Петренко Людмила Леонідівна. Клініко-параклінічні особливості хронічних захворювань гастродуоденальної зони та удосконалення їх лікування у дітей з патологією щитовидної залози: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Петренко Л. Л. Клініко-параклінічні особливості хронічних захворювань гастродуоденальної зони та удосконалення їх лікування у дітей з патологією щитовидної залози.- Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.10 – педіатрія. – Національний медичний університет ім. акад.. О. О. Богомольця Міністерства охорони здоров'я України, Київ, 2003.
Дисертація присвячена удосконаленню прогностичних і лікувально-діагностичних заходів, які спрямовані на підвищення ефективності патогенетичних підходів до фармакотерапії хронічних захворювань гастродуоденальної зони в сполученні з тиреоїдною патологією у дітей. У 170 дітей віком від 7 до 15 років (87 дітей з ХГ, ХГД у поєднанні з тиреоїдною патологією (АІТ та ДНЗ)), а також 83 дитини з ХГ, ХГД без ураження щитовидної залози вивчені особливості клінічних проявів патології, даних ендоскопічної та морфологічної картини ХГ і ХГД, динамічні показники імунної системи в періоді загострення та ремісії.
Подано характеристику динаміки концентрації тиреоїдних гормонів у периферичній крові дітей, які хворі на ХГ, ХГД в сполученні з патологією щитовидної залози.
Вперше проведено оцінку клініко-імунологічної ефективності і вплив на рівень тиреоїдних гормонів препарату системної ензимотерапії – Вобензиму (Muсоs Farma – Німеччина) у 30 дітей з ХГ та ХГД в сполученні з АІТ.
У дисертації наведене теоретичне обґрунтування та нове вирішення наукової задачі щодо удосконалення лікування дітей з сполученою патологією гастродуоденальної зони та щитовидної залози на підставі вивчення патогенетичних механізмів їх розвитку та особливостей перебігу.
Хронічні гастрити та гастродуоденіти в сполученні з тиреоїдною патологією характеризуються пролонгованим періодом загострення хвороби, вираженим диспептичним, трофічним та астенічним синдромами; частим виникненням ерозивного процесу у слизовій оболонці шлунка та 12-палої кишки (20%), дуоденогастрального рефлюксу (30%).
Хронічний гастрит та гастродуоденіт в сполученні з захворюваннями щитовидної залози у періоді загострення супроводжується вірогідним зниженням концентрації периферичних тиреоїдних гормонів на фоні приросту рівня тиреотропіну, а у періоді ремісії характеризується неадекватно низькою концентрацією Т3 і Т4, порушеннями конверсії Т4 у Т3, співвідношення тиреотропіну до Т3.
Стан імунної системи у дітей, які хворі на хронічний гастрит та гастродуоденіт в сполученні з тиреоїдною патологією, характеризується виразним зниженням вмісту Е-РУК, Еакт-РУК, Етч-РУК, наявністю дисімуноглобулінемії типу MGа та торпідністю фазових змін імунного стану.
Застосування препарату системної ензимотерапії – Вобензиму у комплексній терапії дітей із сполученою хронічною патологією гастродуоденальної зони та автоімунним тиреоїдитом, сприяє скороченню періоду загострення хронічної патології травного каналу на 4–5 діб, а також зменьшенню розмірів щитовидної залози (у середньому у 38% спостережень), відновленню тиреоїдного та імунного статусів. Використання Вобензиму у періоді ремісії (за даними катамнезу протягом 1–2 років) у вигляді монотерапії у реабілітації хворих на ХГ та ХГД дозволяє знизити частоту рецидивів до 14%, що у три рази менше, ніж при використання стандартної терапії.
Непараметричні математичні моделі, які були створені нами, дозволяють визначити у конкретного індивідуума вірогідність розвитку ерозивних та атрофічних уражень слизової оболонки шлунку, 12-палої кишки та дуоденогастрального рефлюксу на 95%.
Публікації автора:
Клініко-функціональні особливості хронічних захворювань гастродуоденальної ділянки у дітей з гіперплазією щитовидної залози // Архів клинической и экспериментальной медицини. – 1999. – Т.8, №2.-С.184–186. Автором проведене клінічне спостереження за хворими, статистичну обробку результатів дослідження та їх аналіз.
