Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Бутницький Юрій Іванович. Клініко-ендоскопічні дані, морфологічні зміни слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки у хворих дітей з поєднаною хронічною патологією гастродуоденальної та біліарної систем та оптимізація їх лікування : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Бутницький Ю.І. Клініко-ендоскопічні дані, морфологічні зміни слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки у хворих дітей з поєднаною хронічною патологією гастродуоденальної та біліарної систем та оптимізація їх лікування. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Державний вищий навчальний заклад “Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського” МОЗ України, Тернопіль, 2009.

Робота присвячена вивченню клініко-ендоскопічних особливостей, морфологічних, морфометричних та імуноморфологічних змін слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки у дітей з поєднаною хронічною патологією гастродуоденальної та біліарної систем при інфікуванні Нр до та після лікування та оптимізації антигелікобактерної терапії за допомогою озонованої обліпихової олії.

Встановлено, що в дітей, які отримували додатково до лікування озоновану обліпихову олію, достовірно підвищувалась пропускна здатність дрібних артерій шлунка, що приводило до поліпшення кровопостачання в слизовій оболонці. Про це свідчило збільшення на 6,0 % (р<0,05) внутрішнього діаметру цих судин, зменшення на 16,6 % товщини медії (р<0,001), зниження на 26,7 % (р<0,01) індексу Вогенворта та збільшення індексу Керногана на 10,5 % (р<0,05). Клітинна щільність інфільтрату знизилась на 18,7 % в шлунку (р<0,001) та на 4,0 % у дванадцятипалій кишці (р<0,05), що свідчило про зменшення ступеня запального процесу порівняно з тими дітьми, які не отримували озонованої обліпихової олії. Значно зменшився відносний об’єм уражених епітеліоцитів: на 36,2 % в шлунку (р<0,001) та на 29,3 % у дванадцятипалій кишці (р<0,01), що вказувало на позитивний вплив озонованої обліпихової олії на регенеративні властивості слизової оболонки. Застосовуючи в лікуванні озоновану обліпихову олію, вдалось добитись значного зменшення ступеня запальної реакції, про що свідчило статистично значиме зниження кількості плазматичних клітин з IgM та з IgG.

На основі отриманих даних складено клініко-ендоскопічну таблицю, яка дозволяє за знайденими діагностичними критеріями прогнозувати наявність Helicobacter pylori у дітей. Для оцінювання ефективності проведеного лікування розроблено спосіб визначення інтегрального індексу тканинної регенерації.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення актуального наукового завдання педіатрії, що полягає в підвищенні ефективності діагностування, удосконаленні лікування та можливості оцінити ефективність проведеної терапії у дітей з хронічною поєднаною гастродуоденальною та біліарною патологією.

  1. У дітей з Нр-асоційованою гастродуоденальною патологією суттєву роль відіграє інтоксикаціний синдром (в 95,3 %), який виходить на друге місце після больового. У цих хворих в 40,6 % спостерігаються деструктивні зміни слизової та підвищується базальна кислотопродукуюча функція шлунка (р<0,01). Helicobacter pylori найчастіше виявляється при гіперпластичних гастродуоденітах та при ерозивно-виразкових змінах слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки.

  2. Встановлено, що при хронічних гастродуоденітах, асоційованих з Helicobacter pylori в слизовій виникають атрофічні процеси. Це підтверджувалося зниженням розмірів епітеліоцитів (р<0,001), відносного об’єму залозистих структур (р<0,05), висоти ворсинок (р<0,01), збільшенням відносного об’єму уражених епітеліоцитів (р<0,001). У зв’язку з гіперфункцією здорових клітин зростали ядерно-цитоплазматичні відношення (р<0,001). Звужувався внутрішній діаметр дрібних артерій, що призводило до погіршення кровопостачання слизової шлунку. Про виснаженість місцевого імунного захисту свідчило зниження концентрації sIgА (р<0,01). Зв'язок запального процесу з персистенцією Helicobacter pylori підтверджувався значним збільшенням плазматичних клітин з IgM та IgG (р<0,001).

  3. В дітей, які отримували озоновану обліпихову олію достовірно швидше зникають больовий, диспепсичний (р<0,05) та інтоксикаційний (р<0,001) синдроми. В цій групі хворих при контрольному ендоскопічному дослідженні кількість поверхневих гастродуоденітів зменшилась в 3 рази, антральних поверхневих гастритів – на 6,7 %. На 13,3 % зросла кількість випадків, коли не було виявлено патологічних змін в слизовій шлунка та дванадцятипалої кишки.

