Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Бичкова Ольга Юріївна. Клініко-патогенетичне обгрунтування диференційованої терапії та профілактики постхолецистектомічного синдрому: Дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2002. - 192арк. - Бібліогр.: арк. 157-192.



Анотація до роботи:

Висоцький А.А. Клініко-патогенетична характеристика та хірургічне лікування ускладнених форм бешихи.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 — хірургія. — Харківський державний медичний університет. - Харків, 2002.

Дисертація включає результати комплексного клініко-інструментального та лабораторного (імунологічного і біохімічного) обстеження 250 хворих на бешиху, в тому числі з еритематозно-геморагічною формою (23,9%), еритематозно-бульозною (33,4%), бульозно-геморагічною (27,7%), флегмонозною (7,9%) та гангренозною (7,1%). Розвиток гострих ускладнень відмічений в 57,9% випадків. При з’явленні гнійно-некротичних уражень у хворих відмічено розвиток виражених синдромів імунотоксикозу та ендогенної інтоксикації, погіршення з боку мікрогемоциркуляції. Застосування амізону в комплексі хірургічного лікування хворих на бешиху призводило до зниження частоти виникнення гострих ускладнень в 2,2 рази, чинило чітко виражений протизапальний, жарознижуючий та знеболюючий ефекти; сприяло більш швидкому зникненню місцевих явищ в патологічному осередку, скорочувало терміни загоєння рани, покращанню імунологічних та біохімічних показників; при цьому в 1,5 рази знижувалось вимагання оперативного лікування та в 2,5 рази - повторних хірургічних втручань; відмічено істотне зменшення частоти рецидивів (в 2,5 рази). Проведення прогнозу виникнення ускладнень дозволяло своєчасно провести профілактичне лікування і знизити кількість гострих ускладнень бешихи.

1. Серед обстежених хворих на бешиху, яким проводилося в хірургічному стаціонарі загальноприйняте лікування, еритематозно-геморагічна форма виявлена в 23,9%, еритематозно-бульозна - в 33,4%, бульозно-геморагічна - в 27,7%, флегмонозна - в 7,9% та гангренозна - в 7,1% випадків. Розвиток гострих хірургічних ускладнень у хворих на бешиху встановлений в 57,9% випадків, в тому числі тромбофлебіту вен гомілки в 25,4%, абсцесів - в 12,7%, флегмон - в 6,3%, некрозів дерми - в 5,6%, целюлітів - в 7,9%.

2. Вдосконалена техніки хірургічних втручань при деструктивних формах бешихи та її ускладненнях. При оперативних втручаннях з приводу флегмонозних та гангренозних ускладнень, гнійного целюліту, крім первинного розтину треба робити додаткові розтинення тканин, що запобігає розповсюдженню процесу, покращує мікро- та лімфодинаміку, сприяє більш швидкій регенерації тканин, скорочує термін загоєння рани.

3. При ускладнених формах бешихи мав місце розвиток вираженого синдрому імунотоксикозу, зниження функціональної активності лімфоцитів, зростання рівня сенсибілізації до аутотканин та бактеріальних алергенів (стафілококового та стрептококового) на тлі пригнічення показників природної антиінфекційної резистентності. Встановлюно розвиток значно вираженого синдрому ендогенної інтоксикації, дисбаланс в системі простагландинів і циклічних нуклеотидів, суттєве підвищення рівня ПОЛ на тлі зниження активності ферментів системи антиоксидантного захисту, погіршення мікрогемоциркуляції.

4. Застосування амізону в комплексі хірургічного лікування хворих на бешиху приводило до зниження частоти виникнення гострих ускладнень в 2,2 рази, чинило чітко виражений протизапальний, жарознижуючий та знеболюючий ефекти. У хворих, які отримували амізон, відмічалось скорочення тривалості загальнотоксичного синдрому, більш швидке зникнення місцевих явищ в місцевому осередку, більш швидке загоєння ран та зменшення їх площини. В цілому, у хворих, які отримували амізон, в 1,5 рази знижувалась необхідність оперативного втручання та в 2,5 рази - повторних хірургічних втручань та частоти подальших рецидивів.

