Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Кушніренко Стелла Вікторівна. Клініко-біохімічні аспекти перебігу гострого та хронічного пієлонефриту у дітей та корекція порушень метаболізму у комплексному лікуванні: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Кушніренко С.В. Клініко-біохімічні аспекти перебігу гострого та хронічного пієлонефриту у дітей та корекція порушень метаболізму у комплексному лікуванні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 - “Педіатрія”. Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена питанням удосконалення комплексного лікування дітей, хворих на ГПН і ХПН. На підставі вивчення вікових особливостей процесів вільнорадикального окислення, перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи визначено клініко-біохімічні особливості активної стадії ГПН і ХПН у дітей.

Науково обгрунтовано доцільність використання препарату ліпін у комплексному лікуванні дітей, хворих на ГПН і ХПН. Розроблені схеми диференційованого призначення препарату ліпін з урахуванням віку, ступеня активності процесу і тривалості процесу у дітей з ГПН і ХПН.

Доведено, що застосування ліпіну у комплексному лікуванні дітей, хворих на ГПН і ХПН, дозволяє досягти швидкого регресу клініко-лабораторної симптоматики і відновлення рівноваги між процесом ПОЛ і АОС.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі - удосконалення комплексного лікування дітей, хворих на гострий і хронічний пієлонефрит, на підставі встановлення вікових особливостей активності вільнорадикального окислення, процесу перекисного окислення ліпідів, антиоксидантної системи при цих захворюваннях і патогенетичного обгрунтування застосування ліпіну.

1. У дітей, хворих на гострий і хронічний пієлонефрит, активна стадія захворювання характеризується наявністю синдрому інтоксикації у вигляді переважно фебрильної температури тіла (51,4% хворих), блідості шкіри (59,5%), порушень апетиту (28,9%), в”ялості (27,2%), слабості (23,1%), блювоти (19,7%), нудоти (19,7%), періорбітального ціанозу (12,1%) і головних болів (9,2%), який супроводжується активацією вільнорадикального окислення, процесу перекисного окислення ліпідів і функціональною напругою антиоксидантної системи у хворих з гострим пієлонефритом, та виснаженням антиоксидантних резервів організму у хворих з хронічним пієлонефритом.

2. Встановлено, що на характер перебігу захворювання у дітей з гострим і хронічним пієлонефритом впливає вік пацієнтів. У дітей віком 1-3 роки з гострим пієлонефритом клінічна картина на початку захворювання характеризується переважанням ознак інтоксикації (порушення апетиту, в”ялість, слабість), які поєднуються з вираженими змінами показників загального аналізу крові, значною активацією вільнорадикального окислення, процесу перекисного окислення ліпідів і високою активністю антиоксидантної системи у порівнянні з хворими старшого віку. У дітей, хворих на хронічний пієлонефрит, віком 13-17 років, порівняно з дітьми 4-7 років, спостерігаються більш виражені зміни активності вільнорадикального окислення, процесу перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи, та дещо інша питома вага клінічних симптомів (частіше болі у животі та попереку, та рідше – порушення апетиту, в”ялість і слабість).

3. Встановлено, що в міру збільшення активності запального процесу у дітей з гострим пієлонефритом прогресивно підвищується активність вільнорадикального окислення, процесу перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи. При хронічному пієлонефриті в міру збільшення тривалості захворювання посилюється зниження активності вільнорадикального окислення, процесу перекисного окислення ліпідів і недостатність антиоксидантної системи. Найбільш суттєві зміни спостерігаються при ІІІ ступені активності запального процесу у дітей, хворих на гострий пієлонефрит, і тривалості захворювання від 2-х до 6-ти років у дітей, хворих на хронічний пієлонефрит.