  4. Динаміка морфометричних показників слизової була кращою в дітей, які до лікування додатково отримували озоновану обліпихову олію. Про це свідчило зниження клітинної щільності інфільтрату (р<0,05). Покращувались регенеративні властивості, що підтверджувалося зменшенням відносного об’єму уражених епітеліоцитів (р<0,01). Завдяки підвищенню пропускної здатності дрібних артерій шлунка, швидше відновлювалось кровопостачання слизової.

  5. Застосування в лікуванні Нр-асоційованої гастродуоденальної патології озонованої обліпихової олії значно зменшує ступінь запальних реакції в слизовій, про що вказує зниження кількості плазматичних клітин з IgM та з IgG (р<0,001).

  6. Проведені наукові дослідження дозволили розробити клініко-ендоскопічні критерії характерні для хронічної Нр-асоційованої гастродуоденальної патології та інтегральний індекс тканинної регенерації, що дає змогу покращити діагностику та контролювати якість лікування.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

  1. З метою прогнозування вірогідності виявлення Нр у дітей з хронічною гастродуоденальною патологією рекомендовано використовувати прогностичну таблицю. Діагностичні коефіцієнти кожного клініко-ендоскопічного критерію додаються, якщо їх сума буде меншою від числа “-13”, то вірогідно, що в дитини при виконанні спеціальних діагностичних тестів буде виявлено Нр. Якщо сума буде більшою від числа “+13”, то з високим ступенем достовірності можна стверджувати, що тест на Нр буде негативним.

  2. Для покращання ефективності антигелікобактерної терапії в комплексному лікуванні рекомендуємо застосовувати озоновану обліпихову олію. Зокрема, дітям з Нр-асоційованою гастродуоденальною патологією 7-11 років – по 10 мл, дітям 12-16 років – по 15 мл 3 рази на добу за 30 хв до прийому їжі протягом 14 днів. Для того щоб зменшити антагонізм дії препаратів, у перші 7 днів де-нол необхідно приймати зранку та перед сном, а озновану обліпихову олію – до другого сніданку, до обіду та вечері.

  3. Для оцінки ефективності лікування хворих з гелікобактерасоційованою патологією верхніх відділів шлунково-кишкового тракту необхідно на основі показників лабораторного дослідження отриманого біоптату і ендоскопічних даних визначати інтегральний індекс тканинної регенерації. В ході ендоскопічного обстеження звертають увагу на такі особливості об’єкту дослідження, як колір слизової оболонки органу – шлунка і/або дванадцятипалої кишки, функціональний стан пілоруса, характер слизу та реакції на проведення проби на інсуфляцію повітря. Ці параметри оцінюють за 3-бальною системою за наступними критеріями: колір слизової оболонки (1 – дифузна гіперемія, 2 – помірна гіперемія окремих ділянок, 3 – блідо-рожевий); стан пілоруса (1 – спазмований, 2 – напіввідкритий, прохідний, 3 – зімкнутий, прохідний); характер слизу (1 – брудно-сірий, в’язкий, грудчастий, 2 – окремі білуваті клаптики на обмеженій поверхні слизової, 3 – блискучий); реакція на інсуфляцію повітря (1 – постійне зригування, 2– періодичне зригування, 3 – повне утримання повітря). Після цього в біоптаті слизової оболонки шлунка і/або дванадцятипалої кишки, визначають число клітин, які продукують імуноглобулін IgM та імуноглобулін IgG. Дані підставляють у формулу: Itr=104 (CIgM CIgG g) –2, де CIgM – число клітин, продуцентів імуноглобуліну IgM; CIgG – число клітин, продуцентів імуноглобуліну IgG; g – сума балів за системою оцінки даних ендоскопічного обстеження. Якщо Itr менший за 18,0, то тканинна регенерація вважається низькою, в межах від 18,0 до 60,0 – рівень тканинної регенерації понижений. При значенні Itr більш ніж 60,0 рівень тканинної регенерації вважається задовільним.

Публікації автора:

  1. Лобода В. Ф. Проблеми гастроезофагальної рефлюксної хвороби у дитячому віці / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 2 (27). – С. 66–70. (Здобувач проаналізував дані літератури, підготував статтю до друку).

