Безруков Григорій Сергійович. Клініко-біохімічна оцінка використання методики пошарового введення поліакриламідного гелю для усунення деформацій м'яких тканин обличчя : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.
Анотація до роботи:
Безруков Г. С. Клініко-біохімічна оцінка використання застосування методики пошарового введення поліакриламідного гелю для усунення деформацій м’яких тканин обличчя. – Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, Київ, 2008.
Дисертація присвячена розробці методу усунення дефектів і деформацій м’яких тканин обличчя, шляхом ін’єкційного пошарового введення в м’які тканини поліакриламідного гелю в комплексі з адаптаційною та імунокоригувальною терапією «Траумелем-С».
Проведено обстеження і лікування 133 жінок з типовими варіантами деформацій (міжбрівні, носогубні складки) і дефектів (гіпоплазія губ) м’яких тканин. Пацієнток розподілено на три групи залежно від методики усунення вад. У контрольній групі використовували традиційну методику одношарового розташування ПАА гелю в тканинах. У першій і в другій основних групах імплантат вводили пошарово. Додатково до цього в другій основній групі в терапевтичний комплекс вводили препарат «Траумель-С», що має імунокоригувальні, антиоксидантні й адаптогенні властивості.
Аналіз результатів лікування у різні терміни спостережень засвідчив вірогідну різницю за більшістю показників. Так, кількість позитивних наслідків лікування зростає на 26,94 %, а частота розвитку місцевих запальних реакцій знижується на 11,2 % у пацієнтів, котрим проводили пошарове введення ПАА гелю.
Характер змін біохімічних показників слини (трипсиноподібної, антитрипсичної, каталазаподобної і антиокисної активності), цитохімічних крові (ЛДГ і СДГ), локальної термометрії, біопотенціометрії і реографії засвідчив суттєві позитивні зміни, що розвиваються в ранній і віддалений післяімплантаційні періоди у пацієнток другої основної групи. Все це свідчить про вищу ефективність запропонованого методу лікування.
Проведено теоретичне обґрунтування і представлено новий спосіб розв’язання актуальної науково-практичної задачі, спрямованої на підвищення ефективності лікування хворих з дефектами і деформаціями м’яких тканин обличчя, шляхом розробки і впровадження в практику методики пошарового ін’єкційного введення в тканини ПАА гелю в комплексі з адаптаційною та імунокоригувальною терапією.
1. Аналіз характеру змін клінічних показників груп порівняння в ранній післяімплантаційний період свідчить про ефективність методу пошарового ін’єкційного розташування ПАА гелю («Естеформ») у тканинах у зоні дефекту або деформації. За умови його застосування запальні реакції (гіперемія, набряк, біль) виражені меншою мірою. Вони стихають і повністю зникають на 6-ту добу, а в разі введення в комплекс лікування адаптаційної та імунокоригувальної терапії препаратом «Траумель-С» – на 5-ту добу після проведення хірургічного втручання (у контролі – на 14–15-ту).
2. Віддалені результати клінічних спостережень свідчать, що пошарове ін’єкційне введення в м’які тканини обличчя ПАА гелю у поєднанні із загальною адаптаційною та імунокоригувальною терапією препаратом «Траумель-С» сприяє оптимізації перебігу відновних процесів, що супроводжується підвищенням ефективності лікування (на 26,94 % при Р < 0,05), зменшенням частоти розвитку та інтенсивності місцевих запальних реакцій (на 11,2 % при Р < 0,05).
3. Результати функціональних методів дослідження – локальної термометрії та біопотенціометрії – продемонстрували вірогідну різницю перебігу запальних і відновних реакцій у ранній післяімплантаційний період у хворих у разі одношарового і пошарового введення ПАА гелю, а також за умови введення в комплекс лікування препарату «Траумель-С». Зміни в техніці введення ПАА гелю в м’які тканини і в методиці консервативної терапії позитивно позначаються на термінах відновлення різних показників. Так, місцева температура у пацієнток 2-ї основної групи нормалізується на 7-му – 10-ту добу (у контролі – на 14-ту – 21-шу), біопотенціали шкіри відновлюються на 5-ту – 7-му (у контролі – на 14-ту).
4. Результати реологічного дослідження продемонстрували відновлення та нормалізацію васкуляризації в коротші терміни після проведення імплантації у жінок 2-ї основної (7-ма доба) і 1-ї основної (10-та доба) груп (у контролі – 14-та – 21-ша доба). У віддалені терміни спостереження (11–12 міс.), за даними показників реограми, у групі жінок, котрим проводили одношарову імплантацію гелю, розвиваються вторинні мікроциркуляторні порушення.
5. Запропонований нами метод пошарового розташування в тканинах ПАА гелю з додатковим введенням у комплекс лікування адаптаційної та імунокоригувальної терапії препаратом «Траумель-С» сприяє скороченню термінів ферментативного дисбалансу до 3–5 діб (у контролі – 7–10 діб), запобігає пригніченню окисних процесів і розвитку ацидозу, про що свідчила позитивна динаміка змін показників цитохімічної активності дегідрогеназ (СДГ і ЛДГ) у нейтрофілах периферичної крові.
6. Аналіз показників трипсиноподібної, антитриптичної, каталазоподібної і загальної антиокисної активності змішаної слини (маркерів місцевих запальних реакцій) дав змогу виявити виразніші позитивні зміни, що розвиваються в ранній і віддалений післяімплантаційні періоди у пацієнток 2-ї основної групи. Тут спостерігаються швидка нормалізація активності протеїназ та інгібіторів протеолізу, а також вільнорадикального окислення (3-тя – 5-та доба; в контролі – 7-ма – 10-та) і стабілізація цих показників аж до 11–12-го місяців спостережень. Все це свідчить загалом про високу ефективність запропонованого методу.
