Боднар Роксолана Ярославівна. Клініко-патогенетичне обґрунтування комплексної терапії з вобензимом та кандесартаном хворих на гострий інфаркт міокарда, поєднаний з гіперурикемією : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2005.
Анотація до роботи:
Боднар Р.Я. Клініко-патогенетичне обгрунтування комплексної терапії з вобензимом та кандесартаном хворих на гострий інфаркт міокарда, поєднаний з гіперурикемією. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. Івано-Франківський державний медичний університет МОЗ України. – Івано-Франківськ, 2005.
Дисертаційна робота присвячена вирішенню науково – практичного завдання, яке полягає в клініко-патогенетичному обґрунтуванні ефективності та безпеці застосування комплексної ензимотерапії та блокатора ангіотензину II у лікуванні хворих на гострий інфаркт міокарда поєднаний з гіперурикемією. Проведені дослідження свідчать, що гіперурикемія ініціює ушкодження ендотеліоцитів із розвитком продуктивних ендокардиту, васкуліту та інтерстиціального міокардиту, перебіг яких завершується формуванням кардіофіброзу; погіршує клінічний перебіг хвороби, обмін ліпідів, посилює перекисне окислення ліпідів і білків, ослаблює антиоксидний захист, імунну резистентність організму, активує згортальну та протизгортальну систему крові.
Порівняно із стандартною терапією, а також комбінованою терапією з вобензимом, додаткове застосування кандесартану в дозі 4 мг на добусприяє нормалізації рівня в плазмі крові сечової кислоти і показників артеріального тиску, має антиоксидантний ефект, позитивно впливає на динаміку показників кардіодинаміки, суттєво знижує летальність і розвиток ускладнень гострого інфаркту міокарда. Комбінована терапія з вобензимом (в дозі 3 драже тричі на добу), порівняно із вказаними методами лікування, забезпечує гіпотригліцеридемічну дію та імунокорегуючий ефект. Включення кандесартану і вобензиму до стандартної терапії гострого інфаркту міокарда призвело до зниження летальності на 3,91 %.
У роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в клініко-патогенетичному обґрунтуванні ефективності та безпеці застосування комплексної ензимотерапії та блокатора ангіотензину II у лікуванні хворих на інфаркт міокарда поєднаний з гіперурикемією, яка погіршує перебіг хвороби, структуру і функцію серця, негативно впливає на обмін ліпідів і їх перекисне окиснення та антиоксидний захист, імунну резистентність організму, активність згортаючої та протизгортальної систем крові.
Гіперурикемія переважно діагностується при повторному, великовогнищевому і трансмуральному інфарктах міокарда, ускладнених кардіогенним шоком, набряком легень, аритміями і порушеннями провідності, а також у хворих із поєднаною супутньою патологією (артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, ожиріння) на фоні зниженої імунної реактивності. При цьому виникає дисфункція як клітинної так і гуморальної ланок імунітету: високий рівень відносної кількості В – лімфоцитів (CD19+) та ЦІК на фоні зменшення і диспропорції субпопуляцій Т – лімфоцитів (CD4+, CD8+), а також імуноглобулінів A, M, G.
За умов експериментальної гіперурикемічної кардіоміопатії виявлено активацію вільнорадикального окиснення ліпідів на фоні пригнічення антиоксидного захисту, що є основними причинами ураження мембранних структур ендотеліоцитів та кардіоміоцитів. Морфологічно гіперурикемічна кардіоміопатія проявляється поєднанням неспецифічних адаптивних і альтеративних змін у міокарді із розвитком продуктивних ендокардиту, васкуліту та інтерстиціального міокардиту, перебіг яких завершується формуванням кардіофіброзу.
Структурно-функціональна перебудова серця у хворих на інфаркт міокарда, асоційований з гіперурикемією, проявляється вираженим коронароатеросклерозом, мультиплікацією еластичних мембран, схильністю до тромбозу гілок коронарних артерій серця, збільшенням в периінфарктному інфільтраті відносної кількості лейкоцитів та ремоделюванням серця, що супроводжується достовірним зменшенням фракції викиду до 45,54±1,88 %, погіршенням співвідношення раннього і пізнього діастолічного наповнення, а також подовженням часу раннього діастолічного наповнення та періоду ізоволюметричного наповнення лівого шлуночка.
Підвищений рівень в плазмі крові сечової кислоти у хворих на інфаркт міокарда поєднується із вираженою ліпідною тріадою, високим індексом атерогенності (6,04±0,12) проти (5,49±0,09), достовірно вищим ніж у пацієнтів на інфаркт міокарда без гіперурикемії вмістом в плазмі крові дієнових кон’югат ((0,41±0,02) мкмоль/л проти (0,31±0,01) мкмоль/л), малонового диальдегіду ((5,90±0,32) мкмоль/л проти (4,74±0,33) мкмоль/л), альдегідо- та кетонопохідних білків нейтрального характеру ((1,94±0,08) моль/л проти (1,6±0,08) моль/л) на фоні пригнічення антиоксидантного захисту та активації процесів тромбогенезу із трансформацією дискоцитів у сфероцити.
