Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


215. Пашкова Олена Єгорівна. Клініко-патогенетичні особливості бронхіальної астми та її лікування у дітей з синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Донецький держ. медичний ун- т ім. М.Горького. НДІ медичних проблем сім'ї. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Пашкова О.Є. Клініко-патогенетичні особливості бронхіальної астми та її лікування у дітей з синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Науково-дослідний інститут медичних проблем сім’ї Донецького державного медичного університету ім М.Горького МОЗ України, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено питанням особливостей перебігу бронхіальної астми та удосконаленню підходів щодо її лікування у дітей із синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини (СНСДСТ). На підставі вивчення імунного статусу, функціонального стану цитомембран і клітинного метаболізму, функції зовнішнього дихання та вегетативної регуляції в роботі доведено, що бронхіальна астма, яка формується на тлі СНСДСТ, характеризується більш тяжким перебігом, аніж у хворих без даного синдрому. Проведено оцінку клініко-імунологічної характеристики хворих на бронхіальну астму дітей із СНСДСТ. Визначено особливості показників фагоцитарної системи, клітинної та гуморальної ланок імунітету в залежності від періоду захворювання. Показано, що бронхіальна астма у дітей із СНСДСТ характеризується високою частотою розвитку вегетативних розладів з порушенням нейрогуморальної регуляції серцевої діяльності. Науково обгрунтовано доцільність призначення інстенону і синглетно-кисневої терапії в комплексному лікуванні бронхіальної астми у дітей із СНСДСТ.

У роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми реабілітації дітей з бронхіальною астмою та синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини на підставі вивчення у них імунного статусу, функціонального стану цитомембран і клітинного метаболізму, функції зовнішнього дихання, вегетативного гомеостазу та розробці на цій основі комплексу терапевтичних заходів, спрямованих на підвищення ефективності лікування хворих.

  1. Бронхіальна астма, що виникає у дітей з проявами синдрому недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини (СНСДСТ), відрізняється більш тяжким перебігом, аніж в випадках „ізольованого” (без СНСДСТ) перебігу основного захворювання, що потребує урахування при плануванні обстеження та терапії вже в дебюті хвороби.

  2. Бронхіальна астма у дітей з СНСДСТ, в порівнянні з хворими без проявів дисплазії, супроводжується недостатністю функціонування поліморфноядерних нейтрофілів із зниженням фагоцитарної їх активності, фагоцитарного числа та показника завершеності фагоцитозу, а також зниженням активності Т-лімфоцитів (CD3+, CD4+).

  3. Бронхіальна астма, що перебігає на тлі СНСДСТ супроводжується зниженням осмотичної стійкості, кислотної резистентності клітин крові та інсулін- і катехоламіндепонуючої функції еритроцитів. Ці зміни можуть розглядатися як як один з механізмів формування та несприятливого перебігу захворювання у дітей з СНСДСТ.

  4. Бронхіальна астма у дітей з СНСДСТ характеризується недостатністю кортизолсинтезуючої функції надниркових залоз, яка прогресує з віком і суттєво впливає на перебіг захворювання.

  5. Особливістю бронхіальної астми у дітей з СНСДСТ є перевага вентиляційних порушень по рестриктивному типу (на вдиху – у 59,1±4,7%, на видиху – у 40,0±4,7%), які зростають з віком пацієнтів і тривалістю захворювання.

  6. Бронхіальна астма у дітей, що формується на тлі СНСДСТ, відрізняється високою частотою розвитку вегетативної дисфункції (89,5±2,3%) перевагою нейроциркуляторної форми (51,4±3,7%). Гіперсимпатикотонічну вегетативну реактивність у хворих на бронхіальну астму слід розглядати як компенсаторну реакцію серцево-судинної системи, а асимпатикотонічну – як елемент „виснаження” симпатичної ланки вегетативної нервової системи. Вегетативне забезпечення у більшості хворих на бронхіальну астму з СНСДСТ (83,6±3,2%) є недостатнім, а серед варіантів його переважає найбільш дезадаптивний тип – гіпердіастолічний (54,7±4,2%).

