215. Пашкова Олена Єгорівна. Клініко-патогенетичні особливості бронхіальної астми та її лікування у дітей з синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Донецький держ. медичний ун- т ім. М.Горького. НДІ медичних проблем сім'ї. - Донецьк, 2005.
Анотація до роботи:
Пашкова О.Є. Клініко-патогенетичні особливості бронхіальної астми та її лікування у дітей з синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Науково-дослідний інститут медичних проблем сім’ї Донецького державного медичного університету ім М.Горького МОЗ України, Донецьк, 2005.
Дисертацію присвячено питанням особливостей перебігу бронхіальної астми та удосконаленню підходів щодо її лікування у дітей із синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини (СНСДСТ). На підставі вивчення імунного статусу, функціонального стану цитомембран і клітинного метаболізму, функції зовнішнього дихання та вегетативної регуляції в роботі доведено, що бронхіальна астма, яка формується на тлі СНСДСТ, характеризується більш тяжким перебігом, аніж у хворих без даного синдрому. Проведено оцінку клініко-імунологічної характеристики хворих на бронхіальну астму дітей із СНСДСТ. Визначено особливості показників фагоцитарної системи, клітинної та гуморальної ланок імунітету в залежності від періоду захворювання. Показано, що бронхіальна астма у дітей із СНСДСТ характеризується високою частотою розвитку вегетативних розладів з порушенням нейрогуморальної регуляції серцевої діяльності. Науково обгрунтовано доцільність призначення інстенону і синглетно-кисневої терапії в комплексному лікуванні бронхіальної астми у дітей із СНСДСТ.
У роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми реабілітації дітей з бронхіальною астмою та синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини на підставі вивчення у них імунного статусу, функціонального стану цитомембран і клітинного метаболізму, функції зовнішнього дихання, вегетативного гомеостазу та розробці на цій основі комплексу терапевтичних заходів, спрямованих на підвищення ефективності лікування хворих.
Бронхіальна астма, що виникає у дітей з проявами синдрому недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини (СНСДСТ), відрізняється більш тяжким перебігом, аніж в випадках „ізольованого” (без СНСДСТ) перебігу основного захворювання, що потребує урахування при плануванні обстеження та терапії вже в дебюті хвороби.
Бронхіальна астма у дітей з СНСДСТ, в порівнянні з хворими без проявів дисплазії, супроводжується недостатністю функціонування поліморфноядерних нейтрофілів із зниженням фагоцитарної їх активності, фагоцитарного числа та показника завершеності фагоцитозу, а також зниженням активності Т-лімфоцитів (CD3+, CD4+).
Бронхіальна астма, що перебігає на тлі СНСДСТ супроводжується зниженням осмотичної стійкості, кислотної резистентності клітин крові та інсулін- і катехоламіндепонуючої функції еритроцитів. Ці зміни можуть розглядатися як як один з механізмів формування та несприятливого перебігу захворювання у дітей з СНСДСТ.
Бронхіальна астма у дітей з СНСДСТ характеризується недостатністю кортизолсинтезуючої функції надниркових залоз, яка прогресує з віком і суттєво впливає на перебіг захворювання.
Особливістю бронхіальної астми у дітей з СНСДСТ є перевага вентиляційних порушень по рестриктивному типу (на вдиху – у 59,1±4,7%, на видиху – у 40,0±4,7%), які зростають з віком пацієнтів і тривалістю захворювання.
Бронхіальна астма у дітей, що формується на тлі СНСДСТ, відрізняється високою частотою розвитку вегетативної дисфункції (89,5±2,3%) перевагою нейроциркуляторної форми (51,4±3,7%). Гіперсимпатикотонічну вегетативну реактивність у хворих на бронхіальну астму слід розглядати як компенсаторну реакцію серцево-судинної системи, а асимпатикотонічну – як елемент „виснаження” симпатичної ланки вегетативної нервової системи. Вегетативне забезпечення у більшості хворих на бронхіальну астму з СНСДСТ (83,6±3,2%) є недостатнім, а серед варіантів його переважає найбільш дезадаптивний тип – гіпердіастолічний (54,7±4,2%).
