4, тобто їх наявність можна розглядати як критерій ризику ХОБ. Супресія кілерної популяції (CD16 і CD25) достовірно асоціюється з HLA-антигенами B7, B8, B17, Cw2.

  4. Клініко-експериментальне дослідження дозволяє відмітити багатопрофільну дію амброксолу гідрохлориду. У обстежених гірників препарат покращує показники пікової швидкості видиху, збільшує кількість виділеного мокротиння, полегшує його відходження, сприяє зменшенню бронхообструктивного синдрому і задишки. Відмічена коригуюча дія амброксолу гідрохлориду на показники імунної системи (ІП фагоцитарного блоку до лікування становив - 0,63, після лікування – 0,29; клітинного – 0,62 і 0,35; гуморального - 0,53 і 0,30, відповідно); ліпідного спектру конденсату видихуваного повітря (ІП сурфактантного блоку до лікування становив - 0,80, після лікування – 0,27), а також на підвищення активності антиоксидантного захисту.

  5. Визначена висока ефективність застосування екстракту ехінацеї пурпурної в лікуванні гірників, хворих на ХОБ. Екстракт ехінацеї підвищує активність антиоксидантних ферментів, знижує вміст продуктів ПОЛ в мембранах еритроцитів, плазмі крові і сурфактанті легень (ІП блоку показників АОЗ до лікування становить - 0,83, після лікування – 0,30, блоку ПОЛ – 0,83 і 0,23; сурфактантного блоку – 0,77 і 0,34, відповідно). Препарат має імуномодулюючі властивості: підвищує вміст CD4-клітин, зменшує число CD8, CD22-клітин, усуває дисбаланс у складі імуноглобулінів, знижує рівень ІЛ4 і ІЛ5. Екстракт ехінацеї чинить цитопротекторну дію (мікроядерний індекс до лікування складав 0,15±0,013, після лікування – 0,089±0,017, r<0,05, у групі контролю – 0,085±0,013, r<0,05).

  6. У обстежених хворих ніфедипін підвищує активність антиоксидантних ферментів супероксиддисмутази та глютатіонпероксидази, сприяє збільшенню рівню відновленого глютатіону; зменшує інтенсивність і розгалуженість процесів ПОЛ у мембранах еритроцитів і сурфактанті легень (ІП ступеня ушкодження системи АОЗ зменшився з 0,84 до 0,40; ПОЛ - з 0,85 до 0,41; сурфактанту - з 0,76 до 0,33). Спостерігається зменшення бронхообструкції (за даними пікової швидкості видиху), більш виражене у хворих на ХОБ II стадії. Встановлено, що ніфедипін збільшує вміст CD3, CD4, CD22-клітин, підвищує рівень імуноглобулінів, знижує рівень CD8-клітин, нормалізує показники фагоцитарного числа і кисеньзалежного метаболізму.

  7. Т-активін збільшує вміст CD4, CD8-клітин, кілерних клітин CD16, CD25, більше у обстежених хворих на ХОБ II стадії, нормалізує рівень CD22-клітин. Т-активін зменшує дисбаланс ліпідного спектру сурфактанту легень (ІП сурфактантного блоку до лікування - 0,81, після лікування – 0,33).

  8. Великий Оригінальний бальзам Біттнера у обстежених хворих підвищує активність ферментів антиоксидантного захисту – супероксиддисмутази і глютатіонпероксидази, сприяє збільшенню рівня глютатіону відновленого (ІП блоку АОЗ до лікування – 0,86, після лікування – 0,26), зменшує інтенсивність процесів ПОЛ, знижує вміст малонового діальдегіду і гідроперекисів ліпідів в мембранах еритроцитів і плазмі крові (ІП блоку ПОЛ до лікування - 0,87, після лікування – 0,25). Препарат нормалізує ліпідний спектр конденсату видихуваного повітря (ІП сурфактантного блоку до лікування становив 0,73, після лікування – 0,36). Бальзам Біттнера збільшує вміст CD22-клітин, підвищує рівень Ig A при ХОБ I стадії, при ХОБ II стадії – Ig G. У клітинній ланці викликає зниження CD3, CD4, збільшення CD8–клітин. Препарат чинить нормалізуючу дію на геном клітин: мікроядерний індекс до лікування становив 0,15±0,013, після лікування – 0,082±0,018, (r<0,05).

Публікації автора:

  1. Родіонова В.В. Застосування препаратів ехінацеї в комплексному лікуванні хворих на пиловий бронхіт // Ліки.- 1998.-№ 3.-С.15-18.

