Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Анестезіологія та інтенсивна терапія


Лисенко Лідія Сергіївна. Клініко-патогенетичне обґрунтування лікування тяжких пневмоній у дітей, з урахуванням ліпідного обміну та антиоксидантної системи. : Дис... канд. наук: 14.01.30 - 2006.



Анотація до роботи:

Лисенко Л.С. Клініко-патогенетичне обґрунтування лікування тяжких пневмоній у дітей, з урахуванням ліпідного обміну та антиоксидантної системи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.30 – анестезіологія та інтенсивна терапія. – Донецький державний медичний університет ім. М. Горького МОЗ України, Донецьк, 2006.

Дисертація присвячена вивченню особливостей стану ліпідного обміну, перекисного окислення ліпідів, стану антиоксидантної системи, а також розробці метода лікування метаболічних розладів у хворих в критичних станах, зумовлених тяжкими позалікарняними пневмоніями. У 78,3 % хворих при аналізі ліпідного спектру сироватки крові та мембран еритроцитів визначено односпрямовані зрушення у вигляді підвищення рівня ЗХ, ТГ, ХС-ЛПНЩ, та зниження ФЛ. У 93,5 % хворих встановлено інтенсифікацію процесів прекисного окислення ліпідів, що проявляється підвищенням рівня дієнових кон’югатів і малонового діальдегіду в сироватці крові та в еритроцитах. Розлади функціонування неферментативної ланки антиоксидантної системи встановлені у 85,7 % хворих. Вони характеризуються зниженням вмісту гідрофільних (рівню ВГ та SH-груп в сироватці крові і в еритроцитах) та гідрофобних (ретинолу в сироватці крові) форм антиоксидантного захисту. Зафіксовано тісний кореляційний зв'язок між рівнем продуктів перекисного окислення ліпідів та стресорними гормонами, тяжкістю стану хворих, в критичних станах зумовлених тяжкою позалікарняною пневмонією, за шкалою SOFA та метаболічними порушеннями; зв'язок неферментативних антиоксидантів та ліпідним обміном, що свідчить про тісний взаємозв'язок вільнорадикального окислення, антиоксидантного захисту, ліпідного обміну, тяжкості захворювання і гіпоксичних порушень.

Використання фосфоліпідного препарату „Ліпін” при лікуванні хворих, в критичних станах зумовлених тяжкою позалікарняною пневмонією, ефективно сприяє нормалізації показників перекисного окислення ліпідів, антиоксидантного захисту, ліпідного обміну, гіпоксичних порушень, має мембраностабілізуючу дію, від яких в свою чергу залежить тяжкість стану хворих.

У дисертації наведено узагальнення і нове вирішення актуальної наукової проблеми – удосконалення комплексного лікування дітей, хворих на тяжку позалікарняну пневмонію, на підставі розробки патогенетичної терапії, з урахуванням стану ліпідного обміну, перекисного окислення ліпідів, антиоксидантної системи і патогенетичного обґрунтування застосування ліпіну.

  1. У 78,3 % хворих що перебували у критичних станах, зумовлених тяжкою позалікарняною пневмонією, при аналізі ліпідного спектру сироватки крові та мембран еритроцитів, при надходженні до відділення інтенсивної терапії, визначено односпрямовані порушення, проявом яких було підвищення рівня ЗХ (на 46 % в сироватці крові), ТГ (у сироватці крові – на 25 %, у мембранах еритроцитів – на 31 %), ХС-ЛПНЩ (у сироватці крові – на 87 %), та зниження ФЛ (у сироватці крові – на 18 %, у мембранах еритроцитів – на 34 %).

  2. У 93,5 % хворих у критичних станах, зумовлених тяжкою позалікарняною пневмонією, при надходженні до відділення інтенсивної терапії, встановлено інтенсифікацію процесів перекисного окислення ліпідів за рахунок підвищення рівню первинних (ДК сироватці крові - на 35 %, в еритроцитах – на 103 %) та вторинних продуктів (МДА сироватці крові - на 110 %, в еритроцитах – на 103 %).

  3. Виявлено розлади функціонування неферментативної ланки антиоксидантного захисту у 85,7 % хворих у критичних станах, зумовлених тяжкою позалікарняною пневмонією, при надходженні до відділення інтенсивної терапії, проявом яких було зниження вмісту гідрофільних (рівню ВГ в сироватці крові на 58 %, в еритроцитах на 33 %, та SH-груп в сироватці крові на 39 % і в еритроцитах на 17 %) та гідрофобних (ретинолу в сироватці крові на 22 %) форм антиоксидантного захисту.

