Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Чернишов Володимир Анатолійович. Клініко-генетичні аспекти дисліпопротеїдемії та ішемічної хвороби серця : дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / Інститут терапії ім. Л.Т.Малої АМН України. — Х., 2006. — 382арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 341-382.



Анотація до роботи:

Чернишов В.А. Клініко-генетичні аспекти дисліпопротеїдемії та ішемічної хвороби серця. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2006.

В роботі наведено результати дослідження клініко-генетичних аспектів дисліпопротеїдемії у 358 хворих на ІХС і 187 пацієнтів без клініко-інструментальних ознак ІХС але з її факторами ризику, в тому числі 56 дорослих дітей, батьки яких мали передчасну ІХС. Встановлено генетичні, метаболічні і зовнішньосередові чинники, що визначають наявність, ступінь вираженості порушень ліпідного обміну як натще, так і після їжі, тяжкість клінічних проявів та віддалений прогноз при коронарному атеросклерозі і впливають на ефективність гіполіпідемічної терапії, які необхідно ураховувати при корекції ДЛП. На підставі порівняльної оцінки ефективності застосування гіполіпідемічних препаратів в корекції ДЛП натще і запобіганні післяхарчової ліпемії та визначення факторів, що впливають на ефективність гіполіпідемічної терапії запропоновано диференційовані підходи до лікування. Обгрунтовано доцільність поєднаного застосування інгібіторів АПФ з гіполіпідемічними засобами (статинами чи фібратами) з метою покращення ефективності антигіпертензивної терапії у хворих з АГ, яка поєднується з метаболічними розладами.

1. В дисертації представлено нове рішення науково-практичної проблеми кардіології – розроблено диференційовані підходи до корекції дисліпопротеїдемії на підставі ідентифікації факторів, що визначають наявність, ступінь вираженості порушень ліпідного обміну, тяжкість клінічних проявів та віддалений прогноз при коронарному атеросклерозі і впливають на ефективність гіполіпідемічної терапії, а також оцінки ефективності застосування гіполіпідемічних препаратів у хворих з різними факторами ризику атеросклерозу.

2. Провідними показниками в реалізації спадкової схильності до ІХС через дисліпопротеїдемію можна вважати рівні ХС ЛПВЩ, АпоЕ в сироватці крові, коефіцієнт атерогенності, співвідношення АпоВ/АпоА-І та ХС ЛПНЩ/АпоВ. Наявність і ступінь вираженості гіперхолестеринемії у дорослих дітей пробандів з передчасною ІХС визначають: спадкова детермінація рівня АпоВ, перерозподіл АпоЕ в ЛПВЩ і ЛПНЩ та якісні зміни у складі ЛПНЩ. Наявність постінфарктного кардіосклерозу в анамнезі у батьків асоціюється з підвищенням вмісту в сироватці крові ХС ЛПНЩ і АпоЕ у дітей.

3. На вираженість гіперхолестеринемії у хворих на ІХС та клінічний перебіг захворювання впливають обтяжена щодо ІХС спадковість і поліморфізм в 3’-гіперваріабельній ділянці гена апоВ з кількістю повторів, що перебільшує 34 незалежно від наявності XbaI сайту. Поліморфні алелі генів апоА-І/С-ІІІ за рестриктазами PstI та SstI і гаплотипи з наявністю вказаних сайтів пов’язані з тими або іншими порушеннями ліпідного обміну (підвищенням рівнів ЗХС, ТГ, ХС ЛПНЩ і зниженням рівня ХС ЛПВЩ), і в меншій мірі з клінічним перебігом ІХС.

4. Поряд з віком, статтю, генетичними факторами (обтяженою по відношенню до ІХС спадковістю за обидвома батьками) в розвитку порушень ліпідного обміну важливе значення мають фактори довкілля – складові способу життя пацієнта (гіперкалорійне харчування, гіподинамія, тютюнопаління, споживання алкоголю) і метаболічні розлади з генетичною детермінацією (ожиріння, порушення толерантності до глюкози, цукровий діабет). Найбільш часто перелічені фактори асоціюються з ІІа типом ДЛП, а тютюнопаління, споживання алкоголю, ожиріння, порушення толерантності до глюкози, цукровий діабет також проявляються комбінованою дисліпопротеїдемією, при якій гіперхолестеринемія поєднується з гіпертригліцеридемією і/або гіпоальфахолестеринемією.