  2. Родионова В.В., Доронин А.Г. Воздействие аэрозоли каменного угля на процессы адаптации в эксперименте // Вестник проблем биологии и медицины.- 1998.-№ 12.–С.112-117. (Ідея і зміст належить дисертанту, Доронін О.Г. – допомога у виконанні електротехнічних досліджень).

  3. Дзяк Г.В., Горовая А.И., Родионова В.В. Роль отрицательного экологического прессинга в развитии хронического обструктивного бронхита у шахтеров и пути предупреждения заболевания // Гигиена населенных мест. - К., 1999. - Вып. 35. – С. 300-306. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В. і Горова А.І. – консультативна допомога).

  4. Родионова В.В. Состояние компенсаторно-приспособительных механизмов организма в условиях загрязнения воздушной среды // Гигиена населенных мест. - К., 2000.-Вип. 37.- С.47-52.

  5. Родіонова В.В. Застосування антагоністів кальцію в лікуванні дихальної недостатності хворих на хронічні обструктивні захворювання легень // В зб. КМАПО.-К., 2000.-Вип.9, кн. 2.-С.352-356.

  6. Дзяк Г.В., Родионова В.В., Валевский С.Ф. К вопросу о влиянии Большого оригинального бальзама Биттнера на гепато-билиарную систему у шахтеров, страдающих хроническим обструктивным бронхитом // Гастроентерологія.- Дніпропетровськ, 1999.- Вип. 29.- С. 75-79. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В. і Валевський С.П. – консультативна допомога).

  7. Родіонова В.В. Морфофункціональний стан респіраторного відділу легень при експериментальній бронхолегеневій патології // Медичні перспективи.- 2000.-№ 3.-С.4-6.

  1. Родіонова В.В. Вплив Т-активіну та настійки ехінацеї пурпурової на стан імунної та оксидантно-антиоксидантної систем при експериментальній бронхолегеневій патології // Ліки.- 2000.-№6.-С.36-40.

  2. Родіонова В.В. Оцінка ступеня ураження імунної системи при хронічному запаленні в бронхолегеневій системі // Медичні перспективи.-2000.-№ 4.-С.47-52.

  3. Родіонова В.В. Вплив лазольвану на імунну, оксидантну, антиоксидантну системи при експериментальній бронхолегеневій патології // Ліки.- 2001.-№ 1-2.-С.46-51.

  4. Родионова В.В. Некоторые механизмы хронизации воспалительного процесса в бронхолегочном аппарате // Довкілля та здоров'я.-2001.-№1.-С.21-25.

  5. Родіонова В.В. Сурфактант легень як біологічна мембрана. Стан та зміни при лікуванні ХОБ // Укр. пульмонол. журн.-2001.- № 2.-С. 43-45.

  6. Короткова В.В., Трофименко Ю.П., Родионова В.В. Экспериментальное обоснование применения иммунотропных и мукорегуляторных препаратов // В зб. КМАПО.- Вип. 3.-2001.-С.1012-1021. (Ідея і зміст належить дисертанту, Короткова В.В., Трофіменко Ю.П. – допомога при клінічному обстеженні хворих).

  7. Родіонова В.В. Лікування хронічного бронхіту в період ремісії – основа стабілізації запального процесу // Медичні перспективи.-2001.-№ 3.-С.57-61.

  8. Дзяк Г.В., Родіонова В.В. Вплив ніфедипіну на стан імунної системи у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Укр. терапевт. журн. -№ 3.-С.-70-73. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В. – консультативна допомога).

  9. Родіонова В.В. Вплив ніфедипіну на стан перекисного окиснення ліпідів клітинних мембран і сурфактанту легень у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Медичні перспективи.-2001.-№ 4.-С.43-47.

  10. Родионова В.В. Роль генетических факторов в развитии хронического бронхита у шахтеров // Укр. пульмонол. журн.-2001.-№ 3.-С.26-29.

  11. Родіонова В.В. Вплив Бальзаму Біттнера на стан захисних реакцій у хворих на хронічний бронхіт // Ліки.-2002.-№ 1-2.-С.17-21.

  12. Родіонова В.В., Авраменко Л.М., Тригуб І.Д., Ванюшина Н.Є. Стан захисно-пристосовних систем у тварин в умовах впливу полютантів і стресу // Вістн. пробл. біології і медицини.- 2002.- № 1.-С.25-29. (Ідея і зміст належить дисертанту, Авраменко Л.М., Тригуб І.Д., Ванюшина Н.Є. – технічна допомога).

  13. Родионова В.В. Иммунотропные препараты в лечении хронического обструктивного бронхита // Укр. пульмонол. журн.-2002.-№ 3.-С.26-29.

