Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


Онофрійчук Олена Сергіївна. Клініко-мікробіологічні особливості перебігу гастроінтестинальної форми сальмонельозу у дітей на тлі колонізації кишечника умовно-патогенними мікроорганізмами, сучасні підходи до лікування : дис... канд. мед. наук: 14.01.13 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 260арк. — Бібліогр.: арк. 240-260.



Анотація до роботи:

Онофрійчук О.С. Клініко-мікробіолгічні особливості перебігу гастроінтестинальної форми сальмонельозу у дітей на тлі колонізації кишечника умовно-патогенними мікроорганізмами, сучасні підходи до лікування.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. ДУ Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена питанням удосконалення діагностики та лікування сальмонельозної інфекції у дітей на тлі колонізації кишечника УПМ на основі вив-чення особливостей клінічної маніфестації та критеріїв прогнозу важкості цієї інфекції.

Вивчено особливості клінічної маніфестації сальмонельозу у дітей, що перебігає у вигляді моноінфекції та на тлі колонізації кишечника УПМ в залежності від віку, ступеня важкості та найбільш поширених мікроорганізмів.

Встановлено, що вміст молекул середньої маси, сироваткових імуноглобулінів ізотипів А, М, G та ЦІК у ротовій рідині, як альтернативному біологічному середовищі, корелюють з такими у сироватці крові, відображають стан ендотоксикації та імунного захисту на всіх етапах захворювання.

На основі проведення бактеріологічних досліджень та визначення чутливості до антибіотиків S.typhimurium та УПМ розроблені та запропоновані раціональні схеми етіотропної терапії сальмонельозу у дітей, що перебігає у вигляді моноінфекції та на тлі колонізації кишечника УПМ з урахуванням вираженості порушень біоценозу в мікрофлорі біотопів: ротової порожнини і кишечника.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає в клініко-лабораторному визначенні додаткових критеріїв ступеня важкості сальмонельозної інфекції у дітей на тлі колонізації кишечника УПМ і на основі їх врахування розроблена система адекватного лікування, що забезпечує попередження ускладнень та випадків летальності.

1. Клініко-лабораторні дослідження свідчать, що сальмонельоз на тлі колонізації кишечника УПМ зустрічаються у 72,9 % випадків (найчастіше із кишечника типуюються гриби роду Candida spp. (34,9 %), K.pneumoniae, C.freundi (по 18,6 %), а також E.aerogenes (17,4 %)). Він характеризується контактно-побутовим шляхом передачі з внутрішньо-лікарняним інфікуванням у 76,6 % випадків, переважно у дітей першого року життя (65,3 %) з обтяженим акушерським анамнезом (43,2 %) та преморбідним фоном (65,3 %).

2. Клінічна маніфестація сальмонельозу на тлі колонізації кишечника УПМ у дітей характеризується середньоважким (43 %) та важким ступенем (54,7 %) захворювання, вираженим синдромом інтоксикації II (32,5 %) та III ступеня (47,7%), вагомими порушеннями з боку шлунково-кишкового тракту: частотою діареї від 5 до 10 разів на добу (62,8 %), ознаками гемоколіту в 45,4 % випадків, а також тривалим хвилеподібним перебігом захворювання більше 30 діб.

3. Перебіг сальмонельозної інфекції впливає на стан мікрофлори основних біотопів організму дитини, а саме: ротової порожнини та кишечника. Встановлено, що при наростанні ступеня важкості захворювання спостерігається поглиблення змін в мікрофлорі ротової порожнини: відзначається пригнічення росту сапрофітної мікрофлори (S.faecalis, дифтероїдів та представників із роду Neiseria) та зростає кіль-кість і колонізаційна резистентність мікроорганізмів із роду Staphylococcus (S.aureus та S.epidermalis), S.pyogenes, грибів роду Candida, а також Enterobacter spp., Klebsiella spp., та C.freundi. Як в початковому періоді захворювання, так і в періоді реконва-лесценції виявлені порушення в мікрофлорі ротової порожнини, відповідають III ст. дисбіозу (55,9 % та 63,6 %, відповідно), в той час як при моноінфекції залишаються провідними зміни, що відповідають дисбіозу II ст. (53,8 % та 47,1 %, відповідно).

4. Дослідження мікрофлори випорожнень при сальмонельозній інфекції на тлі колонізації кишечника УПМ показали суттєве зменшення пулу захисної мікрофлори кишечника, а саме: біфідо- та лактофлори, а також відсутність колоній ентерококів. Особлива роль належить грибам роду Candida, кількість яких у хворих збільшується в 26 разів по відношенню до хворих на моноінфекцію. Як у початковому періоді захворювання, так і в періоді реконвалесценції переважають дисбіотичні порушення III ступеня (69,4 % та 63,6 %, відповідно) та IV ступеня (3,6 % та 3,7 %, відповідно). При моноінфекції домінуючими є мікробіологічні порушення II ст. (45,4 % та 58,8 %, відповідно) і III ступеня дисбіозу (18,2 % та 29,4 %, відповідно).

