Благовещенський Євгеній Вячеславович. Клініко-діагностична характеристика пе-ринатального періоду у юних вагітних із залі-зодефіцитною анемією та її лікування. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2005.
Анотація до роботи:
Благовещенський Є.В. Клініко-діагностична характеристика перинатального періоду у юних вагітних із залізодефіцитною анемією та її лікування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 - акушерство та гінекологія. Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2005.
Дисертація присвячена вивченню особливостей перебігу вагітності, пологів та післяпологового періоду у юних вагітних із залізодефіцитною анемією. Встановлено, що у даного контингенту жінок гестаційний період та пологи мають перебіг зі значною кількістю ускладнень, характеризуються патологічними відхиленнями імунного та ендокринного статусів, морфогістохімічними змінами у тканині плаценти, що обумовлює розвиток фетоплацентарної недостатності та внутрішньоутробної гіпоксії плоду. Показано, що призначення комплексної терапії з включенням препаратів «Глутаргін» та «Фероцерон» підвищує ефективність лікування, справляє позитивний вплив на стан вагітної, поліпшує функціональні показники фетоплацентарного комплексу та внутрішньоутробного плоду, посилює адаптаційні можливості плаценти в умовах гіпоксії і веде до зниження частоти акушерських та перинатальних ускладнень.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявилося у з’ясуванні особливостей перебігу, частоти, структури ускладнень вагітності та пологів у юних вагітних із ЗДА, враховуючи зміни гормонального і імунного статусів, морфофункціонального стану ФПК. Розроблена схема комплексної терапії, яка сприяє поліпшенню результатів лікування, зниженню частоти перинатальних та акушерських ускладнень у зазначеного контингенту жінок.
Вагітність в осіб юного віку має перебіг на несприятливому психо-емоційному і соціальному фоні (раннє формування статевих зв'язків, незареєстрований шлюб, незапланована, небажана вагітність), з високою частотою випадків анатомо-фізіологічної незрілості організму матері-підлітка, екстрагенітальної і гінекологічної патології.
Клінічний перебіг вагітності у юних жінок із ЗДА проявляється комплексом гіпоксичних та сидеропенічних симптомів, характеризується високою частотою ранніх гестозів (15,6%), загрозою переривання (33,3%), материнсько-плодовою інфекцією (23,3%), фетоплацентарною недостатністю (48,9%). Частота ускладнень зростає зі збільшенням ступеня тяжкості ЗДА.
Пологи у юних осіб на фоні ЗДА часто виникають передчасно (10%), ускладнюються слабкістю пологової діяльності (21,1%), несвоєчасним розривом навколоплідних оболонок (26,7%), пологовим травматизмом (70%), завершуються шляхом операції кесарів розтин (18,9%). У післяпологовому періоді розвивається субінволюція матки (20,0%), ендометрит (3,3%); у стані асфіксії діти народжуються у 35,2% випадках.
Стан клітинного імунітету характеризується зниженням вмісту Т- і В-лімфоцитів, у гуморальній ланці імунітету спостерігається підвищення рівня IgG. Найбільш виражені зміни відбуваються при ЗДА ІІІ ступеня та свідчать про зрив механізмів адаптації у юних вагітних на фоні ЗДА.
Ендокринна функція у юних вагітних основної групи характеризується вірогідним зниженням вмісту прогестерону в ІІ та ІІІ триместрах вагітності (116,9±20,2 нмоль/л та 398,9±27,14 нмоль/л, у триместрах, відповідно), зниженням рівня естріолу (до 6,45±0,31 нг/мл у ІІІ триместрі вагітності), тенденцією до зростання вмісту плацентарного лактогену (до 8,25±0,34 мкг/мл у III триместрі) та зниження рівня пролактину (до 3619,5±138,5 мМОд/л), особливо наприкінці вагітності.
