Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


560. Осама Самир Абдел Латиф Саламех. Клініка і діагностика гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у дітей: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Осама Самир Абдел Латиф Саламех. Клініка і діагностика гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у дітей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядип-ломної освіти МОЗ України, Харків, 2004.

Дисертаційна робота присвячена питанням удосковалення діагностики за-хворювань травної системи у дітей на підставі поглибленного вивчення клініки, морфології і причин розвитку ГЕРХ.

В дисертації виділені особливості антенатального і постнатального анам-незу хворих ГЕРХ, встановлені сприятливі фактори розвитку захворювання. По-казано, що особливістю клініки ГЕРХ у дітей є малосимптомність її проявів. Найбільш частою супутньою патологією є СВД, дисплазія сполученої тканини і хронічний аденотонзиліт, які спричиняють неспроможність нижнього сфінктера стравохода. З’ясовано, що дисфункція ВНС спостерігається у всіх хворих і ха-рактеризується парасимпатикотонією. Це приводить до порушення моторики і підвищення секреції шлунка, що має значення в патогенезі ГЕРХ.

Установлено, що особливостей зміни слизової оболонки шлунка у хворих ГЕРХ немає. Характер гістологічних змін слизової оболонки стравохода може бути різним: при наявності гастро-езофагеального пролапсу вони більш вираже-ні. Виснаження захисних механізмів в слизовій оболонці клінічно проявляється печією. Показано, що інфекція Helicobacter pylori має посередній вплив на виникнення ГЕРХ, приймаючи участь в формуванні гастродуоденальної патології.

Запропоновано в терапевтичний комплекс для дітей з ГЕРХ крім загальновизнаних препаратів включати цитомукопротектори і препарати, які сприяють корекції порушень вегетативного гомеостазу.

1.У дисертації наведено теоретичне обгрунтування і нове рішення наукової задачі – вдосконалення діагностики захворювань травної системи у дітей шляхом поглибленого вивчення клініки, морфології і чинників розвитку гастроезофагеальної рефлюксної хвороби.

2. В формуванні ГЕРХ у дітей грають роль різні сприятливі фактори: обтя-женість перинатального періоду (токсикоз вагітності, хронічна гіпоксія плода, стрімкі пологи), часті респіраторні і кишкові інфекційні захворювання, трива-лість гастродуоденальної патології, висока сімейна обтяженість виразковою хво-робою, алергічними захворюваннями і СВД в більш пізньому терміні постнатального періоду.

3. Особливістю клініки ГЕРХ у дітей є малосимптомність її проявів. Печія як провідна скарга має місце у дітей також, як і у дорослих, однак нерідко вона може бути відсутньою і ГЕРХ діагностується тільки ендоскопічно.

4. Дітям з ГЕРХ притаманна часта супутня патологія: СВД, дисплазія спо-лученої тканини і хронічний аденотонзиліт, які викликають неспроможність НСС, спричиняючу виникнення ГЕРХ.

5. У всіх дітей з ГЕРХ має місце дисфункція ВНС, яка у переважної біль-шості хворих характеризується домінуванням активності парасимпатичного від-ділу, що приводить до порушення моторики і підвищення секреторної функції шлунка і обумовлює виникнення ГЕРХ.

6. У дітей з ГЕРХ спостерігається більш висока кислотність середовища в стравоході в порівнянні з хворими хронічною гастродуоденальною патологією без ГЕРХ. Це свідчить про значущість соляної кислоти в патогенезі рефлюкс-езофагиту.

7. Запальні деструктивні зміни в СО шлунка і ДПК мають місце у 98,6% хворих ГЕРХ. Однак особливих відмін в зміні СО в порівнянні з хворими хро-нічною гастродуоденальною патологією без ГЕРХ немає. Це свідчить про те, що хронічні захворювання шлунка і ДПК можуть грати роль в розвитку ГЕРХ у ді-тей, але не є провідною причиною.

8. Характер гістологічних змін СО стравохода у хворих ГЕРХ може бути різним в залежності від наявності або відсутності ГЕП; при наявності останньо-го вони більше виражені. Виснаження компенсаторних захисних механізмів в

СО стравохода клінічно проявляється печією.

