Мельник Володимир Олексійович. Клініко-експериментальне обґрунтування лікування ураження зорового аналізатора при ремітуючому типу розсіяного склерозу (клініко-експериментальне дослідження) : Дис... канд. наук: 14.01.18 - 2007.
Анотація до роботи:
Мельник В.О. Клініко-експериментальне обґрунтування лікування ураження зорового аналізатора при ремітуючому типу розсіяного склерозу (клініко-експериментальне дослідження) – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – офтальмологія. Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2006.
Дисертація присвячена вивченню впливу внутрішньовенних імуноглобулінів на перебіг оптичного невриту у хворих з ремітуючим типом розсіяного склерозу. Робота складається з двох частин – експериментальної і клінічної.
В результаті експериментальних досліджень встановлено протекторну функцію „Імуноглобуліну людини нормального для внутрішньовенного введення” і імуноглобуліну щура на центральний і периферійний відділи зорового аналізатора щурів з експериментальним алергічним енцефаломієлітом. Це виявлялось у вигляді: зменшення структурних змін судин гемомікроцирклярного русла нервової тканини потиличної частки кори головного мозку щурів; збільшення частки незмінених перикаріонів нервових клітин потиличної частки кори головного мозку тварин; зменшення структурних змін мієлінової оболонки і осьових циліндрів нервових волокон зорових нервів щурів.
Проведені клінічні дослідження довели, що використання „Імуноглобуліну людини нормального для внутрішньовенного введення” в лікуванні оптичного невриту при ремітуючому типу розсіяного склерозу покращує відновлення зорових функцій хворих в період загострення захворювання, стабілізує стан хворих і запобігає повторним загостренням оптичного невриту до двох років. Розроблено новий метод лікування оптичного невриту при ремітуючому типу розсіяного склерозу, який полягає у застосуванні, окрім метаболічної терапії, патогенетичного лікування у вигляді „Імуноглобуліну людини нормального для внутрішньовенного введення”, що покращує відновлення і стабілізує зорові функції хворих.
Оптичний неврит при ремітуючому типу перебігу РС є одним із найбільш важливих питань сучасної офтальмології, актуальність якого визначається значною втратою зору у осіб молодого віку і відсутністю ефективних засобів його лікування і профілактики.
Експериментально визначене достовірне зменшення на 30% (Р<0,01) і 41% (Р<0,01) клінічних проявів ЕАЕ у щурів, які отримували ін’єкції „Імуноглобуліну людини нормального для внутрішньовенного введення” і імуноглобуліну щура, відповідно, на 17-у добу після індукції ЕАЕ, у порівнянні з контрольною групою.
Експериментально встановлено, що під впливом „Імуноглобуліну людини нормального для внутрішньовенного введення” і імуноглобуліну щура у щурів з ЕАЕ були менш виразні патологічні морфологічні зміни судин ГМЦР нервової тканини потиличної частки кори головного мозку. На 17-у і 30-у добу після індукції ЕАЕ неушкоджених перикаріонів потиличної частки головного мозку у тварин, які отримували „Імуноглобулін людини нормальний для внутрішньовенного введення” було на 24% і 38%, а у тварин, які отримували імуноглобулін щура – на 27% і 40%, відповідно, більше у порівнянні з контролем.
Експериментально встановлено, що лікування „Імуноглобуліном людини нормальним для внутрішньовенного введення” і імуноглобуліном щура у тварин з ЕАЕ забезпечує повніше збереження структури мієлінової оболонки та осьових циліндрів нервових волокон зорових нервів на 17-у і 30-у добу після індукції ЕАЕ.
Запропонований новий спосіб лікування оптичного невриту при РС з ремітуючим перебігом, шляхом введення до комплексної терапії „Імуноглобуліну людини нормального для внутрішньовенного введення”, є ефективним альтернативним способом лікування, який дозволяє у віддалений термін (до двох років) покращити зорові функції пацієнтів, що виявляється підвищенням гостроти зору на 60% (Р<0,001); збільшенням відсотку контрастної чутливості на 51% (Р<0,001); зменшенням сумарного розміру центральних скотом на 53% (Р<0,001); збільшенням сумарного поля зору на червоний і зелений кольори, відповідно, на 70% (Р<0,001) і 81% (Р<0,001), зростанням КЧЗМ на 14% (Р<0,001); зменшенням латентності хвилі Р100 ВЗП на 32% (Р<0,001).
Порівняльний аналіз застосування схем лікування оптичного невриту при ремітуючому типу перебігу РС із застосуванням „Імуноглобуліну людини нормального для внутрішньовенного введення” та “Дексаметазону” свідчить, що курс імуноглобулінотерапії призводить до більш виразного покращення зорових функцій, що виявляється підвищенням гостроти зору на 70% (Р<0,001); збільшенням відсотку контрастної чутливості на 92% (Р<0,001); зменшенням сумарного розміру центральних скотом на 60% (Р<0,001); збільшенням сумарного поля зору на червоний і зелений кольори, відповідно, на 64% (Р<0,001) і 84% (Р<0,001), зростанням критичної частоти злиття миготінь на 18% (Р<0,001); зменшенням латентності хвилі Р100 викликаних зорових потенціалів на 78% (Р<0,001), а також до зменшення імунної активності організму за даними показників хелперно-супресорного індексу на 17-36% (Р<0,001). Застосування „Імуноглобуліну людини нормального для внутрішньовенного введення” дозволяє зменшити частоту загострень оптичного невриту при ремітуючому розсіяному склерозі за даними МРТ на 26% (Р<0,01), за даними викликаних зорових потенціалів – на 78% (Р<0,001).