Стандартне лікування сприяє покращенню клінічного стану хворих на інфаркт міокарда, асоційований з гіперурикемією, проте в підгострій стадії перебігу хвороби ще зберігається в плазмі крові на 28,57 % вище норми рівень сечової кислоти, не забезпечується достатня корекція дисліпідемії, вільно-радикального окиснення ліпідів та білків, систолічної та діастолічної функції лівого шлуночка серця.
6. Застосування при інфаркті міокарда комбінованої терапії з кандесартаном сприяє швидшій нормалізації в плазмі крові сечової кислоти, знижує летальність, розвиток кардіогенного шоку, альвеолярного набряку легень. При зазначеному методі лікування на 33,33 % зменшилася частота розвитку гострої аневризми серця, на 50,00 % - синдрому Дреслера, на 33,33 % - епістенокардитичного перикардиту. Відмічено швидшу нормалізацію артеріального тиску і позитивну динаміку показників кардіодинаміки, а саме зниження показників перед – і після навантаження, зростання фракції викиду з (45,54±1,88) % до (50,20±1,55) %, що пов’язано з його гіпотензивним, гіпоурикемічним та антиоксидантним ефектом.
Комбінована терапія з вобензимом у хворих на інфаркт міокарда з гіперурикемією проявляється гіпотригліцеридемічним (зниження на 56,68 %) і антиоксидантним ефектами, а також має виражений імунокорегуючий вплив, що виражається в більш суттєвому, ніж при застосуванні кандесартану, відновленні структури лімфоцитів, зниженні вмісту ЦІК, нормалізації рівнів В (CD19+) і Т (CD3+, CD4+, CD8+) лімфоцитів та імуноглобулінів A, M, G.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
З метою покращення прогнозування перебігу і розвитку кардіальних ускладнень у хворих на інфаркт міокарда рекомендується, крім основних клініко - інструментальних і лабораторних досліджень, визначати рівень сечової кислоти в плазмі крові .
Хворим на інфаркт міокарда, асоційований з гіперурикемією (при концентрації сечової кислоти понад 0,46 ммоль/л) рекомендується додатково до традиційної терапії призначати кандесартан в дозі 4 мг на добу з метою усунення гіперурикемії, артеріальної гіпертензії, систолічної і діастолічної дисфункції лівого шлуночка серця, гіперпероксидації ліпідів та білків.
З метою корекції ліпідного обміну, рівноваги в оксидно-антиоксидній системі, вторинного імунодефіциту, морфофункціонального стану тромбоцитів та лімфоцитів у хворих на інфаркт міокарда асоційований з гіперурикемією доцільно додатково призначати вобензим в дозі 3 драже тричі на добу протягом (20±2) днів.
Публікації автора:
Швед М.І., Боднар Р.Я. Клінічна ефективність вобензиму і кандесартану в комплексному лікуванні хворих на гострий інфаркт міокарда, асоційований з гіперурикемією // Вісник наукових досліджень. – 2004. – № 4. – С. 21-22. (Дисертант самостійно зібрала і систематизувала матеріал, провела аналіз результатів дослідження, підготовила статтю до друку. Співавтор професор М.І.Швед здійснив загальне редагування статті і сумісно із дисертантом сформулював висновки).
Боднар Р.Я. Процеси вільнорадикального окислення ліпідів та білків і їх корекція у хворих на інфаркт міокарда, асоційований з гіперурикемією // Клінічна та експериментальна патологія. – 2004. – Т. ІІІ, № 2, Ч. 1. – C. 61-62.
Боднар Р.Я. Морфогенез кардіоміопатії при порушенні пуринового обміну // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія „Медицина”. – 2002. – Вип. 17. – С. 4-6.
Швед М.І., Боднар Р.Я. Морфологічні зміни артеріального русла серця при інфаркті міокарда, асоційованого з гіперурикемією // Вісник морфології (Reports of Morphology). – 2003. – № 2. – С. 315-317. (Дисертант самостійно проаналізувала результати патологоанатомічних розтинів, провела морфометричні дослідження, написала статтю. Співавтору професору Шведу М.І. належить ідея та загальне редагування статті).
Боднар Р.Я. Структурні зміни тромбоцитів при інфаркті міокарда, поєднаного з гіперурикемією // Вісник проблем біології і медицини. – Полтава, 2003. – Вип. 1. - С. 50-51.