5. Під впливом амізону у хворих на бешиху відмічається чітко виражена позитивна динаміка вивчених імунологічних показників, в тому числі підвищення загального рівня Т-лімфоцитів, ліквідація дисбалансу Т-хелперів/індукторів та Т-супресорів/кілерів, збільшення показників РБТЛ та РГМЛ, що свідчило про зростання функційних спроможностей лімфоцитів та зниження сенсибілізації до тканинних аутоантигенів і бактеріальних алергенів. Поряд з цим мало місце зниження рівня імунокомплексних реакцій та чітка тенденція до відновлення показників неспецифічної антиінфекційної резистентності.

6. Включення амізону до комплексу хірургічного лікування гострих хірургічних ускладнень бешихи сприяло значному зниженню вираженості синдрому ендогенної інтоксикації, що документувалось зменшенням рівня «середніх молекул»; забезпечувало суттєве зменшення рівня перекисного окислення ліпідів та підвищення активності системи антиоксидатного захисту, сприяло ліквідації дисбалансу простагландинів та циклічних нуклеотидів, поліпшенню показників мікрогемоциркуляції.

7. Проведення прогнозу виникнення ускладнень дозволяє своєчасно проводити профілактичне лікування і знизити кількість гострих ускладнень бешихи.

Публікації автора:

1. Ольшанецкий А.А., Фролов В.М., Высоцкий А.А., Зеленый И.И. Иммунные нарушения у больных с гнойно-некротическими осложнениями рожистого воспаления // Клінічна хірургія. - 1998. - № 4. - С. 27-28 (автором досліджено стан клітинного імунітету у хворих із ГНУ).

2. Зеленый И.И., Высоцкий А.А., Чибисов Л.П. Метаболические нарушения у больных рожей с сопутствующим сахарным диабетом // Лікарська справа. - 1997.- № 3.- С. 135-137 (автором проведено вивчення клінічного стану у хворих на бешиху з супутнім ЦД та показників ПОЛ).

3. Фролов В.М., Пустовий Ю.Г., Висоцький А.А. Патогенетичне обгрунтування застосування амізону у лікуванні хворих на бешиху // Український медичний альманах. - 2000. - Т. 3, № 2. - С. 164-167 (автором вивчено клінічну ефективність амізону при лікуванні хворих на бешиху).

4. Висоцький А.А. Ефективність амізону та антиоксидантів у хворих з ускладненими формами бешихи та їх вплив на деякі біохімічні показники // Український медичний альманах.-2001.-Т.4,№1.-С.49-51.

5. Висоцький А.А., Ольшанецький О.О., Фролов В.М. Ефективність амізону в комплексі хірургічного лікування хворих на бешиху з гнійно-запальними ускладненням на тлі цукрового діабету // Шпитальна хірургія. - 2001. - № 3. - С. 16-18 (автором досліджено імунні показники у хворих із ГНУ на тлі цукрового діабету; проаналізовані результати хірургічного лікування).

6. Соляник Ф.Т., Высоцкий А.А., Петруня А.М., Зеленый И.И. Эффективность иммунокорректоров и энтеросорбентов в комплексной терапии диабетических ретинопатий у пациентов с общими воспалительными осложнениями // Офтальмологічний журнал. - 1997. - № 3. - С. 337-340 (автором вивчено динаміку клітинних факторів імунітету у хворих з ГНУ).

7. Петруня А.М., Высоцкий А.А., Соляник Ф.Т. Иммунные и микроциркуляторные механизмы в патогенезе поражения органа зрения у больных сахарным диабетом с наличием гнойно-воспалительных осложнений // Офтальмол. журн. - 1997.- № 5.- С.303-308 (автором проведено низку імунологічних тестів у хворих на ЦД з ГНУ).

8. Соляник Ф.Т., Высоцкий А.А., Петруня А.М. Эффективность иммунокорректоров и энтеросорбентов в комплексной терапии диабетических ретинопатий у пациентов с общими воспалительными осложнениями // Офтальмол. журн.- 1997.- № 5.- С.337-340 (автором здійснено вивчення стану мікрогемоциркуляції у хворих з ГНУ).

9. Пустовой Ю.Г., Зеленый И.И., Высоцкий А.А. Патогенетические особенности и терапия рожи у больных сахарным диабетом // Здравоохранение Донбасса. - 1997. - № 2. - С. 42-46 (автором вивчено активність АОЗ у хворих на бешиху з супутнім ЦД).

