Терханова Інна Вікторівна. Клініко-лабораторні особливості мікозів і оніхомікозів ступнів у осіб похилого та старечого віку, методи терапії і профілактики : дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Терханова І.В. Клініко-лабораторні особливості мікозів і оніхомікозів ступнів у осіб похилого та старечого віку, методи терапії і профілактики. – Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2005.
Дисертація присвячена удосконаленню методів лікування мікозів та оніхомікозів ступнів літніх осіб з урахуванням віку, клінічного перебігу хвороби та мікологічних тестів, супутньої патології, показників, які характеризують стан імунітету, функціональну активність судинної системи. Встановлені особливості клінічних проявів хвороби.
У групі досліджених пацієнтів без мікозу ступнів встановлено депресія Т-ланки імунітету (зниження СД3+, СД4+, СД56+, СД16+) та IgG, пригнічення неспецифічних чинників захисту, РБТЛ, що могло бути фоном для упровадження грибів. В групі адекватної по складу, але з мікозом ступнів, усі вище зазначені показники зростали, різко підвищувався рівень ЦІК, нейтрофілів і моноцитів, знижувалася кількість IgG при подальшому пригніченні НСТ-тесту, підвищенні титру комплементу. В основній групі досліджуваних хворих з вираженою вісцеральною патологією, мікозом ступнів і оніхомікозом при достатньо низькому початковому рівні імунітету, як у попередніх групах, різко пригнічувався фагоцитоз, більш підвищувалася комплементарна активність крові, знижувалася кількість Ig G і Ig М.
При проведенні реовазографії нижніх кінцівок виявлені зміни у вигляді зниження кровонаповнення, підвищення судинного опору і тонусу судин крупного калібру, а також уповільнення венозного відтоку, які були більш виразні у хворих основної групи дослідження.
Проведені нами дослідження дозволили рекомендувати диференційоване застосування ламізилу або екзифіну при дерматоміцетній інфекції, орунгалу – при змішаній і патогенетичних препаратів для корекції імунного статусу (циклоферон), для покращення периферійного кровообігу і трофіки тканин (нікошпан, солкосерил, аєвіт, аскорутин), для корекції діяльності ШКТ (креон, алохол, дарсіл, фестал) і вперше науково обгрунтувати і впровадити віта-мелатонін, а також вперше запропонувати для використання протигрибковий лак (кислота бензойна, кислота саліцилова, кислота ундециленова, гризеофульвін, димексид, клей БФ-6) для зовнішнього лікування нігтів, що виготовляється екстемпорально.
Після проведеного лікування антимікотиками системної дії у 82,4 % пацієнтів зареєстровано етіологічне одужання. При цьому терміни лікування скорочувалися на 0,5-1 міс при хорошому перенесенні препаратів і відсутності побічних ефектів, зі сприятливими змінами показників функціональних і імунологічних досліджень. Хворі, що використовували лише зовнішню протигрибкову терапію, одужали лише у 28,2 % випадках. Через 6 місяців рецидиви зареєстровані у 6 пацієнтів (1 випадок після лікування антимікотиком системної дії), а через 1- 1,5 року – у 11 пацієнтів (у 2 чоловік після лікування антимікотиками системної дії). Запропонована профілактика рецидивів розчином хлоргексидину біглюконату.
У дисертації подано теоретичне обґрунтування і нове рішення наукового та практичного завдання, що полягає у підвищенні ефективності лікування шляхом розробки комплексного методу терапії хворих похилого і старечого віку на мікоз ступнів і оніхомікоз з супутніми захворюваннями з диференційованим призначенням антимікотиків системної дії, засобів патогенетичної терапії, і оригінального лаку для нігтів зовнішньо.
