Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Коваленко Ольга Євгеніївна. Клініко-діагностична характеристика, профілактика та лікування порушень кровообігу в вертебрально-базилярному басейні при патології шийного відділу хребта : дис... д-ра мед. наук: 14.01.15 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 343арк. — Бібліогр.: арк. 304-343.



Анотація до роботи:

Коваленко О.Є. Клініко-діагностична характеристика, профілактика та лікування порушень кровообігу в вертебрально-базилярному басейні при патології шийного відділу хребта. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.15. — нервові хвороби. — Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Київ, 2007.

На основі комплексного клініко-інструментального обстеження хворих з циркуляторними розладами у вертебрально-базилярному басейні при патології шийного відділу хребта виявлені характерні клінічні та параклінічні особливості патології, простежені і проаналізовані анамнестичні дані, серед яких провідне місце займала легка перинатальна або постнатальна гіперекстензійна («хлистова») травма шийного відділу хребта, а також хронічне статичне перенавантаження шийного відділу хребта, з’ясовані ознаки ранніх проявів патології. Ці фактори значною мірою сприяли реалізації спадково зумовленої дисплазії сполучної тканини у 73% хворих. Останнє базувалося на феногенотипічному аналізі та генеалогічних даних. В осіб з благоприємною спадковістю та вищими показниками адаптаційно-компенсаторних можливостей за параклінічними показниками у реалізації патології сила та кількість пошкоджуючих чинників була достовірно більшою від таких у попередніх хворих. При вертебрально-базилярних порушеннях, пов’язаних з дегенеративними змінами ШВХ, на ранніх етапах переважали порушення режиму кровопостачання, на більш пізніх — об’єму. Патологія супроводжувалась порушеннями мікро- і макроелементного складу, визначеного рентгенфлюоресцентним дослідженням волосся. Виявлені зміни електропровідності точок голови та репрезентативних точок за методом Накатані. Визначені корелятивні зв’язки в будові сполучнотканинних утворень організму (райдужної оболонки ока, стінки судини, міжхребцевого диску), що обгрунтувало використання іридодіагностии. Визначено критерії експрес-діагностики патології методом іридобіомікроскопії. Досліджені взаємозалежності патології зі змінами психофізичного статусу окреслило місце стану вертебрально-базилярного кровотоку в розвитку психосоматичних захворювань, що дозволило розглядати спондилогенну вертебрально-базилярну недостатність як психосоматичну патологію в широкому розумінні поняття. Враховуючи значною мірою рефлекторний патогенетичний механізм розвитку патології та особливості вертебрально-базилярного забезпечення, у лікуванні хворих застосовувались методи рефлексотерапії (корпоральна та аурікулярна голкотерапія, лазеропунктура), мануальна терапія ШВХ, яка була найефективніша у хворих з ранніми проявами ВБН, за наявності мікровогнищевої неврологічної симптоматики застосовувався комплексний терапевтичний підхід з використанням одночасно з РТ ноотропної терапії. Для профілактики та самолікування винайдено «Шолом ОК для масажу та самомасажу точок голови та спосіб лікування вертебрально-базилярних розладів», а також запатентовані 2 корисні моделі: на спосіб лікування та діагностичний спосіб; електропунктурне дослідження точок голови.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми об’єктивізації та розробки обґрунтованих індивідуалізованих етіопатогенетичних профілактичних та лікувальних заходів вертебрально-базилярних порушень при патології шийного відділу хребта.

  2. Розвиток вертебрально-базилярних порушень, пов’язаних з патологією шийного відділу хребта (ШВХ), що виникають під впливом екзо- та ендогенних факторів: гіперекстензійна (часто легка) травма ШВХ в анамнезі, яка може бути пери- та (або) постнатальною, статичне перевантаження ШВХ, хронічний стрес) першочергово реалізуються на фоні ендогенного фактору — сполучнотканинної дисплазії (СД), зумовленої генетично (73,4%). Тип успадкування СД — аутосомно-домінантний (60%) та мультіфакторіальний (40%).

  1. Поглиблення вертебрально-базилярної дисциркуляції супроводжується зміною характеру алгічних проявів: зменшення проявів гострих цервікалгій та цервікокраніалгій, зростанням проявів хронічного невропатичного болю, що пов’язане з виснаженням системи антиноцицепції в зоні кровозабезпечення ВББ.