Наявність у дітей з бронхіальною астмою і СНСДСТ нейроциркуляторної дисфункції визначає доцільність включення в терапію комплексного препарату інстенон, а при виявленні у хворих вегетативних розладів і функціональної недостатності мембран клітин крові - синглетно-кисневої терапії.
Включення до комплексної терапії бронхіальної астми у дітей з СНСДСТ корекції вегетативних розладів шляхом призначення інстенону і синглетно-кисневої терапії забезпечило у 37,5% та 30,6% хворих, відповідно, регрес клінічних проявів основного захворювання, що дозволило зменшити дозу патогенетичних препаратів, які передбачені Консенсусом.
Публікації автора:
Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е., Подлианова Е.И. Особенности иммунного статуса у детей, больных бронхиальной астмой с синдромом недифференцированной системной дисплазии соединительной ткани. //Врачебная практика.-2001.-№5.-С.45-48. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клінічне обстеження хворих, аналіз біохімічних та імунних змін, проведено статистичну обробку отриманих результатів, наукові висновки).
Ткаченко Ю.П., Подлианова Е.И., Пашкова Е.Е. Головная боль у подростков с синдромом недифференцированной системной дисплазии соединительной ткани: Некоторые механизмы патогенеза и направления терапии. //Врачебная практика.-2002.-№5.-С.68-71. .(Автор забезпечувала проведення дослідження, статистичну обробку, аналіз результатів та підготовку матеріалів до друку).
Ткаченко Ю.П., Пашкова О.Є. Стан кортизолсинтезуючої функції у дітей із сполучнотканинною дисплазією, хворих на бронхіальну астму. //ПАГ.-2003.-№1.-С.30-32. (Дисертанту належать результати клінічного і лабораторного обстеження дітей, статистичної обробки отриманих досліджень, аналіз і узагальнення результатів).
Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е. Особенности вегетативной обеспеченности сердечно-сосудистой системы у больных бронхиальной астмой детей с синдромом соединительнотканной дисплазии. //Врачебная практика.-2003.-№1.-С.61-65. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-інструментальне обстеження хворих, проведено аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).
Пашкова Е.Е., Прохоров Е.В. Состояние функции внешнего дыхания при бронхиальной астме у детей с сопутствующей дисплазией соединительной ткани. //Запорожский медицинский журнал.-2004.-№1.-С.88-90. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клінічне обстеження хворих, аналіз даних спірографічного обстеження, проведено статистичну обробку отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).
Пашкова О.Є. Функциональное состояние клеток периферической крови у детей с бронхиальной астмой на фоне соединительнотканной дисплазии //Запорожский медицинский журнал.-2004.-№3.-С.22-24.
Пашкова О.Є. Состояние вегетативной регуляции у детей с бронхиальной астмой при наличии синдрома недифференцированной системной дисплазии соединительной ткани //Український медичний альманах.-2004.-№1.-С.128-130.
Пашкова О.Є., Леженко Г.О. Перебіг бронхіальної астми у дітей з дисплазією сполучної тканини (за даними клінічних, функціональних та імунологічних досліджень) //Актуальні питання медичної науки та практики.-Збірник наук.праць.-Запоріжжя: Дике Поле, 2004.-Вип.67.-Книга 1.-С.128-132. (Дисертантом проведено клінічне та інструментальне обстеження хворих, аналіз імунних змін, статистичну обробку отриманих результатів, зроблено наукові висновки).
Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е., Окул Т.И., Токарева Н.С. Валкион-терапия в лечении вегетативных дисфункций у детей с дисплазией соединительной ткани, больных бронхиальной астмой. //Медицинская реабилитация в педиатрии.-2003.-Вып.8.-С.144-147. (Дисертанту належать розробка реабілітаційних заходів вегетативних розладів у хворих на бронхіальну астму з дисплазією сполучної тканини, клініко-лабораторне обстеження хворих, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).