5. Визначено детермінанти вираженості післяхарчової ліпемії, до яких належать: фенотип ДЛП натще; наявність в анамнезі пацієнта паління, споживання алкоголю; присутність у хворого таких метаболічних розладів, як ожиріння, порушення толерантності до глюкози, наявність в генеалогічному анамнезі обтяженої щодо ІХС спадковості за матір’ю і обидвома батьками; присутність в генотипі хворого сайту рестрикції XbaI в гетеро- і гомозиготному стані. Відповідь ліпідного спектра крові на СМФН, яке проводиться на тлі ПХЛ, залежить від вихідних метаболічних розладів у пацієнта.

6. Підвищений рівень ЛП(а) в сироватці крові хворих на ІХС визначається наявністю у пацієнта обтяженої відносно ІХС спадковості за лінією матері, дисліпопротеїдемії, порушення толерантності до глюкози при відсутності ожиріння. Найбільш суттєвий вплив на рівень ЛП(а) чинить дисліпопротеїдемія, про що свідчить позитивна кореляція показника з вмістом в сироватці крові ЗХС (r=+0,53; р<0,05), ХС ЛПНЩ (r=+0,61; р<0,01), ТГ (r=+0,49; р<0,05) і зворотна залежність рівня ЛП(а) від концентрації ХС ЛПВЩ (r=-0,51; р<0,05).

7. Визначено фактори, які погіршують або негативно впливають на віддалений прогноз у хворих на ІХС, а саме: обтяжена за лінією матері та обидвома батьками спадковість; посилення гіперхолестеринемії поєднано зі зниженням рівня ХС ЛПВЩ, зменшення величин співвідношень ТГ/ХС ЛПНЩ, ТГ/ЗХС переважно за рахунок підвищення ХС ЛПНЩ і ЗХС, збільшення показника співвідношення ХС ЛПНЩ/ХС ЛПВЩ за рахунок підвищення ХС ЛПНЩ і зниження ХС ЛПВЩ та підвищений вихідний рівень ЛП(а); дестабілізація клінічного перебігу ІХС; тривалість і вираженість артеріальної гіпертензії; значна щодобова кількість цигарок, наявність у пацієнта цукрового діабету; збільшення індексу маси тіла; сумарна тривалість “німої” ішемії міокарда, яка перебільшує 18 хв; наявність у пацієнта аритмії, внутрішньошлуночкової блокади особливо в поєднанні з клінічними ознаками застійної серцевої недостатності, наявність мітральної регургітації і ознак дисфункції лівого шлуночка; підвищення концентрації фібриногена в сироватці крові; зміни в лікуванні пацієнта (переважне призначення нітратів та антагоністів кальцію замість інгібіторів АПФ, b-адреноблокаторів, низька популярність гіполіпідемічних засобів).

8. Статини і фібрати є безпечними і ефективними гіполіпідемічними засобами в корекції ДЛП натще і запобіганні післяхарчової ліпемії. Найбільш виражений нормалізуючий вплив на ліпідній обмін чинить симвастатин (20 мг/добу), найменш виражений – флувастатин (40 мг/добу), проміжну позицію між ними займає ловастатин (20 мг/добу). Гіпотригліцеридемічна активність більш виражена у ципрофібрата (100 мг/добу), а гіпохолестеринемічна – у фенофібрата (300 мг/добу). В запобіганні післяхарчової ГХС ефективним є симвастатин (20 мг/добу), а змішаної післяхарчової ДЛП, яка супроводжується зниженням ХС ЛПВЩ – ципрофібрат (100 мг/добу).

9. Знайдено фактори, які впливають на ефективність гіполіпідемічної терапії. До факторів, що знижують ефективність дії гіполіпідемічних препаратів належать генетичні (обтяжена спадковість за обидвома батьками, наявність мутацій в генах аполіпопротеїдів апоВ, апоА-І, апоС-ІІІ), ураження печінки в анамнезі у пацієнта, паління, молодий (до 40 років) вік хворого. Надлишкова маса тіла або ожиріння знижують лише гіпотригліцеридемічну активність статинів і здатність цих препаратів підвищувати рівень ХС ЛПВЩ при тривалості терапії протягом місяця.

