Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Морозова Наталія Олександрівна. Клініко-патогенетичне обгрунтування профілактики метастазування раку гортані: Дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / АМН України; Інститут отоларингології ім. О.С.Коломійченка. - К., 2002. - 134арк. - Бібліогр.: арк. 108-134.



Анотація до роботи:

Морозова Н.О. Клініко-патогенетичне обґрунтування профілактики метастазування рака гортані. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія. – Інститут оториноларингології ім. проф. О.С. Коломійченка АМН України, м. Київ, 2002.

Дисертація присвячена покращанню результатів лікування хворих на рак гортані за рахунок застосування розробленого лікувально-профілактичного комплексу.

Вивчено клінічну, біохімічну, імунологічну та морфогістологічну семіотику порушень в системі гомеостазу як ключових ланок механізму метастазування раку гортані в процесі комбінованого лікування, що дозволило розробити патогенетично обґрунтовану системну та регіональну антиметастатичну профілактику метастазування для покращання основних показників ефективності комплексного лікування.

Системна профілактика метастазування рака гортані складалась з призначення антиоксидантних, імуномоделюючих, цитокінетичних і детоксикаційних препаратів із використанням в якості імунокоректору нового вітчизняного препарату – тіотриазоліну.

Регіональна профілактика метастазування рака гортані проводилась із проведенням оптимізованої нами функціональної шийної лімфодисекції зі збереженням лімфовідтоку з черепа.

Розроблений антиметастатичний лікувально-профілактичний комплекс дозволив привести показники гомеостазу організму до фізіологічних параметрів, уникнути значного стресового впливу на стан мікросудинного русла, покращити стан протипухлинного захисту та в кінцевому результаті знизити на 6,7% частоту появи регіонарного метастазування та на 7,6% віддаленого метастазування, що дозволило на 10,8% підвищити показник п’ятирічного виживання у хворих на рак гортані.

1.У хворих на рак гортані під час традиційного радикального лікування спостерігається дисбаланс в системах ПОЛ-АОСЗ та зниження адаптаційних можливостей організму (кортизол-інсуліновий індекс – 1,9), який корелює з ушкодженнями мікросудинного русла в вигляді судинного спазму, плазматичного просякнення стінок, підвищеного тромбоутворення (індекс Керногана - 0,54±0,04, а коефіцієнт елонгації – 0,69±0,08), що суттєво впливає на клітинно-васкулярну взаємодію та сприяє процесу метастазування.

2. Патогенетично обґрунтована корекція з’ясованих порушень в біохімічній та гормональній системах забезпечення гомеостазу у хворих на рак гортані дозволила знизити рівень ПОЛ, активізувати антиоксидантний захист, підвищити адаптаційні можливості організму (кортизол-інсуліновий індекс знизився в 2 рази) та уникнути ушкоджень мікроциркуляторного русла (індекс Керногана зменшився до 0,41±0,03, а коефіцієнт елонгації підвищився до 0,89±0,06).

3.Стан неспецифічної протипухлинної резистентності хворих на рак гортані характеризувався функціональною недостатністю клітинного імунітету (зниженням активності NK та К-клітин в 3 рази, фагоцитарного показника на 57,8% та підвищенням вмісту цитокіну ФНП-a на 47,6%) протягом 1 місяця, що вважається фактором підвищеного ризику в прогнозуванні виникнення рецидивів і метастазів раку гортані та потребує використання більш ефективних методів імунокорекції.

4.Застосування імуномодулятора тіотриазоліну у хворих на рак гортані дозволило підвищити функціональні показники імунної системи та уникнути кардіо-, гепато- та гемотоксичної дії імуномодуляторів, які традиційно використовуються в клініці .

5.Оптимізована нами тактика та техніка хірургічного втручання при шийній лімфодисекції у хворих на рак гортані основної групи зменшила частоту виникнення регіонарного метастазування на 6,7 % випадків.

6.Отримані статистичні дані у хворих контрольної групи підтверджують концепцію лімфогематогенного метастазування раку гортані з високим індексом появи в першому періоді ремісії регіонарного (18,8%) і віддаленого (11,3%) метастазування.

7.Використання у хворих на рак гортані патогенетично обґрунтованого комплексу системних та регіональних лікувально-профілактичних заходів знизило на 6,7% частоту появи регіонарного метастазування та на 7,6% віддаленого метастазування, що дозволило на 10,8% підвищити показник п’ятирічного виживання.

Публікації автора:

  1. Троян В.І., Морозова Н.О. До питання про патогенез та профілактику післяопераційних ускладнень у ЛОР- онкологічних хворих // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. - 1999.- № 3.- С. 214-216.

  2. Троян В.И., Мельников О.Ф., Морозова Н.О. Обоснование иммунопрофилактики тиотриазолином в оториноларингологии // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. - 1999.- № 5.- С.110-112

  3. Троян В.И., Мельников О.Ф., Морозова Н.А. Влияние операционного стресса на иммунологические показатели у больных раком гортани // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2001. - № 1.- С.40-42.

  4. Троян В.І, Морозова Н.О. Частота виникнення метастазів у хворих на рак гортані після комбінованого лікування // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2001. - № 2. - С.-30-32.

  5. Троян В.І., Морозова Н.О Вплив хірургічного втручання у хворих на рак гортані на показники гормональної, ліпоперекисної систем та морфофункціональний стан мікросудинного русла // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2001. - №4.- С.76-80.

  6. Троян В.І., Морозова Н.О., Нікулін І.М., Нікулін М.І. Використання комп’ютерної гістоморфометрії при оцінці параметрів мікросудинного русла у хворих на рак гортані під час хірургічного лікування // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2001. - №5. – С. 127-128.

  7. Морозова Н.О. Клініко-патогенетичні аспекти застосування антиметастатичних препаратів при комплексному лікуванні хворих на рак гортані // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2002. - №1. – С. 35-38.

  8. Троян В.И., Желтов А.Я., Морозова Н.А. Методологические особенности применения препарата “Стоматидин” в послеоперационном периоде у больных раком гортанной части глотки // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2002. - №5-с. – С. 124.

  9. Троян В.І., Морозова Н.О., Желтов А.Я. Сучасні підходи до хірургічних втручань на зонах регіонарного метастазування раку гортані // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2002. - №5-с. – С. 125.

  10. Морозова Н.О. Спосіб лікування раку гортані // Патент № 35 384 А (UA); Бюл. №2 15.03.2001.

  11. Троян В.І., Морозова Н.О. Спосіб радикальної шийної дисекції при регіонарний метастазах раку гортані / Заявка на винахід № 2002076247 від 26.07.2002р.