Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Шелудько Ольга Юріївна. Клініко-гормональні паралелі та ефективність негормональних методів лікування при олігоменореї і вторинній аменореї у дівчат-підлітків: дисертація канд. мед. наук: 14.01.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Шелудько О.Ю. Клініко-гормональні паралелі та ефективність негормональних методів лікування при олігоменореї і вторинній аменореї у дівчат-підлітків. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство і гінекологія. – Харківський державний медичний університет, Харків, 2003.

Дисертація присвячена уточненню клініко-гормональних варіантів ОМ та А-II у дівчат-підлітків, удосконаленню негормональних методів лікування та визначенню прогностичних критеріїв стосовно їх ефективності.

Визначено клініко-патогенетичні варіанти захворювання. Доповнений перелік факторів ризику ПМФ у дівчат-підлітків. На підставі отриманих результатів розроблено та апробовано реабілітаційні комплекси для дівчат-підлітків з ОМ та А-II. Доведено ефективність застосування верошпирону та ультрафонофорезу вітаміну Е в комплексному лікуванні ОМ та А-II в підлітковому віці.

Визначено прогностично значущі вихідні клініко-анамнестичні та гормональні показники відносно ефективності негормональних методів лікування при ОМ і А-ІІ у дівчат-підлітків.

В результаті проведеного дослідження визначено клініко-гормональні параметри олігоменореї і вторинної аменореї у дівчат-підлітків, що виникають на тлі гіпоталамічного синдрому періоду статевого дозрівання і які не пов'язані з цим синдромом. Запропоновано диференційовані комплекси неспецифічної регулюючої терапії підлітків з олігоменореєю і вторинною аменореєю і визначено їх ефективність.

1. Порушення менструальної функції в 83,1 % дівчат-підлітків з олігоменореєю і вторинною аменореєю виникають з періоду менархе чи в перший рік становлення менструальної функції. Вік появи менархе при ПМФ, не пов'язаних із гіпоталамічним синдромом періоду статевого дозрівання, не залежить від характеру цих порушень і складає в середньому 13 років 4 міс.±2 міс. Поява першої менструації після 13 років у підлітків із гіпоталамічним синдромом періоду статевого дозрівання є високоінформативною прогностичною ознакою виникнення в них надалі стійкої вторинної аменореї (I=1,87).

2. У хворих з порушеннями менструальної функції у вигляді олігоменореї і вторинної аменореї клінічні прояви гіперандрогенії (гірсутизм I-II ступеня, акне вульгарис) спостерігаються однаково часто як при гіпоталамічному синдромі періоду статевого дозрівання, так і без нього (36,6 % - 49,1 %). Їх частота в 3-4 рази перевищує таку серед дівчат Харківської популяції. Дистрофічні смуги розтягнення на шкірі найбільш характерні для хворих із гіпоталамічним синдромом періоду стетевого дозрівання, але й у хворих з олігоменореєю і вторинною аменореєю, не пов'язаних з цим синдромом, вони реєструються в 2,7 рази частіше, ніж у контрольній групі. Поява дистрофічних смуг розтягнення в цієї категорії підлітків не пов'язана з надмірною масою тіла дівчинки.

3. До чинників ризику ПМФ у підлітків, крім добре відомих, слід відносити виховання дівчинки в родині соціального ризику або без участі батьків, велика маса тіла при народженні, довготривалі екстрагенітальні захворювання, особливо хвороби системи травлення і ЦНС. До факторів ризику порушень менструальної функції, не пов'язаних із гіпоталамічним синдромом періоду статевого дозрівання, відносяться також загроза переривання вагітності в ранній термін і народження дівчинки з масою тіла 2500 г. і менше при доношеній вагітності.

4. ПМФ в підлітковому віці мають чотири основні патогенетичні варіанти: нормо-, гіпо- гіпер- і дисгонадотропний, для якого характерними є різноспрямовані зміни концентрації в крові ЛГ і ФСГ і значні порушення їхнього співвідношення. У 27,7 % підлітків тривала вторинна аменорея виникає на тлі зниженого вмісту в крові ПРЛ.

5. Гормональна забезпеченість організму при досліджуваній патології залежить від соціальних факторів, особливостей перебігу перинатального періоду, тривалості захворювання і характеру супутньої екстрагенітальної патології. Для дівчат, що виховуються в несприятливих соціальних умовах, характерний інфантильний тип гонадотропної функції гіпофіза (значна перевага ФСГ над ЛГ), при загрозі переривання вагітності в пренатальному анамнезі - гіпогонадотропінемія, при супутніх захворюваннях системи травлення і дисплазії сполучної тканини - різко виражена гіпоестрогенія, при патології ЦНС - підвищений вміст у крові Т і К.