10. Дисліпопротеїдемія у хворих з артеріальною гіпертензією послаблює гіпотензивні ефекти інгібіторів АПФ, а додавання до схеми лікування гіполіпідемічних засобів (статинів чи фібратів) сприяє зменшенню добової дози інгібітора АПФ, більш суттєвому зниженню АТ та скороченню термінів досягнення цільового рівня останнього. Одним із можливих механізмів потенціюючого впливу статинів на гіпотензивні ефекти інгібіторів АПФ є гіпохолестеринемічна дія цих препаратів, про що свідчить наявність кореляції між ступенем зниження САТ і рівня ЗХС (r=+0,541; р<0,05) та ступенем зниження ДАТ і сироваткової концентрації ХС ЛПНЩ (r=+0,533; р<0,05).

Публікації автора:

  1. Целуйко В.И., Чернышов В.А., Малая Л.Т. Метаболический синдром Х.-Х.:Гриф, 2002. – 250 с. (Здобувачем проведено аналіз літературних даних і власних спостережень, здійснено написання більшості розділів монографії, підготовку монографії до друку).

  2. Бариляк І.Р, Целуйко В.Й., Чернишов В.А. Спадково обумовлені гіпертригліцеридемії: клініка, діагностика, лікування. Методичні рекомендації. -Харків, 1996.-23с. (Здобувачем проведено аналіз літературних даних та власних спостережень, самостійно написано методичні рекомендації).

  3. Мала Л.Т., Целуйко В.Й., Чернишов В.А. Статини в первинній та вторинній профілактиці атеросклерозу та його ускладнень. Методичні рекомендації. -Харків, 1998.-26 с. (Здобувачем на підставі поглибленого аналізу літературних даних та власного досвіду застосування статинів самостійно написано методичні рекомендації).

  4. Єрмакович І.І., Чернишов В.А., Кравченко Н.О.,Шуть І.В. Сучасне лікування метаболічного синдрому. Методичні рекомендації. - Харків, 2002.-22с. (Здобувачем проаналізовано літературні дані, власні спостереження в лікуванні проявів метаболічного синдрому, самостійно написано методичні рекомендації).

  5. Єрмакович І.І., Чернишов В.А. Сучасна діагностика та профілактика післяхарчової ліпемії. Методичні рекомендації. - Харків, 2002.-16с. (Здобувачем на підставі власного досвіду дослідження післяхарчової ліпемії у поєднанні з аналізом літературних даних самостійно написано методичні рекомендації).

  6. Чернышов В.А. Влияние субмаксимальной физической нагрузки на выраженность постпищевой липемии у больных ишемической болезнью сердца с метаболическими расстройствами //Медицина сегодня и завтра. - 2000. - № 3 .-С. 35-38.

  7. Чернышов В.А. Характеристика липидотранспортных систем у больных ишемической болезнью сердца с дислипопротеидемией //Експ. і клін. мед. - 2001. - № 3. - С. 38-42.

  8. Чернышов В.А. Влияние гиполипичемической терапии на эффективность ингибиторов ангиотензинпревращающего фермента при артериальной гипертензии //Експерим. і клін. мед. - 2001. - № 4. -С. 65-69.

  9. Чернишов В.А. Вплив структурних особливостей аполіпопротеїнових генів апоАІ та СІІІ на розвиток дисліпопротеїдемії //Медицина сегодня и завтра. - 2002. - № 4. - С. 12-18.

  10. Чернишов В.А. Генеалогічні аспекти атерогенних дисліпопротеїдемій //Укр.терапевт.журнал – 2002. - № 3. - С.48-53.

  11. Чернишов В.А. Вплив XbaI-поліморфізму гена аполіпопротеїду В на вираженість післяхарчової ліпемії у хворих на ішемічну хворобу серця //Буковинський медичний вісник. – 2003. -Т. 7, № 2. -С.118-122.

  12. Чернишов В.А. Вплив поліморфізму 3’-гіперваріабельного локусу гена аполіпопротеїду В на показники ліпідного обміну та клінічний перебіг коронарного атеросклерозу //Експ. і клін. мед. - 2003. - № 2. - С.128-133.

  13. Чернышов В.А. Влияние наследственности и метаболических факторов риска на уровень липопротеида(а) у больных ишемической болезнью сердца // Експерим. і клін. мед. – 2003. -№ 1. - С.76-80.