1. У хворих на мікоз ступнів похилого та старечого віку, довгий час страждаючих грибковою інфекцією, патологічний процес зумовлений Tr. rubrum, більш рідко Tr. interdigitale, дріжджоподібними і пліснявими грибами. Встановлено, що осередок ураження частіше виражений рясним лущенням і сухістю шкіри, тотальним залученням нігтів по гіпертрофічному типу з їх вростанням у навколишні м'які тканини і вираженим піднігтьовим гіперкератозом.
2. Доведено, що гістомофологічно мікозу ступнів в осіб похилого та старечого віку належить: розпушування з утворенням порожнин у роговому шарі, діскератоз, акантоз і гіперкератоз, наявність довгих розташованих хаотично ниток міцелія гриба на всьому протязі нігтів, але без уражання кістно-мозкового каналу, у верхніх відділах власне шкіри – розширення і проліферація капілярів з перинуклеарними інфільтратами з лімфоцитів, фібробластів, гістіоцитів.
3. Встановлено, що у хворих похилого і старечого віку з супутніми захворюваннями зміни імунологічних показників мають різновекторний характер. Так, зниження ФЧ і пригнічення НСТ-теста поєднується з підвищеною комплементарною активністю, а падіння рівней Ig G і Ig М із зростаючою концентрацією ЦІК. Крім того, у таких осіб спостерігається зниження кількості СД 3+, СД 4+, СД 16+, СД 56+ клітин. Відсутність наведених змін у пацієнтів з аналогічною вісцеральною патологією, але при відсутності грибкової інфекції свідчить про імуноагресивну дію мікоантигенів.
4. Порушення периферійної васкуляризації у спостережуваних хворих характеризується зменшенням швидкості кровотоку, пригніченням тонусу судин і зниженням їх пружності, підвищенням венозного тиску, які зумовлюють недостатність капілярного кровообігу і, відповідно, трофічні зміни.
5. Зниження рівня мелатонін-сульфату в сечі у хворих, що спостерігалися, відображає розвиток дезадаптаційних явищ і зниження напруги захисно-пристосувальних реакцій, що сприяє розвитку фунгальної інфекції.
6. Проведені нами дослідження дозволили рекомендувати диференційоване застосування ламізилу та екзифіну при дерматоміцетній інфекції, орунгалу - при змішаній, патогенетичних препаратів, проведення попереднього відшарування нігтів при гіпертрофічному типі їх ураження, особливо у хворих з протипоказаннями до прийому антимікотиків системної дії і вперше науково обгрунтувати та впровадити віта-мелатонін, а також екстемпорально виготовляємий протигрибковий лак для зовнішнього лікування нігтів. Використання указаних терапевтичних засобів доповнювалося відповідними профілактичними заходами.
7. Після проведеного лікування у 82,4 % хворих, що вживали антимікотики системної дії, зареєстровано етіологічне одужання (у хворих, що використовували лише зовнішню протигрибкову терапію, цей показник складав лише 28,2 %) при скороченні строків лікування на 0,5 – 1 міс за умови належної переносимості препаратів, з сприятливими зрушеннями показників функціональних та імунологічних досліджень та задовільними результатами лікування у віддалені строки.
Публікації автора:
1. Лукьяненко А.И., Терханова И.В. Этиология и клиника онихомикозов у лиц различных возрастных групп, отягощенных сопутствующей патологией и профессиональными вредностями // Дерматология. Косметология. Сексопатология. – 2001. – №1 (4). – С. 73-76.
2. Федотов В.П., Терханова И.В. Эффективность и отдаленные результаты применения системных антимикотиков у больных онихомикозом // Дерматологія та венерологія. – 2002. - № 2 (16). – С. 32-34.
3. Терханова И.В. Некоторые актуальные вопросы патогенеза и терапии онихомикозов у лиц пожилого возраста с сопутствующей соматической и психической патологией // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2003. - № 2 (9). – С. 47-52
4.Терханова И.В., Федотов В.П. Терапевтические подходы к лечению больных онихомикозом в пожилом возрасте // Сучасні проблеми дерматовенерології, косметології та управління охороною здоров’я. Збірник наукових праць. Випуск 3. – Харків., 2004. - С. 223-225.
