Лацинська Світлана Анатоліївна. Клініко-функціональна характеристика серцево-судинної системи дітей шкільного віку з вегетативними дисфункціями і хронічними вогнищами інфекції та їх реабілітація: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2001. - 185арк. - Бібліогр.: арк. 154-185.
Анотація до роботи:
Лацинська С.А. Клініко-функціональна характеристика серцево-судинної системи дітей шкільного віку звегетативними дисфункціями і хронічними вогнищами інфекції та їх реабілітація. - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10.-педіатрія.- - Харківська медичная академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2002.
Захищається дисертаційна робота, в якій у дітей з кардіальним типом вегетативних дисфункцій і хронічними вогнищами інфекції виявлена висока частота метаболічних порушень в міокарді. Дана характеристика клініко-функціонального стану серцево-судинної системи в спокої та при навантажувальних пробах. Розроблено спосіб оцінки вегетативного гомеостазу. Запропоновано вдосконалений комплекс етапних лікувально-профілактичних заходів для дітей із МПМ унаслідок ХВІ і ВД КТ, спрямований на профілактику формування серцевої недостатності, та вивчена його ефективність.
В дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі – підвищення ефективності лікування дітей з метаболічними порушеннями в міокарді внаслідок вегетативних дисфункцій і хронічних вогнищ інфекції шляхом вдосконалення їх етапної реабілітації на основі поглибленого вивчення клініко-функціональних особливостей їх серцево-судинної системи.
Метаболічні порушення міокарда зустрічаються незалежно від віку і статі у 40,5% дітей з кардіальним типом вегетативних дисфункцій, 41,4% дітей з хронічними вогнищами інфекції і у 75,9% дітей, які мають поєднання цих причин, що вказує на важливе клінічне значення МПМ і зумовлює актуальність їх ранньої діагностики.
Встановлено залежність показників кардіоінтервалограми у дітей від віку та статі. Розроблені центильні таблиці параметрів кардіоінтервалограми, артеріального тиску та частоти серцевих скорочень у дітей дозволяють здійснювати індивідуальну оцінку вегетативного гомеостазу в залежності від віку і статі.
Вираженість МПМ залежить від причинного фактору незалежно від віку та статі та діагностується обєктивними методами дослідження. В порівняльному аналізі встановлено найбільші їх прояви у дітей з хронічними вогнищами інфекції носоглотки на фоні вегетативних дисфункцій. Частота субєктивних розладів більше залежить від додаткових стресових ситуацій, ніж від причинного фактору.
Направленість та вираженість вегетативних порушень, зміни показників скорочувальної здатності міокарду, параметрів центральної та периферичної гемодинаміки, фізичної працездатності у дітей з МПМ залежать від умов їх формування. При ХВІ на фоні вегетативних дисфункцій МПМ супроводжуються вегетативними порушеннями за змішаним типом з негативним впливом на скорочувальну і насосну здатність міокарда, що сприяє зниженню фізичної працездатності з менш економічною підтримкою функціонування серцевої діяльності, ніж у дітей з ВД КТ або ХВІ. Вегетативні дисфункції у дітей з ВД КТ супроводжуються розладами з надлишковим підключенням симпатичного відділу ВНС з негативним впливом на скорочувальну здатність міокарда, а у дітей з ХВІ - за змішаним типом без прямого негативного впливу на скорочувальну і насосну функції серця, але сприяють зниженню фізичної працездатності.
Встановлено, що у дітей з МПМ внаслідок вегетативних дисфункцій вегетативна нервова система знаходиться в режимі перенапруження з явищами виснаження, а серцево-судинна система – напруження. У дітей з хронічними вогнищами інфекції має місце функціональне напруження вегетативної нервової системи (гіперкомпенсація) і перенапруження серцево-судинної системи. Для дітей із сполученням ВД та ХВІ характерно перенапруження функціонування як вегетативної, так і серцево-судинної систем, що в свою чергу впливає на вираженість МПМ.
Застосування вдосконаленого нами 3-х етапного комплексу диференційованих етапних реабілітаційних заходів позитивно впливає на функціональний стан серцево-судинної системи, перебіг захворювання і попереджує його прогресування.
Публікації автора:
Адаптационные возможности часто болеющих детей с вегето-сосудистой дистонией // Вісник проблем біології і медицини.-1998.-№24.-С.88-91. (Співавт.: Степаненко Т.І.). (Пошукувачем самостійно проведено клініко-інструментальне обстеження дітей шкільного віку, сумісно – аналіз та узагальнення результатів).
Сердечные аритмии в структуре различных патологических состояний у детей // Таврический медико-биологический вестник.-1999, № 3-4.-С.39–41. (Співавт.: Ващенко Л.В., Кондратьєв В.О., Дубовська М.Л.). (Дисертантом самостійно виконано клініко-інструментальні дослідження, аналіз архівних даних, сумісно - висновки).
