Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


750. Тихоненко Ірена Володимирівна. Клініко-морфологічні особливості уражень гастродуоденального відділу і роль Helicobacter pylori у їх розвитку в осіб, які контактували із сполуками хрому: дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Тихоненко І.В. Клініко-морфолоґічні особливості уражень ґастродуоденального відділу і роль Helicobacter pylori у їх розвитку в осіб, які контактували зі сполуками хрому. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби.– Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, МОЗ України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено вивченню клініко-морфолоґічних особливостей та ефективності лікування ВХ та ХҐД, асоційованих з Hp, у контактуючих зі сполуками хрому. Доведено, що зі збільшенням ПС, незалежно від статі, зростає концентрація хрому в крові та сечі, а також спостерігається різке зниження захисних і різка активація аґресивних властивостей шлункового соку. При ендоскопічному обстеженні спостерігається зростання частоти атрофічних ґастритів та дуоденітів, а гістолоґічно у хворих з атрофічними ґастритами зростає частота фіброзування СО Ш. З наростанням атрофічних змін у СО антрального відділу Ш частіше виявляється Hp у тілі Ш. Доведена ефективність запропонованої методики лікування хворих на ВХ та ХҐД, що веде до ерадикації у 91,4% та детоксикації орґанізму.

У дисертації наведені теоретичні узагальнення і нове вирішення наукової задачі – підвищення ефективності діаґностики, лікування ВХ та ХҐД, асоційованих із Hp, у контактуючих зі сполуками хрому, що виявляється в обґрунтуванні ефективності потрійної схеми лікування з використанням двох антибактеріальних та антисекреторного препаратів з одночасним проведенням антидотної терапії та ентеросорбції, в доцільності використання запропонованих методик та способу лікування.

1. У робітників, які піддавалися хронічному впливу сполук хрому патолоґія ҐДВ зустрічається у 105 (58,3%) обстежених.

2. Концентрація хрому в крові та сечі при великому стажі роботи, незалежно від статі, зростає. Так, у контрольній групі при стажі роботи від одного до 10 років концентрація хрому в крові складала 2,0 ± 03, в сечі – 3,3 ± 0,4, а в основній групі хворих, відповідно 8,3 ± 1,8 (P<0,01) та 15,5 ± 3,2 (P<0,01) мкґ/л; а при стажі більше 20 років у контрольній групі концентрація хрому в крові складала 3,5 ± 0,1, в сечі – 4,1 ± 0,2, а в основній групі хворих, відповідно 13,7 ± 3,3 (P<0,01) та 21,3 ± 6,4 (P<0,01) мкґ/л.

3. ВХ та ХҐД, асоційовані з Hp, мають певні клінічні особливості при хронічному впливі сполук хрому: малосимптомний початок захворювання, часті шлунково-кишкові кровотечі, не характерними є сезонність загострень і обтяжена спадковість.

4. При великому стажі роботи і віку у контакті з хромом та його сполуками, незалежно від статі, спостерігається гіпосекреція, гіпоацидність, різке зниження захисних і різка активація аґресивних властивостей шлункового соку, причому, більш виражені у випадку ВХ у фазі неповної ремісії.

5. У обстежених хворих, при ендоскопічному обстеженні, зростає частота атрофічних ґастритів та дуоденітів зі збільшенням стажу роботи, а гістолоґічно у хворих з атрофічними ґастритами частіше виявляється фіброзування слизової оболонки шлунка, а також частіше розвиваються хронічні атрофічні ґастрити з “перебудовою” слизової за кишковим типом. З наростанням атрофічних змін у слизовій антрального відділу шлунка частіше виявляється Hp у тілі шлунка.

6. Комплексне лікування хворих на ВХ та ХҐД, асоційованих із Helicobacter pylori і, які контактували з хромом та його сполуками, із використанням потрійної схеми (омепразол, кларитроміцин, амоксицилін), антидотної терапії (тіосульфат натрію), антиоксиданта (вітамін С) та ентеросорбента (ентеросгель) веде до швидкого зникнення больового і диспепсичного синдромів, до ерадикації у 91,4% та до детоксикації орґанізму.

Публікації автора:

1. Тихоненко І.В. Лікування виразкової хвороби, хронічного ґастродуоденіту, асоційованих із Helicobacter pylori, у хворих, які мали контакт із сполуками хрому // Практична медицина.-Львів, 2003.-N2 (том. IX).- С. 55-59.