  2. Лобода В. Ф. Ендоскопічні зміни слизової оболонки при патології верхніх відділів шлунково-кишкового тракту і захворюваннях жовчовивідної системи у дітей / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 4 (29). – С. 116–118. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  3. Лобода В. Ф. Роль рефлюксів в розвитку патології верхніх відділів травного каналу в дітей / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Вісник наукових досліджень. – 2003. – № 2 (31). – С. 73–75. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, підготовку до друку).

  4. Лобода В. Ф. Роль Helicobacter pylori в розвитку хронічних гастродуоденітів у дітей / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Вісник наукових досліджень. – 2003. – № 3 (32). – С. 66–68. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, підготовку до друку).

  5. Бутницький Ю. І. Розвиток захворювань гастродуоденальної зони у дітей залежно від їх інфікованості Helicobacter pylori / Ю. І. Бутницький // Вісник наукових досліджень. – 2006. – № 1 (42). – С. 105–107.

  6. Лобода В. Ф. Застосування озонованої обліпихової олії в комплексному лікуванні хронічної гастродуоденальної патології, поєднаної з хворобами гепатобіліарної системи у дітей / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Вісник наукових досліджень. – 2006. – № 4 (45). – С. 21–23. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, підготовку до друку).

  7. Лобода В. Ф. Морфометричні зміни у слизовій оболонці шлунка та дванадцятипалої кишки у дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, асоційований з Helicobacter pylori після лікування антигелікобактерними препаратами та озонованою обліпиховою олією / В. Ф. Лобода, М. С. Гнатюк, Ю. І. Бутницький // Галицький лікарський вісник. – 2007. – Т. 14, № 4. – С. 65–67. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  8. Лобода В. Ф. Озонотерапія в гастроентерології / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: Біологія. – 2002.– № 4 (19). – С. 111–115. (Здобувач проаналізував дані літератури, здійснив пошук в системі “Internet”, підготував статтю до друку).

  9. Патент на корисну модель 26429 Україна, МПК (2006) А 61 В 10/02, G 01 N 33/53. Спосіб оцінки ефективності лікування хворих з гелікобактерасоційованою патологією органів системи травлення / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький ; заявник і патентовласник Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського. – № u 2007 03278 ; заявл. 27.03.07; опубл. 25.09.07, Бюл. № 15. – 2 с. (Здобувач проаналізував дані літератури, патентний пошук, провів підбір та клініко-ендоскопічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, запропонував математичну формулу).

  10. Лобода В. Ф. Зміни слизової оболонки верхніх відділів травного каналу в залежності від об’єму уражень гепатобіліарної системи / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Актуальні питання хронічних захворювань печінки та нирок у дітей, асоційованих з бактеріально-вірусними інфекціями : V наук.-практ. конф. дитячих гастроентерологів, нефрологів та педіатрів України, 19-20 вересня 2002 р. : матеріали конф. – Симеіз, 2002. – С. 96–97. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  11. Результати застосування озонованої обліпихової олії у дітей з хронічним гастродуоденітом, асоційованим з Helicobacter pylori / В. Ф. Лобода, О. М. Шульгай, А. Г. Шульгай, Ю. І. Бутницький // Нові технології оздоровлення природними та преформованими факторами (фізіотерапія, озонотерапія, курортологія) : наук.-практ. конф., присвяченої 80-річчю ХМАПО та 140-річчю Харківської фізіотерапевтичної школи, 26–27 листопада 2002 р. : матеріали конф. – Харків, 2002. – Частина ІІ. Озонотерапія. – С. 77–78. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  12. Бутницький Юрій. Частота рефлюксів у дітей та їх зв’язок з патологією гастродуоденальної зони / Юрій Бутницький // VIІ Міжнародний медичний конгрес студентів та молодих учених, 21-23 травня 2003 р. : матеріали конгр. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2003. – С. 136.

  13. Лобода В. Ф. Helicobacter pylori при недеструктивних формах хронічного гастродуоденіту у дітей та дорослих / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Здобутки клінічної і експериментальної медицини : XLVІ підсумкова наук.-практ. конф., м. Тернопіль, 9 червня 2003 р. : матеріали конф. – 2003. – № 1 (1). – С. 126. (Здобувач проаналізувала дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, підготовку до друку).

