Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Гудима Олена Олексіївна. Клініко-патогенетичне обґрунтування корекції постгеморагічної тканинної гіпоксії у породіль. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Гудима О.О. Клініко-патогенетичне обґрунтування корекції постгеморагічної тканинної гіпоксії у породіль.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01-акушерство та гінекологія. Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2006.

Дисертація присвячена клініко-патогенетичному обґрунтуванню застосування сукцинатвмісного антигіпоксанту мексидолу в комплексному лікуванні жінок, які в послідовому та післяпологовому періоді перенесли кровотечу різного ступеня тяжкості, з метою корекції тканинної гіпоксії та профілактики гіпоксичних ускладнень. В дослідженні отримані дані про стан кисневотранспортної функції крові, окисного фосфорилювання та гліколізу у породіль після крововтрати різного ступеня, з'ясований їх вплив на інволюцію матки в післяпологовому періоді, лактаційну функцію, порушення менструальної функції після пологів, розвиток вегетативної дисфункції та післяпологового ожиріння. Виявлені основні ланки формування постгеморагічної тканинної гіпоксії, вплив на які мексидолу дозволяє патогенетично обгрунтовано корегувати її наслідки.

У дисертаційній роботі подано нове вирішення наукової задачі, суть якої полягає в удосконаленні лікування породіль з кровотечею в пологах шляхом виявлення у них порушень окислювального фосфорилювання і застосування антигіпоксичної корекції з метою попередження виникнення постгеморагічних гіпоксичних ускладнень.

  1. У жінок з патологічною крововтратою в пологах порушується кисневотранспортна функція крові, що проявляється гіповолемією, зменшенням кількості циркулюючих еритроцитів та гемоглобіну, вазоконстрикцією та обмеженням ударного об'єму крові. Такі розлади потенціюються зниженням кисневого насичення крові в середньому на 8,2% (р<0,05).

  2. Після патологічної крововтрати в пологах формується біоенергетична гіпоксія, пов'язана з блокадою перенесення електронів у дихальному ланцюзі на НАД-залежній ділянці та недостатньою активацією (а при зростанні крововтрати вище 1% депресією) сукцинатдегідрогеназного шляху окислення. Наслідком цього є зменшення рівня АТФ та лактатацидоз.

  3. Біоенергетичні розлади підвищують ризик розвитку післяпологового ожиріння, скорочують тривалість лактації, сприяють гіпо- та агалактії, викликають порушення становлення менструальної функції після пологів, потенціюють прогресування анемії.

  4. Застосування в комплексному лікуванні перенесеної в пологах кровотечі препарату мексидол дає змогу в середньому на 18% підвищити активність сукцинатдегідрогенази. Інтенсифікація сукцинатного шляху нормалізує окислювальне фосфорилювання в усьому дихальному ланцюгу і збільшує рівень АТФ на 16,7%. Це сприяє попередженню активації гліколізу та пов'язаного з ним лактатацидозу у породіль з крововтратою до 1% від маси тіла. У породіль з більшою крововтратою використання мексидолу не попереджує, але значно скорочує тривалість і послаблює вираженість лактатацидозу (концентрація лактату зменшується на 14,5%).

  5. Запропоноване лікування, сприяючи усуненню гіпоксії та лактатацидозу, позитивно впливає на стан кисневотранспортної функції крові, що проявляється обмеженням вазоконстрикції (ЗПОС зменшується на 15,7%), збільшенням ударного об'єму крові в середньому на 26%, підвищенням ОЦЕ (на 15,5%) та кількості циркулюючого гемоглобіну (на 13,5%), більш швидкою нормалізацією кисневої насиченості крові.

  6. При включенні мексидолу до складу комплексного лікування породіль з кровотечою в пологах частота ускладнень в післяпологовому періоді знижується в 3,4 рази, що на 27% скорочує термін перебування матері та дитини в акушерському стаціонарі. Застосування препарату в середньому на 3,2 місяці продовжує тривалість лактації, запобігає виникненню гіпо-, агалактії (в 2,8 рази) та порушенням менструального циклу (в 4,4 рази). У жінок, які приймали мексидол, вдвічі знижується частота набутих вегетосудинних розладів, в 3,6 рази зменшується ризик розвитку післяпологового ожиріння.

Публікації автора:

  1. Гудима О.О. Вплив мексидолу на стан гліколітичних процесів у породіль з різним ступенем кровотечі в пологах // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.-2006.-Т.6, вип. 3(15).-С. 93-96.

  2. Громова А.М., Гудима О.О. Вплив біоенергетичних гіпоксичних розладів на віддалені наслідки перенесеної в пологах кровотечі // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского государственного медицинского университета им. С. И. Георгиевского.- Симферополь, 2006.-Т. 142.- Ч. 2.- С. 40-42. (Самостійно проведено дослідження, проаналізовано матеріал, здійснено статистичну обробку та обгрунтовано висновки. Самостійно висловлена ідея з метою корекції біоенергетичної гіпоксії використовувати сукцинатвмісний антигіпоксант, а саме мексидол.).

  3. Громова А.М., Гудима О.О. Кисневотранспортна функція крові у породіль з різним ступенем крововтрати в пологах // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 2006.- № 4. - С. 81-84. (Обрано напрямок дослідження, зібрано та статистично оброблено матеріал, зроблені висновки. Самостійно обгрунтовано опосередкований вплив мексидолу на стан центральної гемодинаміки).

  4. Гудима О.О., Мартиненко В.Б., Сиса О.М. Вплив мексидолу на загальноклінічний стан жінок, що перенесли кровотечу в пологах // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України.- Київ: «Інтермед».- 2006.-С. 172-175. (Автором самостійно проводилося тривале (протягом року) спостереження за станом обстежуваних жінок, проведено аналіз особливостей перебігу післяпологового періоду та вираженості віддалених наслідків перенесеної в пологах кровотечі. Самостійно запропонована ідея використання мексидолу як засобу ранньої профілактики гіпоксичних ускладнень кровотечі в пологах).

  5. Патент 16885 А Україна, МПК А61К33/14. Спосіб ранньої профілактики гіпоксичних наслідків кровотечі в пологах / Громова А.М., Гудима О.О. (Україна).- № 200605428; Заявл. 18.05.2006; Опубл. 15.08.2006, Бюл. № 8. (Самостійно обґрунтована необхідність ранньої профілактики гіпоксичних ускладнень, обрано найбільш оптимальний засіб для її проведення, з'ясована та клінічно доведена його ефективність).