10. Высоцкий А.А. Прогнозирование и профилактическое лечение гнойно-некротических осложнений рожи // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць.- Київ; Луганськ, 1995. - Вип. 4 (6).- С. 30-35 (автором проведено низку імунологічних тестів у хворих на ускладнені форми бешихи).

11. Высоцкий А.А. Особенности хирургического лечения гнойно-некротических осложнений рожи // Пробл. екологіч. та медич. Генетики і клініч. імунології: Зб.наук.праць.- Київ; Луганськ,1996.-Вип.1(7).-С.31-36.

12. Фролов В.М., Пустовой Ю.Г., Высоцкий А.А. Патогенетическое обоснование применения амизона в лечении больных рожей // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць. - Київ; Луганськ. - 1996. - Вип. 4 (10). - С. 143-160 (автором вивчено динаміку імунологічних показників під впливом амізону).

13. Висоцький А.А. Імунні порушення у хворих на бешиху з гнійно-запальними ускладненнями // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць.- Київ; Луганськ, 1998. - Вип. 2 (16).- С. 57-63.

14. Высоцкий А.А. Иммунологические расстройства у больных рожистым воспалением с гнойно-некротическими осложнениями // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць.- Київ; Луганськ, 1998. - Вип. 3 (17).- С. 80-86.

15. Высоцкий А.А., Фролов В.М. Синдром эндогенной интоксикации и состояние клеточного и гуморального иммунитета у больных рожей // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць.- Київ; Луганськ, 1998. - Вип. 4 (18).- С. 190-198 (автором визначено рівень “середніх молекул” у хворих на бешиху хірургічного профілю).

16. Высоцкий А.А., Фролов В.М. Состояние энергетического метаболизма, выраженность эндогенной интоксикации у больных рожей и коррекция выявленных нарушений // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць. - Київ; Луганськ, 1998. - Вип. 5 (19).- С. 77-88 (автором вивчено показники ПОЛ у хворих на бешиху з ГНУ).

17. Высоцкий А.А. Влияние амизона на динамику заживления ран при гнойно-некротических осложнений рожистого воспаления // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць. - Київ; Луганськ; Харків, 1999. - Вип. 1 (21). - С. 30-36.

18. Висоцький А.А. Імунні порушення у хворих на бешиху з гнійно-запальними ускладненням // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч.імунології:Зб.наук.праць.-Київ;Луганськ;Харків,1999.-Вип.2(22). - С 65-70.

19. Высоцкий А.А. Лабораторные методы исследования в оценке тяжести течения рожистого воспаления и прогнозировании развития гнойно-воспалительных осложнений // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. Імунології: Зб.наук.праць.- Київ; Луганськ; Харків,1999.-Вип. 3 (23).- С. 163-171.

20. Фролов В.М., Высоцкий А.А. Сравнительная эффективность иммунологических методов прогнозирования рецидивов рожистого воспаления // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць. - Київ; Луганськ; Харків, 2000. - Вип. 3 (29). - С. 84-88 (автором вивчено низку імунологічних тестів для прогнозу рецидивів бешихи).

21. Висоцький А.А. Вплив амізону на рівень середніх молекул, показники перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту у хворих з ускладненими формами бешихи // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць.- 2000.- Вип.4(30).- С. 79-86.

22. Пчелінцев А.В., Висоцький А.А. Вплив амізону та антиоксидантів на рівень “середніх молекул” та циркулюючих імунних комплексів у хворих на бешиху // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. Зб. наук. праць. - Київ; Луганськ; Харків, 2000.-Вип. 5 (31). -С. 96-102 (автором в динаміці лікування хворих на бешиху з включенням амізону та антиоксидантів визначено рівень ЦІК).

23. Висоцький А.А. Вплив амізону та антиоксидантів на мікрогемоциркуляцію у хворих на бешиху // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць. - Київ; Луганськ; Харків, 2000. - Вип. 6 (32). - С. 145-153.

24. Висоцький А.А. Вплив амізону на рівень циклічних нуклеотидів та простаноїдів у хворих з ускладненими форами бешихи // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць. - Київ; Луганськ; Харків, 2001. - Вип. 1 (33). - С. 159-166.

25. Висоцький А.А. Клінічна ефективність амізону в комплексі хірургічного лікування ускладнених форм бешихи // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць. - Київ; Луганськ; Харків, 2001. - Вип. 2 (34). - С. 117-121.

