МЯЛОВИЦЬКА Олена Анатоліївна. Клініко-нейропсихологічна, магнітно-резонансно-томограф- ічна характеристика розсіяного склерозу, система його діагностики та лікування. : Дис... д-ра наук: 14.01.15 - 2005.
Анотація до роботи:
Мяловицька О.А. Клініко-нейропсихологічна, магнітно-резонансно-томографічна характеристика розсіяного склерозу, система його діагностики та лікування. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.15 нервові хвороби. Київська медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика. Київ, 2005.
У дисертаційній роботі представлений новий напрямок у вивченні розсіяного склерозу, який ґрунтується на сучасних уявленнях про зміни у нейропсихологічному статусі хворих на РС. Визначені критерії ранньої діагностики розсіяного склерозу. Представлена характеристика особистості хворих на РС залежно від типу перебігу, ступеня тяжкості, стадії та тривалості захворювання. Встановлено, що характер змін профілю MMPI свідчить про виражені іпохондричні тенденції, з якими тісно пов’язаний депресивний синдром. Показано, що у хворих на РС виявляються розлади когнітивних функцій: зниження короткочасної та асоціативної пам’яті, утруднення у засвоєнні інформації, уповільнення темпу сенсо-моторних реакцій, труднощі абстрактного та концептуального мислення. Аналіз кореляційних взаємозв’язків між показниками MPT-обстеження та нейро-психологічними характеристиками засвідчив, що морфо-функціональні зміни речовини мозку впливають на механізми розвитку когнітивної дисфункції у хворих на РС. Удосконалено комплексний підхід та впроваджено нові засоби патогенетичного лікування РС. Обгрунтовано диференційований підхід до призначення імуносупресивної терапії під час загострення захворювання. Показана терапевтична ефективність довготривалої імуномодулювальної терапії інтерфероном бета-1а - ребіфом та засобом патогенетичної терапії 2-ї лінії – флогензимом.
У дисертаційній роботі наведені теоретичні узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у поглибленому комплексному вивченні розсіяного склерозу шляхом оцінки клініко-неврологічних, нейропсихологічних, нейрофізіологічних, магнітно-резонасно-томографічних, імунологічних особливостей, які дозволяють поліпшити ранню діагностику та оптимізувати лікувальну тактику.
Початкові прояви розсіяного склерозу різноманітні, вони можуть бути моносимптомними і полісимптомними: моносимптомні розлади здебільшого маніфестують ретробульбарним невритом, дисфункцією зорового нерву, а полісимптомні багатовогнищевим ураженням головного та/ або спинного мозку і найчастіше супроводжуються диплопією, руховими, сенсорними, координаторними розладами, дисфункцією сечового міхура, неврозоподібною симптоматикою; активація запальних вогнищ демієлінізації у разі ремітуючого перебігу РС розпочинається значно раніше неврологічних проявів і зберігається протягом ремісії.
Нейроімунологічні порушення у хворих з початковими проявами РС проявляються неспецифічними змінами показників імунного профілю: підвищенням функціональної активності імунореактивних Т-клітин, збільшенням вмісту Т-лімфоцитів, Т-хелперів, зниженням кількості В-лімфоцитів, Т-супресорів та натуральних кілерів; високим рівнем сенсибілізаціі лімфоцитів до основного білка мієліну та підвищеною продукцією до нього автоантитіл. Імунологічні показники на початковому етапі розвитку РС здебільшого корелюють зі стадією хвороби, у разі розвинутого демієлінізуючого процесу такої залежності не спостерігається.
У хворих на РС виявляється широкий спектр порушень нейропсихологічного статусу: від дисфункції психо-емоційного стану до розладів когнітивних функцій, що призводить до медико-соціальної особистісної дезадаптації пацієнта. Нейропсихологічні порушення тісно взаємопов’язані з клінічною формою, типом перебігу, стадією, ступенем тяжкості та тривалістю захворювання.
За даними Міннесотського багатопрофільного особистісного тесту ММРІ на початкових етапах розвитку РС виявлені психоемоційні порушення, що складають картину депресивно-іпохондричного синдрому; іпохондричні нашарування і тісно пов’язаний з ними депресивний компонент, ригідний стереотип поведінки на тлі аутизації поглиблюються за умови прогресування демієлінізуючого процесу, наростання ступеня тяжкості захворювання, депресивні стани різного ступеня вираженості у такому разі сягають 30,0% випадків.
