Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


146. Гарник Тетяна Петрівна. Клініко-експериментальні аспекти терапії стеатогепатитів: дис... д-ра мед. наук: 14.01.02 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Гарник Т.П. Клініко-експериментальні аспекти терапії стеатогепатитів - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.02. – внутрішні хвороби.- Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, - Київ, 2004.

У дисертаційній роботі представлені результати клініко-експериментального дослідження щодо підвищення ефективності терапії хворих на стеатогепатити різної етіології. На основі результатів експериментальних та клінічних досліджень, які розкрили механізми дії препарату рослинного походження “Гепахол”, диференційованої дієтотерапії, дозованої нормобаричної гіпоксії, голкорефлексотерапії, сформульована концепція підвищення ефективності лікування хворих стеатогепатитами. Доведена ефективність та безпечність застосування середників рослинного походження, дієти збагаченої незамінними факторами харчування, а також допоміжних фізичних методів – дозованої нормобаричної гіпоксії та голкорефлексотерапії при ураженнях печінки, в тому числі у осіб, які підлягли радіаційному впливу.

  1. У дисертації наведене нове вирішення наукової проблеми, яке полягає у тому, що на підставі вивчення мембранотропної активності групи фітозасобів з відомою фармакологічною дією, запропонований гепатопротекторний фітозасіб “Гепахол”, клінічні і експериментальні дослідження застосування якого довели його високу ефективність у лікуванні СГ (НАСГ, АСГ, СГЖВШ, СГРУ).

  2. Встановлено, що фітозасіб “Гепахол” попереджує розвиток дистрофічних і деструктивних процесів у печінці, сприяє клітинній та внутрішньоклітинній регенерації, нормалізації порушених кисневозалежних метаболічних процесів, відновленню функціональної активності печінки, процесів жовчоутворення, жовчовиділення та властивостей жовчі.

  3. Доведено, що біологічно активні чинники гепахолу підвищують інтенсивність споживання кисню паренхімою печінки, що свідчить про підсилення кисневозалежних метаболічних процесів в печінці, спрямоване на забезпечення змінених фітозасобом її функцій.

  4. Гепахол збільшує об’єм жовчі, вміст в ній кон’югованих і вільних ЖК, нормалізує співвідношення триокси- та диоксихоланових кислот, Х/Х коефіцієнт, вміст пігментів, загального білка, що свідчить про вплив фітозасобу як на дифузійно-фільтраційні процеси в печінковій паренхімі, так і на біосинтез та транспорт її органічних складових.

  5. Показано, що гепахол стимулює електрогенез та моторну діяльність гладеньких м’язів травного тракту морської свинки без явищ десинситизації.

  6. Встановлено, що АСГ перебігає на фоні нутрієтивного дефіциту, спричиненого недостатнім вживанням всіх макро- та мікронутрієнтів. Для хворих на НАСГ та СГЖВШ характерний дисбаланс харчування, викликаний підвищеним вживанням вуглеводів, жирів, неповноцінних білків і недостатнім надходженням мікронутрієнтів. Диференційована дієта, збагачена білком, ФЛ, вітамінами, пектинами, мікроелементами в поєднанні з комплексними методами лікування сприяє нормалізації маси тіла хворих, зникненню астенічного синдрому, зменшенню сонографічних ознак стеатозу, нормалізації рівня глюкози та ліпідів в крові.

  7. Виявлено, що для різних нозологічних форм СГ провідним є переважне порушення окремих ланок метаболізму: для хворих на АСГ характерним є підвищення біохімічних показників цитолітичного синдрому; у хворих на НАСГ серед біохімічних змін переважають порушення рівня ліпідів та глюкози крові; у хворих на СГЖВШ переважають маркери холестазу.

  8. Доведено, що комплексна терапія з застосуванням гепахолу послаблює клінічну симтоматику, проявів цитолітичного, холестатичного синдромів, нормалізує трансаміназну активність крові, знижує рівень білірубіну, активність ЛФ, ГГТП, підвищує рівень альбуміну в крові хворих СГ, що свідчить про послаблення запального процесу в печінці і активацію регенерації органу. Гепахол зменшує ПОЛ і підвищує вміст ВГ та нормалізує показники ферментів глутатіонової системи АО-захисту у хворих на СГРУ.

  9. Встановлено, що холесекреторна функція печінки порушується при СГ алкогольної, обмінної та хологенної етіології. Найбільш виражені порушення характерні для СГ на фоні патології жовчовивідних шляхів. Гепахол позитивно впливає як на холатоутворюючу, так і на холестериновидільну функції печінки, нормалізуючи Х/Х коефіцієнт в жовчі. Гепахол нормалізує порушений функціональний стан позапечінкових жовчовивідних шляхів.

