Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Близнюк Марія Володимирівна. Клініко-патогенетичне обґрунтування застосування альтану і синглетно-кисневої терапії при гастродуоденопатіях, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2004.



Анотація до роботи:

Близнюк М.В. Клініко-патогенетичне обґрунтування застосування альтану і синглетно-кисневої терапії при гастродуоденопатіях, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. Івано-Франківська державна медична академія, м. Івано-Франківськ, 2004.

Об’єкт - 128 хворих на РА і остеоартроз із гастродуоденопатіями, індукованими нестероїдними протизапальними препаратами; мета - розробка більш ефективних методів лікування гастродуоденопатій, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами на підставі вивчення нових клініко-патогенетичних особливостей його становлення і перебігу; методи – клінічні, ендоскопічні, морфологічні, біохімічні, імунологічні; новизна - вперше вивчена клінічна картина гастродуоденопатій, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами у взаємозв’язку із особливостями патогенезу за показниками прозапальної ланки цитокінового профілю, інтенсивності окисно-відновних процесів, ступеня контамінації слизової оболонки шлунка Helicobacter pylori та обґрунтована доцільність застосування альтану і синглетно-кисневої терапії у лікуванні НПЗП-гастродуоденопатій; результати - розроблена і апробована схема комплексного лікування хворих із застосуванням альтану, який володіє протизапальною та репаративною дією, і синглетно-кисневої терапії із виразними антиоксидантними і імуномоделюючими властивостями, що дозволяє скоротити терміни лікування і досягнути стійкої ремісії; впроваджено в навчальний процес і практичну медицину; галузь – медицина.

У дисертаційному дослідженні наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у вивченні патогенетичних ланок формування та прогресування патологічного процесу в слизовій оболонці гастродуоденальної зони, підвищення якості діагностики на основі встановлення біохімічних, імунологічних маркерів запалення і ефективності комплексного лікування гастродуоденопатій, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами.

  1. У хворих на РА та остеоартроз на тлі застосування нестероїдних протизапальних препаратів формуються патологічні зміни у вигляді гастродуоденіту – 21,88%, ерозивних – 31,25% та виразкових – 46,87% дефектів. Особливістю клінічного перебігу гастродуоденопатій, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами, є досить частий (11,72%) безсимптомний їх перебіг.

  2. Кислотопродукуюча функція шлунка у хворих із гастродуоденопатіями, індукованими нестероїдними протизапальними препаратами, залежить від персистенції слизової оболонки шлунка Helicobacter pylori. У більшості “Нр - негативних” пацієнтів реєструється базальна нормоацидність із тенденцією до гіпоацидності, а у “Нр – позитивних ” – переважно базальна гіперацидність.

  3. У 80,47% обстежених діагностовано інвазію слизової оболонки шлунка Helicobacter pylori. Встановлено прямий зв’язок між ступенем інвазії слизової оболонки шлунка Helicobacter pylori та виразністю патоморфологічних змін в слизовій оболонці гастродуоденальної зони.

  4. Перебіг гастродуоденопатій, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами, характеризується значною активацією прозапальної ланки цитокінового профілю, що проявляється зростанням вмісту TNF-, IL-1 та IL-8 у 4,2; 6,6 і 4,1 рази відповідно, та збільшення продукції імуноглобулінів класів M, G, A. Простежується пряма кореляційна залежність вказаних змін із виразністю запально-деструктивних змін.

  5. Підвищення вмісту в сироватці крові малонового диальдегіду і дієнових кон’югатів та пригнічення антиоксидантного захисту (зменшення насичення трансферину залізом і збільшення активності церулоплазміну) мають прямий кореляційний зв’язок із активністю запального процесу в слизовій оболонці гастродуоденальної зони.

  6. Включення альтану в комплексне лікування гастродуоденопатій, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами, підвищує ефективність курсового лікування у хворих за рахунок покращення репаративних процесів у слизовій оболонці шлунка і дванадцятипалої кишки, корекції порушень запальної ланки цитокінового профілю та основних класів імуноглобулінів.

  7. Комплексне лікування із включенням синглетно-кисневої терапії сприяє врівноваженню процесів перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту за рахунок зниження рівня малонового диальдегіду і дієнових кон’югатів та нормалізації вмісту церулоплазміну і насичення трансферину залізом у сироватці крові.

  8. Поєднане застосування альтану та синглетно-кисневої терапії при гастродуоденопатіях, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами, підвищує ефективність лікування, забезпечує оптимальний корегуючий вплив на імунну відповідь та активність окисно-відновних процесів.

Публікації автора:

  1. Близнюк М.В. Структура та частота виникнення гастродуоденопатій, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами у хворих на РА та остеоартроз // Буковинський медичний вісник. – 2003. - №3. – С. 8-10.

  2. Близнюк М.В. Використання альтану і синглетно-кисневої терапії у хворих на РА і остеоартроз із гастродуоденопатіями, індукованими НПЗП // Вісник наукових досліджень.-2003.- №4. – С. 10-13.

  3. Близнюк М.В. Особливості цитокінового профілю та окисно-відновних процесів у хворих на РА із гастродуоденопатіями, індукованими НПЗП // Практична медицина.-2003.- №4. – С. 40-44.

  4. Паневник (Близнюк) М.В., Нейко В.Є., Дзвонковська В.В., Ромаш Н.І. Ураження шлунка, викликані прийомом нестероїдних протизапальних засобів, у хворих на РА і остеоартроз // Гастроентерологія (міжвідомчий збірник). – 2001. – Випуск 32. – С. 397-401. Здобувачем проведено літературний пошук, збір матеріалу, обстеження хворих, статистична обробка результатів, їх інтерпретація, висновки і написання статті. Співавтор професор В.Є.Нейко надавав допомогу в узагальненні результатів роботи та висновків; співавтор професор В.В. Дзвонковська надавала консультативну допомогу. Співавтор Н.І.Ромаш допомагала в підборі контингенту хворих.

  5. Близнюк М.В., Нейко В.Є. Роль кислототворної функції шлунка та Н. pylori у розвитку НПЗП-гастродуоденопатій. // Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. з міжн. участю “Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів”, 11-12 лютого 2003, Вінниця / Вісн. Вінн. держ. мед. університету. - 2003. - Т.7, №1. - С.161. Здобувачем самостiйно зiбраний клiнiчний матерiал, проведена статистична обробка результатiв, зроблені узагальнення та висновки. Співавтор професор В.Є.Нейко корегував тези.

  6. Близнюк М. Поширеність та структура гастродуоденопатій, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами // Матер. ІІІ Міжнародної медичної конференції студентів та молодих вчених-медиків “Медицина – здоров’я – ХХІ сторіччя”, 26-28 вересня 2002 року, м.Дніпропетровськ. - С.67.

  7. Паневник (Близнюк) М.В., Нейко В.Є. Ефективність використання препарату “Альтан” при гастропатіях, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами // Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов: Матер. ІV всеукр. науч.-практ. конф. (с международным участием). – Харьков, 30-31 мая 2002 г. – С. 104-105. Здобувачем проведено аналiз iсторiй хвороб пацiєнтiв, статистичну обробку результатiв і інтерпретацію отриманих даних. Спiвавтор професор В.Є.Нейко допомагав в узагальненнi результатiв дослiдження.