У хворих на РС виявляються розлади когнітивних функцій: зниження короткочасної та асоціативної пам’яті, порушення процесів заучування та/або утримання поточної інформації, зниження обсягу активної уваги, темпу сенсомоторних реакцій, а також абстрактного і концептуального мислення.
За даними МРТ-обстеження найбільша кількість вогнищ демієлінізації виявляється у хворих з ремітуючо-прогресуючим та вторинно-прогресуючим типами перебігу РС; до того ж у пацієнтів з вторинно-прогресуючим перебігом захворювання найвираженішими були атрофічні процеси паренхіми головного та спинного мозку.
Кореляційний аналіз взаємовз’язків між показниками нейропсихологічного статусу та даними МРТ-дослідження засвідчив, що на вираженість когнітивної дисфункції у хворих на РС впливають атрофічні процеси кори півкуль великого мозку, морфофункціональні зміни тканини мозку.
Встановлено, що у хворих на РС мають місце гетерогенні зміни функціонального стану головного мозку, які виявляються у перерозподілі біоелектричної активності між різними відділами головного мозку, залучення його глибинних структур у патологічний процес, що проявляється дисфункцією кірково-підкіркових взаємовідносин. Порушення нейрофізіологічних механізмів відповідальних за формування вищих кіркових функцій знаходить своє відображення у змінах кіркової активації.
Лікування хворих на РС повинно проводитися максимально індивідуалізовано, диференційовано з урахуванням типу перебігу, ступеня тяжкості, стадії захворювання. У разі початкових проявів розсіяного склерозу до програми комплексного лікування доцільно включати імуномодулювальні засоби, зокрема лаферон, який активізує авторегуляторні імунні механізми. У стадії загострення РС позитивний ефект спостерігається після використання засобів імуносупресивної терапії пульсового застосування глюкокортикоїдів. Якщо пацієнт не відповідає вимогам призначення глюкокортикоїдів, виправдовує себе застосовування модулятора цитокінових реакцій – аміксину. Після зняття клінічних проявів загострення захворювання, стабілізації неврологічної клініки максимальний ефект у лікуванні ремітуючого і вторинно-прогресуючого РС досягається у разі тривалого застосування імуномодулювальної терапії з використанням інтерферону-бета - 1а– ребіфу.
Позитивна динаміка відновлення неврологічних функцій у хворих з ремітуючим і вторинно-прогресуючим РС легкого і середнього ступеня тяжкості досягається шляхом тривалого використання засобів патогенетичної терапії 2-ї лінії – флогензиму або застосування повторних курсів лікування ербісолом.
Частота депресивних проявів у хворих на РС потребує адекватної психо-фармакологічної корекції, включення до програми лікування антидепресантів; порівняльний аналіз терапевтичної дії різних антидепресантів показав, що найефективнішим є застосування ципрамілу.
Публікації автора:
Виничук С.М., Мяловицкая Е.А., Черенько Т.М. Опыт применения системной энзимотерапии в неврологии // Системная энзимотерапия, теоретические основы, опыт клинического применения. К.: “Морион”, 2000. С.198-207. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних та електрофізіологічних змін, наукові висновки, написання розділу).
Мяловицкая Е.А. Особенности психических нарушений у больных рассеянным склерозом //Український вісник психоневрології. 1996.Т.4, Вип.5(12). С.290-292.
Мяловицька О.А. Терапевтична ефективність препарату аміксин у хворих на розсіяний склероз // Український вісник психоневрології. 2002.Т.10, Вип.3(32). С.80-82.
Мяловицька О.А. Терапевтична ефективність препарату лаферон у разі лікування хворих з початковими проявами розсіяного склерозу //Український медичний альманах. 2002. Т.5, №6. С.95-97.
Мяловицька О.А. Характеристика когнітивних розладів у хворих на розсіяний склероз // Український вісник психоневрології. 2003. Т.11, Вип.1(34). С.14-15.
Мяловицька О.А. Принципи комплексної терапії хворих з вираженими ступенями тяжкості розсіяного склерозу //Український вісник психоневрології. 2003. Т.11, Вип.2(35). С.30-33.
Мяловицька О.А. Ефективність флогензиму при тривалому застосуванні у хворих на розсіяний склероз //Лікарська справа. 2003. №3-4. С.109-113.
Мяловицька О.А. Аналіз початкових проявів розсіяного склерозу //Актуальные проблемы медицины и биологии. Сб. наук. работ НМУ. Киев. 2003.- №1. С.356-365.