  10. Дозована нормобарична гіпоксія та голкорефлексотерапія в поєднанні з гепахолом та диференційованою дієтою нормалізують клінічні прояви захворювання, секреторну функцію шлунка, моторно-евакуаторну функцію жовчного міхура, холесекреторну функцію печінки, біохімічні показники сироватки крові у хворих на СГ.

  11. Більш висока, у порівнянні з традиційним лікуванням, ефективність комплексного методу терапії хворих на СГ полягає у зменшенні в сироватці крові вмісту білірубіну у 1,5 рази, активності АлАТ в 2 рази, АсАТ в 3 рази, ГГТП в 1,4-3,9 рази, ЛФ в 1,9-2 рази, показників тимолової проби в 1,6 рази; зниженні рівня ХЛ у печінковій жовчі – в 1,15 рази і міхуровій – в 1,3 рази, підвищенні вмісту жовчних кислот в печінковій жовчі в 1,3-1,5 рази і міхуровій – в 1,5 рази; зменшені об’єму жовчного міхура до 2 разів; зменшенні кількості хворих на стеатоз ІІ ступеня в 2,3 рази. Лікувальна ефективність науково обґрунтованої комплексної методики в терапії хворих на СГ підтверджена актами впровадження в ряді клінік, що дозволяє рекомендувати її для широкого застосування.

Публікації автора:

    1. Гарник Т.П. Немедикаментозна відновно-реабілітаційна терапія хронічних гепатитів // Зб. наук. пр.- К., 1998.-С. 839-844.

    2. Гарник Т.П. Стан холесекреторної функції печінки і корекція її порушень у реабілітації хворих хронічними гепатитами // Зб. наук. пр.- К., 1998 р.-С. 844-849.

      1. Гарник Т.П. Фітотерапія у відновно-реабілітаційному лікуванні хворих хронічними гепатитами різної етіології // Укр.мед.вісті.- 1998.- ч. 1-2 (59-60), т. 2.- С. 190.

      2. Гарник Т.П. Імунологічні аспекти фітотерапії хронічних гепатитів // Наук. вісник Ужгородського університету.-1998.-В. 5.- С. 73-75.

      3. Гарник Т.П. Корекція порушень ліпідного обміну у хворих на хронічні гепатити // Мат. конф. з міжн. участю “Оздоровчі ресурси Карпат і прилеглих регіонів.-Чернівці, 1999 р.-С. 112-115.

      4. Гарник Т.П. Зміни показників імунної реактивності у хворих на хронічні гепатити під впливом комплексної терапії з застосуванням препаратів ехінацеї // Клін. фармація.-1999.-№ 2.-Т. 3.- С. 145-147.

      5. Гарник Т.П. Вплив деяких фітопрепаратів на показники малонового диальдегіду у хворих хронічними гепатитами // Врач. дело.- 1999.-№ 6.- С. 129-131.

      6. Гарник Т.П. Застосування препаратів рослинного походження при лікуванні та реабілітації хронічних гепатитів у осіб похилого віку // Врач. дело.- 1999.- № 7-8.- С. 168-170.

      7. Гарник Т.П., Островська Г.В., Рибальченко В.К. Характеристика мембранних властивостей спиртових настоянок фітопрепаратів // Зб. наук. пр. співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.-К., 2000, вип.9, кн.2.-С. 189-199. Дисертантом зібрано матеріал, підготовлено до друку.

      8. Гарник Т.П., Островська Г.В., Рибальченко В.К. Мембранотропна активність трав’яних зборів з гепатопротекторними властивостями // Міжвідомчий зб. “Гастроентерологія”.-Дніпропетровськ, 2000, вип. 31.- С. 375-380. Здобувач здійснила збір матеріалу, підготовку до друку.

      9. Гарник Т.П., Поканевич В.В., Лященко П.С., Весельський С.П., Білоусова І.В. Вплив фітозбору № 2 на процеси кон`югації та гідроксилювання жовчних кислот в печінці тварин // Мат. міжн. наук.-практ. конф. “Оздоровче природне харчування, розвантажувальна дієтотерапія.”-Ужгород, Поляна, 2000.- С. 186-191. Дисертантом проведено забір жовчі у тварин для біохімічних досліджень, статистичну обробку матеріалу, написання статті.

      10. Гарник Т.П., Весельський С.П., Поканевич В.В., Білоусова І.В., Лященко Т.П., Скачко Б.Г., Весельська Л.П., Титомир А.І. О возможной неизвестной функции печени в организме человека и животных. // Зб. наук. пр. співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.-К., 2000, вип.9, кн.4.- С. 24-28. Особистий внесок дисертанта – набір матеріалу, підготовка до друку.