5. Вміст МСМ, сироваткових імуноглобулінів ізотипів А, М, G та ЦІК у ротовій рідині, як альтернативному біологічному середовищі, корелюють з такими у сироватці крові, відображають стан ендотоксикації та імунного захисту на всіх етапах захворювання і можуть бути додатковими діагностичними критеріями важкості патологічного процесу.

6. Вивчення динаміки серотипів та біоварів сальмонел свідчить, що, починаючи з 1993 року та впродовж 2000-04 років домінує полірезистентний серовар S.typhimurium (50,7 % і 95,8 %, відповідно), біовар “а” (57,5 %).

7. За даними мікробіологічних досліджень та антибіотикограм найбільшу інгібуючу дію на S.typhimurium та УПМ здійснюють антибіотики із групи цефало-споринів III покоління (цефтриаксон, цефтазидим), аміноглікозидів III покоління (амікацин) та фторхінолонів II покоління (ципрофлоксацин, офлоксацин), які є препаратами вибору в комплексному лікуванні сальмонельозної інфекції у дітей.

8. Аналіз даних лікування сальмонельозу у дітей на тлі колонізації кишечника УПМ препаратами терапії вибору в комплексі із патогенетичною та симптоматичною терапією дає підстави стверджувати, що у хворих, які отримували препарати терапії вибору, в порівнянні із результатами лікування засобами комбінованої терапії, тривалість температурної реакції зменшується в 3 рази швидше, ознаки інтоксикаційного синдрому зникають у 1,5 рази скоріше, тривалість діарейного синдрому скорочується на 9,4 доби, а частота випорожнень на 3,7 рази за добу.

Публікації автора:

  1. Мікропейзаж порожнини рота у дітей, хворих на сальмонельоз / О.С.Онофрійчук, В.А.Кириленко, І.І.Незгода зі співав. // Вісник ВДМУ. – 2002. – № 2. – С. 483-485. (Зібрано, оброблено та проаналізовано матеріал).

  2. Застосування препарату “Біфілакт-екстра” у комплексному лікуванні гострих кишкових інфекцій у дітей / І.І.Незгода, В.А.Кириленко, А.М.Колесник, О.С.Онофрійчук, О.В.Миронишина // Вісник ВДМУ. – 2003. – № 2 / 2. – С. 727-728. (Здобувачем особисто зібрано, проаналізовано та статистично оброблено матеріал).

  3. Досвід застосування суміші “NAN - кисломолочний” при лікуванні гострих кишкових інфекцій у дітей / В.А.Кириленко, І.І.Незгода, Н.А.Рикало, А.М.Колесник, О.С.Онофрійчук // Современная педиатрия. – 2005. - № 1 (6). – С. 94-96. (Зібрано, проаналізовано та статистично оброблено матеріал).

  4. Незгода І.І., Онофрійчук О.С. Визначення ступеню ендотоксикозу за рівнем середньо молекулярних пептидів ротової рідини у дітей, хворих на сальмонельоз // Сучасні інфекції. – 2005. - № 2. – 16-19. (Проведено пошук літератури, збір матеріалу, обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, його інтерпретацію, зроблено висновки).

  5. Незгода І.І., Онофрійчук О.С. Особливості клінічної маніфестації асоційованих форм сальмонельозної інфекції у дітей // Інфекційні хвороби. – 2005. - №4. – С. 67-71. (Проведено пошук літератури, збір матеріалу, обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, інтерпретацію, зроблено висновки).

  6. Пат. 42532 А Україна, МКІ А61К31/00. Спосіб лікування сальмоне-льозного менінгіту тифімуріум у дітей раннього віку / В.А.Кириленко, І.І.Незгода, О.С.Онофрійчук (UA). - № 2001032064; Заявл. 28.03.2001; Опубл. 15.10.2001, Бюл. №9. (Збір матеріалу, статистична обробка, підготовка до друку належить дисертанту).

  7. Пат. 3353 Україна, МКІ G01N33/48. Спосіб визначення і моніторингу ендогенної інтоксикації / І.І.Незгода, Г.М.Дизик, О.С.Онофрійчук, О.П.Незгода, О.О.Незгода (UA). - № 2004010568; Заявл. 26.01.2004; Опубл. 15.11.2004, Бюл. № 11. (Ідея, зміст і розробка патенту належить здобувачу).

  8. Онофрійчук О.С. Особливість мікрофлори ротової порожнини та кишечника у здорових дітей Вінницького регіону // Вісник ВДМУ. – 2006. – №10 (2). – С. 172-175 (Ідея, зміст і розробка патенту належить здобувачу).

  9. Незгода І.І., Онофрійчук О.С. Імуноглобуліновий профіль ротової рідини у дітей, хворих на сальмонельоз // Інфекційні хвороби.– 2006.- № 4.– С. 48-51. (Пошук літератури, збір матеріалу, обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, його інтерпретацію, зроблено висновки).

