172. Лохматова Наталія Михайлівна. Клініко-імунологічна характеристика хронічного дифузного катарального гінгівіту в дітей та його комплексне лікування: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2005.
Анотація до роботи:
Лохматова Н.М. Клініко-імунологічна характеристика хронічного дифузного катарального гінгівіту в дітей та його комплексне лікування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. –Українська медична стоматологічна академія МОЗ України. – Полтава, 2005.
Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності лікування хронічного дифузного катарального гінгівіту в дітей. У результаті імуногістохімічного дослідження отримані нові результати про кількість, розподіл, локалізацію HLA-DR+, CD3+, CD4+, CD8+, CD20+ клітин у межах епітелію та власне слизової оболонки інтактних ясен та при хронічному дифузному катаральному гінгівіті в дітей і підлітків віком від 12 до 16 років, які надали можливість визначити стан локального імунітету, що дозволило встановити цитотоксичний тип імунної відповіді.
Результати клінічного, морфологічного та імуногістохімічного дослідження після застосованого лікування із використанням місцевого антисептика “Декасан” показали недостатність виключно антимікробного направлення терапії, що підтвердило часткове збереження морфологічних ознак запалення, зменшення кількості провідних імуноцитів– HLA-DR+, CD3+, CD4+, CD8+ клітин, в порівнянні зі станом інтактної слизовою здорових осіб.
Включення до комплексної терапії препарату “Лісобакт” дозволило досягти високого терапевтичного ефекту лікування. Спостерігалось відновлення морфологічної структури та стану локального імунітету ясен, що підтвердило скорочення строків лікування на 1,18±0,11днів, зменшення в 2,2 рази кількість рецидивів, розвиток стійкої ремісії (протягом півроку у 85% пацієнтів) хронічного дифузного катарального гінгівіту в дітей.
На підставі вивчення клінічних проявів та визначення стану клітинних факторів імунітету в тканинах ясен дітей, хворих на хронічний дифузний катаральний гінгівіт, шляхом визначення кількісних характеристик імуноцитів розроблений та науково обґрунтований спосіб комплексного лікування захворювання.
1. Визначений низькій рівень гігієни порожнини рота у дітей, хворих на хронічний дифузний катаральний гінгівіт, в порівнянні з практично здоровими, що характеризує не лише якість гігієнічного догляду, а також віддзеркалює стан тканин пародонту (індекс РМА - 34,07±0,96%, індекс гінгівіт Silness-Loe - 1,76±0,1 бала, індекс кровоточивості – 1,36±0,06 бала).
2. Отримані результати імуногістохімічного дослідження біоптатів ясенних сосочків дітей, хворих на хронічний дифузний катаральний гінгівіт, показали посилене захоплення антигенів дендритними клітинами, включення CD8+ Т-клітинної відповіді на тлі зниження регулюючої хелперной функції, що виявлялося вірогідним (р<0,05) збільшенням кількості CD8+ клітин в епітелії, їх скупченням навколо дефектів і зменшенням (р<0,05) кількості CD4+ клітин у слизовій оболонці.
3. Визначений кореляційний зв’язок між клінічними показниками та характером імунологічних реакцій у дітей, хворих на хронічний дифузний катаральний гінгівіт, вказує на порушення бар’єрної функції епітелію та індукцію в слизовій оболонці імунної відповіді цитотоксичного типу.
4. Після проведеного лікування дітей, хворих на хронічний дифузний катаральний гінгівіт, із застосуванням антисептичного препарату “Декасан”, через 6,38±0,11 днів по досягненню клінічного одужання, показники локального імунітету в тканинах ясен не досягали значень норми, що підтверджувалося вірогідним (р<0,05) зменшенням кількості HLA-DR+ власне слизової оболонки, CD3+, СD4+ клітин епітеліального шару. Виявлені порушення вказують на значимі розлади локального імунітету та вірогідну роль в цьому імуноцитів.
5. При лікуванні хронічного дифузного катарального гінгівіту з одночасним застосуванням “Декасану” та “Лісобакту” вже через 5,2±0,12 днів спостерігалось клінічне одужання з вірогідною (р<0,05) нормалізацією числа HLA-DR+, CD3+, CD4+, CD8+ клітин, що констатує факт відновлення стану локального імунітету в тканинах ясен.
6. На підставі отриманих результатів обґрунтована перспективність впровадження у клініку комплексного лікування, яке передбачає сумісне використання препаратів антибактеріальної та імуномодулюючої дії, що за рахунок нормалізації показників стану локального імунітету ясен позитивно впливає на клінічний перебіг хронічного дифузного катарального гінгівіту у дітей, скорочує строки лікування на 1,18±0,11днів, зменшує в 2,2 рази кількість рецидивів, сприяє розвитку стійкої ремісії (протягом півроку у 85% пацієнтів).
Публікації автора:
Ткаченко П.І., Лохматова Н.М., Шинкевич В.І. Імунологічний апарат слизової оболонки порожнини рота: сучасний стан питання // Вісник стоматології. –2002. – №4. – С. 130-134. Здобувачем особисто проведений пошук та аналіз літературних джерел і узагальнені результати дослиджень.
Ткаченко П.И., Кайдашев И.П., Лохматова Н М, Рябенко В.В., Шинкевич В.И. Состояние иммунологического аппарата десны у детей с хроническим катаральним гингивитом // Современная стоматология. – 2002. – №4(20). – С .39-42. Здобувач особисто проводила підбір хворих, забір матеріалу для імуногістохімічного дослідження, аналіз та узагальнення результатів.
Ткаченко П.І., Лохматова Н.М., Шинкевич В.І.,Кайдашев І.П. Клініко-імунологічне обґрунтування диференційованого підходу до лікування хронічного генералізованого катарального гінгівіту у дітей // Вісник стоматології. – 2004. – №3(44).– С. 82-88. Здобувач особисто проводила підбір та лікування хворих, забір матеріалу для імуногістохімічного дослідження, статистичну обробку, аналіз та узагальнення результатів.
Лохматова Н.М. Клініко-імунологічна ефективність “Лісобакту” в лікуванні хронічного дифузного катарального гінгівіту у дітей // Український стоматологічний альманах. – 2004. – №3-4. – С. 63-67.
Ткаченко П.І., Лохматова Н. М. Імунологічний апарат ясен у дітей при хронічному катаральному гінгівіті // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологи:Сб. науч. тр. – Харьков: ХГМУ, 2003. – Вып. 6. – С.195. Здобувач особисто проводила підбір хворих, забір матеріалу для імуногістохімічного дослідження, узагальнення результатів.
Лохматова Н.М. Застосування антисептика „Декасан” у дітей у разі лікування хронічного катарального гінгівіту // Матеріали ІІ(ІХ) з’їзду Асоціації стоматологів України „Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології”. – Київ: Книга плюс, 2004. – С.112-113.