Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Шульгай Олександра Михайлівна. Клініко-імунологічна і морфологічна характеристика хронічного гастродуоденіту у дітей та удосконалення комплексу патогенетичної терапії: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2001. - 184арк. - Бібліогр.: арк.152-184.



Анотація до роботи:

Шульгай О.М. Клініко-імунологічна і морфологічна характеристика хронічного гастродуоденіту у дітей та удосконалення комплексу патогенетичної терапії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10-педіатрія.- Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2001.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності діагностики і удосконалення комплексного патогенетичного лікування хронічного гастродуоденіту у дітей (ХГД). Досліджено вплив інфікування Helicobacter pylori на клінічний перебіг захворювання, зміни ендоскопічної і морфологічної картини слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, простежена динаміка змін імунного статусу у обстежених дітей. Відмічена залежність інфікування збудником від тривалості хвороби, віку і статі дитини. Виділені клінічні та ендоскопічні критерії, згідно яких можна запідозрити наявність Helicobacter pylori-інфекції без проведення інвазивних методів верифікації. Доведено залежність між розвитком морфологічних змін СО та ступенем її обсіювання Helicobacter pylori.

Обгрунтована доцільність та розроблена методика застосування у комплексі патогенетичного лікування ХГД озонованої обліпихової олії. Доведено, що використання озонованої обліпихової олії сприяє підвищенню ефективності антихелікобактерного лікування Helicobacter pylori-асоційованого ХГД, що проявляється швидшим зникненням диспепсичних ознак, больового синдрому, покращенням функціональної здатності шлунка, імунологічної резистентності організму, ендоскопічної і морфологічної картини СОШ і ДПК, подовженням періоду ремісії.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної дитячої гастроентерології – підвищення ефективності діагностики та лікування хелікобактер-асоційованого гастродуоденіту у дітей шля-хом виділення найбільш інформативних методів клініко-ендоскопічної і лаборатор-ної верифікації захворювання та удосконалення комплексу патогенетичної терапії.

  1. За допомогою комплексу клініко-інструментальних і лабораторних обстежень визначений рівень інфікованості Нelicobacter pylori у дітей, мешканців західних регіонів України, хворих хронічним гастродуоденітом, який складає 44,6 %. Оскільки збудник було виявлено менше, ніж у половини обстежених хворих, його провідну роль у виникненні гастродуоденальної патології можна рахувати неоднозначною.

  2. В процесі дослідження виділені клінічні та ендоскопічні критерії, згідно яких можна запідозрити наявність інфікування Нelicobacter pylori і провести комплексне патогенетичне лікування.

  3. Ведучими морфологічними ознаками наявності Нelicobacter pylori-інфекції у обстежених дітей є значна інфільтрація слизової оболонки поліморфно-ядерними лейкоцитами і плазматичними клітинами, при цьому на поверхні слизової оболонки визначається слиз, злущені епітеліальні клітини, набряк строми, вогнищевий її склероз, ділянки дистрофії і мукоідизації залоз. Морфометрично виявляється дезорганізація залозисто-стромальних взаємовідношень: зменшення залозисто-стромального індексу, площі епітелію шлункових залоз, поглиблення шлункових ямок, зменшення індексу ворсинок, значне збільшення глибини і ширини дуоденальних крипт.

  4. Експериментальними дослідженнями було доведено, що озонована обліпихова олія є малотоксичною речовиною, яка не викликає структурно-функціональних змін у внутрішніх органах травного тракту щурів. Крім того, при модельованій виразці шлунка даний метод лікування має позитивний вплив на біохімічні показники сироватки крові щурів, імунну відповідь, а також сприяє швидкому загоєнню виразки із утворенням еластичного рубця.

  5. Застосування озонованої обліпихової олії у комплексному лікуванні дітей з хронічним гастродуоденітом, асоційованим з Нelicobacter pylori, має позитивний вплив на динаміку клінічних синдромів, нормалізацію кислотоутворюючої функції шлунка, покращення ендоскопічної та морфологічної картини слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки, нормалізацію показників клітинного імунітету, вмісту Ig A, M i G, що дало можливість скоротити час перебування хворих у стаціонарі і подовжити ремісію захворювання. Використання оптимізованої схеми комплексного патогенетичного лікування Нelicobacter pylori-асоційованого хронічного гастродуоденіту має вищу терапевтичну ефективність, ніж застосування стандартної схеми лікування з використанням антибактеріальних препаратів, ефективність ерадикації при цьому склала 91,7 %.

