Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


499. Мерецька Ірина Володимирівна. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування амізону у комплексному лікуванні анкілозуючого спондилоартриту: дис... канд. мед. наук: 14.01.12 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Мерецька І.В. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування амізону у комплексному лікуванні анкілозуючого спондилоартриту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12 – ревматологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена встановленню патогенетичних механізмів ураження кісткової тканини при анкілозуючому спондилоартриті та розробці способів корекції шляхом включення амізону у комплексну терапію таких хворих з ознаками порушень імунного статусу та проявами синдрому ендогенної інтоксикації.

У хворих на анкілозуючий спондилоартрит виявлені порушення імунного статусу. В клітинній ланці імунітету розвивається картина імунної супресії, що підтверджується дисбалансом субпопуляцій лімфоцитів, порушенням імунорегуляторного індексу. Спостерігається активізація гуморальної ланки з одночасним підвищенням рівня імуноглобулінів А, М і G та кількості циркулюючих імунних комплексів.

Встановлена наявність синдрому ендогенної інтоксикації у хворих на анкілозуючий спондилоартрит, що проявляється зростанням вмісту молекул середньої маси та еритроцитарного індексу інтоксикації. Вперше вивчено взаємозв’язок змін в імунному статусі і стану ендогенної інтоксикації зі змінами активності процесу при анкілозуючому спондилоартриті.

Доведено, що комплексне лікування з включенням препарату амізон покращує ефективність стандартної терапії за рахунок підвищення потенціалу імунної реактивності організму, стабілізації процесів ендогенної інтоксикації і опосередковано впливає на ремоделювання кісткової тканини у хворих на анкілозуючий спондилоартрит.

У дисертаційній роботі наведені теоретичне узагальнення і вирішення наукового завдання, пов’язані зі встановленням патогенетичних механізмів ураження кісткової тканини при анкілозуючому спондилоартриті та розробкою адекватних способів корекції шляхом включення амізону у комплексну терапію таких хворих з ознаками змін в імунному статусі та проявами синдрому ендогенної інтоксикації.

  1. Особливості клінічної симптоматики у обстежених хворих на анкілозуючий спондилоартрит залежать від ступеня активності запального процесу та рентгенологічної стадії.

  2. У хворих на анкілозуючий спондилоартрит виявляється дисфункція клітинної і гуморальної ланок імунітету: в першій розвивається картина імунної супресії, що проявляється зниженням CD3 на 25,57 %, порушенням імунорегуляторного індексу за рахунок зменшення субпопуляції CD8 (на 31,23 %), зниженням кількості CD16 (на 33,80 %), у другій збільшується вміст CD72 на 51,68 %, циркулюючих імунних комплексів в 3,55 раза та імуноглобулінів класів А, М та G.

  3. Спостерігається наявність синдрому ендогенної інтоксикації у хворих на анкілозуючий спондилоартрит, що підтверджується зростанням вмісту молекул середньої маси (СМ1 в 2,33 рази) та еритроцитарного індексу інтоксикації (в 1,6 раза) і залежить від активності процесу (r=0,6), тривалості захворювання, рентгенологічної стадії та ступеня функціональної недостатності суглобів.

  4. Дисбаланс у клітинному та гуморальному імунітеті, прояви синдрому ендогенної інтоксикації є максимальними у пацієнтів з наявним остеопенічним синдромом у поперековому відділі хребта.

  5. Стандартна терапія у хворих на анкілозуючий спондилоартрит виявляє недостатню ефективність в плані нормалізації показників імунної реактивності та інгібуючого впливу на ознаки ендогенної інтоксикації, що створює умови для прогресування патологічних змін у кістковій тканині.

  6. Включення у комплексну терапію хворих препарату амізон покращує клінічний перебіг анкілозуючого спондилоартриту (зменшення тривалості ранкової скутості на 47,78 %), достовірно змінює кількість CD3 (збільшення на 30,80 %) та усуває дисбаланс субпопуляцій, нормалізує рівень CD72 (зменшення на 29,63 %), імуноглобулінів класів А і М, усуває ознаки ендогенної інтоксикації (зниження рівня середніх молекул в 2,1 раза).

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

  1. Хворим з анкілозуючим спондилоартритом доцільно проводити обстеження на визначення ступеню порушення імунного статусу та інтенсивності ендогенної інтоксикації, що дасть змогу більш ретельно оцінити активність запального процесу, особливо у випадках доклінічного стану загострення.

  2. З метою прискорення досягнення клінічної ремісії та зменшення змін в імунному статусі і синдромі ендогенної інтоксикації хворим на анкілозуючий спондилоартрит показано застосування амізону в дозі 0,25 г тричі на добу, запиваючи невеликою кількістю рідини, протягом (30±2) днів.