Наявність ЗДА, особливо III ступеня, в умовах несформованої репродуктивної системи сприяє розвитку патологічних змін у плаценті: зниженню інтенсивності обмінно-синтетичних процесів, накопиченню високополімерних ГАГ (що ускладнює процеси транспорту і проникності), порушенню дозрівання ворсин хоріона, визначається гіперплазія термінальних ворсин з розвитком ангіоматозу. Гемодинамічні зміни проявляються дилатацією судин мікроциркуляторного русла, розвитком стазу, мікротромбозів, крововиливів.
Включення до комплексної терапії юних вагітних із ЗДА препаратів «Глутаргін» та «Фероцерон» підвищує ефективність лікування, сприяє нормалізації клініко-лабораторних показників, зниженню кількості ускладнень гестації, пологів, післяпологового періоду, поліпшенню біофізичних параметрів плоду і стану немовляти.
Публікації автора:
Паращук Ю.С., Благовещенський Є.В. Особливості перебігу вагітності та родів у юних першороділь з екстрагенітальною патологією // Буковинський медичний вісник. – Чернівці. – 2000. – Т.4, № 2-3. – С. 102-103. ( Автором визначена мета дослідження, вивчені особливостей перебігу вагітності та пологів на фоні залізодефіцитної анемії, встановлена частота ускладнень з боку плоду та новонародженого).
Благовещенский Е.В. Морфологическая адаптация плаценты у юных родильниц с железодефицитной анемией различной степени тяжести // Проблеми медичної науки та освіти. – 2003. – №2. – С. 60-62.
Паращук Ю.С., Благовещенский Е.В. Иммуногормональная адаптация у несовершеннолетних беременных с железодефицитной анемией (ЖДА) // Буковинський медичний вісник. – 2004. –Т.8, № 2. – С. 89-92. (Автором проведена оцінка імуногормональних показників юної вагітної в залежності від ступеня тяжкості залізодефіцитної анемії та їх впливу на стан адаптаційних механізмів організму юної жінки в умовах несформованої репродуктивної системи).
Благовещенський Є.В. Вплив комплексної терапії із включенням препарату „Глутаргін” на стан фетоплацентарного комплексу у юних вагітних із залізодефіцитною анемією // Медицина сегодня и завтра. – 2004. – № 2. – С. 151-154.
Яковцова А.Ф., Паращук Ю.С., Сорокина И.В., Благовещенский Е.В. Железодефицитная анемия у юных беременных: морфологические основы адаптации ворсинчатого хориона // Збірник наукових праць асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ. „Фенікс”, 2001. – С. 708-710. (Автором проведений аналіз компенсаторно-адаптаційних механізмів у ворсинчастому хоріоні у юних вагітних із залізодефіцитною анемією, встановлена залежність зазначених змін від ступеня тяжкості анемії).
Паращук Ю.С., Благовещенський Є.В. Перебіг вагітності та пологів у юних жінок // Збірник наукових праць XLV підсумкової міжрегіональної науково-практичної конференції „Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль. – Вип. 7. – 2002. – С. 98. (Автором вивчено характер ускладнень вагітності та пологів у юних вагітних із залізодефіцитною анемією).
Богдашкин М.Г., Тучкина І.О., Лісова М.А., Благовещенський Є.В. Особливості перебігу вагітності у юних жінок з невиношуванням // Збірник наукових праць “Невиношування вагітності”. – Київ, 1997. – С. 23-26. (Автором вивчені особливості перебігу вагітності у юних жінок з невиношуванням, стан їх соматичного та статевого здоров'я).
Богдашкин Н.Г., Тучкина И.А., Гречанин Б.Е., Удовиченко О.А., Благовещенский Е.В., Спузяк О.Н., Красов А.В. Динамика ультразвукового исследования в комплексном изучении состояния здоровья юных беременных // Перший Конгрес Української Асоціації спеціалістів ультразвукової діагностики в перинатології, генетиці та гінекології “Плід як пацієнт”. – Харків, 1997. – С. 3. (Автором проведено ультразвукове обстеження юних вагітних з визначенням біофізичних параметрів внутрішньоутробного плоду, ознак фетоплацентарної недостатності).