Чащева Олена Георгіївна. Клініко-імунологічні аспекти в діагностиці та лікуванні дітей з сенсоневральною приглухуватістю : дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / АМН України; Інститут отоларингології ім. О.С.Коломійченка. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Чащева О.Г. Клініко-імунологічні аспекти у діагностиці та лікуванні дітей з сенсоневральною приглухуватістю. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія. – Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка АМН України. – Київ, 2006.
Дисертація присвячена вивченню особливостей етіології, клінічного перебігу, аудіологічних та імунологічних (загальних та специфічних) показників у дітей з сенсоневральною приглухуватістю, в тому числі імунного ґенезу, та обґрунтуванню включення неспецифічної імунотерапії в комплексне лікування таких хворих.
Визначений комплекс характерних етіологічних, клінічних, аудіологічних та імунних ознак у дітей з аутоімунною приглухуватістю. Зокрема, клініко-аудіологічні тести полягають у визначенні двобічного перцептивного, симетричного, прогресуючого зниження слуху від 30 дБ і більше токсичного ґенезу, яке виникло у хворих з алергологічним анамнезом.
Доведено, що 43,5% та 23,9% дітей з СНП мають, відповідно, гіпоімунний та аутоімунний типи діатезу. У частини цих пацієнтів визначаються реакції клітинного та гуморального типу на основний білок мієліна та частково на антигени сполучної тканини. Визначена кореляція між клініко-аудіологічними та спеціальними імунологічними тестами у дітей з СНП. Обґрунтовано комплексну терапію з використанням імунокоректорів, яка значно покращує результати лікування цієї групи хворих.
У дисертації на основі клініко-аудіологічних та імунологічних досліджень запропоновано нове вирішення наукової задачі, яке полягає в поліпшенні якості діагностики сенсоневральної приглухуватості у дітей та їх лікування на основі вивчення загальних і специфічних реакцій імунітету та дослідження співвідношень стосовно виникнення цього захворювання, його перебігу, вигляду аудіометричних кривих.
Визначено комплекс етіологічних, клінічних, аудіометричних та імунологічних ознак аутоімунної сенсоневральної приглухуватості у дітей, а також доведена доцільність застосування в їх лікуванні глюкокортикоїдів та імунокоректорів.
Характерними клініко-аудіологічними ознаками аутоімунної сенсоневральної приглухуватості у дітей є: симетричне двобічне, прогресуюче підвищення порогів сприйняття кістковопроведених звуків; горизонтальна або пологонизхідна крива на тональній аудіограмі; подовження латентного періоду V хвилі КСВП до 5,95±0,05 мс а також алергологічний анамнез та токсикогенна природа захворювання.
Виявлено, що серед конституціональних типів діатезу у дітей з СНП переважаючим є гіпоімунний (43,5%) та аутоімунний (23,9%) .
У 63,6% дітей з СНП має місце зменшення числа Т-лімфоцитів, збільшення серед них субпопуляції з маркерами хелперів/індукторів, а також широкий спектр клітинних і гуморальних реакцій імунітету проти антигенів нервової тканини, перш за все до основного білку мієліна (ОБМ). В той же час реакції системи імунітету проти білкових антигенів сполучної тканини, а також нейроспецифічної енолази у обстежуваних пацієнтів були слабко вираженими.
При прогресуючому перебігу СНП виявлені клітинні та гуморальні реакції імунітету на ОБМ. При стабільному стані II ступеня приглухуватості (за Нейманом) визначаються реакції тільки гуморального типу.
Встановлений взаємозв’язок (метод подвійних рядів) між наявністю у дітей з СНП аутоагресії до білку мієліна нервової тканини та характерними клініко-аудіологічними показниками.
7. Включення в комплексне лікування дітей з аутоімунною СНП, коротких курсів глюкокортикоїдів (преднізолон – по 1 мг на 1 кг маси тіла протягом 5 діб з наступним п’ятиденним зменшенням дози препарату до 0,1 мг на 1 кг), імунокоректорів (вілозен, потім тимоген чи тималін), сприяло зупинці чи гальмуванню прогресування захворювання та зниженню частоти застудних захворювань.