Пашкова Е.Е. Кислотная резистентность эритроцитов детей, больных бронхиальной астмой, с синдромом недифференцированной системной дисплазии соединительной ткани //Матеріали наукових праць I з’їзду алергологів України.-Київ.-2002.-С.126-127.
Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е. Особенности электрокардиографической картины у детей, больных бронхиальной астмой с системной дисплазией соединительной ткани. //Вестник физиотерапии и курортологии. - 2002. -№1.-С.29. (Дисертантом здійснювалося клінічне обстеження хворих, аналіз електрокардіографічних змін, проведено статистичну обробку отриманих результатів).
Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е. Состояние фагоцитоза у больных бронхиальной астмой детей с соединительнотканной дисплазией. //Імунологія та алергологія.-2002.-№2.-С.62. (Дисертантом проведено клінічне обстеження хворих, аналіз імунних змін, статистичну обробку отриманих результатів, зроблено наукові висновки).
Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е. Применение синглетно-кислородной терапии в лечении вегетативных дисфункций у детей, больных бронхиальной астмой. //Вестник физиотерапии и курортологии.-2002.-№3.-С.19. (Дисертантом проведено обстеження хворих, проаналізовано ефективність застосування синглетно-кисневої терапії, проведено статистичну обробку отриманих результатів, сформульовано наукові висновки).
Пашкова Е.Е., Окул Т.И., Токарева Н.С. Лечение вегетативных дисфункций у больных бронхиальной астмой детей с дисплазией соединительной ткани. //Вестник физиотерапии и курортологии.-2003.-№1.-С.26. (Дисертанту належать результати клінічного і лабораторного обстеження дітей, статистичної обробки отриманих досліджень, аналіз і узагальнення результатів).
Ткаченко Ю.П., Пашкова О.Є. Показання до використання валкіон-терапії в реабілітації дітей, хворих на бронхіальну астму. //ПАГ.-2003.-№1.-С.75. (Дисертантом здійснено клінічне обстеження хворих, розроблено показання до використання валкіон-терапії у хворих, проведено статистичну обробку результатів дослідження та їх аналіз).
Ткаченко Ю.П., Пашкова О.Є. Окул Т.І., Токарева Н.С. Стан імунітету у хворих на бронхіальну астму дітей з синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини. //Вестник физиотерапии и курортологии.-2003.-№3.-С.124-125. (Дисертантом проведено збір даних про клінічні та імунологічні особливості стану дітей з бронхіальною астмою та сполучнотканинною дисплазією. Проведено обґрунтування одержаних результатів, сформульовані наукові висновки).
Ткаченко Ю.П., Пашкова О.Є. Рівень загального Ig Е у дітей, хворих на бронхіальну астму, з синдромом сполучнотканинної дисплазії. //Перинатологія та педіатрія.-2003.-№3.-С.81. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-імунологічне обстеження хворих, проведено статистичну обробку отриманих результатів, сформульовано наукові висновки).
Пашкова О.Є., Прохоров Є.В. Особливості варіабельності серцевого ритму при бронхіальній астмі у дітей з проявами сполучнотканинної дисплазії. //Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т.7. – №3. – С.21. (Дисертанту належать результати клініко-інструментального обстеження дітей, статистичної обробки отриманих досліджень і узагальнення результатів).
Пашкова О.Є. Корекція вегетативних розладів при бронхіальній астмі у дітей з системною дисплазією сполучної тканини. //ПАГ. – 2004. – №3. – С.63-64.
Пашкова О.Є. Функціональний стан зовнішнього дихання при бронхіальній астмі у дітей з ознаками дисплазії сполучної тканини //Патологія сполучної тканини – основа формування хронічних захворювань у дітей і підлітків. – Мат. наук.-практ. конф. – Харків, 2004. – С.108-110.