Мяловицька О.А. Аналіз кореляційних зв’язків між нейропсихологічними показниками та даними магнітно-резонасної томографії у хворих на розсіяний склероз //Український вісник психоневрології. 2004. Т.12, Вип.1(38). С.63-66.
Мяловицька О.А. Порушення пізнавальних функцій у хворих на розсіяний склероз //Український медичний альманах. 2004. Т.7, №2. С.40-42.
Мяловицька О.А. Клініко-психопатологічна характеристика депресивних станів у хворих на розсіяний склероз //Український медичний альманах. 2004. Т.7, №1(додаток). С.18-20.
Гулкевич О.В., Мяловицька О.А., Лемберська О.П. Деякі аспекти клініко-психологічної характеристики у хворих з початковими проявами розсіяного склерозу //Український науково-медичний журнал.1998.№2-3.С.44-47. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз показників неврологічного та психологічного статусу, наукові висновки, написання статті).
Віничук С.М., Мяловицька О.А., Колєндо О.О. Імуносупресивна терапія у хворих на розсіяний склероз //Лікарська справа. 2003.№7. С.76-81.(Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання статті).
Колєндо О.О., Мяловицька О.А. Застосування леривону (міансеріну) для корекції депресивних станів у хворих на розсіяний склероз // Український науково-медичний журнал. 2002.№3-4.С.64-67. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз показників неврологічного та психологічного статусу, наукові висновки, написання статті).
Віничук С.М., Мяловицька О.А., Колєндо О.О. Втома у хворих на розсіяний склероз: до питання про взаємозв’язок її з неврологічною інвалідизацією та депресією і сучасні методи корекції //Український вісник психоневрології. 2004. Т.12, Вип.3(40). С.17-20. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз показників неврологічного та психологічного статусу, наукові висновки, написання статті).
Мяловицька О.А., Привалова О.С. Динаміка клінічних та магнітно- резонансно-томографічних показників у хворих на розсіяний склероз при курсовому лікуванні флогензимом //Променева діагностика, променева терапія: Зб. наук. робіт Асоціації радіологів України. Київ.1999. С.109-114. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-нейровізуалізаційних змін, наукові висновки, написання статті).
Мяловицька О.А., Привалова О.С. Особливості клініко-магнітно-резонансно-томографічних співставлень у хворих на розсіяний склероз //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика Київ. 2003. С.461-468. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-нейровізуалізаційних змін, наукові висновки, написання статті).
Віничук С.М., Колєндо О.О Мяловицька О.А.. Діагностичне значення системи бальної оцінки втоми хворих на розсіяний склероз. //Український медичний часопис. 2003. №6(38). С.57-59.(Мяловицька О.А. здійснила підбір підбір хворих, літературних джерел, написання статті).
Віничук С.М., Донченко Г.В., Копчак О.О., Морозова Р.П., Мяловицька О.А., Пасічна У.П., Сілонов С.Б. Ефективність берлітіону у лікуванні хворих на розсіяний склероз із втомою та його вплив на стан прооксидантно-антиоксидантної рівноваги. //Український медичний часопис. 2004. №5(43). С.36-42.(Мяловицька О.А. здійснила підбір літературних джерел, написання статті).
Мяловицька О.А., Віничук С.М. Деклараційний патент на винахід “Спосіб лікування розсіяного склерозу” №38961А Україна. А61К35/78, А61В17/00. 15.05.2001. Бюл.№4. Промислова власність. С.1.86 (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання формули патенту).
Мяловицька О.А., Віничук С.М. Деклараційний патент на винахід “Спосіб лікування розсіяного склерозу” №39711А Україна. А61К31/03. 15.06.2001. Бюл.№5.-Промислова власність. – С.1.39 (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання формули патенту).
Мяловицька О.А., Віничук С.М., Уніч П.П. Деклараційний патент на винахід “Спосіб лікування розсіяного склерозу” №45241А Україна. А61К35/48. 15.03.2002. Бюл.№3. Промислова власність. С.4.27 (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання формули патенту).
Мяловицька О.А., Колєндо О.О. Деклараційний патент на винахід “Спосіб оцінки ефективності імуносупресивної терапії у разі лікування розсіяного склерозу” №60109А Україна. G01N33/53. 15.09.2003. Бюл.№9.-Промислова власність. С.4.178.(Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання формули патенту).