6. Результати лікування дівчат-підлітків з олігоменореєю і вторинною аменореєю при застосуванні індивідуально підібраних комплексів негормональної регулюючої терапії залежать від характеру ПМФ - при олігоменореї позитивний ефект після першого курсу лікування досягається в 78,9 %, при вторинній аменореї - у 46,8 % хворих. Введення вітаміну Е шляхом ультрафонофорезу в сполученні з медикаментозною терапією збільшує ефективність лікування хворих з вторинною аменореєю на тлі гіпоплазії матки до 60,0 %. Зазначені комплекси лікування найбільш ефективні при дисгонадотропній формі патології. Прогностично несприятливими факторами є виховання дівчат в родині соціального ризику, вторинна аменорея тривалістю 3 місяця і більше, наявність гіпоплазії матки, низький рівень ПРЛ у крові і підвищений вміст Т і К.

7. Включення в медикаментозні лікувальні комплекси верошпирону підвищує ефективність лікування хворих з олігоменореєю до 92,0 %, при нетривалій вторинній аменореї - до 77,1 %, при тривалій вторинній аменореї - до 54,1 %. Несприятливими показниками у відношенні ефективності лікування з використанням верошпирону є гіпоплазія матки, інфантильний тип гонадотропної функції гіпофіза (ЛГ/ФСГ<1,0), знижений вміст у крові ПРЛ і різко виражена гіпоестрогенія.

8. При негативних результатах I курсу лікування у дівчат, що не продовжували лікування надалі, правильний ритм менструацій самостійно встановлюється тільки в 14,3 % дівчат із вторинною аменореєю. Достатня стійкість відновлення ритму менструацій досягається при проведенні повторних реабілітаційних курсів терапії протягом 2-4 місяців. Віддалені результати лікування в хворих, що одержували комбіноване відновне лікування із включенням верошпирона кращі (79,2 %), ніж при застосуванні верошпирону в монотерапії (56,7 %). Інформативність ефективності I курсу терапії щодо нормалізації менструальної функції надалі складає 1,67, що вказує на необхідність проведення повторних реабілітаційних курсів лікування більш тривалий термін.

Публікації автора:

  1. Шелудько О.Ю. Применение верошпирона при лечении нарушений менструальной функции у девочек-подростков. // Буковинський мед. вісн. – 2000. – Т 4, № 2-3. – С.135-137.

  2. Левенець С.О., Кулікова Л.Ф., Шелудько О.Ю. Люта Л.В., Голобородько А.В. Застосування ультрафонофорезу вітаміну Е при гіпоплазії матки у дівчат-підлітків. // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2002. - № 4. – С.96-98.

Автор збирав матеріали для дослідження, спостерігав за ефективністю лікування, виконував ехосонографію статевих органів.

  1. Кулікова Л.Ф., Левенець С.О., Шелудько О.Ю., Верхошанова О.Г. Ехосонографічна характеристика органів малого таза у дівчат-підлітків при синдромі полікістозних яєчників та інших порушеннях менструальної функції. // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Зб. наук. праць. – Вип..7. – К.-Луганськ, 2002. – С.225-231. Автором проводилося збирання матеріалу, виконання ехосонографії статевих органів.

  2. Левенець С.О., Кулікова Л.Ф., Диннік В.О., Начьотова Т.А., Бєляєва О.Е., Шелудько О.Ю., Перевозчиков В.В., Мальцева О.І. Провідні фактори ризику порушень функції жіночої статевої системи в період її становлення. // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Зб. наук. праць. – Вип..7. – К.-Луганськ, 2002. – С.231-238.

  3. Левенець С.О., Шелудько О.Ю., Начьотова Т.А. Клініко-гормональна характеристика олігоменореї і вторинної аменореї у дівчат-підлітків. // Вісн. акушерів-гінекологів України. – 2002. - № 3. – С.38-40. Автором здійснено клінічне обстеження хворих, спостереження за лікувальними заходами, математичний аналіз даних.

  4. Спосіб лікування гіпоплазії матки. / С.О. Левенець, Л.Ф. Кулікова, О.Ю. Шелудько, В.В. Перевозчиков, Л.В. Люта. Пат. № 45623, Україна.

Автором здійснено набір матеріалу та математичний аналіз даних.

7. Шелудько О.Ю., Куликова Л.Ф. Использование верошпирона с целью регуляции менструальной функции у девушек-подростков. // Современные профилактические, диагностические и терапевтические технологии в клинике детской гинекологии: Сб. науч. тр. IV Всерос. конф. по детской и подростковой гинекологии. – М., 2000. – С.103-104. Автором здійснено збирання матеріалу, проведені клінічні спостереження, параклінічні та лабораторні дослідження, узагальнення матеріалів, математичну обробку даних. Автором самостійно проводилась ехосонографія статевих органів у хворих, аналізувались гормональні показники.

  1. Куликова Л.Ф., Шелудько О.Ю. Диагностические возможности ультразвукового сканирования при синдроме поликистозных яичников у девочек-подростков. // Актуальні питання охорони здоров’я дівчат-підлітків: Тез. доп. II Укр. наук.-практ. конф. – Харків, 1999. – С.71-73.