  7. Наявність у дітей з бронхіальною астмою і СНСДСТ нейроциркуляторної дисфункції визначає доцільність включення в терапію комплексного препарату інстенон, а при виявленні у хворих вегетативних розладів і функціональної недостатності мембран клітин крові - синглетно-кисневої терапії.

  8. Включення до комплексної терапії бронхіальної астми у дітей з СНСДСТ корекції вегетативних розладів шляхом призначення інстенону і синглетно-кисневої терапії забезпечило у 37,5% та 30,6% хворих, відповідно, регрес клінічних проявів основного захворювання, що дозволило зменшити дозу патогенетичних препаратів, які передбачені Консенсусом.

Публікації автора:

    1. Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е., Подлианова Е.И. Особенности иммунного статуса у детей, больных бронхиальной астмой с синдромом недифференцированной системной дисплазии соединительной ткани. //Врачебная практика.-2001.-№5.-С.45-48. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клінічне обстеження хворих, аналіз біохімічних та імунних змін, проведено статистичну обробку отриманих результатів, наукові висновки).

    2. Ткаченко Ю.П., Подлианова Е.И., Пашкова Е.Е. Головная боль у подростков с синдромом недифференцированной системной дисплазии соединительной ткани: Некоторые механизмы патогенеза и направления терапии. //Врачебная практика.-2002.-№5.-С.68-71. .(Автор забезпечувала проведення дослідження, статистичну обробку, аналіз результатів та підготовку матеріалів до друку).

    3. Ткаченко Ю.П., Пашкова О.Є. Стан кортизолсинтезуючої функції у дітей із сполучнотканинною дисплазією, хворих на бронхіальну астму. //ПАГ.-2003.-№1.-С.30-32. (Дисертанту належать результати клінічного і лабораторного обстеження дітей, статистичної обробки отриманих досліджень, аналіз і узагальнення результатів).

    4. Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е. Особенности вегетативной обеспеченности сердечно-сосудистой системы у больных бронхиальной астмой детей с синдромом соединительнотканной дисплазии. //Врачебная практика.-2003.-№1.-С.61-65. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клініко-інструментальне обстеження хворих, проведено аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).

    5. Пашкова Е.Е., Прохоров Е.В. Состояние функции внешнего дыхания при бронхиальной астме у детей с сопутствующей дисплазией соединительной ткани. //Запорожский медицинский журнал.-2004.-№1.-С.88-90. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, проводилось клінічне обстеження хворих, аналіз даних спірографічного обстеження, проведено статистичну обробку отриманих результатів, сформульовані наукові висновки).

    6. Пашкова О.Є. Функциональное состояние клеток периферической крови у детей с бронхиальной астмой на фоне соединительнотканной дисплазии //Запорожский медицинский журнал.-2004.-№3.-С.22-24.

    7. Пашкова О.Є. Состояние вегетативной регуляции у детей с бронхиальной астмой при наличии синдрома недифференцированной системной дисплазии соединительной ткани //Український медичний альманах.-2004.-№1.-С.128-130.

    8. Пашкова О.Є., Леженко Г.О. Перебіг бронхіальної астми у дітей з дисплазією сполучної тканини (за даними клінічних, функціональних та імунологічних досліджень) //Актуальні питання медичної науки та практики.-Збірник наук.праць.-Запоріжжя: Дике Поле, 2004.-Вип.67.-Книга 1.-С.128-132. (Дисертантом проведено клінічне та інструментальне обстеження хворих, аналіз імунних змін, статистичну обробку отриманих результатів, зроблено наукові висновки).

    9. Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е., Окул Т.И., Токарева Н.С. Валкион-терапия в лечении вегетативных дисфункций у детей с дисплазией соединительной ткани, больных бронхиальной астмой. //Медицинская реабилитация в педиатрии.-2003.-Вып.8.-С.144-147. (Дисертанту належать розробка реабілітаційних заходів вегетативних розладів у хворих на бронхіальну астму з дисплазією сполучної тканини, клініко-лабораторне обстеження хворих, статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

    10. Пашкова Е.Е. Кислотная резистентность эритроцитов детей, больных бронхиальной астмой, с синдромом недифференцированной системной дисплазии соединительной ткани //Матеріали наукових праць I з’їзду алергологів України.-Київ.-2002.-С.126-127.