Публікації автора:
Безруков Г. С. Клинико-цитохимическое обоснование использования методики послойного введения биогеля ПААГ «Интерфалл» для устранения деформаций мягких тканей лица / Г. С. Безруков, С. Г. Безруков, П. Н. Колбасин // Таврический медико-биологический вестник. – Т. 6, № 1. – 2003. – С. 19–23. Автором особисто проведено клінічне обстеження та забір матеріалу для лабораторних досліджень, статистична обробка та аналіз одержаних результатів, участь в написанні статті.
Безруков Г. С. Показатели антитриптической активности смешанной слюны при использовании различных методических подходов к устранению деформаций мягких тканей лица / Г. С. Безруков, Н. П. Сысоев // Современная стоматология – 2007. – № 1. – С. 75–80.Автором особисто проведено клінічне обстеження та забір матеріалу для лабораторних досліджень, статистична обробка та аналіз одержаних результатів, участь в написанні статті.
Безруков Г. С. Клинико-биохимические исследования результатов применения методики послойного введения полиакриламидного геля (Эстеформ и Аквалифт) для устранения деформаций мягких тканей лица / Г. С. Безруков, Н. П. Сысоев // Современная стоматология – 2008. – № 1. – С. 164–168. Автором особисто проведено клінічне обстеження та забір матеріалу для лабораторних досліджень, статистична обробка та аналіз одержаних результатів, участь в написанні статті.
Безруков Г. С. Клинико-функциональные исследования результатов применения методики послойного введения полиакриламидного геля (Эстеформ и Аквалифт) для устранения деформаций мягких тканей лица / Г. С. Безруков, Н. П. Сысоев // Вестник стоматологии – 2008. – № 2. – С. 63–71.Автором особисто проведено клінічне обстеження та забір матеріалу для лабораторних досліджень, статистична обробка та аналіз одержаних результатів, участь в написанні статті.
Безруков Г. С. Влияние различных методических подходов к устранению деформаций мягких тканей лица на состояние общей антиокислительной активности смешанной слюны / Г. С. Безруков // Дентальные технологии. – 2008. – № 1. – С. 36–38.Автором особисто проведено клінічне обстеження та забір матеріалу для лабораторних досліджень, статистична обробка та аналіз одержаних результатів, участь в написанні статті.
Безруков Г. С. Особенности применения биогеля «Эстеформ» для устранения деформаций мягких тканей лица / Г. С. Безруков, И. Я. Анбиндер // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды КГМУ. – Т. 142. – Ч. IV. – 2006. – С. 74–75.Автором проведено клініко-лабораторне дослідження та лікування жінок, статистична обробка та аналіз одержаних даних, участь в написанні статті.
Безруков Г. С. Опыт применения биогеля «Эстеформ» в контурной пластике лица / Г. С. Безруков, И. Я. Анбиндер, С. Г. Безруков // Пластична, реконструктивна та естетична хірургія. Матеріалі II науково-практичної конференції «ВАПРЕХ». – К., 2006. – С. 17–19.Автором проведено клініко-лабораторне дослідження та лікування жінок, статистична обробка та аналіз одержаних даних, участь в написанні статті.
Безруков Г. С. Экспериментальное морфо-функциональное обоснование клинического применения биогеля ПААГ «Интерфалл» для контурной пластики лица методом пункционного подкожного и субфасциального введения / Г. С. Безруков, И. Я. Анбиндер // Стоматология Тавриды. Материалы I съезда Ассоциации стоматологов АР Крым (25–26 ноября). – Сімферополь : Таврія, 2004. – С. 153–154.Автором проведено клініко-лабораторне дослідження та лікування жінок, статистична обробка та аналіз одержаних даних, участь в написанні статті.
Безруков Г. С. Преимущества применения биогеля «Эстеформ» в контурной пластике лица / Г. С. Безруков, И. Я. Анбиндер, С. Г. Безруков // Материалы VIII Международного конгресса пластической эстетической реконструктивной хирургии, онкологии и дерматологии (23–26 июня). – Одеса. – 2005. – С. 40. Автором проведено клініко-лабораторне дослідження та лікування жінок, статистична обробка та аналіз одержаних даних, участь в написанні статті.
Безруков Г. С. Устройство для введения лекарственных препаратов в область операции / Г. С. Безруков, В. А. Богомолов, Е. А. Шеремета, С. В. Богомолова // Офіційний бюлетень України. – 2003. – Книга 1, № 12. – С. 4.24.
Безруков Г. С. Спосіб усунення деформації м’яких тканин обличчя / Г. С. Безруков, П. М. Колбасін // Офіційний бюлетень України. – 2003. – Книга 1, № 6. – С. 4.19.
Безруков Г. С. Способ контурной пластики мягких тканей лица / Г. С. Безруков. И. Я. Анбиндер, С. Г. Безруков, П. Н. Колбасин // Офіційний бюлетень України. – 2004. – Книга 1, № 2. – С. 4.29.
Безруков Г. С. Features of facial contour plastics with biogel “Esteform” / G. S. Bezrukov, S. G. Bezrukov, I. J. Anbinder // The 8-th Panarab The 4-th Panafrican Plastic Reconstructive and Aesthetic meeting (14–17 April). – Marrakech – Morocco, 2005. – C. 21–22.Автором проведено клініко-лабораторне дослідження та лікування жінок, статистична обробка та аналіз одержаних даних, участь в написанні статті.