Публікації автора:

  1. Стан питання про роль Helicobacter pylori у виникненні гастродуоденальної патології у дітей // Вісник наукових досліджень.-1998.-№ 5-6.-С.67-71 (співавт. Лобода В.Ф., Шульгай А.Г.). Бібліографічний пошук, аналіз даних.

  2. Клініко-діагностичні особливості хронічного гастродуоденіту, асоційованого з Helicobacter pylori // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1998.-№ 6.-С.47-50 (співавт. Лобода В.Ф.). Обстеження хворих, статистичний аналіз.

  3. Особливості перебігу хронічного гастродуоденіту, асоційованого з Helicobacter pylori, у дітей із супутньою патологією гепатобіліарної системи // Вісник наукових досліджень.-1999.-№ 2.-С.60-62.

  4. Рівень ендогенної інтоксикації при хронічному гастродуоденіті у дітей // Вісник наукових досліджень.-1999.-№ 3.- С.56-57 (співавт. Ясній О.Р., Балацька Н.І.). Огляд та клінічне обстеження хворих, статистичний аналіз результатів.

  1. Зміни імунологічного статусу у дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт, асоційований з Helicobacter pylori // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2000.-№ 1.-С.29-31.

  2. Доцільність застосування озонотерапії в клінічній практиці // Вісник наукових досліджень.-2001.-№2.-С.63-64 (співавт. Шульгай А.Г.). Огляд літератури, аналіз отриманих даних, підготовка до друку.

  3. Спосіб лікування хронічного гастродуоденіту, асоційованого з Helicobacter pylori. Патент України ИА №38044А. // Промислова власність.- 2001.-№4 (співавт. Лобода В.Ф.). Відбір хворих, приготування препарату.

  4. Діагностика хронічного гастродуоденіту, асоційованого з Helicobacter pylori // Матеріали Республіканської науково-практичної конференції “Досягнення і неви-рішені проблеми гастроентерології”.-Харків, 1998.-С.114 (співавт. Лобода В.Ф.). Клінічне обстеження, верифікація збудника, статистичний обробка результатів.

  5. Сприяючі фактори розвитку хронічного гастродуоденіту у дітей // Матеріали Республіканської науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю Хмельницької обласної лікарні.-Хмельницький, 1998.-С.99-100 (співавт. Боярчук О.Р., Лобода В.Ф., Слободян Л.М., Ясній О.Р., Пінь Н.Б.). Огляд та клінічне обстеження хворих, статистичний аналіз і обробка матеріалу.

  6. Морфологічні зміни слизової оболонки шлунка при хронічному гастродуоденіті у дітей // Матеріали 10-го з’їзду педіатрів України ”Проблеми педіатрії на сучасному етапі”.- Київ, 13-16 жовтня 1999.- Педіатрія, акушерство та гінекологія.-1999.- № 4.-С.105 (співавт. Лобода В.Ф., Боярчук О.Р.). Збір матеріалу, статистичний аналіз і обробка отриманих результатів.

  7. Особливості клінічного перебігу поєднаної патології гастродуоденальної та гепатобіліарної системи у дітей // Матеріали 3 науково-практичної конференції дитячих гастроентерологів України “Діагностика і лікування хвороб шлунка та дванадцятипалої кишки”.- Одеса, 1999.- С.63-64 (співавт. Ходорчук Н.Я., Лобода В.Ф., Слободян Л.М., Сагаль І.Р., Боярчук О.Р., Ясній О.Р., Балацька Н.І.). Огляд та клінічне обстеження хворих, підготовка до друку.

  8. Особливості ендоскопічної картини при хронічному гастродуоденіті, асоційованому з Helicobacter pylori // Матеріали 3 науково-практичної конференції дитячих гастроентерологів України “Діагностика і лікування хвороб шлунка та дванадцятипалої кишки”.-Одеса,1999.- С.71-72 (співавт. Лобода В.Ф.). Збір матеріалу, статистичний аналіз і обробка отриманих результатів.

  9. Екологічні аспекти хронічного гастродуоденіту, асоційованого з Helicobacter pylori у дітей // матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Екологія і здоров’я дітей”.- Чернівці, 1999.- С.39-41 (співавт. Лобода В.Ф., Боярчук О.Р.). Збір матеріалу, статистичний обробка отриманих результатів.

  10. Зміни клітинної ланки імунітету під впливом озонованої обліпихової олії у хворих з хронічним гастродуоденітом, асоційованим з Helicobacter pylori // Матеріали V Міжнародного конгресу студентів і молодих вчених.- Тернопіль, 2001.-С.113.