4. Комплексна терапія дітей, хворих на гострий пієлонефрит, з використанням ліпіну сприяє більш швидкому клініко-лабораторному одужанню, з прискореною регресією ознак інтоксикації, а також більш швидкій нормалізації показників загального аналізу крові, сечі, забезпечує відновлення рівноваги між перекисним окисленням ліпідів і антиоксидантною системою. Найбільша ефективність терапії спостерігається у дітей, хворих на гострий первинний пієлонефрит, віком 1-3 та 7-12 років у порівнянні з пацієнтами, які отримують традиційне лікування.

5. Застосування ліпіну в комплексній терапії дітей, хворих на хронічний пієлонефрит, дає можливість прискорити розвиток клініко-лабораторної ремісії, скоротити терміни нормалізації показників загального аналізу крові та сечі з одночасною корекцією активності вільнорадикального окислення та процесу перекисного окислення ліпідів за рахунок адекватного збільшення антиоксидантних резервів організму у порівнянні з пацієнтами, які отримують традиційне лікування.

6. Встановлено, що висока ефективність комплексного лікування з застосуванням ліпіну у дітей, з гострим пієлонефритом відмічається у 78,3% хворих (у порівнянні з 54,1% дітей контрольної групи), з хронічним пієлонефритом – у 87,9% хворих (у порівнянні з 60% дітей контрольної групи).

Публікації автора:

1. Стан перекисного окислення ліпідів та системи антиоксидантного захисту у дітей, хворих на гострий необструктивний пієлонефрит // Український науково-медичний молодіжний журнал. - 1998. - №4. - С.44-45.

2. Властивості ліпосом і їх застосування у клінічній медицині // Ліки України. - 2003. - №1. - С.18-20.

3. Стан перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи у дітей, хворих на хронічний пієлонефрит // Перинатологія та педіатрія. – 2003. - №1. – С.32-35.

4. Застосування ліпіну у комплексній терапії гострого необструктивного пієлонефриту у дітей // Збірник наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - К. - 2000. - вип.9., кн.2. - С.599-604.

5. Ефективність застосування препарату “Ліпін” у лікуванні пієлонефриту у дітей раннього віку // Збірник наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - К. - 2001. - вип.10, кн.2. - С.510-516.

6. Особливості клінічного перебігу пієлонефриту у дітей дошкільного віку // Збірник наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - К. - 2001. - вип.10, кн.3. - С.1136-1140.

7. Вікові особливості стану системи вільнорадикального окислення у дітей хворих на гострий необструктивний пієлонефрит // Збірник наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - К. - 2002. - вип.11, кн.3. - С.281-287 (співавт. Стежка В.А.; підбір хворих, проведення лікування, аналіз отриманих результатів).

8. Спосіб лікування гострого пієлонефриту: Пат. на винахід №41462, Україна, А 61 К 31/00./ О.В. Стефанов, Д.Д. Іванов, С.В. Кушніренко (Україна). - Заявл. 8.04.1998; Опубл. 17.09.2001, Бюл. №8 (підбір хворих, проведення діагностики і лікування, обробка отриманих даних).

9. The effect of liposomes on pyelonephritis course // II Sympozjum Nefrologii Dzieciecej. - Naleczow (Poland). - 1998. - P.77 (співавт. Ivanov D., Stefanov A.; підбір хворих, забір матеріалу для досліджень, обробка клініко-лабораторних даних).

10. Вибір методу лікування пієлонефриту у дітей // Тези доповідей науково-практичної конференції “Актуальні питання дитячої нефрології”. - К. - ПАГ. - 2000. - №6. - С.77 (співавт. Іванов Д.Д.; підбір хворих, проведення діагностики та лікування, аналіз отриманих результатів).

11. Застосування “Ліпіну” у комплексному лікуванні пієлонефриту у дітей // Тези доповідей науково-практичної конференції “Охорона материнства та дитинства в сучасних умовах в місті Києві”. - К. - 2002. - С.33-34 (співавт. Мордовець Є.М., Тихоненко Н.О.; підбір хворих, проведення діагностики та лікування, обробка даних).