  4. У хворих на тяжку позалікарняну пневмонію визначено суттєві зміни показників стресу. Вміст кортизолу у сироватці крові хворих був вищим за норму на 406 %. Рівень інсуліну був нижчим за рівень контрольної групи на 52 %.

  5. Зафіксовано прямий кореляційний зв’язок між продуктами перекисного окислення ліпідів та стресорними гормонами, тяжкістю стану хворих у критичних станах, зумовлених тяжкою позалікарняною пневмонією за шкалою SOFA і гіпоксичними порушеннями; зворотній кореляційний зв'язок з неферментативними антиоксидантами та ліпідним обміном, що свідчить про тісний взаємозв’язок вільнорадикального окислення, антиоксидантного захисту, ліпідного обміну, тяжкості захворювання та гіпоксичних порушень. При порівнянні кореляційних зв’язків в динаміці між досліджуваними групами, відмічена достовірно низька кількість патологічних зв’язків в групах з застосуванням „Ліпіну”, ніж в групах у якіх використовувалась тільки базова інтенсивна терапія.

  6. Використання фосфоліпідного препарату „Ліпін”, при лікуванні хворих у критичних станах, зумовлених тяжкою позалікарняною пневмонією, найефективніше сприяє нормалізації показників перекисного окислення ліпідів, антиоксидантного захисту, ліпідного обміну, гіпоксичних порушень, має мембраностабілізуючу дію, від яких в свою чергу також залежить тяжкість стану хворих, а також призводить до скорочення строку перебування у відділенні інтенсивної терапії від 7,7±0,6 доби до 5,8±0,7 доби (р < 0,05).

Публікації автора:

  1. Л.С. Лысенко. Некоторые показатели липидного обмена у детей, больных тяжелой пневмонией // Проблеми медичної науки та освіти. – 2005.-№ 3. – С. 80-82.

  2. М.А. Георгиянц, Л.С. Лысенко. Коррекция показателей перекисного окисления липидов и антиоксидантной системы у детей с тяжелой пневмонией // Біль, знеболювання, інтенсівна терапія. – 2005.-№ 2-д.- С. 21-24. Дисертантом особисто виконано літературний огляд, статистична обробка отриманих результатів, написаний розділ матеріалів і методів та результатів дослідження.

  3. Л.С. Лысенко, В.А. Корсунов, Н.С. Пороша. Элементы интенсивной терапии синдрома полиорганной недостаточности в детской инфекционной клинике // Нові технології в медицині – 2000. – С. 26-27. Здобувачем особисто визначена мета наукової роботи, набраний клінічний матеріал, виконана статистична обробка отриманих результатів, написані основні розділи.

  4. М.А. Георгиянц, Л.С. Лысенко, В.А. Корсунов, Пороша Н.С. Оценка эффективности различных вариантов антибактериальной терапии у больных с септическим шоком // Український журнал екстремальної медицини. – 2002.-Том 3.-№ 3. – С. 26-27. Здобувачем особисто виконано літературний огляд, статистичну обробку отриманих результатів, написаний розділ матеріалів і методів та результатів дослідження.

  5. М.А. Георгиянц, В.А. Корсунов, Л.С. Лысенко и соавт. Некоторые аспекты состояния системы транспорта и потребления кислорода при тяжелом сепсисе у детей // Біль, знеболювання, інтенсівна терапія. – 2004.-№ 2-д.- С. 52-54. Дисертант проводив збір матеріалу для лабораторного обстеження, здійснював оцінку одержаних результатів.

  6. М.А. Георгиянц, Л.С. Лысенко. Показатели перекисного окисления липидов и антиоксидантной системы у детей с пневмонией // Біль, знеболювання, інтенсівна терапія. – 2004.-№ 2-д.- С. 262-263. Здобувачем особисто визначена мета наукової роботи, набраний клінічний матеріал, виконана статистична обробка отриманих результатів, написані основні розділи. Особисто повідомив результати роботи на конгресі.

  7. М.А. Георгіянц, Л.С. Лисенко. Корекція порушень процесів перекисного окислення ліпідів у дітей, хворих на тяжку пневмонію // Клінічна фармація. – 2005. - №4. – С. 26-29. Дисертантом особисто визначена мета наукової роботи, набраний клінічний матеріал, виконана статистична обробка отриманих результатів, написані основні розділи.