  2. Порушення венозного кровоплину настає раніше артеріального. Дизритмічність кровопостачання є однією із провідних гемодинамічних змін, які викликають найраніші клінічні прояви ВБН, поглиблюють їх на більш пізніх стадіях та провокуються змінами у шийному відділі хребта, в першу чергу, нестабільністю шийних рухових сегментів (ХРС), що становила 88,6%. Ці зміни найбільш залежать від виразності нестабільності та кількості нестабільних ХРС. При циркуляторних розладах у ВББ найчастіше зустрічалася патологія на рівні С3–С5 (нестабільність) і остеохондроз С4–С5 та С5–С6.

  3. Цервіковертеброгенна вертебрально-базилярна дисциркуляція супроводжується тривожними розладами та бере участь в складному етіопатогенезі психосоматичної патології, яку можна розглядати як психосоматичну патологію в широкому розумінні цього поняття.

  4. Порушення кровообігу у ВББ супроводжуються зміною адаптивних функцій в бік їх напруження та декомпенсації за рахунок периферійної та надсегментарної ланок регуляції, які знаходяться в зоні кровозабезпечення ВББ, що підтверджувалось показниками варіабельності серцевого ритму та за методом Гаркаві. З поглибленням вертебрально-базилярних розладів ритмограми та структура варіабельності ритму серця вказували на тенденцію переходу серцевого ритму з рефлекторного вегетативного рівня керівництва на більш низький — гуморально-метаболічний, який не спроможний швидко забезпечити гомеостаз. За методом Гаркаві, з поглибленням дисциркуляції частка адаптаційних реакцій високого рівня (реакції тренування та активації відповідно) в ІІ групі зменшилася майже вдвічі, порівняно з показниками І групи (з 66,17 до 36,11% , а в третій групі — до 23,44%).

  5. Циркуляторні розлади в вертебрально-базилярному басейні, що пов’язані з цервіковертебральною дисфункцією, супроводжуються порушеннями мікро- і макроелементного обміну в організмі.

  6. Між вмістом колагенових волокон в стромі судин, міжхребцевих дисків та райдужної оболонки ока в межах одного організму існує пряма математична залежність, що обґрунтовує можливість використання оцінки стану строми райдужної оболонки ока для опосередкованої оцінки стану сполучної тканини і пов’язаних з нею функцій.

  7. Оцінка стану структур ока (судин бульбарної кон’юнктиви та райдужної оболонки) є основою для високоінформативної експрес-діагностики досліджуваної патології, що базується на визначених статистично достовірних іридологічних критеріях та діагностичних критеріях мікроциркуляторних змін бульбарної кон’юнктиви.

  8. Зміни електропровідності репрезентативних точок за методом Накатані зростають із поглибленням вертебрально-базилярної дисциркуляції. Переважно страждали меридіани:
    Х (99,2%), VII (100%), ХІІ (90,85%), V (84,75%), ХІ (78,7%), VІ (76,21%). Зі зміною вертебрально-базилярного забезпечення у досліджуваних хворих змінюється і електропровідність точок голови.

  9. Клінічна верифікація ранніх проявів патології складається з неспецифічних симптомів у поєднанні з наявністю не менше двох екзо- або ендогенних факторів (гіперекстензійної травми ШВХ в анамнезі, яка може бути пери- та (або) постнатальною, статичного перевантаження ШВХ, хронічного стресу, сполучнотканинної дисплазії). Ймовірність більшої виразності патології та подальшого прогнозу її розвитку захворювання зростає за наявності більшої кількості та значущості патогенних факторів.

  10. Порушення кровообігу в вертебрально-базилярній системі при патології шийного відділу хребта має специфічні клініко-параклінічні прояви і являє собою регіональний варіант цереброваскулярної недостатності з чітко вираженою стадійністю перебігу. Тому правомірним може бути термін «Вертебрально-базилярна недостатність І, ІІ та ІІІ ст., пов’язана з дегенеративними змінами ШВХ», або «спондилогенна ВБН» таких саме стадій.

  11. Встановлено, що рефлекторний фактор у появі вертебральної патології і вертебрально-базилярної дисциркуляції обґрунтовує етіопатогенетичне лікування з використанням методів рефлексотерапії, в тому числі мануальної терапії. Для лікування початкових проявів недостатності кровообігу у ВББ достатнім є комплексний підхід з застосуванням методів РТ, а за наявності мікровогнищевої неврологічної симптоматики доцільним є сумісне застосування РТ та обмеженої медикаментозної нейрометаболічної терапії.

  12. Профілактичний напрямок базується на просвітницькій роботі щодо запобігання гіперекстензійних травм, навіть легких, та статичного перенавантаження шийного відділу хребта, особливо особами зі сполучнотканинними дисплазіями. Використання «Шолому ОК для масажу та самомасажу точок голови», який є дієвим та зручним профілактично-лікувальним засобом допомоги та самодопомоги при означеній патології.