Досвід використання Вобензиму при лікуванні автоімунного тиреоїдиту у поєднанні з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту у дітей // ПАГ.–2000.–№5.–С.59–61 (співавтор О. Є. Абатуров). Автором проведено клінічне спостереження за хворими, статистичну обробку результатів дослідження та їх аналіз.
Клініко-ендокринні особливості хронічних гастритів та гастродуоденітів у дітей з тиреомегалією // ПАГ.–2001.–№2.–С.25–27 (співавтори О. Є. Абатуров, Г. Г. Вернік, О. М. Герасименко). Автором проведено клінічне спостереження та аналіз отриманих результатів.
Критерии риска развития и ведущие клинико-диагностические признаки аутоиммунного тиреоидита у детей // Актуальные вопросы дерматовенерологии: Сб. статей.– Д.,–1996. – С.227.
Малые аномалии развития у детей с хронической патологией желудочно-кишечного тракта в сочетании с гиперплазией щитовидной желези // Актуальні питання дерматології. – Вип.12.– Д.,–1999.– С.7–9. (співавтори О Є. Абатуров, Е. А. Нестерович. Автором проведене клінічне спостереження за хворими, статистичну обробку результатів дослід-ження та їх аналіз.
Хронічні захворювання гастродуоденальної зони у дітей та стан щитовидної залози // ІІІ науково-практична конференція дитячих гастроентерологів України.–Одеса,1999.–С.157–158. (співавтори О.Є.Абатуров, Г.Г. Вернік). Автором проведено клінічне спостереження та аналіз отриманих результатів.
Використання Вобензиму в терапії дітей, які хворіють на хронічні захворювання травного каналу у поєднанні із зобом // Науково-практична конф. «Актуальні питання алергології, клінічної і лабораторної імунології». // Імунологія та алергологія. - № 2-3 -2000.–С.78. Автором проведено клінічне спостереження за хворими, статистичну обробку результатів дослідження, та їх аналіз.
Клініко-функціональні особливості та тиреоїдний гомеостаз у дітей, які хворі на хронічний гастрит та гастродуоденіт у поєднанні з автоімунним тиреоїдитом // Вісник наукових досліджень.–2001.–№4.–С.38–39 (співавтори О. Є. Абатуров, Г. Г. Вернік, О. М. Герасименко). Автором проведено клінічне спостереження та аналіз отриманих результатів.
Вплив Вобензиму на стан імунного та тиреоїдного гомеостазів при лікуванні дітей, хворих на хронічні захворювання гастродуоденальної зони поєднано з автоімунним тиреоїдитом // II науково-практична конференція «Антибактеріальна, протизапальна та імуноактивна терапія в педіатрії». – ПАГ. – 2001. – №4. – С. 77 (співавтори – О. Є. Абатуров, О. М.Герасименко, Г. Л. Горбенко). Автором частково проведено клінічне спостереження захворими, статистичну обробку результатів дослідження та їх аналіз.
Особенности клинического течения и реабилитации детей, страдающих аутоимунным тиреоидитом в сочетании с хроническими заболеваниями гастродуоденальной области // Научно-практическая конференция «Санаторно-курортная реабилитация детей, пострадавших вследствие аварии на ЧАЭС. Евпатория» // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2001. – №2. – С. 6–7 (співавтори – А. Е. Абатуров, Е. И. Белоусова, О. А. Ермолаева). Автором частково проведено клінічне спостереження за хворими, статистичну обробку результатів дослідження та їх аналіз.
Особенности тиреоидного гомеостаза у детей, больных хроническим гастродуоденитом в сочетании с аутоиммунным тиреодитом // Сб. научных работ.–Д., 2001., – С. 126–128 (співавтори – Л. Р. Шостакович-Корецкая, О. В. Воротеляк). Автором проведено клінічне спостере-ження за хворими, статистичну обробку результатів дослідження.
Эффективность использования Вобензима в терапии хронических заболеваний гастродуоденальной зоны, протекающих на фоне аутоиммунного тиреоидита (АИТ)// Науково-прак. конф. “Клінічна фармакологія метаболічних коректорів та взаємодія ліків в клінічній практиці” //Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2002. – Т6. – С. 192. (співавтор – А. Е. Абатуров) Автором проведено клінічне спостереження за хворими, статистичну обробку результатів дослід-ження та їх аналіз.