Островська Оксана Миколаївна. Клініко-патогенетичні аспекти невиношування вагітності у жінок із хламідійною інфекцією, та їх медикаментозна корекція : Дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Івано-Франківська держ. медична академія. — Івано-Франківськ, 2005. — 214арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 168-195.
Анотація до роботи:
Островська О.М. „Клініко-патогенетичні аспекти невиношування вагітності у жінок із хламідійною інфекцією, та їх медикаментозна корекція” – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01-акушерство і гінекологія. – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2005.
У дисертації наведені синдромологічні особливості перебігу невиношування вагітності у ІІ-ІІІ триместрах при верифікації хламідійної інфекції. Подані зміни в імунній відповіді, локальному захисному бар’єрі слизових оболонок генітального тракту, системах гемкоагуляції та фібринолізу в залежності від етіології урогенітального інфікування у разі невиношування вагітності. Висвітлені патогістологічні зміни в плацентах породіль у разі детекції хламідійної інфекції та невиношуванні вагітності в анамнезі. Розглянуті питання покращення терапевтичної ефективності патогенетичного лікування невиношування вагітності у разі урогенітального хламідіозу з диференційованим призначенням лікування з включенням протефлазіду та хофітолу. Показана його висока ефективність, що реалізується пролонгацією вагітності й терміновими пологами, зменшенням відсотку гестаційних та перинатальних ускладнень на фоні нормалізації процесів кооперації лімфоцитарних субпопуляцій, системи інтерлейкінів, ендогенних інтерферонів, локальному захисті слизових оболонок генітального тракту, гемкоагуляції, фібринолізу, морфологічних та морфометричних ознак ушкодження плацентарного комплексу.
У дисертаційній роботі наведено нове вирішення актуального завдання акушерства – удосконалення діагностики та лікування вагітних із невиношуванням на тлі хламідійної інфекції шляхом оцінки результатів клініко-лабораторних, імунологічних, морфологічних досліджень та розробки і впровадження патогенетично обґрунтованої медикаментозної корекції виявлених порушень.
Невиношування вагітності у разі урогенітального хламідіозу супроводжується дисфункцією імунної відповіді, що проявляється депресією Т-лімфоцитів-хелперів (CD4+) (на 34,2 %, р<0,05), Т-лімфоцитів-супресорів (CD8+) (на 21,5%, р<0,02), активованих В-лімфоцитів (CD150+) (на 34,4%, р<0,05) та NK-клітин (CD56+) (на 13,9%, р<0,05), зменшенням рівня IFN-g та ІЛ-4 (на 50,4%, р<0,05) при збільшенні показників ІЛ-1b, TNF-a та ІЛ-6 (на 31,1%, р<0,05), збільшенням рівнів імуноглобулінів класів М, А, G у сироватці крові та цервікальному слизі.
Розвиток та прогресування невиношування вагітності у разі верифікації хламідійної інфекції супроводжується збільшенням рівня ІЛ-6 у цервікальному слизі (до 280,12±11,32 пг/мл, р<0,05) та CD95+ (до 7,52±0,31%, р<0,05) сироватки крові, як маркера активізації механізмів апоптозу лімфоцитів периферійної крові.
Маніфестації клінічних ознак загрози переривання вагітності передують значні розлади локального захисного бар’єру слизових оболонок генітального тракту, що проявляється дефіцитом лізоциму (на 36,8%, р<0,05) та sІg A (на 33,6%, р<0,02) у цервікальному слизі.
Невиношування вагітності у разі урогенітального інфікування хламідійної етіології супроводжується посиленням процесів гіперкоагуляції і пригніченням фібринолізу, що проявляється вірогідним збільшенням вмісту фібриногену (до 5,08±0,21 г/л, р<0,05), зростанням тромбопластинтромбінової та прокоагуляційної активності плазми крові (на 13,1%, р<0,05).
Морфологічна та морфометрична характеристика плацент у вагітних з невиношуванням на фоні хламідійного інфікування характеризується появою прогресуючого склерозу сполучної тканини строми ворсинок плацент, наростаючою редукцією гемомікроциркуляторного русла, глибокими порушеннями рельєфу, стоншенням та атрофією ворсинок.
Ступінь вираженості вказаних порушень імунної відповіді, локального неспецифічного захисту слизових оболонок генітального тракту та згортальної системи крові, а також морфологічних змін плацентарної тканини у вагітних із невиношуванням наростає у разі детекції змішаного хламідійного інфікування.
При традиційній терапії невиношування вагітності на фоні урогенітального хламідіозу поряд із відносною стабілізацією клініко-лабораторних показників зберігаються стійкі розлади імунної відповіді, систем гемкоагуляції та фібринолізу, а також морфологічних та морфометричних ознак ушкодження плацентарного комплексу.