Список робіт, опублікованих за темою дисертації у виданнях ВАК України

1. Мачерет Є.Л., Коркушко О.О., Коваленко О.Є., Чуприна Г.М. Комплексне лікування остеохондрозу та його неврологічних проявів з сумісним застосуванням рефлексотерапії та гомеопатії. - Український вісник психоневрології. - Харків, 2000. - Том 8, вип. 24. - С. 32-35.

2. Коваленко О.Є. Мачерет Є.Л. Вакуум-терапія в комплексному лікуванні вертебро-базилярних порушень при шийному остеохондрозі. - Зб. наук. праць співробітників КМАПО. - К., 2001. - Вип.10, кн. 3. - С.89-94.

3. Мачерет Є.Л. Значення індивідуалізованого підходу в розробці адекватних заходів щодо профілактики та лікування хронічних захворювань. Зб. наук. праць співробітників КМАПО. - К., 2001. - Вип.10, кн.2. - С. 732-737.

4. Коваленко О.Є., Мачерет Є.Л. Можливості та перспективи діагностики захворювань за допомогою іридобіомікроскопії. Медичний всесвіт. - К., 2001. - Т.І, № 1.- С. 75-79.

5. Коваленко О.Є. Особливості показників транскраніальної доплерографії при клінічних проявах порушень кровообігу в вертебро-базилярному басейні в віковому аспекті. Український вісник психоневрології. - Харків, 2002. - Т. 10, вип. 1 (30). - С. 47-48.

6. Коваленко О.Є. Оцінка ролі деяких особливостей мозкового кровотоку щодо прогнозування гострих цереброваскулярних порушень. - Зб. Наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - К., 2002. - Вип.11, кн.3.– С. 265-271.

7. Коваленко О.Є. Етіопатогенетичні аспекти ранніх проявів остеохондрозу. - Зб. Наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - К., 2002. - Вип.11, кн. 2. - С. 706-711.

8. Коваленко О.Є. Обґрунтування застосування та результати акупунктурної діагностики за методом Накатані в осіб з вертебро-базилярною недостатністю цервікогенного генезу. - Зб. Наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - К., 2003. - Вип.12, кн.1. - С. 546-553.

9. Коваленко О.Є. Біль в синдромокомплексі вертебро-базилярної недостатності цервікогенного генезу. - Зб. Наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - К., 2003. - Вип.12, кн.2. - С. 449-457.

10. Коваленко О.Є. Ранні прояви вертебрально-базилярної дисциркуляції. - Лікарська справа, № 3-4, 2004. - С. 46-54.

11. Коваленко О.Є. Рефлекторна аурікулярна терапія цервіковертеброгенних вертебро-базилярних розладів. - Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія, № 4. - Львів, 2004. - С. 80-85.

12. Коваленко О.Є. Рентгенологічне дослідження шийного відділу хребта у хворих з вертеброгенною вертебро-базилярною дисфункцією. - Зб. Наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - Київ, 2004. - Вип. 13, кн.1. - С. 208-213.

13. Коваленко О.Є. Проективний психодіагностичний тест Люшера в діагностиці вертебро-базилярних розладів. - Зб. Наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - Київ, 2004. - Вип. 13, кн. 2. - С. 315-319.

14. Коваленко О.Є., Михайленко І.А. Мікро- і макроелементний склад волосся у хворих з судинними розладами в вертебрально-базилярному басейні, пов’язаними з дисфункцією шийного відділу хребта. - Сімейна медицина, № 2. - К., 2004. - С. 76-78.

15. Коваленко О.Є. Іридологічні критерії цервіковертеброгенних вертебро-базилярних розладів. - Вестник физиотерапии и курортологии, №3, том 10. - Сімферополь, 2004. - С. 32-34.

16. Коваленко О.Є., Мачерет Є.Л. Критерії прогнозу розвитку вертебрально-базилярної дисциркуляції, пов’язаної з шийним остеохондрозом. - Зб. наук. праць співробітників КМАПО. - К., 2004. - Вип.13, кн.3. - С.400-405.

17. Мачерет Є.Л., Коваленко О.Є. Оцінка електропровідності точок сосцеподібної зони голови при диcциркуляторних розладах в вертебрально-базилярному басейні. - Лікарська справа, № 8. - 2004. - С. 36-38.

18. Коваленко О.Є., Шейко Л.П. Фенотипічна характеристика хворих з цервіковертеброгенними вертебрально-базилярними розладами. - Зб. наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - К., 2005. - Вип. 14, кн. 2. - С. 39-46.