      11. Гарник Т.П., Лященко П.С., Місан В.К., Майданюк А.В., Весельський С.П. Вплив гепатозахисного фітозбору (№ 2) на активність амілази та вміст амінокислот в слині людей // Зб. наук. пр. співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.- К.,2000, вип.9, кн.4.- С. 624-630. Здобувачем проведено забір матеріалу для біохімічних досліджень, статистичну обробку, написання статті.

      12. Гарник Т.П., Поканевич В.В., Лященко П.С., Весельський С.П., Каревіна Т.Г., Горенко З.А. Зовнішньосекреторна функція печінки у собак на фоні дії настою фітозбору № 2 // Зб. наук. пр. “Проблеми радіаційної медицини”.- К.,2000, вип.7.- С. 70-72. Дисертант провела забір матеріалу для біохімічних досліджень, статистичну обробку матеріалу, написання статті.

      13. Гарник Т.П. Тенденції розвитку фітотерапії як методу клінічної медицини // Мед. реабилитация, курортология, физиотерапия.-2000.- № 4 (24).-С. 46-48.

      14. Гарник Т.П., Диннік О.Б., Скачко Б.Г., Антюхов Р.В., Білоусова І.В. Наукове обґрунтування застосування лікарських засобів рослинного походження із лепехи болотної (Acorus calamus L., Araceae) у відновно-реабілітаційній терапії (огляд літератури) // Ліки України.- 2001.- № 9(50).- С. 67-71. Дисертантом зібрано матеріал, підготовлено до друку.

      15. Островська Г.В., Поканевич В.В., Гарник Т.П., Філінська О.М., Рибальчекно В.К. Мембранотропна активність фітопрепарату “Поліфітол-1” // Вісник Київського національного університету імені Т. Шевченка “Проблеми регуляції фізіологічних функцій”.- К.- 2001.- Вип. 7.- С. 41-44. Дисертантом здійснено аналіз, підготовку матеріалу до друку.

      16. Гарник Т.П., Лященко П.С., Пелюх П.Ф. Вплив настою фітозбору на електричну та скоротливу активність гладеньких м`язів кишечнику // Сучасна гастроентерологія.- 2001.- №3(5).- С. 55-58. Дисертант – ідея, набір матеріалу, статистична обробка, аналіз, друк.

      17. Гарник Т.П., Поканевич В.В., Лященко П.С., Гушинець Г.П., Куровська А.Ф. Вплив настою фітозбору №2 на шлункову секрецію // Український терапевтичний журнал.- 2001.- №3.- Т.3.- С. 67-69. Здобувачем проведено забір шлункового соку у тварин для біохімічних досліджень, статистичну обробку, аналіз, друк матеріалу.

      18. Гарник Т.П., Янчук П.І., Комаренко В.І. Вплив настою фітозбору на артеріальний тиск і тканинне дихання печінки // Зб. наук. пр. співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.-К., 2001, кн.4, вип.10.- С. 1241-1245. Здобувач - ідея дослідження, збір, статистична обробка, аналіз та друк матеріалу.

      19. Поканевич В.В., Островська Г.В., Гарник Т.П., Рибальченко В.К. Характеристика мембранотропних властивостей спиртових екстрактів фітопрепаратів // Національна академія наук України.- 2001.- №8.- С. 152-156. Дисертантом проведено набір матеріалу, обговорення та підготовка до друку.

      20. Гарник Т.П., Лященко П.С., Весельський С.П., Гушинець Г.П., Майданюк А.В., Білоусова І.В. Співвідношення ліпідів у секретах травних залоз при дії гепатопротекторного фітозбору // Сучасна гастроентерологія.- 2002.- №1(7).- С. 42-48. Здобувач провела забір шлункового соку, жовчі у тварин для біохімічних досліджень, збір, статистичну обробку, аналіз і друк матеріалу.

      21. Гарник Т.П. Применение энтеросорбции в комплексной терапии и реабилитации больных хроническими гепатитами // Ліки України.- 2002.- №10.- С. 2-5.

      22. Гарник Т.П., Горбань Є.М., Юрженко Н.М. Вивчення дії фітозбору “Гепахол” на моделі гострого токсичного гепатиту // Одеський медичний журнал.- 2002.- №5(73).- С. 11-14. Дисертантом здійснено забір крові для біохімічних досліджень, статистичну обробку, аналіз, висновки, друк матеріалу.

      23. Гарник Т.П., Ступіна О.С., Горбань Є.М. Морфологія печінки при дії фітозасобу “Гепахолу” на моделі гострого токсичного гепатиту // Одеський медичний журнал.- 2002.- №6 (74).- С. 19-22. Здобувачем проведено годування тварин фітозасобами, забір біосубстратів печінки, морфологічне і гістохімічне дослідження, статистична обробка матеріалу, аналіз, друк матеріалу.

