Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Шлемкевич Ольга Любомирвіна. Клініко-епідеміологічні основи оптимізації грудного вигодовування немовлят : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2006.



Анотація до роботи:

Шлемкевич О.Л. Клініко-епідеміологічні основи оптимізації грудного вигодовування дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2006.

Проведено соціологічний моніторинг та клінічне спостереження пар „матидитина”. Виявлено, що дотримання 5 кроків є тим мінімальним порогом, якого треба досягти для суттєвого збільшення кількості дітей на ВГВ та ГВ в цілому. З усіх принципів УГВ найбільший вплив на тривалість ВГВ та ГВ в цілому має годування за вимогою і відмова від використання у пологовому відділенні іншої їжі, крім грудного молока. Основними чинниками, які визначають тривалість ГВ, є допологове навчання жінок відповідно підготованим медичним персоналом, дотримання принципів ГВ як у пологовому будинку, так і надалі на етапі дитячої поліклініки.

Встановлено, що тривале ВГВ (6 міс.) та тривале ГВ (12 міс. та більше) позитивно впливає на нервово-психічний розвиток і захворюваність дітей.

У роботі доведена необхідність впровадження в ЛПЗ охорони здоров’я матері та дитини Ініціативи ”Лікарня, доброзичлива до дитини” з метою збільшення частоти та тривалості ГВ, що зумовить зменшення захворюваності немовлят та дітей раннього віку. Запропоновано створити систему кабінетів підтримки грудного вигодовування та лактації на базі жіночих консультацій, пологових будинків і дитячих поліклінік.

У дисертації доведено та науково обґрунтовано безпосередній позитивний вплив впровадження в ЛПЗ охорони здоров’я матері та дитини комплексної системи принципів УГВ на тривалість та успішність природного вигодовування та на стан здоров’я дітей.

  1. Впровадження принципів УГВ в родопомічних закладах та дитячих поліклініках позитивно впливає на процес становлення лактації, частоту і тривалість ГВ дітей: у дітей, народжених в пологових стаціонарах, де впроваджено повний комплекс принципів УГВ медіана тривалості ВГВ становить 3 місяці, а ГВ в цілому – 10 місяців, в той час як у дітей, народжених в інших пологових стаціонарах відповідно 1 міс. та 4 міс.

  2. На успішність ГВ впливають соціально-демографічні, психологічні чинники, інформованість жінок з питань ГВ. Виявлено довшу тривалість ГВ у жінок віком понад 25 років (медіана-12 міс.), порівняно з жінками віком до 25 р. (9 міс.); з вищою освітою (12 міс.), порівняно з рештою жінок (9-9,5 міс.); у жінок за фахом держслужбовців, фінансистів, осіб, зайнятих в галузі науки та культури; у жінок, які годували попередню дитину 6 міс. та більше і які мають більше 2х дітей; у жінок, інформованих про переваги ГВ для матері та дитини (9 міс.), порівняно з жінками, які не володіють відповідною інформацією (1 міс.).

  3. Не виявлено достовірного впливу перебігу вагітності та пологів при повному впровадженні комплексу принципів УГВ в пологовому будинку на тривалість ГВ. У доношених новонароджених можна успішно налагодити ГВ незалежно від наявності патології (помірної або середньої важкості), ваги при народженні, гестаційного віку тощо за умови ретельної роботи з матерями і виконання ними принципів УГВ, впроваджених в пологовому будинку.

  4. Тривале ВГВ (6 міс.) та тривале ГВ (12 міс.) позитивно впливає на нервово-психічний розвиток та на зменшення захворюваності дітей (за даними катамнезу): у дітей, які були здоровими, медіана тривалості ВГВ становила 3 місяців, а ГВ в цілому – 12, а у дітей, що хворіли – відповідно 1 місяць і 7 місяців.

  5. Основними причинами переводу дітей на харчування замінниками грудного молока у дітей, народжених в пологовому стаціонарі, де впроваджено систему принципів УГВ, є власне бажання жінки, в інших пологових стаціонарах – недостатня кількість молока. Частою причиною припинення ГВ в обох групах була відмова дитини від грудей після використання соски для догодовування, через неадекватні поради лікаря.