  10. Досвід застосування молочної суміші “Детолакт низьколактозний” при лікуванні гострих кишкових інфекцій у дітей / І.І.Незгода, О.С.Онофрійчук, В.Г.Вільчинський, А.М.Колесник // Современная педиатрия. – 2006. - № 3(12). – С. 176-177. (Здобувачем зібрано, проаналізовано, статистично оброблено та підготовлено до друку матеріал).

  11. Клиническая оценка “Бифилакт-экстра” при кишечных инфекциях у детей / В.А.Кириленко, И.И.Незгода, А.Н.Колесник, Е.С.Онофрийчук, Е.В.Ми-ронишина // Мат. наук.-практ. конф. з міжнар. участю “Здорове харчування, дизбіози та їх аліментарна профілактика із застосуванням продуктів нового покоління з пребіотиками”. – Київ, 2003. – С. 59. (Здобувачем особисто зібрано, проаналізовано та статистично оброблено матеріал).

  12. Онофрийчук Е.С., Кириленко В.А., Незгода И.И. Особенности микропейзажа полости рта при гастроинтестинальной форме сальмонеллеза у детей // Мат. ІІ Конгр. педиатров-инфекционистов России “Актуальные вопросы инфекцион-ной патологии у детей”. – Москва, 2003. – С. 137-138. (Дисертанту належить ідея, збір, аналіз та статистична обробка матеріалу).

  1. Онофрійчук О.С. Спосіб визначення ступеню ендогенної інтоксикації по рівню середньо-молекулярних пептидів в ротовій рідині при сальмонельозі у дітей // Мат. наук. конф. студентів та молодих вчених з міжнародною участю. – Вінниця, 2004. – С. 126. (Здобувачем особисто зібрано, проаналізовано та статистично оброблено матеріал).

  2. Онофрійчук О.С. Спосіб визначення ендогенної інтоксикації при сальмонельозі у дітей // Мат. VIII міжнар. медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль, 2004. – С. 81. (Здобувачем особисто зібрано, проаналізовано та статистично оброблено матеріал).

  3. Онофрийчук Е.С., Незгода И.И. Особенности клинического течения моно- и ассоциированных форм сальмонеллезной инфекции у детей // Мат. ІІІ Конгр. педиатров-инфекционистов России “Актуальные вопросы инфекцион-ной патологии у детей. Инфекция и иммунитет”. – Москва, 2004. – С. 170. (Основна думка, збір матеріалу, технічне оформлення належить здобувачу).

  4. Онофрійчук О.С., Кушик О.О. Еволюція етіологічної структури сальмонельозів у дітей та визначення їх чутливості до антибактеріальних препаратів // Мат. II міжвуз. наук. конф. студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2005. – С. 221-223. (Здобувачем проведено пошук літератури, збір матеріалу, обстеження хворих, статистичну обробку матеріалу, його інтерпретацію, зроблено висновки).

  5. Онофрійчук О.С., Кушик О.О. Етіологічна структура сальмонельозу у дітей та чутливість до антибактеріальних препаратів // Мат. IX міжнар. медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль, 2005. – С. 73. (Здобувачем особисто зібрано, проаналізовано та статистично оброблено матеріал).

  6. Онофрійчук О.С. Особливості клінічного перебігу сальмонельозної інфекції у дітей на тлі виділення із кишечника умовно-патогенних мікроорганізмів // Мат. IX міжнар. медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль, 2005. – С. 73. (Зібрано, проаналізовано та статистично оброблено матеріал).

  7. Незгода І.І., Онофрійчук О.С. Вибір раціональної антибіотикотерапії при сальмонельозній інфекції у дітей на основі мікробіологічних досліджень // Мат. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України “Хіміотерапія та імунокорекція інфекційних хвороб”. – Тернопіль, 2005. – С. 163-165. (Пошук літератури, збір матеріалу, обстеження хворих, статистична обробка, інтерпретація, зроблено висновки).

  8. Брилюк Л.В., Онофрійчук О.С. Дисбіотичні порушення мікрофлори ротової порожнини у здорових дітей Вінницької популяції та хворих на сальмонельоз // Мат. III міжвуз. наук. конф. студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2006. – С. 17-18. (Огляд літературних джерел, збір матеріалу, аналіз, статистична обробка, підготовка до друку).

  9. Онофрійчук О.С., Брилюк Л.В. Особливості мікрофлори ротової порожнини у здорових дітей та хворих на сальмонельоз // Мат. X міжнар. медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль, 2006. – С. 79. (Огляд літературних джерел, збір матеріалу, підготовка до друку).

  10. Незгода І.І., Онофрійчук О.С. Значення олігопептидів середньо-молекулярної маси у визначенні рівня ендогенної інтоксикації у дітей, хворих на сальмонельоз // Мат. VII з’їзду інфекціоністів України “Інфекційні хвороби – загально медична проблема”. – Миргород, 2006. – С. 178-80. (Здобувачем зібрано, проаналізовано та статистично оброблено матеріал).