9. Інфекція H.pylori має посередній вплив на виникнення ГЕРХ, приймаю-

чи участь в формуванні гастродуоденальної патології.

Публікації автора:

  1. Признаки дисплазии соединительной ткани у детей с гастроэзофагеальной рефлюксной болезнью // Медицина сегодня и завтра. – 2003. - №1. – С.79-82.

  2. Морфологическая характеристика гастроэзофагеальной рефлюксной болезни у детей // Український медичний альманах. – 2003. – Т.6, №4. – С.119-123. (У співавторстві з Приходько В.С., Губіною-Вакулик Г.І., Єрмолаєвим М.М. Ди-сертантом проведено клінічне і ендоскопічне обстеження хворих, узагальнення результатів дослідження, статистична обробка даних, формулювання висновків).

  3. Функциональное состояние вегетативной нервной системы у детей с гастро-эзофагеальной рефлюксной болезнью // Врачебная практика. – 2002. - №2. – С.95-98. (У співавторстві з Ніколаєвою О.В. Дисертантом проведено ендоскопічне обстеження дітей, вивчення функціонального стану ВНС, статистична обробка даних).

  4. Функция вегетативной нервной системы у детей с гастроэзофагеальной реф-люксной болезнью // Материалы 9-го симпозиума “Актуальные проблемы абдоминальной патоло-гии у детей”.- С.-Петербург, 2002.- С.52-54. (У співавторстві з Ніколаєвою О.В., Єрмолаєвим М.М. Дисертантом вивчено анам-нез хворих, проведена оцінка клінічних і лабораторніх даних, досліджено вихідний вегетативний тонус і вегетативне забезпечення функцій).

  5. Патанатомія слизової оболонки стравоходу у підлітків з рефлюкс-езофагитом // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т.10, №4. – С.125. (У співавторстві з Губіною-Вакулик Г.І., Приходько В.С., Єрмолаєвим М.М. Дисертантом проведено клініко-анамнестичне дослідження хворих, ендоскопічне обстеження, оцінка результатів морфологічного дослідження, статистична обробка даних).

  6. Наблюдение семейной гастроэзофагеальной рефлюксной болезни // Матери-алы 9-го симпозиума “Актуальные проблемы абдоминальной патологии у детей”.- С.-Петербург, 2002.- С.54-55. (У співавторстві з Ніколаєвою О.В., Єрмолаєвим М.М. Дисертантом проведено вивчення сімейного анамнезу, клінічне і ендоскопічне обстеження хворих, дослідження функціонального стану ВНС).

  7. Вегетативная дисфункция у детей с гастроэзофагеальной рефлюксной болез-нью (ГЭРБ) // Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии, колопро-ктологии. – 2002. – Т.XII, №5. – С.115. (У співавторстві з Ніколаєвою О.В., Єрмолаєвим М.М. Дисертантом проведено клінічне обстеження хворих, оцінка лабораторних даних, дослідження вегетативного гомеостазу, формулювання висновків).

  1. Вегетативный гомеостаз у детей с хроническими заболеваниями пищеварительной системы // Гастроэнтерология Санкт-Петербурга. – 2003. - №2-3. – С.123. (У співавторстві з Ніколаєвою О.В., Єрмолаємим М.М. Дисертантом проведено аналіз результатів клініко-лабораторного і ендоскопічного обсте-ження хворих, вивчення функціонального стану ВНС).

  2. Морфологическая характеристика слизистой оболочки верхних отделов пи-щеварительного тракта у детей с гастроэзофагеальной рефлюксной болезнью // Сб. тез. межвуз. конференції молодих вчених. – Харків, 2004. – С.95.

  3. Пат.58286А. Україна. Спосіб діагностики варіантів вегетативного гомеостазу у дітей: А61В10/00. Заявл. 12.11.2002; Опубл. 15.07.2003. Бюл.№7. (У співавторстві з Приходько В.С., Ніколаєвою О.В. Дисертантом проведено дослід-ження функціонального стану ВНС, розроблено критерії діагностики варіантів вегетативного гомеостазу).