      24. Гарник Т.П. Гепатопротекторное действие фитосредств в комплексной терапии и реабилитации больных хроническим гепатитом // Ліки України.- 2002.- №11 (64).- С. 2-5.

      25. Гарник Т.П., Горбань Є.М., Динник О.Б., Сорокіна І.Г. Вплив фітозасобу “Гепахол” на функцію шлунка і гепатобіліарну систему у хворих із хронічними дифузними захворюваннями печінки // Одеський медичний журнал.- 2003.- № 2 (76).- С.27-31. Здобувач – ідея, забір, статистична обробка, аналіз, висновки, друк матеріалів.

      26. Гарник Т.П. Вплив фітозасобів на вільнорадикальне окислення ліпідів та систему антиоксидантного захисту організму при хронічних стеатогепатитах // Ліки України.- 2003.- № 3 (68).- С. 16-20.

      27. Гарник Т.П. Вплив диференційованої терапії на перебіг стеатогепатиту // Сучасна гастроентерологія.- 2004.- №2 (16).- С. 45-50.

      28. Гарник Т.П. Адаптированнная диета в лечении больных неалкогольним стеатогепатитом // Ліки України.- 2004.- № 5 - С. 41-45.

      29. Пат. 49296 А Україна, МПК 7 А61К35/78. “Гепахол” – жовчогінний, гепатопротекторний і радіопротекторний збір лікарських рослин // Гарник Т.П. - № 2001107223; Заявл. 23.10.2001; Опубл. 16.09.2002. Бюл.№9;

      30. Пат. 48858 А Україна, МПК 7 А61К35/78. Лікувально-омолоджуючий збір для профілактики передчасного старіння і лікування вікових патологій // Гришина В.С., Гарник Т.П., Фролов В.М. та інш.- № 2002010294; Заявл. 11.01.2002; Опубл. 15.08.2002.Бюл.№8;

      31. Пат. 49627 А Україна, МПК 7 А61К31/695. Суміш для профілактики й реабілітації при захворюваннях печінки // Гришина В.С., Гарник Т.П., Фролов В.М. та інш.- № 2002010293; Заявл. 11.01.2002; Опубл. 16.09.2002.Бюл.№9;

      32. Пат. 54875 А Україна, МПК 7 А61К35/78. Збір лікарських трав для лікування дискінезії жовчовивідних шляхів гіпертонічно-гіперкінетичної форми // Гарник Т.П.- № 2002043593; Заявл. 29.04.2002; Опубл. 17.03.2003.Бюл.№3;

      33. Пат. 54067 А Україна, МПК 7 А61К35/78. Збір лікарських трав для лікування дискінезії жовчовивідних шляхів гіпотонічно-гіпокінетичної форми // Гарник Т.П.- № 2002043592; Заявл. 29.04.2002; Опубл. 17.02.2003.Бюл.№2;

      34. Пат. 54068 А Україна, МПК 7 А61К35/78. Спосіб лікування хворих хронічним холестатичним гепатитом // Гарник Т.П., Поканевич В.В., Весельський С.П.- № 2002043594; Заявл. 29.04.2002; Опубл. 17.02.2003.Бюл.№2;

      35. Гарник Т.П., Горбань Є.М., Диннік О.Б., Поканевич В.В., Тен Е.О., Строкіна І.Г. Нові методики лікування, реабілітації та профілактики хронічних стеатогепатитів різної етіології: № 146/19/03 // Реєстр галузевих нововведень.- Київ:2003.- Вип. 18-19.- С. 100-101.

      36. Гарник Т.П., Горбань Є.М., Поканевич В.В., Білоусова І.В., Гришина В.С. Методика використання “Гепахолу” в комплексній терапії, реабілітації та профілактиці хронічних дифузних захворювань печінки: № 147/19/03 // Реєстр галузевих нововведень.- Київ:2003.- Вип. 18-19.- С. 101-102.

      37. Гарник Т.П., Островська Г.В., Рибальченко В.К., Рибальченко Т.В. Добір співвідношення компонентів фітозборів на основі їх мембранотропних властивостей: № 249/19/03 // Реєстр галузевих нововведень.- Київ:2003.- Вип. 18-19.- С. 174-175.

      38. Гарник Т.П., Горбань Є.М., Поканевич В.В., Білоусова І.В., Добровольський С.В. Застосування фітозасобу “Гепахол”, адаптогену “Силард” на тлі дієти 5, збагаченої харчовими волокнами, пектинами та висівками, в комплексній терапії та реабілітації хворих із хронічними дифузними захворюваннями печінки, хронічними гепатитами: № 178-2002 // Інф. лист.-Київ:2002.- 4 с.