  14. Чернишов В.А. Вплив немодифікованих класичних чинників ризику на зміни показників ліпідного обміну у хворих на ішемічну хворобу серця // Укр.терапевт. журн.-2005.-№1. - С.11-15.

  15. Чернишов В.А. Взаємозв’язок способу життя з дисліпопротеїдемію у хворих на ішемічну хворобу серця // Укр.терапевт. журн.-2005.-№2.-С.13-18.

  16. Чернишов В.А. Вплив складових метаболічного синдрому на дисліпопротеїдемію у хворих на ішемічну хворобу серця // Укр.терапевт. журн.-2005.-№3.-С.39-43.

  17. Чернышов В.А., Кантемир Е.В., Целуйко В.И. Влияние наследственности и факторов среды на клиническое течение ишемической болезни сердца //Укр. кардіол. журн. - 1997. - № 3. -С.21-24. (Здобувачем здійснено клінічне обстеження хворих, зібрано клініко-генеалогічний анамнез пацієнтів, проведено аналіз літературних даних та зіставлення з останніми власних результатів, здійснено написання статті та підготовка її до друку).

  18. Богун Л.В., Целуйко В.И., Чернышов В.А., Шуть И.В. Липидный спектр крови у пациентов с ишемической болезнью сердца при “немой” ишемии миокарда //Укр. кардіол. журн. – 1998. - № 9. – С.17-20. (Здобувачем проаналізовано результати дослідження ліпідного спектра крові пацієнтів при “німій” ішемії міокарда та написано фрагмент статті стосовно обговорення отриманих даних).

  19. Целуйко В.И., Кравченко Н.А., Чернышов В.А., Максимова Н.А., Назаренко И.Л. Генотип апоВ и эффективность гиполипидемической терапии //Цитология и генетика. -1998. - Т.32, №1.-С.126-134. (Здобувачем здійснено обстеження і лікування хворих, узагальнення отриманих даних, їх аналіз, зіставлення з літературними джерелами, написано обговорення результатів, висновки статті).

  20. Целуйко В.И., Чернышов В.А., Богун Л.В. Применение статинов для коррекции гиперхолестеринемии у пациентов с ишемической болезнью сердца //Укр. кардіол. журн. - 1998. - № 10. – С. 5-8. (Здобувачем виконано клініко-інструментальне обстеження хворих, їх лікування, проаналізовано результати, самостійно написано статтю).

  21. Целуйко В.И., Чернышов В.А., Шуть И.В., Ковалевская О.С. Сравнительная характеристика гиполипидемического эффекта фенофибрата и ципрофибрата в коррекции дислипопротеидемии //Укр. кардіол. журн.-1998.-№1.-С.22-26. (Здобувачем проведено обстеження і лікування хворих, узагальнення і аналіз отриманих даних, самостійно написано статтю).

  22. Целуйко В.Й., Чернишов В.А., Кантемір О.В., Шуть І.В., Леонова О.Б. Ліпанор в корекції порушень ліпідного обміну // Ліки. -1998.-№ 4.-С.22-25. (Здобувачем здійснено обстеження і лікування хворих, проаналізовано отримані дані, самостійно написано статтю).

  23. Чернишов В.А., Целуйко В.Й., Богун Л.В., Шуть І.В. Лескол у корекції гіперхолестеринемії у хворих на ішемічну хворобу серця // Ліки. -1998.-№5.-С.108-111. (Здобувачем проведено обстеження і лікування хворих, аналіз отриманих даних, самостійно написано статтю).

  24. Кантемир О.В., Целуйко В.Й., Чернишов В.А., Ковалевська О.С. Клініко-генеалогічна характеристика організованої популяції м. Харкова // Довкілля та здоров’я. -1999.- №2. -С.63-64. (Здобувачем проаналізовано родоводи обстежених осіб, узагальнено результати).

  25. Целуйко В.И., Чернышов В.А., Богун Л.В. Гиполипидемические эффекты статинов у пациентов с ишемической болезнью сердца и гиперхолестеринемией в зависимости от наследственности //Укр. кардіол. журн.-1999. -№5.-С.16-21. (Здобувачем проведено клінічне обстеження і лікування статинами залучених в дослідження хворих, зібрано клініко-генеалогічний анамнез з побудовою родоводів, обчислено коефіцієнт успадкування патологічної ознаки, проаналізовано отримані дані, самостійно написано статтю).

