Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Коновалова Ніна Володимирівна. Клініко-інструментальні предиктори виникнення та розвитку частих рецидивів фібриляції передсердь у хворих на гіпертонічну хворобу. : Дис... канд. наук: 1. 0. 0 - 2002.



Анотація до роботи:

Коновалова Н.В. - Клініко-інструментальні предиктори виникнення та розвитку частих рецидивів фібриляції передсердь у хворих на гіпертонічну хворобу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - внутрішні хвороби. Івано-Франківська державна медична академія, м. Івано-Франківськ, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню клініко-інструментальних чинників, які сприяють виникненню фібриляції передсердь та частому рецидивуванню аритмії у хворих на гіпертонічну хворобу.

В якості вагомих чинників, які сприяють виникненню ФП у хворих на ГХ, виступили такі показники: часта надшлуночкова екстрасистолія, збільшення дисперсії зубця Р, дилатація лівого передсердя та зниження стандартного відхилення інтервалів R-R за добу. Найбільшу інформативну цінність серед них мали дилатація лівого передсердя (понад 1,8 см/м2) та часта надшлуночкова екстрасистолія (більше 100 за годину), які дозволяють передбачати виникнення ФП у 69% хворих на ГХ.

Предикторами частого рецидивування ФП у хворих на ГХ були нестабільний клінічний перебіг аритмії, наявність стенокардії, тривалий аритмологічний анамнез, зменшення циркадного індексу, збільшення індексу КДР лівого шлуночка, зменшення стандартного відхилення інтервалів R-R вночі та збільшення дисперсії зубця Р. Найбільшу інформативну цінність серед них мали збільшення індексу КДР (понад 2,93 см/м2), дисперсії зубця Р (більше 38 мс) та зменшення стандартного відхилення інтервалів R-R в нічний час (менше 59 мс), які сприяють розвитку частих рецидивів ФП у 70% хворих на ГХ.

  1. В дисертації узагальнено теоретичні та практичні дані щодо клініко-інструментальних предикторів виникнення та розвитку частих рецидивів фібриляції передсердь у хворих на гіпертонічну хворобу. За даними аритмологічної анкети встановлено, що у хворих на ГХ пароксизми ФП виникають переважно в активний період доби в умовах активації симпатоадреналової системи.

  2. Електрокардіографічним предиктором виникнення ФП у хворих на ГХ є наявність ЕКГ-ознак гіпертрофії лівого передсердя та збільшення дисперсії зубця Р. Розвитку часто рецидивуючої форми ФП сприяє наявність ЕКГ-ознак гіпертрофії лівого передсердя, збільшення дисперсії зубця Р та індексу дисперсії інтервалу QT. За даними холтерівського моніторування ЕКГ ймовірність виникнення ФП у хворих на ГХ зростає при зменшенні циркадного індексу та збільшенні кількості надшлуночкових екстрасистол за добу та в активний час доби. Вірогідність розвитку частих рецидивів ФП у хворих на ГХ суттєво збільшується при зменшенні циркадного індексу та збільшенні тривалості загальної та нічної безбольової ішемії міокарда.

  3. У хворих на ГХ, ускладнену ФП, визначаються ознаки вегетативної дисфункції як при проведенні активної ортостатичної проби, так і при аналізі добової варіабельності ритму серця (підвищення симпатичної активності та зниження тонусу парасимпатичної нервової системи). Чинниками, які сприяють виникненню пароксизмів ФП у хворих на ГХ, слід вважати: зменшення коефіцієнту 30/15, SDNN та збільшення АМо; а предикторами частого рецидивування ФП - зменшення коефіцієнту 30/15, SDNN та збільшення LF/HF.

  4. Ехокардіографічними предикторами виникнення ФП у хворих на ГХ є збільшення розміру лівого передсердя та зменшення швидкості раннього діастолічного прикриття передньої стулки мітрального клапана. Розвитку частих рецидивів ФП у хворих на ГХ сприяє наявність ексцентричного типу ремоделювання лівого шлуночка, збільшення іКДР, іКСР та зменшення Vcf.

  5. На підставі інформаційно-математичного аналізу виявлено найбільш вагомі чинники, які сприяють виникненню ФП у хворих на ГХ: часта надшлуночкова екстрасистолія, збільшення дисперсії зубця Р, дилатація лівого передсердя, зниження стандарного відхилення інтервалів R-R за добу. Предикторами частих рецидивів ФП є клінічно нестабільний перебіг аритмії, наявність стенокардії, тривалий аритмологічний анамнез, зменшення циркадного індексу, збільшення іКДР лівого шлуночка, зменшення стандартного відхилення інтервалів R-R вночі та збільшення дисперсії зубця Р.

Публікації автора:

  1. Денисюк В.І., Іванов В.П., Коновалова Н.В., Гаврилова О.В., Пилипчук В.П. Клініко-гемодинамічна характеристика хворих на гіпертонічну хворобу, ускладнену часторецидивуючою формою миготливої аритмії // Галицький лікарський вісник.- 2000.- Т.7, № 4.- С. 39-42. Здобувач провела клініко-інструментальне дослідження хворих, статистичну обробку отриманих результатів, сформулювала актуальність статті, обговорення даних, висновки та підготувала її до друку.

  2. Коновалова Н.В. Аналіз холтерівського моніторування ЕКГ, дисперсії зубця Р та інтервалу QT у хворих на гіпертонічну хворобу, ускладненою часто рецидивуючою формою фібриляції передсердь // Галицький лікарський вісник.- 2001.- Т.8, № 2.- С. 37-40.