Публікації автора:
Заболотний Д.И., Писанко В.Н., Мельников О.Ф., Самбур М.Б. Особливості імунного статусу у хворих з СНП // Актуальные вопросы отоларингологии: Мат. респ. научно-практ. конф. – Симферополь, 1997. – С. 142-144.
Здобувач проводила відбір хворих та їх отоларингологічне обстеження, приймала участь в заборі матеріалу для імунологічного дослідження.
Тимен Г.Э., Мельников О.Ф., Самбур М.В., Писанко В.Н. Аутоиммунные реакции на ОБМ у детей с СНТ // Юбилейная науч.-практ. конф. – Киев, 1998. – С. 654-659.
Здобувач проводила відбір хворих та їх отоларингологічне обстеження, приймала участь в заборі матеріалу.
Тімен Г.Є., Писанко В.М., Мельников О.Ф., Самбур М.Б. Оцінка ефективності імунокоригуючої терапії у дітей з СНП за даними імунологічних досліджень // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 1999. – №5 (дод. №1). – С. 147-150.
Здобувач проводила відбір хворих, їх отоларингологічне обстеження і лікування та аналіз результатів імунокоригуючої терапії, приймала участь в заборі матеріалу.
Здобувач проводила відбір хворих, їх отоларингологічне обстеження та статистичну обробку отриманих результатів, приймала участь в заборі матеріалу.
Timen G., Pisanko V., Mironuk B., Kobzaruk L. Complex treatment of children with chronic sensorinevral hearing loss // The XVII-th World congress of IFOS. – Cairo, Egypt, 2002. – 2002. – P. 281-282.
Мельников О.Ф., Весова Е.П., Тимофеев А.А., Сидоренко Т.В., Шматко В.И., Добриди М.Г., Безбах Д.И. Гистоиммунофлюоресцентный метод определения цитофильных антител к основному белку миелина // Імунологія та алергологія. – 2003. – №2. – С. 3-6.
Здобувач приймала участь в отриманні зрізів локтевого нерва (трупний матеріал).
Мельников О.Ф., Тімен Г.Е., Чащева О.Г., Заяц Т.А., Сидоренко Т.В. Аутоімунні реакції гуморального та клітинного типів на антигени нервової тканини у дітей з сенсоневральною приглухуватістю // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2003. – №6. – С. 5-8
Здобувач проводила забір матеріалу, приймала участь в визначенні продукції цитокінів лімфоцитами хворих та здорових.
Тимен Г.Э., Миронюк Б.Н., Писанко В.Н., Кобзарук Л.И., Чащевая Е.Г. Фоноэлектрофоретическое введение лекарственных веществ в комплексном лечении детей с хронической сенсоневральной тугоухостью // Тезисы 4-го междунар. симпозиума “Современные проблемы физиологии и патологии слуха” (Суздаль, 19-21 июня 2001 г.). – Москва, 2001. – С. 182-183.
Здобувач проводила відбір хворих та їх отоларингологічне обстеження і лікування.
Тимен Г.Е., Кобзарук Л.І., Смольянінова І.І., Миронюк Б.М., Чащева О.Г. Гостра та хронічна сенсоневральна приглухуватість у дітей // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2001. – №5 (додаток). – С. 57-58.
Здобувач проводила відбір хворих та їх отоларингологічне обстеження.
Мельников О.Ф., Весова Е.И., Чащевая Е.Г. Иммунопатологические реакции при заболеваниях слухового и тройничного нервов // Імунологія та алергологія. Мат. 4-ї наук.-практичної конференції “Аутоімунні захворювання: імунопатогенез, імунодіагностика, імунотерапія”. – 2003. – №1. – С. 35.
Здобувач проводила відбір хворих з СНП та приймала участь в заборі матеріалу для імунологічного дослідження.
Тимен Г.Э., Мельников О.В., Писанко В.Н., Чащевая Е.Г. Отдаленные результаты лечения детей с аутоиммунной сенсоневральной тугоухостью // Мат. Х з’їзду оториноларингологів України (22-25 травня 2005 р., м. Судак). – С. 366.