  6. Шляхом багатофакторного аналізу з’ясовано: з усіх принципів УГВ найбільший вплив на тривалість ГВ в цілому і ВГВ мають годування за вимогою та відмова від використання у пологовому відділенні іншої їжі, окрім грудного молока; основними чинниками, які визначають тривалість ГВ є допологове навчання жінок відповідно підготованим медичним персоналом, дотримання принципів УГВ як у пологовому будинку, так і у подальшому на етапі дитячої поліклініки.

Публікації автора:

    1. Шунько Є.Є., Шлемкевич О.Л., Янів Л.Б. Вплив впровадження Ініціативи „Лікарня, доброзичлива до дитини” в закладах охорони здоров’я матері та дитини Львівської області на тривалість грудного вигодовування // Репродуктивное здоровье женщины– 2006. – №1(25). –– С.207-212. Автором проведно збір матеріалу, клінічні спостереження, статистичну обробку результатів, написано та підготовлено статтю до друку.

    2. Шлемкевич О.Л. Вплив соціальних, інформаційних та психологічних чинників на тривалість грудного вигодовування // Практична медицина. – 2006.- Т. ХІІ, №1. – С. 3-8.

    3. Шунько Є.Є., Шлемкевич О.Л., Лехновська Т.А. Результати моніторингу грудного вигодовування немовлят // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. Випуск 14. Книга 2. – К., 2005. – С. 387-398. Автором зібрано матеріал, проведено статистичну обробку результатів дослідження, формулювання основних положень статті, підготовлено статтю до друку.

    4. Шунько Є.Є., Шлемкевич О.Л., Городенчук З.Б. Ефективність запровадження “10 кроків успішного грудного вигодовування” в медичних закладах // Практична медицина. – 2005. – Т. ХІ, № 1 – С. 7-12. Автором здійснено пошук літературних джерел, зроблено літературний огляд, аналіз сучасних поглядів і сучасного стану проблеми, підготовлено статтю до друку.

    5. Шлемкевич О.Л., Бурлуцька І.В., Пирогова В.І., Янів Л.Б. Впровадження ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ “Лікарня доброзичлива до дитини” на базі Львівського державного обласного перинатального центру // Буковинський медичний вісник. – 2003. – Т.7, №1. - С. 102-104. Автор зібрано матеріал, проведено клінічні спостереження та аналіз даних, зроблено узагальнення та статистичну обробку результатів, підготовлено роботу до друку.

    6. Бурлуцька І.В., Шлемкевич О.Л., Машталер Н.М., Ошуркевич О.Є. Втілення ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ “Лікарня доброзичлива до дитини” у практику родопомічних закладів України // Практична медицина. – 2003. – Т. ІХ, №2. – С. 16–17. Автором здійснено пошук літературних джерел та літературний огляд, аналіз сучасних поглядів і стану проблеми, написано та підготовлено статтю до друку.

      1. Савчак Н.Є., Бурлуцька І.В., Шлемкевич О.Л., Міщук Т.М. Оцінка ефективності програми підтримки грудного вигодовування, впровадженої в Перинатальному центрі м. Львова // ПАГ. - 1999. № 4(374). - С. 64. Автор брала участь у наборі матеріалу, здійсненні пошуку та аналізі наукової літератури, здійснила узагальнення результатів дослідження, підготувала статтю до друку.

      2. Моісеєнко Р.О., Єфименко О.В., Шлемкевич О.Л. Міжнародне зведення правил маркетингу замінників грудного молока // Здоровье женщины.-2006.-№4(24).- С.26-27. Автором проведено пошук літературних джерел, зроблено літературний огляд, аналіз сучасних поглядів і стану проблеми, підготовлено статтю до друку.