  14. Родіонова В.В. Порушення нейтрофільно-макрофагальної і кілерної ланок імунітету у хворих на хронічний обструктивний бронхіт - шахтарів і шляхи його корекції // Медичні перспективи.-2002.-№ 1.-С.62-66.

  15. Родіонова В.В. Препарати тимусу (Т-активін) у лікуванні хронічного обструктивного бронхіту // Ліки.- 2002.-№ 3-4.- С.121-126.

  16. Дзяк Г.В., Родионова В.В. Особенности бронхита у шахтеров // 8-й Национальный конгресс по болезням органов дыхания: (Сб.-резюме).–М., 1998. - С.352. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В.– консультативна допомога).

  17. Дзяк Г.В., Горова А.І., Родіонова В.В. Імуномодулююча терапія в лікуванні шахтарів, хворих на хронічний бронхіт // XIV з'їзд терапевтів України: Тез. доп.- К., 1998.- С.35-36. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В., Горова А.І. – консультативна допомога).

  18. Дзяк Г.В., Родіонова В.В. Хронічний бронхіт у шахтарів як вияв порушення захисних сил організму / ІІ з'їзд фтизіатрів і пульмонологів України: Тез. доп. – К., 1998. - С. 262. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В. – консультативна допомога).

  19. Родіонова В.В., Мамчур В.Й. Вивчення ефективності застосування препаратів ехінацеї пурпурової в комплексному лікуванні хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Зелена Буковина.-1999.-№ 1.- С.145-147. (Ідея і зміст належить дисертанту, Мамчур В.Й. – консультативна допомога).

  20. Дзяк Г.В., Родіонова В.В., Короткова В.В. Доцільність включення ніфедипіну в комплекс заходів при лікуванні хронічного обструктивного бронхіту // Матеріали 3-ї респ. наук-практ. конф. “Досягнення, проблеми і перспективи розвитку кардіології та пульмонології на рубежі століть”.-Вінниця, 2000.- С.92-95. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В. – консультативна допомога, Короткова В.В.- допомога при клінічному обстеженні хворих).

  21. Дзяк Г.В., Родионова В.В. Сравнительная характеристика применения иммунотропных препаратов в лечении хронического обструктивного бронхита // Матеріали респ. наук.-практ. конф. “Нове в клінічній фармакології і фармакотерапії захворювань внутрішніх органів”.- Харків, 2000.- С.4-6. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В. – консультативна допомога).

  22. Родионова В.В., Хвостенко Л.И., Антонюк С.В. Влияние лазольвана на оксидантно-антиоксидантную систему в эксперименте // Тез. докл. VII Всероссийского национального конгресса "Человек и лекарство".- М., 2000.-С.53. (Ідея і зміст належить дисертанту, Хвостенко Л.І., Антонюк С.В. – допомога при виконанні морфолоічного дослідження).

  23. Rodionova V.V. The participation of some cytokines in the limitation of the remodelling process in patients with COB // International symp. “Intracellular signalling in plant and animal systems (ISPAS)”: Abstracts .-Kiev.- 2001.-P.90.

  24. Дзяк Г.В., Родионова В.В. Применение растительных антиоксидантов в терапии хронического обструктивного бронхита // II Національний з'їзд фармакологів України: Тези доп. – Дніпропетровськ, 2001.- С.78. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В. - консультативна допомога).

  25. Дзяк Г.В., Родионова В.В. Роль интерлейкинов в развитии бронхиальной обструкции у шахтеров, больных хроническим обструктивным бронхитом // IV съезд иммунологов и аллергологов СНГ: тезисы докл.- М., 2001 (“Аллергология и иммунология”.-2001.-№ 2).- С.107-108. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В. - консультативна допомога).

  26. Родионова В.В. Применение препаратов восстанавливающих адаптационные механизмы у больных ХОБ // Тезисы докл. X съезда терапевтов Беларуси.- Минск, 2001.- С.112..

  27. Дзяк Г.В., Родионова В.В. Бальзам Биттнера как естественный иммуномодулятор и цитомембранопротектор в клинике внутренних болезней // Материалы конкурсных работ “Медицина 2001”.- М., 2002.- С.14-25. (Ідея і зміст належить дисертанту, Дзяк Г.В. - консультативна допомога).

  28. Rodionva V.V. Changes of the lipid spectrum of pulmonary surfactant in patients with chronic obstructive bronchities of miners //12–th ERS Annual Cogress (Abstracts).-Stockholm, 2002.-Vol.20, Suppl.38.-№ P1649.-P.256s