26. Висоцький А.А. Вплив амізону на показники перекисного окислення ліпідів та системи антиоксидантного захисту в комплексі хірурггічного лікування ускладнених форм бешихи // Пробл. екологіч. та медич. генетики і клініч. імунології: Зб. наук. праць. - Київ; Луганськ; Харків, 2001. - Вип. 3 (35). - С. 55-62.

27. Высоцкий А.А. Иммунные сдвиги у больных рожей на фоне сахарного диабета // Матер. III наук. симпозіуму “Актуальні проблеми екології, клінічної імунології та інфекційної патології”. - Київ-Луганськ, 1995. - С. 117-118.

28. Высоцкий А.А. Функциональное состояние гепатобилиарной системы при роже и ее осложнениях // Мат. юбилейной научно-практич. конф., посвящ. 100-летию 4-й ГБ г. Луганска.-Луганск,1995.-Т.II.-С.43-44.

29. Висоцький А.А., Зелений І.І., Чібісов Л.П. Пероксидація ліпідів та стан антиоксидантного захисту у хворих на бешиху на фоні цукрового діабету // Фізіологія та патологія імунітету, гемостазу та перекисного окислення ліпідів: Зб.тез.доп. Міжнародної конф. - Полтава, 1997. - C. 15 (автором визначено активність ферментів АОЗ при бешисі на тлі ЦД).

30. Солянік Ф.Т., Чхетія Т.О., Висоцький А.А. Пероксидація ліпідів та аутоімунні реакції в патогенезі тяжких та ускладнених форм цукрового діабету // Фізіологія та патологія імунітету, гемостазу та перекисного окислення ліпідів: Зб.тез.доп. Міжнародної конф. - Полтава, 1997.- C.87(автором вивчено рівень ауто сенсибілізації у хворих на ЦД).

31. Высоцкий А.А. Иммунные нарушения у больных с осложненными формами рожи // I національний конгрес України з імунології, алергології та імунореабілітації: Збірка тез. - Київ, 1998. - С. 112-113.

32. Высоцкий А.А. Иммунокорригирующее действие амизона при осложненных формах рожи // I національний конгрес України з імунології, алергології та імунореабілітації: Збірка тез.-Київ,1998.- С. 130-131.

33. Фролов В.М., Висоцький А.А. Спосіб лікування рецидивуючої бешихи // Реєстр медико-біологіч. і науково-техніч. нововведень. - Вип. 7. - Київ: МОЗ України, 1997. - 116/7/7. - С. 47 (автором клінічно оцінено ефективність лікування рецидивуючої бешихи із застосуванням комплексу ентеросорбентів, імунокоректорів та антиоксидантів).

34. Пустовий Ю.Г., Висоцький А.А., Зєльоний І.І. Метод профілактики гнійно-запальних ускладнень у хворих на бешиху з супутнім цукровим діабетом // Реєстр медико-біологіч. і науково-техніч. нововведень. - Вип. 8. - Київ: МОЗ України, 1998. - 20/8/8. - С. 11 (автором запропоновано та патогенетично обгрунтовано включення амізону до комплексу хірургічного лікування ускладнених форм бешихи).

35. Пустовий Ю.Г., Висоцький А.А. Нова методика профілактики та лікування гнійно-запальних ускладнень у хворих на бешиху // Реєстр галузевих нововведень. - Вип. 10-11.- Київ, 1999.- № 251/11/9. - С. 110 (автором обгрунтовано використання амізону та ентеросорбентів в комплексі хірургічного лікування ГЗУ у хворих на бешихи).

36. Фролов В.М., Зєльоний І.І., Висоцький А.А. Новий метод лікування хворих на бешиху // Реєстр галузевих нововведень. - Вип. 14-15.- Київ, 2001.- № 152 /15/01. - С. 96 (автором обгрунтовано використання амізону та антиоксидантів в комплексі хірургічного лікування бешихи).

37. Фролов В.М., Высоцкий А.А., Чибисов Л.П. Иммунные нарушения при хирургических осложнениях у больных рожистым воспалением и их коррекция // Научн. труды сотр. мед. ун-та и врачей практич. здравоохранения.- Луганск, 1997.- С. 140-142 (автореві належить частина імунологічних досліджень у хворих на бешиху з хірургічними ускладненнями).