Колєндо О.О., Віничук С.М., Мяловицька О.А. Деклараційний патент на винахід “Спосіб лікування хворих на розсіяний склероз з втомою” №68133А Україна А61К31/23. 15.07.2004. Бюл.№7.-Промислова власність. – С.4.30. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання формули патенту).
Віничук С.М., Мяловицька О.А. Розсіяний склероз /Клініко-діагностичні та терапевтичні алгоритми. Київ: Комполіс. 2001.–С.56. (Мяловицька О.А. здійснила пошук літературних джерел, підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних та електрофізіологічних змін, написання розділів).
Мяловицька О.А. Трьохрічний досвід застосування системної ензимотерапії у хворих на розсіяний склероз // Український вісник психоневрології. 2002. Т.10, Вип.1(30) додаток. С.99
Мяловицкая Е.А. Опыт длительного применения флогензима у больных рассеянным склерозом //Фармакологічний вісник. 2000. №1. С.7-10.
Виничук С.М., Лисяный Н.И., Унич П.П., Мяловицкая Е.А. Клиническая эффективность препарата эрбисол в комплексной терапии больных рассеянным склерозом //Фармакологічний вісник. 2000.№6. С.16-21. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-електрофізіологічних змін, наукові висновки, написання статті).
Колєндо О.О., Мяловицька О.А. Порівняльна оцінка клінічної ефективності імуносупресивної терапії в стадії загострення розсіяного склерозу //Український медичний альманах. 2002. Т.5, №6. С.64-65. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання статті).
Мяловицкая Е.А. Расстройства когнитивных функций у больных рассеянным склерозом //Нейроиммунология. 2003. Т.1.,№1. С.102-103.
Мяловицька О.А., Колєндо О.О. Терапевтична ефективність різних засобів імуносупресивної терапії у хворих на розсіяний склероз //Актуальные проблемы медицины и биологии. Сб. наук. работ НМУ. Киев. 2003. №1. С.348-356. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання статті).
Мяловицька О.А. Особливості клініко-психологічної характеристики хворих на розсіяний склероз //Мат. Всеукраїнської конференції “Нові погляди на проблеми епідеміології, етіопатогенезу, діагностики і лікування розсіяного склерозу та можливості його реабілітації”. Львів. 1998. С.30-32.
Віничук С.М., Уніч П.П., Мяловицька О.А. Про клінічну ефективність препарату ербісол в комплексному лікуванні хворих на розсіяний склероз //Мат. Пленуму науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України “Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології у світлі концепції розвитку охорони здоров’я населення України”. Тернопіль. 2001. С.201-203. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання тез).
Мяловицька О.А., Терзов А.І., Бренер І.П. Досвід тривалого застосування препаратів системної ензимотерапії у хворих на розсіяний склероз //Мат. науково-практичної конференції “Нейроімунологія в неврології та нейрохірургії”.- Київ – 2000. С.62-63. (Мяловицька О.А. здійснила підбір хворих, аналіз клініко-імунологічних змін, наукові висновки, написання тез).
Myalovitskaya H. The application of Tensispes (buspiron hydrochlorid) for the correction of psychoemotional disorders in the patients with multiple sclerosis // Abstracts of the 29-th Іternational Danube Symposium of Neurological Sciences and Continuing Education. –Dubrovnik. 1997. Croatia. P.10.
Myalovitskaya H., Gulkevich O. Disturbances in psycho-emotional sphere in patients suffering from multiple sclerosis // Abstracts of the International conferece “Eurobrain97” –Aalborg. Denmark.P.43.
Myalovitskayа H., Vinychuk S., Mikhnyov I. Treatment of patient suffering from multiple sclerosis with instenon // Abstracts of the 30-th international Danube Symposium of neurological Sciences and Continuing Education. –Krems.. 1998. Austria. P.133
Vinychuk S., Myalovitskaya H., Brener I. Some aspects of the system enzyme therapy in patients with multiple sclerosis // Abstracts of the 30-th International Danube Symposium of Neurological Sciences and Continuing Education. –Krems. 1998. Austria. P.134.
Myalovitskaya H., Procopiv M. Characteristics of psychoemotional disorders in the patients with multiple sclerosis using the method of Minnesota multiphasic personality // Abstracts of the 32-nd Scandinavian Congress of Neurology and 1-st Scandinavian Congress of Neurologic Nursing. Oulu. 1998. Finland. P.45
Myalovytska O. The disturbances of the cognitive function in the patients with multiple sclerosis //Neurologia i Neurochirurgia Polska. 1999. Supl.3. Tom II. P.549-550.