Швед М.І., Боднар Р.Я., Вівчар Н.М. Поєднаний вплив артеріальної гіпертензії і гіперурикемії на перебіг гострого інфаркту міокарда // Галицький лікарський вісник. – 2003. – Т. 10 (1), частина ІІ. – С. 68-69. (Дисертантом самостійно зібрано і систематизовано матеріал, підготовлено тези до друку).
Боднар Р. Морфологічні зміни міокарда при експериментальній гіперурикемії // Матеріали 5-го Міжнародного медичного Конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С. 176.
Боднар Р.Я. Гіперурикемія – критерій важкості перебігу інфаркту міокарда // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні питання теоретичної та практичної медицини”. – Суми, 2002. – С. 62-63.
Боднар Р.Я. Вплив гіперурикемії на гемостазіологічні показники крові хворих на інфаркт міокарда // Матеріали ХLV підсумкової (міжрегіональної) науково-практичної конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 26
Боднар Р., Соснієнко С. Особливості обміну ліпідів у хворих на інфаркт міокарда з гіперурикемією // Матеріали 6-го Міжнародного медичного Конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 10. (Дисертант сумісно з співавтором провела лабораторні дослідження, самостійно провела статистичну обробку отриманих результатів, підготовила до друку тези).
Боднар Р. Взаємозв’язок між рівнем сечової кислоти та частотою ускладнень гострого інфаркту міокарда // Матеріали 7-го Міжнародного медичного Конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – С. 8.
Швед М.І., Боднар Р.Я. Ефективність вобензиму в комплексній терапії хворих на інфаркт міокарда, асоційований з гіперурикемією // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні питання кардіології і ревматології”. – Київ, 2003. – С. 100. (Дисертант самостійно зібрала і систематизувала матеріал, підготовила тези до друку).
Боднар Р. Зв’язок між концентрацією сечової кислоти і ступенем окислювальної модифікації білків у крові хворих на інфаркт міокарда // Матеріали 8-го Міжнародного медичного Конгресу студентів і молодих учених, приурочений до 150-ліття від дня народження І.Я. Горбачевського. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – С. 9.
Боднар Р.Я., Швед М.І., Волков К.С. Вплив сечової кислоти на морфофункціональний стан лімфоцитів крові у хворих на гострий інфаркт міокарда // Матеріали науково-практичної конференції ”Гістологія на сучасному етапі розвитку науки” / Під ред. проф. К.С. Волкова. – Тернопіль: “Укрмедкнига”, 2004. – С.8 (Дисертант підготовила матеріали до друку, здійснила інтерпретацію субмікроскопічних змін).
Швед М.І., Боднар Р.Я. Гіпоурикемічний та гіпотензивний ефекти кандесартану при лікуванні хворих на гострий інфаркт міокарда // Матеріали VІІ Національного конгресу кардіологів України / За ред. В.М. Коваленка, Г.В. Дзяка, М.І. Лутая, Г.С. Воронкова та ін. – К.: СПД Коляда О.П., 2004. – С. 267. (Дисертантом самостійно зібрано і систематизовано матеріал, підготовлено тези до друку).
Швед М.І., Боднар Р.Я. Лікувальна ефективність кандесару у хворих на гострий інфаркт міокарда, асоційований з гіперурикемією // Матеріали ХLVІІ підсумкової науково-практичної конференції, присвяченої 150-річчю з дня народження академіка І.Я. Горбачевського “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – С. 58. (Дисертантом самостійно зібрано і систематизовано матеріал, підготовлено тези до друку).
Боднар Р. Гіполіпідемічний ефект вобензиму і кандесартану у хворих на інфаркт міокарда асоційований з гіперурикемією // Матеріали ІХ Міжнародного медичного Конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2005. – С. 5.
Швед М.І., Боднар Р.Я., Мазур П.Є. Корекція гемодинамічних змін кандесартаном у хворих на інфаркт міокарда асоційований з гіперурикемією // Збірник тез Всеукраїнської науково-практичної конференції „Здобутки і перспективи клінічної терапії та ендокринології”. – Тернопіль: “Укрмедкнига”, 2004. – С. 78-79. (Дисертантом проведено аналіз самостійно отриманих даних, підготовлено матеріали до друку).
За матеріалами дослідження видано інформаційний лист № 85 – 2005
М.І. Швед, Р.Я. Боднар “Корекція міокардіальної дисфункції та гіперурикемії із застосуванням препарату “Кандесар” у хворих на інфаркт міокарда” (рішення ПК “Кардіологія і ревматологія”, протокол № 4 від 5.04.2005 р.). (Дисертант самостійно зібрала і систематизувала матеріал, провела аналіз результатів дослідження і підготовила текст до друку. Співавтору професору М.І.Шведу належить ідея та загальне редагування матеріалів інформаційного листа).