5. Терханова И.В. Значение сосудистых и неврологических нарушений в развитии дерматомикозов у лиц пожилого и старческого возраста, страдающих психо-неврологической и сердечно-сосудистой патологией // Дерматология. Косметология. Сексопатология. – 2001. – № 2-3 (4). – С. 17-20.
6. Терханова И.В., Федотов В.П., Рябухин С.К. Комплексное лечение онихомикозов стоп // Науково-практична конференція „Сучасні аспекти етіопатогенезу, діагностики, клініки та лікування в дерматовенерології і косметології”. Збірник науково-практичних робіт. – Донецьк, 2003, - С. 49-51.
7. Федотов В.П., Терханова И.В., Ковальская Е.А. Экзифин в комплексной терапии онихомикозов у больных пожилого возраста с сопутствующей нервно-психической и сердечно-сосудистой патологией // Сучасні проблеми дерматовенерології, косметології та управління охороною здоров’я. Збірник наукових праць. Випуск 3. – Харків, 2004. - С. 220-222.
8. Терханова И.В., Федотов В.П., Кузьмина И.Н. Комплексное лечение больных онихомикозами стоп у лиц пожилого возраста // Актуальные вопросы дерматологии и косметологии. Сборник работ. - Одесса, 2003. - С.110-112.
9. Терханова И.В. Особенности патогистологических изменений ногтей при онихомикозе // Дерматология. Косметология. Сексопатология. – 2004. – № 1-2 (7). – С. 202.
10.Терханова И.В. Микозы и онихомикозы стоп в пожилом и старческом возрасте // 3 міжнародна медична конференція студентів та молодих вчених „Медицина - здоров’я – XXI сторічча” 26-28 вересня 2002р. Збірник тез. - Дніпропетровськ, 2002, - С. 201-202.
11.Терханова И.В., Федотов В.П. Особенности патогенеза микозов стоп у лиц пожилого возраста с сопутствующей психо-неврологической и сердечно-сосудистой патологией // Материалы I съезда микологов России. Тезисы докладов. - Москва, 2002. - С. 344-345.
12. Терханова И.В., Федотов В.П. Эпидемиологические и клинические особенности онихомикозов у лиц пожилого возраста, отягощенных сопутствующей патологией // Нові методи лікування в дерматовенерології та косметології (2001). Збірник науково-практичних робіт. – Донецьк, 2001. - С.27-28.
13. Терханова И.В., Федотов В.П. Особенности возникновения, клинических проявлений, терапии онихомикозов у лиц пожилого возраста, отягощенных сопутствующей патологией // Материалы 4 съезда дерматологов и венерологов республики Беларусь. - Минск, 2001. - С. 214-215.
14. Терханова И.В., Федотова А.Я. Клинико-лабораторные параллели при онихомикозах у лиц пожилого и старческого возраста // Проблемы медицинской микологии. – 2002. – Т.4., №2. – С. 96-97.
16. Федотов В.П., Семенуха К.В., Терханова И.В. и др. Дифференцированная иммунокоррекция с использованием препаратов циклоферона в терапии больных дерматозами // Журнал дерматовенерологии и косметологии им. Торсуева. – 2002. - № 3-4. – С. 39-51.
17. Терханова І.В. Клініко-лабораторні особливості мікозів і оніхомікозів ступнів у осіб похилого та старечого віку, методи терапії і профілактики // Дерматология. Косметология. Сексопатология. – 2005. – № 1-2 (8). – С. 5-11 .
19. Дифференцированная иммунокоррекция с использованием препаратов циклоферона в терапии больных дерматозами и ИППП: Метод. рекомендации / Под общей редакцией и при участии профессора В.П. Федотова; Сост. Бабюк И.А. и др. – Днепропетровск, 2001. – 48 с.