Публікації автора:

  1. Синдром ендогенної інтоксикації як маркер запального процесу при ревматичних захворюваннях суглобів / Сміян С.І., Масик О.М., Слаба У.С., Бабінець Л.С., Грималюк Н.В., Насалик Б.Г., Попович Г.А., Мерецька І.В., Сидоренко О.Л.// Вісник наукових досліджень.— 2000.— № 1.— С.40-42. (Здобувачем проведено літературний пошук за темою та обстеження хворих на анкілозуючий спондилоартрит).

    Сміян С.І., Мерецька І.В., Масик О.М. Клінічні аспекти змін мінеральної щільності кісткової тканини у хворих на анкілозуючий спондилоартрит // Вісник наукових досліджень. — 2001.— № 3. – С. 44-46. (Здобувач провів літературний пошук, зібрав матеріал, проаналізував отримані результати, підготовив матеріали до друку).

    Сміян С.І., Мерецька І.В. Імунологічна характеристика остеодефіциту при анкілозивному спондилоартриті // Вісник Сумського державного університету. Серія “Медицина”. – 2001. – № 12 (33). – С. 67-70. (Здобувачем здійснено огляд літератури, створена база даних, проведена статистична обробка результатів, підготовка статті до друку).

    Мерецька І.В. Амізон як ефективний засіб у комплексному лікуванні хворих на анкілозуючий спондилоартрит // Ліки. – 2002. – № 1-2. – С. 125-127.

    Мерецька І. Особливості перебігу синдрому ендогенної інтоксикації при анкілозуючому спондилоартриті // Галицький лікарський вісник.– 2002. – Т.9, № 1. – С. 59-60.

    Сміян С.І., Мерецька І.В. Клініко-лабораторна оцінка ендогенної інтоксикації у хворих на анкілозуючий спондилоартрит // Шпитальна хірургія. — 2002. — № 3. – С. 46-48. (Здобувач провів літературний пошук за темою, зібрав клінічний матеріал, створив базу даних, підготовив статтю до друку).

    Моніторинг змін мінеральної щільності кісткової тканини у хворих ревматологічного профілю / Сміян С.І., Масик О.М., Бабінець Л.С., Корильчук Н.І., Мерецька І.В., Грималюк Н.В. та ін. // Наукові праці підсумкової конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль, 2000. – С. 93-97. (Здобувачем проведено обстеження хворих на анкілозуючий спондилоартрит, підготовка матеріалів до друку).

    Мерецька І. Зміни мінеральної щільності кісткової тканини у хворих на анкілозуючий спондилоартрит // Тези доповідей 4 Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2000. – С. 402.

    Сміян С.І., Масик О.М., Мерецька І.В. Зміни мінеральної щільності кісткової тканини при різних ступенях функціональної недостатності у хворих на анкілозуючий спонділоартрит // Наукові праці XLIV підсумкової наук. конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”.— Тернопіль, 2001. – С. 36. (Здобувачем зібрано клінічний матеріал, проведена статистична обробка та узагальнення результатів).

    Сміян С.І., Мерецька І.В. Остеотропні властивості метотрексату при лікуванні хворих на анкілозуючий спондилоартрит // Тези доповідей ІІ Націон. з’їзду фармакологів України “Фармакологія 2001 – крок у майбутнє”. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 224. (Здобувач зібрав матеріал, провів його обробку, здійснив підготовку до друку).

    Сміян С.І., Мерецька І.В. Вплив стандартного лікування на імунологічний статус у хворих на анкілозуючий спондилоартрит // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конф. “Актуальні питання теоретичної та практичної медицини”. – Суми, 2002. – С. 66. (Здобувачем здійснено огляд літератури за темою, проведено дослідження та статистичну обробку матеріалу).

    Мерецька І. Ефективність амізону у комплексному лікуванні хворих на анкілозуючий спондилоартрит // Тези доповідей 6 Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих учених. – Тернопіль, 2002. – С. 29.

    Шманько В.В., Мерецька І.В. Амізон: досвід клінічного застосування у хворих на анкілозуючий спондилоартрит // Наукові праці XLV підсумкової (міжрегіональної) науково-практичної конф. “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. — Тернопіль, 2002. — С. 61. (Здобувачем проведено обстеження хворих, створено базу даних, підготовлено матеріал до друку).

    Шманько В.В., Мерецька І.В. Ефективність амізону у комплексному лікуванні хворих на анкілозуючий спондилоартрит // Матеріали науково-практичної конференції “Клінічна фармація в Україні”. – Клінічна фармація. – 2002. – Т. 6, № 3. – С. 40. (Здобувач здійснив клінічний підбір хворих, статистичну обробку результатів, підготовку матеріалів до друку).