Ехокардіографічна характеристика серцевої діяльності у дітей з хронічними захворюваннями органів дихання// Український радіологічний журнал.- 1999.- Т.7, №2.- С.142-144. (Співавт. Кондратьєв В.О.). (Дисертантом особисто виконано клінічне та електрокардіографічне обстеження дітей, сумісно - зроблено статистичну обробку отриманих даних, аналіз та узагальнення результатів).
Эффективность применения милдроната при лечении детей с миокардиодистрофиями различного происхождения // Вісник проблем біології і медицини.- 1999.- №10.- С.146-149. (Співавт. Кондратьєв В.О.). (Дисертантом особисто виконано клінічне та електрокардіографічне обстеження дітей звегетативними дисфункціями та хронічним тонзилітом, сумісно - зроблено статистичну обробку отриманих даних, висновки).
Стан вегетативного гомеостазу у дітей з метаболічними порушеннями у міокарді // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Медицина. -2001.- №15.-с.73-77.
Патент 38737А А61В5/0402. Спосіб оцінки вегетативного гомеостазу у дітей.-15.05.2001. Бюл.№4. /Співавт.: Ващенко Л.В., Степаненко Т.І., Приставка Ф.О. (Дисертантом особисто виконано клініко-інструментальні дослідження у дітей шкільного віку, сумісно - патентно-інформаційний пошук та підсумки досліджень).
Порушення серцевого ритму в структурі кардіальної патології у дітей // Матеріали 10 з’їзду педіатрів України “Проблеми педіатрії на сучасному етапі”.-Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1999.- № 4.-С. 96. /Співавт.: Ващенко Л.В., Равлінко А.А., Дубовська М.Л., Дубинець Н.А./. (Дисертантом особисто виконано клініко-інструментальні дослідження, анализ архівних даних, сумісно – висновки).
До проблеми донозологічної діагностики у дітей в процесі їх росту // Матеріали X з’їзду педіатрів України “Проблеми педіатрії на сучасному етапі”.-Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1999.-№ 4.-С. 163 - 164. /Співавт.:Ващенко Л.В., Кондратьєв В.О., Лінник В.О., Бадогіна Л.П.,Степаненко Т.І., Вакуленко Л.І./. (Дисертантом особисто виконано клінічне та інструментальне обстеження дітей шкільного віку, сумісно - зроблено статистичну обробку даних, висновки).
Порівняльна характеристика ефективності мілдронату у дітей при лікуванні міокардіодистрофії різного походження// Матеріали 3-ї науково-практичної конференції “Сучасні проблеми дитячої кардіоревматології”.- Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 2000.- №2.- С.66. /Співавт. Кондратьєв В.О., Ващенко Л.В., Абатурова Н.І., Паталах Д.П., Сисуєва О.В./. (Дисертантом особисто виконано клінічне та електрокардіографічне обстеження дітей з вегетативними дисфункціями тахронічним тонзилітом, сумісно - зроблено статистичну обробку отриманих даних, висновки).
Особенности вегетативного гомеостаза здоровых школьников с учетом пола и возраста // Питання валеології і екології в традиційній та нетрадиційній медицині.-Дніпропетровськ:Поліграфіст,1997.-С.20-22.
Особенности вегетативного гомеостаза у девочек, страдающих вегетативно-сосудистой дистонией // Актуальные вопросы детской пульмонологии и хирургии. Материалы научн.-практ. конф.- Кривой Рог,1997.-С.41.
Новые подходы к оценке вегетативного гомеостаза у детей // Материалы конгресса “Детская кардиология 2000”.- Вестник аритмологии.- 2000.- №18.- С.71./Співавт.:Ващенко Л.В., Степаненко Т.І., Сіньковська Н.О./. (Дисертантом особисто виконано клініко-інструментальні дослідження у дітей шкільного віку, сумісно - патентно-інформаційний пошук та підсумки досліджень).
Нарушения сердечного ритма в структуре кардиальной патологии у детей //Материалы конгресса “Детская кардиология 2000”.-Вестник аритмологии.–2000.-№18.–С.71. /Співавт.:Ващенко Л.В./. (Дисертантом самостійно виконано клініко-інструментальні дослідження, анализ архівних даних, сумісно - статистичну обробку отриманих даних, висновки).
Новый подход к оценке показателей кардиоинтервалограммы у детей// Матеріали наук.-практ. конф. "Здоров'я школярiв на межi тисячолiть.- Харків, 2000.-С. 15-16. /Співавт. Ващенко Л.В., Степаненко Т.І., Бадогіна Л.П./. (Дисертантом особисто виконано клініко-інструментальні дослідження у дітей шкільного віку, сумісно - аналіз та узагальнення результатів).
Рост, развитие и особенности адаптации детей в условиях промышленного региона // Материалы 1Х съезда педиатров России, Москва.-2001.-С.113-114./Співавт.: Ващенко Л.В., Кондратьєв В.А., Вакуленко Л.І., Линник В.О., Сіньковська Н.О., Степаненко Т.І.,Чернобельська І.Ю./. (Дисертантом особисто виконано клініко-інструментальні дослідження, оцінено фізичний розвиток, сумісно - висновки).