      3. Моісеєнко Р.О., Шунько Є.Є., Тутченко Л.І., Костюк О.О., Марушко Т.Л., Шлемкевич О.Л., Лехновська Т.А. Розвиток ініціативи “Лікарня, доброзичлива до дитини” в лікувально-профілактичних закладах охорони здоров’я матері та дитини України: Метод. рекомендації. - К., 2002. – 70 с. Автором здійснено написання 4 розділу методичних рекомендацій.

      4. Крутій Л.М., Шлемкевич О.Л., Бурлуцька І.В., Думська В.І. Грудне вигодовування та сучасне ведення лактаційного періоду // Медицина залізничного транспорту України. – 2004. - №3. – С. 92-95. Автором здійснено пошук літературних джерел, зроблено літературний огляд, аналіз сучасних поглядів і сучасного стану проблеми, написано та підготовлено статтю до друку.

      5. Шунько Є.Є., Костюк О.О., Шлемкевич О.Л. Основи перинатальної фізіології харчування плода, новонародженого та становлення біоценозу // Актуальні питання неонатології. Клінічні лекції та матеріали 1-ої науково-практичної школи–семінару. – К., 2003. – С.3–21. Автор брала участь у пошуку літературних джерел, літературному огляді, аналізі сучасних поглядів і стану проблеми, брала участь у підготовці статті до друку.

      6. Бурлуцька І.В. Шлемкевич О.Л. Грудне вигодовування: нові аспекти та проблеми // Практична медицина.- 1997.- №1-2.- С.21-25. Автором проведено пошук літературних джерел, літературний огляд, аналіз сучасних поглядів і стану проблеми, написано та підготовлено статтю до друку

      7. Шлемкевич О.Л., Лехновська Т.А., Міщук Т.М. Грудне вигодовування та його переваги. Оцінка ефективності програми грудного вигодовування, впровадженої в перинатальному центрі м. Львова // Питання грудного вигодовування та лікувального харчування дітей першого року життя: Труди обласної науково-практичної конференції. - Львів, 1998. - С.14-16. Автор брала участь у зборі матеріалу, статистичній обробці данних, аналізі отриманих результатів, написала та підготувала статтю до друку.

      8. Шлемкевич О.Л., Бурлуцька І.В., Пирогова В.І., Янів Л.Б. Впровадження ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ “Лікарня доброзичлива до дитини” на базі Львівського державного обласного перинатального центру // Здорова дитина: ріст, розвиток та проблеми норми в сучасних умовах: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці, 2002. - С. 70–71. Автором зібрано матеріал, проведено клінічні спостереження та аналіз даних, зроблено узагальнення та статистичну обробку результатів, написання та підготовка статі до друку

      9. Савчак Н.Є., Коржинський Ю.С., Шлемкевич О.Л., Янів Л.Б. Оцінка ефективності ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ “Лікарня, доброзичлива до дитини”, впровадженої у Львівському державному обласному перинатальному центрі // Актуальні проблеми організації медичної допомоги новонародженим: Науково-практична конференція. - К., 2003. - С. 18-19. Автор брала участь у проведенні набору матеріалу, клінічних спостереженнях, статистичній обробці результатів та підготовці статті до друку.

      10. Шунько Є.Є., Костюк О.О., Шлемкевич О.Л. Результати та перспективи впровадження ініціативи “Лікарня, доброзичлива до дитини” в Україні // Здорове харчування, дисбіози та їх аліментарна профілактика із застосуванням продуктів нового покоління з пребіотиками: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю. - К., 2003. - С.2-3. Автор брала участь у пошуку літературних джерел, літературному огляді, аналізі сучасних поглядів і стану проблеми, брала участь у підготовці статті до друку.

      11. Шлемкевич О.Л., Савчак Н.Е., Лехновская Т.А. Результаты мониторинга продолжительности естественного вскармливания среди детей грудного возраста Львовской области // Пути повышения эффективности медицинской помощи детям: :Сб. мат. X Съезда педиатров России. – М.: Издательский Дом "Династия", 2005. – С. 668. Автором проведено збір матеріалу, статистичну обробку результатів дослідження, узагальнення результатів, написано та підготовлено статтю до друку.