Включення до комплексної терапії препарату протефлазід чи хофітол сприяє позитивній динаміці показників імуноглобулінів, субпопуляцій лімфоцитів, спектру інтерлейкінів, систем коагуляції та фібринолізу, частковій компенсації локальних факторів неспецифічного захисту слизових оболонок генітального тракту, морфологічних ознак патології у плацентах, що забезпечує пролонгацію вагітності та термінові пологи у 82,0% жінок.
Поєднане застосування протефлазіду та хофітолу в комплексному лікуванні хламідійної інфекції у разі невиношування вагітності сприяє швидкому регресу клінічної симптоматики та елімінації збудника, відновлює ефективність клітинної та гуморальної ланок імунної відповіді, координаторну здатність інтерлейкінів, стабілізує бар’єрні фактори слизових оболонок генітального тракту, нормалізує процеси гемкоагуляції та фібринолізу, якісно компенсує патогістологічні зміни плацентарного комплексу, що реалізується пролонгацією вагітності й терміновими пологами у 94,0% жінок та зменшенням вдвічі відсотку гестаційних та перинатальних ускладнень.
Публікації автора:
Островская О.Н. Некоторые аспекты применения препарата Протефлазид в комплексном лечении угрозы прерывания беременности у женщин с хламидийной инфекцией // Репродуктивное здоровье женщины.- 2002.- №2(11).- С.9-12.
Островська О.М. Імунологічні аспекти загрози переривання вагітності у жінок із хламідійною інфекцією: оцінка ролі системи інтерлейкінів // Журнал АМН України.- 2003.- т.9, №2. - С.385-391.
Островська О.М. До проблеми стану імуноглобуліну А, його секреторного компоненту та лізоциму сироватки крові при загрозі переривання вагітності у жінок з хламідійною інфекцією // Науковий вісник Ужгородського державного університету. –2003. - Випуск 19.- С.83-85.
Островська О.М., Гудивок І.І., Геник Н.І. Моніторинг впливу хламідійної інфекції на інтерлейкіновий профіль при загрозі переривання вагітності // Вісник наукових досліджень. -2003.- №1.- С.15-17. (Вибір теми, виконання методик дослідження, статистична обробка даних, підготовка матеріалів до друку).
Патент 52404 А Україна, А61К31/12, затв. 16.12.2002р., Бюл. №12. Спосіб лікування загрози переривання вагітності у жінок з хламідійною інфекцією / Островська О.М.
Дєльцова О.І., Островська О.М., Геращенко С.Б. Морфологічна характеристика плацент у процесі комплексного лікування невиношування вагітності у жінок із хламідійною інфекцією // Галицький лікарський вісник. -2004.- №3 – С.32-36 (Здобувачем опрацьована література з даної проблеми, проведений забір, опис та аналіз матеріалу для публікації).
Нейко Є.М., Островська О.М., Островський М.М., Вацик М.М., Федоров С.В. Головні принципи використання імуномоделюючої терапії // Галицький лікарський вісник. -2002.- №1 – С.139-144 (Здобувачем визначено ідею статті, проведено огляд літератури з досліджуваної проблеми та узагальнення даних).
Островська О.М. Вплив використання препарату протефлазід на рівень лізоциму сироватки крові при лікуванні невиношування вагітності у жінок з хламідійною інфекцією // Матеріали VІ науково-практичної та звітно-виборної конференції Українського товариства фахівців з імунології, алергології та імунореабілітації.- Київ.- 2002.- С. 57.
Островська О.М. Рівні лізоциму та імуноглобуліну А сироватки крові при невиношуванні вагітності у жінок з хламідійною інфекцією // Матеріали 6-го міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.- Тернопіль.- 2002.-С.115.
Островська О.М. Імунологічний моніторинг та його роль при лікуванні невиношування вагітності у жінок з хламідійною інфекцією // Матеріали IV міждисциплінарної науково-практичної конференції „Епідеміологія, імунопатогенез, діагностика, лікування хламідіозу та TORCH-інфекцій”.- Імунологія та алергологія.- 2002.- №3.- С.48-49.
Островська О.М. Препарат протефлазід та його дія на рівень імуноглобулінів М та G сироватки крові при лікуванні невиношування вагітності у жінок з хламідійною інфекцією // Матеріали ІV Української конференції молодих вчених, присвяченої пам’яті академіка В.В.Фролькіса.- Київ.- 2003.- С.181-182.
Островська О.М., Дєльцова О.І., Гудивок І.І. Деякі аспекти морфологічної структури плацент у породіль, вагітність яких перебігала із загрозою переривання на фоні хламідійної інфекції // Вісник наукових досліджень - №2.- 2004.- С.285 (Вибір теми роботи, її ідеї та завданнь, проведеня забір матеріалу для дослідження, статистична обробка результатів та їх узагальнення).