  26. Целуйко В.И., Чернышов В.А., Богун Л.В. Гиполипидемические эффекты статинов у пациентов с ишемической болезнью сердца, гиперхолестеринемией и алиментарно-конституциональным ожирением // Укр. кардіол. журн.-1999.-№3.-С.16-19. (Здобувачем здійснено комплексне клініко-біохімічне обстеження хворих в динаміці гіполіпідемічної терапії статинами, виконано математичну обробку результатів, проаналізовано отримані дані, самостійно написано статтю).

  27. Чернышов В.А., Целуйко В.И. Влияние расстройств метаболизма на выраженность постпищевой липемии у пациентов с ишемической болезнью сердца // Укр. кардіол. журн.-2000.-№ 5-6.-С.17-20. (Здобувачем проведено обстеження хворих, здійснено антропометричні вимірювання, стандартне жирове навантаження з оцінкою післяхарчової ліпемії на її максимумі і після проведення велоергометрії, оральний тест толерантності до глюкози, проведено поглиблений аналіз даних, самостійно написано і підготовлено статтю до друку).

  28. Богун Л.В., Чернышов В.А., Яковлева Л.Н., Белозерова С.В. Прогностическая значимость нарушений липидного обмена и некоторых показателей плазменного звена гемостаза у больных нестабильной стенокардией //Медицина сегодня и завтра.-2001.-№3.-С.28-31. (Здобувачем обстежено хворих на нестабільну стенокардію, включаючи ліпідний обмін, проаналізовано результати, самостійно написано їх обговорення).

  29. Целуйко В.И., Чернышов В.А. Влияние жировой нагрузки на липидный спектр крови у пациентов с ишемической болезнью сердца с дислипопротеидемией // Укр. кардіол. журн.- 2001.- №5.-С.32-35. (Здобувачем здійснено обстеження хворих, виконано тест зі стандартним жировим навантаженням, проведено статистичну обробку результатів та аналіз отриманих даних, самостійно написано і підготовлено статтю до друку).

  30. Целуйко В.И., Чернышов В.А. Влияние симвастатина на выраженность постпищевой липемии у пациентов с ишемической болезнью сердца с гиперхолестеринемией натощак // Укр. кардіол. журн.-2002.-№1-С.36-39. (Здобувачем проведено обстеження хворих, виконано стандартне жирове навантаження з оцінкою післяхарчової ліпемії в динаміці лікування симвастатином, статистично оброблено результати, здійснено їх аналіз та зіставлення з даними літератури, самостійно написано і підготовлено статтю до друку).

  31. Чернышов В.А., Ермакович И.И. Влияние курения и употребления алкоголя на выраженность постпищевой липемии у пациентов с ишемической болезнью сердца при дислипопротеидемии // Укр. кардіол. журн.-2002.-№ 2.-С.18-21. (Здобувачем здійснено обстеження хворих, зібрано соціальний анамнез пацієнтів, проведено тест зі стандартним жировим навантаженням, проаналізовано результати, самостійно написано і підготовлено статтю до друку).

  32. Богун Л.В., Чернышов В.А., Гриненко Е.В., Белозерова С.В. Количественные критерии «немой» ишемии миокарда, определяющие прогноз при нестабильной стенокардии // Медицина сегодня и завтра.-2003.-№1.–С.49-54. (Здобувачем обстежено хворих на нестабільну стенокардію, проаналізовано результати, написано їх обговорення).

  1. Чернишов В.А., Кантемір О.В., Єрмакович І.І., Фактори, що впливають на ефективність гіполіпідемічної терапії при коронарному атеросклерозі // Ліки.-2003.-№3-4.-С.117-122. (Здобувачем проведено уточнення соціального, генеалогічного анамнезу хворих, їх клініко-біохімічне обстеження в динаміці гіполіпідемічної терапії, проаналізовано результати, самостійно написано і підготовлено статтю до друку).

  2. Бабак О.Я., Чернишов В.А. Вплив ципрофібрата (ліпанору) на вираженість післяхарчової ліпемії у хворих на ішемічну хворобу серця // Укр. терапевт. журн.-2004.-№2.-С.17-21. (Здобувачем здійснено клініко-біохімічне обстеження хворих, проведено тест зі стандартним жировим навантаженням в динаміці гіполіпідемічної терапії ліпанором, здійснено математичну обробку результатів та їх поглиблений аналіз, самостійно написано і підготовлено до друку статтю).