  3. Коновалова Н.В. Функціональні особливості міокарда при різних геометричних моделях лівого шлуночка у хворих на гіпертонічну хворобу, ускладнену часто рецидивуючою фібриляцією передсердь // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2001. –Т.5, № 2. - С. 443-446.

  4. Коновалова Н.В., Іванов В.П. Аналіз функціонального стану міокарду у хворих на гіпертонічну хворобу з різними варіантами фібриляції передсердь // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.- Київ, 2001 р.- С. 611-616. Здобувач провела клініко-інструментальне дослідження хворих, статистичну обробку отриманих результатів, сформулювала актуальність статті, обговорення даних, висновки та підготувала її до друку.

  5. Денисюк В.І., Іванов В.П., Коновалова Н.В., Гаврилова О.В., Яковлева О.О. Варіабельність серцевого ритму у здорових мешканців міста Вінниці // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 1999. -№2. - С. 342-343. Здобувач провела інструментальне дослідження обстежених, статистичну обробку отриманих результатів, сформулювала актуальність статті, обговорення даних, висновки та підготувала її до друку.

  6. Іванов В.П., Коновалова Н.В., Гаврилова О.В. Особливості внутрішньосерцевої гемодинаміки у здорових осіб у залежності від вегетативного статусу // Республіканська науково-практична конференція з міжнародною участю "Ефективні методи лікування захворювань серця, судин і інших органів": Матеріали конференції. - Вінниця, 29-30 вересня 1999. - С. 39. Здобувач провела інструментальне дослідження здорових осіб, статистичну обробку отриманих результатів, сформулювала актуальність, обговорення даних, висновки та підготувала тези до друку.

  7. Іванов В.П., Гаврилова О.В., Коновалова Н.В. Дисперсія інтервалу QT у людей похилого віку // ІІІ Національний конгрес геронтологів і геріатрів України: Тези доповідей.- Київ, 26-27 вересня 2000.- С. 166-167. Здобувач провела клініко-інструментальне дослідження хворих, статистичну обробку отриманих результатів, сформулювала висновки та підготувала тези до друку.

  8. Денисюк В.І., Іванов В.П., Коновалова Н.В., Гаврилова О.В. Структурне ремоделювання лівого шлуночка у хворих на гіпертонічну хворобу похилого віку // Там же -С. 72. Здобувач провела клініко-інструментальне дослідження хворих, статистичну обробку отриманих результатів, сформулювала актуальність, обговорення даних, висновки та підготувала тези до друку.

  1. Іванов В.П., Коновалова Н.В. Структурне ремоделювання лівого шлуночка у хворих на гіпертонічну хворобу, ускладнену пароксизмальною формою миготливої аритмії // ІІІ Республіканська науково-практична конференція "Досягнення, проблеми і перспективи розвитку кардіології та пульмонології на рубежі століть": Тези доповідей.- Вінниця, 10-11 жовтня 2000.- С. 39-40. Здобувач провела клініко-інструментальне дослідження хворих, статистичну обробку отриманих результатів, підготувала тези до друку.

  2. Іванов В.П., Коновалова Н.В., Гаврилова О.В. Особливості клінічного перебігу миготливої аритмії в залежності від характеру ремоделювання лівого шлуночка у хворих на гіпертонічну хворобу // Матеріали ІІІ Республіканської науково-практичної конференції "Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов".- Харків, 16-17 листопада 2000. - С. 144-145. Здобувач провела клініко-інструментальне дослідження хворих, статистичну обробку отриманих результатів, підготувала матеріал до друку.

  3. Іванов В.П., Коновалова Н.В., Гаврилова О.В. Типи ремоделювання лівого шлуночка у хворих на гіпертонічну хворобу, ускладнену часто рецидивуючою формою миготливої аритмії // Матеріали ІІІ Республіканської науково-практичної конференції "Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов", Харків, 16-17 листопада 2000. - С. 145-147. Здобувач провела клініко-інструментальне дослідження хворих, статистичну обробку отриманих результатів та підготувала тези до друку.

  4. Денисюк В.І., Іванов В.П., Коновалова Н.В. Діагностична значимість дисперсії зубця Р та інтервалу QT у хворих на гіпертонічну хворобу, ускладнену фібриляцією передсердь // Проблеми екології та медицини.- 2000.- Т. 4, № 4-6.- С. 15. Здобувач провела клініко-інструментальне дослідження хворих, статистичну обробку отриманих результатів та підготувала тези до друку.

  5. Іванов В.П., Коновалова Н.В., Гаврилова О.В. Предиктори розвитку часторецидивуючої форми фібриляції передсердь у хворих на гіпертонічну хворобу // Матеріали науково-практичної конференції "Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів". Тези доповідей. Київ, 2001.- С. 88. Здобувач провела клініко-інструментальне дослідження хворих, статистичну обробку отриманих результатів та підготувала тези до друку.

  6. Коновалова Н.В. Оцінка стану вегетативної нервової системи у пацієнтів з гіпертонічною хворобою, ускладненою фібриляцією передсердь // Матеріали обєднаного пленуму правління Українського наукового товариства кардіологів та Асоціації лікарів-інтерністів “Нові напрямки профілактики і лікування ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії”. Тези доповідей. Київ, 2001.- С. 140.