19. Коваленко О.Є. Клініко-неврологічна характеристика хворих з дисциркуляторними розладами в вертебрально-базилярному басейні, пов’язаними з дисфункцією шийного відділу хребта. - Сімейна медицина. - № 1, 2005. - С. 65-67.

20. Коваленко О.Є. Об’єктивізація мозкового кровотоку за методом реоенцефалографії при вертебрально-базилярних порушеннях, пов’язаних з цервіковертебральною дисфункцією. - Зб. наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - К., 2005. - Вип. 14, кн.1. - С. 491-500.

21. Коваленко О.Є. Електроенцефалографія в обєктивізації вертебрально-базилярних розладів, пов’язаних з дисфункцією шийного відділу хребта. - С. Сімейна медицина. - № 2, 2005. - С. 154-158.

22. Коваленко О.Є. Оцінка варіабельності серцевого ритму при вертебрально-базилярних розладах, пов’язаних з цервіковертеброгенним фактором. - Медичний Часопис. - № 3(53). - V-VI 2006. - С. 133-137.

23. Коваленко О.Є. Оцінка загальноадаптаційних реакцій у хворих з вертебрально-базилярними розладами, пов’язаними з патологією шийного відділу хребта. - Ліки України, 2005. - С. 123-124

24. Коваленко О.Є. Шийний остеохондроз в практиці первинної ланки медичної допомоги. Передумови. Етіологія. Патогенез.– Ліки України, 2005. - № 10. - C. 16-20.

25. Коваленко О.Є. Шийний остеохондроз в практиці первинної ланки медичної допомоги. Діагностика та лікування. - Ліки України, 2005. - № 11. - C. 10-13.

26. Коваленко О.Є. Аналіз співвідношення глибини вертебрально-базилярних порушень та дегенеративних змін хребта при спондилогенній вертебрально-базилярній дисциркуляції. - Зб. наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - К., 2006. - Вип. 15, кн.1. - С. 618-624.

27. Мачерет Є.Л., Парникоза Т.П., Коваленко О.Є. Опыт комплексного применения лазеропунктуры и цереброваскулярной фармакотерапии с целью ранней коррекции цереброваскулярных нарушений. - Зб. наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - К., 2006. - Вип. 15, кн.1. - С. 343-351.

28. Коваленко О.Є., Парнікоза Т.П. Мікроциркуляторні зміни бульбарної кон’юнктиви при спондилогенній вертебрально-базилярній дисциркуляції. - Зб. наук. праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - К., 2006. - Вип. 15, кн.2. - С. 491-500.

Перелік робіт, опублікованих за темою дисертації в інших виданнях України

1. Нетрадиційні методи лікування хронічної недостатності мозкового кровообігу. - Ваше здоров’я. Медична газета України. - 2-8 грудня 2005. - № 46 (823). - С. 12-13.

2. Вакуум-терапія вертебрально-базилярних порушень. - В підручнику «Основи вакуумної рефлекторної терапії». - К.: Нічлава, 2004.

3. Біль в синдромокомплексі вертебрально-базилярної дисциркуляції. - В монографії «Больові синдроми та їх лікування». - Х., 2006.

Наукові праці в матеріалах конгресів та конференцій

1. Влияние лазеропунктуры инфракрасным лазерным излучением на церебральную гемодинамику. Матеріали ІІІ конгресу Спілки лікарів України. - Львів, 2000. - С. 45-46. Співавт. Є.Л.Мачерет,О.О.Коркушко, Г.М.Чуприна.

2. Діагностика остеохондрозу та його неврологічних проявів за допомогою експрес-методу іридобіомікроскопії. Матеріали VIІІ конгр. світ. Федерації українських лікарських товариств. - Львів-Трускавець, 2000. - С. 420-421. Співавт. Є.Л. Мачерет, О.О.Коркушко.

3. Ранні передумови розвитку остеохондрозу та оптимальні шляхи їх скасування. - Зб. наук. Праць Міжнародного україно-баварського симп. «Соціальна педіатрія», розділ «Медико-соціальні аспекти реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи». - К., 2001. - С. 339-344.

4. Рефлексотерапія у лікуванні хворих з вертебро-базилярною судинною недостатністю та супутньою патологією (питання проблеми протипоказань). Материалы научно-практической конференции «Современные аспекты интегральной медицины». - Судак, 2002 г. - Симф.: «Таврия», 2002. - С. 86-87. Співавт. Панікарський В.Г., Чуприна Г.М., Бабич Є.Х.

5. Принципи гомеопатичного лікування остеохондрозу та його неврологічних проявів. Матеріали ювілейної наук.-практичної конференції з міжнар. участю, присвяч. 25-річчю служби РТ в Україні «Актуальні питання рефлексотерапії». - К., 2002. - С. 14-15. Співавт. Мачерет Є.Л., Захаренко Н.Ф.