Публікації автора:
Жабоєдов Г.Д., Мельник В.О. Лікування оптичної нейропатії при демієлінізуючих захворюваннях нервової системи// Офтальмологічний журнал. – 2005. - №5. – С.71-75.
Жабоєдов Г.Д., Мельник В.О. Морфологічні зміни зорового аналізатора при експериментальному алергічному енцефаломієліті//Офтальмологічний журнал. – 2006. - №3(1). – С. 164-168.
Мельник В.О. Вплив імуноглобулінів не морфологію тканини потиличної частки головного мозку при експериментальному алергічному енцефаломієліті// Фізіологічний журнал. – 2006. – Т.52,№1. – С.78-82.
Мельник В.О., Лісяний М.І., Бєльська Л.М., Шнякін С.О. Ефективність застосування імуноглобулінів у щурів з експериментальним алергічним енцефаломієлітом // Фізіологічний журнал. – 2005. – Т.51,№6. – С.37-40.
Мельник В.О. Жабоєдов Г.Д. „Спосіб лікування оптичної нейропатії при демієлінізуючих захворюваннях” //Деклараційний патент на корисну модель № (11) 6872 Бюл. №5 16.05.2005р.
Мельник В.О. Жабоєдов Г.Д. „Спосіб лікування оптичної нейропатії при демієлінізуючих захворюваннях в експерименті” //Деклараційний патент на корисну модель № (11) 6890 Бюл. №5 16.05.2005р.
Жабоєдов Г.Д. Мельник В.О. Новий спосіб лікування оптичної нейропатії при демієлінізуючих захворюваннях нервової системи //Матеріали II міжнародної науково-практичної конференції „Актуальні проблеми діагностики та лікування судинно-ендокринних захворювань органа зору”. – Київ,2005. – С.58-59.
Мельник В.О. Вплив внутрішньовенних імуноглобулінів на перебіг оптичного невриту у хворих з розсіяним склерозом //Матеріали III міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених – Ужгород, 2005 – С.123-124.
Жабоєдов Г.Д., Мельник В.О., Мельник Н.О., Мельник О.А. Експериментальне дослідження впливу внутрішньовенних імуноглобулінів на морфологію зорових ділянок ЦНС при експериментальному алергічному енцефаломієліті // XIV Міжнародний науковий симпозіум „Одеса – Генуя” „Дистрофічні захворювання органа зору” – Одеса, 2005 – С.41-42.
Жабоєдов Г.Д., Мельник В.О.Лікування оптичної нейропатії при демієлінізуючих захворюваннях // XIV Міжнародний науковий симпозіум „Одеса – Генуя” „Дистрофічні захворювання органа зору” – Одеса,2005 – С.42-43.
Мельник Н.О., Мельник В.О., Мельник О.А. Внутрішньовенні імуноглобуліни в лікуванні оптичного невриту у хворих з розсіяним склерозом // 9-ий міжнародний конгрес студентів і молодих учених – Тернопіль,2005 – С.207.
Жабоєдов Г.Д., Мельник В.О., Шнякін С.О., Лява В.Б. Лікування оптичної нейропатії у хворих на розсіяний склероз // 4-ий симпозіум з офтальмохірургії в Україні „Сучасні досягнення в хірургії переднього і заднього сегментів ока” – Київ,2005 – С.101-102.
Мельник В.О., Мельник Н.О., Мельник О.А. Демієлінізація зорового нерва у щурів з експериментальним алергічним енцефаломієлітом (ЕАЕ) // 58 науково-практична конференція студентів та молодих вчених Національного медичного університету імені О.О. Богомольця з міжнародною участю „Актуальні проблеми сучасної медицини” – Київ,2003 – С.95.
Мельник В.О., Мельник О.А. Дослідження впливу внутрішньовенних імуноглобулінів на зорові нерви при демієлінізації// Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених „Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини” – Харків,2005 – С.62.
Мельник Н.О., Мельник В.О. Вплив лазерного опромінення та Імуноглобуліну людини на відновлення мієлінових оболонок у нервовій системі при демієлінізації// Материалы XXIV Международной научно-практической конференции „Применение лазеров в медицине и биологии” – Ялта,2005 – С.132.
Жабоєдов Г.Д., Мельник В.О. Новий спосіб лікування оптичної нейропатії при демієлінізуючих захворюваннях нервової системи// Матеріали II міжнародної науково-практичної конференції офтальмологів та ендокринологів „Актуальні проблеми діагностики та лікування судинно-ендокринних захворювань органа зору” (Сучасні можливості діагностики, профілактики та лікування ускладнень цукрового діабету) – Київ. – 2005,С.58-59.