Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


Сохань Антон Васильович. Клініко-імунологічні показники та їх корекція у хворих на гострі герпесвірусні менінгоенцефаліти. : Дис... канд. наук: 14.01.13 - 2008.



Анотація до роботи:

Сохань А.В. Клініко-імунологічні показники та їх корекція у хворих на гострі герпесвірусні менінгоенцефаліти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. – ДУ „Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України”. – Київ, 2008.

Вивчено стан клінічних, біохімічних, імунологічних показників, інтерфероногенезу у 82 хворих на гострі герпесвірусні менінгоенцефаліти з тяжким і середньотяжким перебігом у динаміці захворювання.

Показано, що залежно від ступеня тяжкості даної патології спостерігалися як якісні, так і кількісні зміни в усіх ланках імунної системи. У гострому періоді у хворих з тяжким перебігом захворювання знижується кількість CD4+ клітин (р<0,05).

Отримані нами результати демонструють залежність концентрації цитокінів у сироватці крові та лікворі хворих на ГГМЕ від ступеня тяжкості захворювання. Найбільш виражені порушення спостерігались у гострому періоді ГГМЕ. Вміст TNF- у крові вищий у хворих з середньотяжким перебігом (р<0,05), у той час як рівень IL-4 і IL-10 вище у хворих з тяжким перебігом захворювання (р<0,05). У періоді реконвалесценції вміст даних цитокінів у крові знижувався у всіх групах, однак залишався вище показників контрольної групи (р<0,05). У лікворі особливо значним було підвищення рівнів TNF- та ІNF- в гострому періоді захворювання у хворих з тяжким перебігом. У хворих з середньотяжким перебігом захворювання рівень досліджуваних цитокінів був нижчим (р<0,05). При ГГМЕ як TNF-, так і INF- синтезувався у ЦНС, тому що в лікворі їх концентрації були завжди вище, ніж у сироватці крові.

Проведені дослідження рівнів цитокінів, що виробляються T хелперами 1-го типу – IL-1, TNF-, INF-, та їх природних антагоністів, що синтезуються T хелперами 2-го типу – IL-4, IL-10, виявили наявність переважання протизапальних цитокінів (макрофагольно-моноцитарного походження) над регуляторними.

Дані про стан імунної відповіді та інтерфероногенезу можуть застосовуватися для прогнозування перебігу герпесвірусних уражень ЦНС.

Оцінені терапевтична ефективність і вплив на показники імунної відповіді вітчизняного препарату Аміксин ІС при застосуванні у комплексному лікуванні хворих на гострі герпесвірусні менінгоенцефаліти середньої тяжкості.

Таким чином, у дисертації наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукової задачі – вивчення стану імунної системи у хворих на гострі герпесвірусні менінгоенцефаліти. Отримано нові дані про стан як системної, так і місцевої імунної відповіді при гострих герпесвірусних менінгоенцефалітах в залежності від тяжкості перебігу запального процесу та нові дані щодо впливу імуномодуляторів на рівні імунокомпетентних клітин і INF- у хворих на гострі герпесвірусні менінгоенцефаліти.

  1. В етіологічній структурі гострих герпесвірусних енцефалітів переважає ВПГ – 62,5 % хворих. Найвища захворюваність спостерігається у віковій групі 19-29 років – 70,6 %. Незважаючи на відносно малу кількість хворих старше 45 років – 13,75 %, захворювання у цих хворих має тяжкий перебіг у 49,9 % випадків.

  2. Залежно від тяжкості гострих герпесвірусних менінгоенцефалітів, спостерігалися як якісні, так і кількісні зміни в усіх ланках імунної системи. У хворих з тяжким перебігом спостерігається значне пригнічення Т-клітинної ланки імунітету, що підтверджується зниженням вмісту CD4+ клітин і зменшенням імунорегуляторного індексу CD4+/CD8+, а також збільшенням ЦІК, зниженням комплементу та показників фагоцитозу (р<0,05).

  3. В гострому періоді спостерігається достовірне підвищення концентрації IL-1, IL-4, IL-10, INF- та TNF- у сироватці крові в залежності від тяжкості захворювання.

  4. Рівень IL-4, IL-10, TNF- та INF- суттєво підвищується в залежності від тяжкості хвороби (р<0,001). Рівень INF- та TNF- у лікворі є об’єктивним показником гостроти запального процесу.

  5. Рівень INF- та TNF- вищий (р<0,001) у лікворі незалежно від тяжкості та періоду хвороби, що підтверджує синтез тканинами ЦНС цих цитокінів. Відсутність підвищення концентрації прозапальних цитокінів (IL-1, INF- та TNF-) в гострому періоді є прогностично несприятливою ознакою для одужання. Високий рівень IL-10 в гострому періоді захворювання свідчить про надмірне пригнічення клітинної імунної відповіді, особливо реакцій зв’язаних з Т-хелперами першого типу, що сприяє недостатності імунної відповіді, є передумовою розвитку набряку головного мозку та несприятливому перебігу захворювання.