  14. Бутницький Ю. І. Вивчення кислотоутворюючої функції шлунка при гастродуоденальних захворюваннях у дітей / Ю. І. Бутницький, М. М. Семенова, А. С. Яремчук // Актуальні питання патології органів травлення у дітей : наук.-практ. конф., присвячена до 75-річчя з дня народження члена-кореспондента АМН України, професора І. С. Сміяна, 13–14 січня 2004 року. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2004. – С. 36–38. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  15. Лобода В. Ф. Вплив Helicobacter pylori на розвиток гастродуоденальної патології у дітей / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький, А. З. Миколенко // Здобутки клінічної і експериментальної медицини : XLVІII підсумкова наук.-практ. конф., 3 червня 2005 р. : матеріали конф. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2005. – С. 142–143. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  16. Лобода В. Ф. Порівняння ендоскопічних змін верхніх відділів шлунково-кишкового тракту у дітей в залежності від інфікування їх Helicobacter pylori / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький, А. З. Миколенко // Вплив екопатологічних чинників на стан здоров’я дітей : Всеукраїнська наук.-практ. конф., 27–29 жовтня 2005 р. : матеріали конф. – Тернопіль : ТДМУ “Укрмедкнига”, 2005. – С. 87–88. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  17. Лобода В.Ф. Вплив озонованої обліпихової олії на морфометричні показники слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки у дітей / В. Ф. Лобода, М. С. Гнатюк, Ю. І. Бутницький // Вестник физиотерапии и курортологии (специальный выпуск “Озонотерапия”) / Современные аспекты применения озона в медицине и экологии : IV Украинская науч.-практ. конф. с международным участием, АР Крым, г. Евпатория, 21-23 сентября 2005 г. : сб. науч. работ. – 2005. – № 5. – С. 60–61. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  18. Лобода В. Ф. Порушення моторики верхніх відділів травного каналу – актуальна проблема дитячої гастроентерології / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Функціональні захворювання шлунково-кишкового тракту у дітей – актуальна проблема дитячої гастроентерології : Всеукраїнська наук.-практ. конф., 5-6 жовтня 2006 р. : матеріали конф. – Чернівці, 2006. – С. 14–15. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  19. Структурні зміни слизової шлунка та дванадцятипалої кишки при хронічних гастродуоденітах, асоційованих з Helicobacter pylori / В. Ф. Лобода, М. С. Гнатюк, Ю. І. Бутницький, А. З. Миколенко // Медико-соціальні проблеми дитячого віку : наук.-практ. конф., 12-13 квітня 2007 р. : матеріали конф. – Тернопіль : ТДМУ “Укрмедкнига”, 2007. – С. 79–80. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  20. Вплив Helicobacter pylori на клініку та ендоскопічну картину хворих дітей на хронічний гастродуоденіт / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький, А. З. Миколенко, З. Г. Золотий, А. М. Прокопович // Здорова дитина: формування інноваційної парадигми збереження здоров’я дітей : V Міжнародна наук.-практ. конф., 20-21 вересня 2007 р. – Чернівці, 2007. – С. 110. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-ендоскопічне обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  21. Лобода В. Ф. Иммунные реакции в слизистой оболочке желудка и двенадцатиперстной кишки у детей, больных хроническим гастродуоденитом, ассоциируемым с Helicobacter pylori, после лечения антигеликобактерными препаратами и озонированным облепиховым маслом / В. Ф. Лобода, М. С. Гнатюк, Ю. И. Бутницький // Харківська хірургічна школа / Современные аспекты применения озона в медицине и быту : V Всеукраинская науч.-практ. конф. с международным участием, г. Ялта, АР Крым, 24-26 сентября 2007 г. : материалы конф. – 2007. – № 3 (26). – С. 48–49. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, сформулював висновки).

  1. Лобода В. Ф. Клініко-ендоскопічна таблиця вірогідності виявлення Helicobacter pylori у дітей / В. Ф. Лобода, Ю. І. Бутницький // Дитяча гастроентерологія: можливості та перспективи : наук.-практ. конф., 24-25 жовтня 2007 р. : матеріали конф. – Харків, 2007. – С. 57–59. (Здобувач проаналізував дані літератури, провів підбір та клініко-лабораторне обстеження хворих, аналіз та статистичну обробку матеріалу, обговорення результатів, підготовку до друку).