  3. Чернишов В.А., Єрмакович І.І., Фісенко О.В. Вплив спадковості на вираженість післяхарчової ліпемії у хворих на ішемічну хворобу серця // Укр. терапевт. журн.-2004.-№3.-57-63. (Здобувачем здійснено клініко-біохімічне обстеження хворих, зібрано клініко-генеалогічний анамнез, виконано тест зі стандартним жировим навантаженням з оцінкою післяхарчової ліпемії в залежності від спадковості, проаналізовано результати, самостійно написано і підготовлено статтю до друку).

  4. Чернишов В.А., Лазарєва С.О., Ткаченко О.В., Белозьорова С.В. Метаболічні фактори, що впливають на віддалений прогноз у хворих з ішемічною хворобою серця // Експ. і клін. мед.- 2004.-№1.-С.105-110. (Здобувачем виконано обстеження хворих в динаміці 5-річного спостереження, виділено метаболічні фактори ризику, з урахуванням останніх проведено статистичну обробку результатів, здійснено їх аналіз, зіставлення з даними літератури, самостійно написано статтю).

  5. Целуйко В.Й., Чернишов В.А., Кравченко Н.О., Кантемір О.В. Спосіб диференційованої терапії гіполіпідемічними препаратами для корекції порушень обміну ліпідів. Патент України № 22900А, МПК А61В10/00, № 96103824, Заявл. 07.10.96; Опубл. 05.05.98, Бюл. № 5. –1с. (Здобувачем запропоновано ідею і розроблено заявку на винахід на підставі результатів власних спостережень, літературно оформлено заявку).

  6. Целуйко В.Й., Кантемір О.В., Кравченко Н.О., Чернишов В.А. Спосіб визначення генотипу кластера генів апоА-І-С-ІІІ-А-ІV. Патент України №29129А, МПК G01N33/53, № 98010172; Заявл. 14.01.98; Опубл. 29.12.99, Бюл.№ 8 – 1 с. (Здобувачем надано клінічні приклади апробації способу визначення генотипу у хворих, підготовлено заявку до друку).

  7. Целуйко В.Й., Чернишов В.А. Спосіб лікування артеріальної гіпертензії у хворих з метаболічним кардіоваскулярним синдромом Х. Патент України № 3723А, МПК А61К31/40, № 99031720, Заявл. 29.03.99; Опубл. 15.02.01, Бюл. № 1. –1с. (Здобувачем самостійно запропоновано ідею, розроблено і літературно оформлено заявку на винахід, здійснено підготовку заявки до друку).

  8. Єрмакович І.І., Чернишов В.А., Алтухов О.Л., Ченчик Т.О. Спосіб ранньої діагностики ішемічної хвороби серця та її профілактики. Патент України № 47724А, МПК G01N33/49, № 2001085754, Заявл. 14.08.01; Опубл. 15.07.02, Бюл. № 7-1 с. (Здобувачем запропоновано і удосконалено ідею розробки, написано клінічні приклади апробації способу, що заявлявся, літературно оформлено і підготовлено заявку до друку).

  9. Чернишов В.А. Єрмакович І.І. Спосіб діагностики спадкової схильності до ішемічної хвороби серця. Патент України № 6537А, МПК А61В 10/00, № 2003076225; Заявл. 04.07.03; Опубл. 15.04.04., Бюл. № 4. –10с. (Здобувачем самостійно запропоновано ідею, розроблено і літературно оформлено заявку на винахід, надано клінічні приклади апробації способу діагностики, який заявлявся, здійснено підготовку заявки до друку).

  10. Целуйко В.И., Чернышов В.А., Шуть И.В. ДНК-полиморфизм гена апоВ и эффективность липантила // I Конгресс ассоциации кардиологов стран СНГ: Тез.докл.-Москва.-1997.-С.80. (Здобувачем самостійно проаналізовано застосування ліпантилу у обстежених хворих та написано тези).

  11. Целуйко В.И., Чернышов В.А. Факторы риска, влияющие на эффективность статинов // "Атеросклероз і ішемічна хвороба серця: сучасні аспекти профілактики, діагностики та лікування”: Матеріали Пленуму правління наукового товариства кардіологів України.- Київ.-1998.-С.70. (Здобувачем самостійно обстежено хворих, призначено лікування, статистично оброблено результати, написано тези).