2. Тихоненко І.В. Стан секреторної функції шлунка у хворих на виразкову хворобу та хронічний ґастродуоденіт, асоційовані із Helicobacter pylori, які контактували із сполуками хрому, залежно від професійного стажу та статі // Львівський медичний часопис.-Львів, 2003.-N2.-С. 51-55.

3. Ультрамікроскопічні особливості слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки до і після лікування у робітників, хворих на виразкову хворобу, які контактують з хромом та його сполуками / В.Д. Стефанюк, Д.Д. Зербіно, В.І. Ковалишин, І.В. Тихоненко, З.В. Червінська // Актуальні проблеми медицини, біолоґії, ветеринарії і сільського господарства.-Львів, 2001.-С. 34-41. Здобувач проводила курацію хворих.

4. Поспішіль Ю.О., Стефанюк В.Д., Тихоненко І.В. Динаміка вмісту хрому в біолоґічних середовищах орґанізму залежно від професійного стажу, паління та наявності стальних зубних коронок // Експериментальна та клінічна фізіолоґія і біохімія.-Львів, 2002.-N1.(17).-С. 42-45. Здобувач аналізувала літературні дані та лабораторні результати.

5. Стефанюк В.Д., Поспішіль Ю.О., Тихоненко І.В. Лікування хворих на виразкову хворобу, які контактують із сполуками хрому // Медична освіта.- Тернопіль, 2002.-N1.-C. 58-61. Здобувач проводила швидкий уреазний тест та лікування хворих.

6. Вплив сполук хрому на секреторну функцію шлунка залежно від професійного стажу, наявності стальних зубних коронок та паління / Ю.О. Поспішіль, В.Д. Стефанюк, І.В. Тихоненко, Г.М. Стефанюк, В.В. Дячкова, Т.П. Федечко, Н.Д. Штинда // Вісник наукових досліджень.-Тернопіль, 2002.-N 2 (27).-С. 17-20. Здобувач досліджувала секреторну функцію шлунка.

7. Стефанюк В.Д., Поспішіль Ю.О., Тихоненко І.В. Особливості перебігу виразкової хвороби та хронічного ґастродуоденіту у контактуючих із малими концентраціями сполук хрому // Галицький лікарський вісник.-Івано-Франківськ, 2002.-Т.9, N4.-С. 69-74. Здобувач провела літературний пошук, лікування хворих, підготувала статтю до друку.

8. Тихоненко І.В, Вдовиченко В.І., Стефанюк В.Д. Комплексне лікування виразкової хвороби та хронічного ґастродуоденіту, асоційованих із Helicobacter pylori, у хворих, які контактують із сполуками хрому // Практична медицина.-Львів, 2002.-N4 (том VIII).-С. 91-96. Здобувач аналізувала літературні дані та результати дослідження.

9. Особливості порушення морфолоґії шлунка і дванадцятипалої кишки у хворих на виразкову хворобу, асоційовану з Helicobacter pylori, які контактували зі сполуками хрому / Ю.О. Поспішіль, В.І. Вдовиченко, І.В. Тихоненко, В.Д. Стефанюк, А.Г.Пелішенко // Практична медицина.-Львів, 2003.-N3 (том. IX).- С. 52-54. Здобувач проводила оцінку клінічного матеріалу.

10. Деклараційний патент на винахід N 51235 А, бюлетень N 11 від 15.11.2002. Спосіб лікування виразкової хвороби та хронічного гастродуоденіту, асоційованих із Helicobacter pylori, у хворих, які мають контакт із сполуками хрому./ Вдовиченко В.І., Стефанюк В.Д., Тихоненко І.В. Здобувач розробила і апробувала методику лікування.

11. Ентеросгель як ентеросорбент у комплексному лікуванні хворих на виразкову хворобу, які контактують із хромом / В.Д. Стефанюк, Д.Д. Зербіно, О.О. Абрагамович, І.В. Тихоненко, А.П. Тихоненко, Я.З. Жуковський, В.М. Томків // Праці 2-го західно-українського симпозіуму з адсорбції та хроматоґрафії.-Львів, 2000.-С. 199-200. Здобувач проводила літературний пошук, аналіз власних даних.

12. Комплексне лікування хворих на виразкову хворобу, які контактують із сполуками хрому / В.Д. Стефанюк, В.П. Виговський, Л.М. Пронів, І.В. Тихоненко, Я.З. Жуковський, В.М. Томків // Українські медичні вісті, VIII конгрес СФУЛТ, Львів-Трускавець, 2000.-С.249. Здобувач проводила курацію хворих.