  6. Низький рівень CD4+ Т-клітин, і зниження імунорегуляторного індексу CD4+/CD8+, рівень IL-10, INF- та TNF- у лікворі та крові хворих можуть бути використані як об’єктивні показники у прогнозуванні перебігу захворювання.

  7. Використання препарату Аміксин ІС у комплексній терапії хворих на гострі герпесвірусні менінгоенцефаліти середньої тяжкості дозволяє скоротити тривалість захворювання.

Публікації автора:

  1. В. М. Козько, Т. І. Коляда, А. В., Сохань, М. І. Краснов. Рівень деяких цитокінів у хворих на гострий герпетичний менінгоенцефаліт. // Сучасні інфекції. – 2007. – № 3. – С. 39–43. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, здійснено клінічні спостереження за хворими, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів дослідження).

  2. Сохань А. В. Клініко-лабораторні аспекти герпетичної інфекції. // Медицина сьогодні та завтра. – 2007. № 1. – С. 88–91.

  3. Мотлохова О. В., Сохань А. В., Краснов М. І., Козько В. М. Досвід клінічного використання специфічних імуноглобулінів людини при лікуванні хворих на герпетичні менінгоенцефаліти. // Врачебная практика. – 2006. – № 1. – С. 39 – 42. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, здійснено клінічні спостереження за хворими, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів дослідження).

  4. Сохань А. В., Краснов М. І., Юрко К. В., Гойденко А. А. Динаміка показників імунної відповіді у хворих на гострі герпесвірусні менінгоенцефаліти // Експериментальна і клінічна медицина. – 2008. – № 3. – С. 110–114. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, здійснено клінічні спостереження за хворими, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів дослідження, формулювання висновків).

  5. Пат. 29556 Україна, МПК A 61 K 31/00, A 61 K 47/00. Спосіб лікування хворих на гострі вірусні менінгіти / В. М. Козько, А. В. Сохань, М. І. Краснов.; власник патенту Харк. нац. мед. ун-т. – № u2007712772; Заявл. 19.11.2007 ; Опубл. 10.01.2008, Бюл. № 1.–8. с. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, здійснено клінічні спостереження за хворими).

  6. Sokhan A., Krasnov M., Kozko V., Motlohova O. Immune indexes in patients with meningoencephalitis caused by herpes viruses. // European Journal of Medical research. – 2006. – vol. 11. – supl. 11. – P. 83–84. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, здійснено клінічні спостереження за хворими, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів дослідження, формулювання висновків).

  7. В. М. Козько, М. І. Краснов, А. В. Сохань, О. В. Мотлохова. Імунологічні показники у хворих на герпетичні менінгоенцефаліти : матеріали VII з’їзду інфекціоністів України [„Інфекційні хвороби – загально медична проблема”], (Миргород, 26 – 29 вересня 2006 р.) : Асоц. інфекціоністів України, 2006. – С. 276–278. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, здійснено клінічні спостереження за хворими, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів дослідження).

  8. А. В. Сохань, М. І. Краснов, О. В. Мотлохова. Імунологічні показники у хворих на герпетичні менінгоенцефаліти : матеріали міжвузівської конференції молодих вчених [„Медицина третього тисячоліття”], (Харків, 16 – 17 січня 2007 р.) / М-во охорони здоров’я України, Харк. держ. мед. ун-т., 2007. – С. 115–116. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, здійснено клінічні спостереження за хворими, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів дослідження).

  9. Козько В. М., Сохань А. В., Краснов М. І. Вміст деяких цитокінів у лікворі хворих на гострі герпесвірусні менінгоенцефаліти : матеріали науково-практичної конференції з участю міжнародних спеціалістів [„Сучасні підходи до діагностики та лікування у клінічній інфектології”], (Харків, 14 листопада 2007 р.) / М-во охорони здоров’я України, Харківський держ. мед. ун-т., 2007. – С. 75–76. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, здійснено клінічні спостереження за хворими, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів дослідження).

  10. Сохань А. В., Краснов М. І. Динаміка показників імунного статусу хворих на герпетичний менінгоенцефаліт : матеріали науково-практичної конференції молодих вчених [„Актуальні питання експериментальної та клінічної медицини”], (Суми, 25 – 26 квітня 2007 р.) / М-во охорони здоров’я України, Сумський держ. мед. ун-т., 2007. – С. 49–50. (автором особисто проаналізовано літературу за темою, здійснено клінічні спостереження за хворими, статистична обробка даних, аналіз та узагальнення результатів дослідження, формулювання висновків).

  11. Сохань А. В. Клінічні особливості та гематологічні показники при вірусних менінгоенцефалітах : матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених та спеціалістів [„Від фундаментальних досліджень до медичної практики”], (Харків, 16 листопада 2005 р.) / М-во охорони здоров’я України, Харківський держ. мед. ун-т., 2005. – С. 154.