  12. Чернишов В.А. Вплив спадковості на показники ліпідного обміну у пробандів з ішемічною хворобою серця та гіперхолестеринемією // “Сучасний стан медичної генетики в Україні”: Матеріали науково-практичної конференції.-Київ.-1999.-С.150.

  13. Целуйко В.И.,Чернышов В.А. Характеристика постпищевой липемии при субмаксимальной физической нагрузке у больных с ишемической болезнью сердца и метаболическими расстройствами // “Экспериментальные и клинические проблемы атеросклероза”: Материалы симпозиума.-Москва.-2000.-С.45-46. (Здобувачем самостійно досліджено післяхарчову ліпемію у обстежених хворих, статистично оброблено і проаналізовано результати, написано і підготовлено тези до друку).

  14. Чернишов В.А., Кантемір О.В. Вплив поліморфізму аполіпопротеїнових генів на гіполіпідемічні ефекти фібратів // “Плід як частина родини”: -Сбірник тез ІІ-го Конгресу Української асоціації спеціалістів УЗД в перинатології, генетиці та гінекології.- Харків.-2000.-С.251-252. (Здобувачем самостійно проаналізовано у обстежених хворих ефекти фібратів в залежності від типу мутації генів аполіпопротеїдів, написано тези).

  15. Чернышов В.А. Постпрандиальная липемия у больных ишемической болезнью сердца с дислипопротеидемией натощак // VI Конгрес кардiологiв України: Тез. наук. доп.- Київ. 2000.-С.190.

  16. Чернышов В.А., Целуйко В.И., Кравченко Н.А. Наследственность и метаболические факторы риска в детерминации уровня липопротеида (а) у больных ишемической болезнью сердца //“Кардиология, основанная на доказательствах”:Тез. докл. Российского Национального Конгресса кардиологов.- Москва.-2000.-С.326. (Здобувачем самостійно проведено обстеження хворих, виділено генетичні і метаболічні фактори ризику, проаналізовано вплив останніх на рівень ліпопротеїду (а), написано і підготовлено тези до друку).

  17. Чернышов В.А., Ермакович И.И. Метаболические факторы, влияющие на отдаленный прогноз у больных ишемической болезнью сердца // “Актуальные проблемы профилактики неинфекционных заболеваний”: Тез. докл. Всероссийской научной конференции с международным участием. -Москва.-2003.-С.266. (Здобувачем самостійно досліджено метаболічні фактори в динаміці 5-річного спостереження за обстеженими хворими, проаналізовано вплив цих факторів на віддалений прогноз, написано і підготовлено тези до друку).

  18. Чернишов В.А. Ципрофібрат у запобіганні післяхарчової ліпемії у хворих на ішемічну хворобу серця // VII Національний Конгрес кардіологів України: Тез.наук.доп.- Дніпропетровськ.-2004 .-С.-196.

  19. Чернишов В.А., Єрмакович І.І. Порівняльна характеристика статинів і фібратів в запобіганні пясляхарчової ліпемії у хворих на ІХС з дисліпідемією натще // "Ліки та життя”: Тез.доп. Міжнародного медико-фармацевтичного конгресу.-Київ.-2005.-С.61-62. (Здобувачем самостійно досліджено вплив статинів і фібратів на післяхарчову ліпемію, статистично оброблено і проаналізовано матеріал, самостійно написано і підготовлено тези до друку).

  20. Tseluiko V.I., Chernyshov V.A. Postprandial lipemia in patients with arterial hypertension and metabolic disturbances // Abstr. of Tenth European Meeting On Hypertension. - Goteborg (Sweeden). - 2000. - P.S. 24. (Здобувачем самостійно обстежено хворих, досліджено особливості післяхарчової ліпемії, написано і підготовлено тези до друку).

  21. Tseluiko V.I., Chernyshov V.A.The influence of simvastatin on postprandial lipemia in patients with ischemic heart disease and hypercholesterolemia // Abstr. of 72 nd Congress of the European Atherosclerosis Society.-Glasgow (Scotland).-2001.-P.96. (Здобувачем самостійно досліджено вплив симвастатину на післяхарчову ліпемію у обстежених хворих, написано і підготовлено тези до друку).