    11. Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е. Особенности электрокардиографической картины у детей, больных бронхиальной астмой с системной дисплазией соединительной ткани. //Вестник физиотерапии и курортологии. - 2002. -№1.-С.29. (Дисертантом здійснювалося клінічне обстеження хворих, аналіз електрокардіографічних змін, проведено статистичну обробку отриманих результатів).

      1. Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е. Состояние фагоцитоза у больных бронхиальной астмой детей с соединительнотканной дисплазией. //Імунологія та алергологія.-2002.-№2.-С.62. (Дисертантом проведено клінічне обстеження хворих, аналіз імунних змін, статистичну обробку отриманих результатів, зроблено наукові висновки).

      2. Ткаченко Ю.П., Пашкова Е.Е. Применение синглетно-кислородной терапии в лечении вегетативных дисфункций у детей, больных бронхиальной астмой. //Вестник физиотерапии и курортологии.-2002.-№3.-С.19. (Дисертантом проведено обстеження хворих, проаналізовано ефективність застосування синглетно-кисневої терапії, проведено статистичну обробку отриманих результатів, сформульовано наукові висновки).

      3. Пашкова Е.Е., Окул Т.И., Токарева Н.С. Лечение вегетативных дисфункций у больных бронхиальной астмой детей с дисплазией соединительной ткани. //Вестник физиотерапии и курортологии.-2003.-№1.-С.26. (Дисертанту належать результати клінічного і лабораторного обстеження дітей, статистичної обробки отриманих досліджень, аналіз і узагальнення результатів).

      4. Ткаченко Ю.П., Пашкова О.Є. Показання до використання валкіон-терапії в реабілітації дітей, хворих на бронхіальну астму. //ПАГ.-2003.-№1.-С.75. (Дисертантом здійснено клінічне обстеження хворих, розроблено показання до використання валкіон-терапії у хворих, проведено статистичну обробку результатів дослідження та їх аналіз).

      5. Ткаченко Ю.П., Пашкова О.Є. Окул Т.І., Токарева Н.С. Стан імунітету у хворих на бронхіальну астму дітей з синдромом недиференційованої системної дисплазії сполучної тканини. //Вестник физиотерапии и курортологии.-2003.-№3.-С.124-125. (Дисертантом проведено збір даних про клінічні та імунологічні особливості стану дітей з бронхіальною астмою та сполучнотканинною дисплазією. Проведено обґрунтування одержаних результатів, сформульовані наукові висновки).

      6. Ткаченко Ю.П., Пашкова О.Є. Рівень загального Ig Е у дітей, хворих на бронхіальну астму, з синдромом сполучнотканинної дисплазії. //Перинатологія та педіатрія.-2003.-№3.-С.81. (Дисертантом здійснювався підбір літератури та її узагальнення, клініко-імунологічне обстеження хворих, проведено статистичну обробку отриманих результатів, сформульовано наукові висновки).

      7. Пашкова О.Є., Прохоров Є.В. Особливості варіабельності серцевого ритму при бронхіальній астмі у дітей з проявами сполучнотканинної дисплазії. //Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т.7. – №3. – С.21. (Дисертанту належать результати клініко-інструментального обстеження дітей, статистичної обробки отриманих досліджень і узагальнення результатів).

      8. Пашкова О.Є. Корекція вегетативних розладів при бронхіальній астмі у дітей з системною дисплазією сполучної тканини. //ПАГ. – 2004. – №3. – С.63-64.

      9. Пашкова О.Є. Функціональний стан зовнішнього дихання при бронхіальній астмі у дітей з ознаками дисплазії сполучної тканини //Патологія сполучної тканини – основа формування хронічних захворювань у дітей і підлітків. – Мат. наук.-практ. конф. – Харків, 2004. – С.108-110.