6. Оцінка показників електропунктурної діагностики за методом Накатані в осіб з вертебро-базилярною недостатністю, пов’язаною з шийним остеохондрозом. Матеріали ювілейної наук.-практичної конференції з міжнар.участю, присвяч 25-річчю служби РТ в Україні «Актуальні питання рефлексотерапії». - К., 2002. - С.144. Співавт. Бабич Є.Х., Чуприна Г.М.

7. Показатели иридобиомикроскопии в зависимости от степени цереброваскулярных нарушений у больных с хроническими формами недостаточности мозгового кровообращения. - Матеріали ювілейної наук.-практичної конференції з міжнар. участю, присвяч 25 річчю служби РТ в Україні «Актуальні питання рефлексотерапії». - К., 2002. - С. 177. Співавт. Паникарський В.Г., Поканевич В.В., Чуприна Г.М., Бабич Э.Х., Лишневский С.А.

8. Использование методов рефлексотерапии при лечении неврологических проявлений остеохондроза позвоночника. Матеріали ювілейної наук.-практичної конференції з міжнар. участю, присвяч 25 річчю служби РТ в Україні «Актуальні питання рефлексотерапії». - К., 2002. - С. 179. Співавт. Парникоза Т.П., Бабич Э.Х., Паникарский В.Г.

9. Основні принципи рефлексотерапевтичного лікування вертебрально-базилярної дисциркуляції. Матеріали наук.-практичної конференції з міжнар. участю «Актуальні питання рефлексотерапії». - К., 2004. - С. 54.

10. Обґрунтування морфогістологічних досліджень у визначенні корелятивних зв’язків сполучнотканинних структур організму на користь методу іридодіагностики. Матеріали другої наук.-практичної конференції з міжнар. участю «Теоретичні та клінічні аспекти рефлексотерапії і нетрадиційної медицини». - К., 2005. - С.57-58. Співавт. Заріцька В.І.

11. Лікування синдрому вестибулопатії у хворих з циркуляторними розладами в вертебрально-базилярному басейні при шийному остеохондрозі методами рефлексотерапії. - Матеріали другої наук.-практичної конференції з міжнар. участю «Теоретичні та клінічні аспекти рефлексотерапії і нетрадиційної медицини». - К., 2005. - С. 58. Співавт. Мачерет Є.Л.

12. Сучасні і традиційні методи дослідження болю — протиставлення чи глибинний зв’язок? Матеріали другої наук.-практичної конференції з міжнар. участю «Теоретичні та клінічні аспекти рефлексотерапії і нетрадиційної медицини». - К., 2005. - С. 58. Співавт. Чуприна Г.М., Парнікоза Т.П., Сінько І.В.

13. Коваленко О.Є. Аналіз результатів мануальної терапії при хронічних порушеннях кровообігу у вертебрально-базилярній системі // Международный неврологический журнал // Матеріали міжнародної конференції «Сучасні питання та нові технології лікування в неврології й нейрохірургії». - Одеса, 2005. - С. 80-81.

14. Коваленко О.Є. Гомеопатична та рефлексотерапевтична корекція венозного кровообігу у вертебрально-базилярному басейні при шийному остеохондрозі. Матеріали другої наук.-практичної конференції з міжнар. участю «Теоретичні та клінічні аспекти рефлексотерапії і нетрадиційної медицини». - К., 2005. - С. 145-146.

15. Коваленко О.Є. Немедикаментозний вплив на алгічні прояви при спондилогенній вертебрально-базилярній недостатності. - Матеріали симпозіуму «Сучасні аспекти медицини невідкладних станів». - К, 2006. - С. 32-33.

Патенти на винахід, корисні моделі

1. Коваленко О.Є. Мачерет Є.Л. Шолом ОК для точкового масажу та самомасажу голови і спосіб лікування вертебро-базилярної дисциркуляції за допомогою Шолома ОК. Деклараційний патент на винахід. - № 68949 А, від 16.08.2004. Бюл. № 8.

2. Коваленко О.Є. Мачерет Є.Л. Спосіб електропунктурного дослідження точок голови при вертебрально-базилярних судинних порушеннях. Деклараційний патент на корисну модель № 11375 від 15.12.2005. Бюл. № 12.

3. Коваленко О.Є. Спосіб лікування дисциркуляції в вертебрально-базилярному басейні, пов’язаної з патологією шийного відділу хребта. Деклараційний патент на корисну модель № 11374 від 15.12.2005. Бюл. №12.