Соніна Олена Валеріївна. Клініко-патогенетичні особливості інфаркту міокарда, поєднаного з цукровим діабетом 2-го типу, раціональні підходи до лікування та медичної реабілітації. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Соніна О.В.Клініко-патогенетичні особливості інфаркту міокарда, поєднаного з цукровим діабетом 2-го типу, раціональні підходи до лікування та медичної реабілітації. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Луганський державний медичний університет, Луганськ, 2008.
Дисертацію присвячено аналізу клініко-патогенетичних особливостей підгострого періоду інфаркту міокарда (ІМ) на тлі цукрового діабету (ЦД) 2-го типу та вивченню особливостей вуглеводного, ліпідного обмінів, процесів перекисного окислення ліпідів (ПОЛ) та антиоксидантного захисту (АОЗ), фунціональних змін міокарда в залежності від методу медичної реабілітації у хворих з коморбідною патологією.
Застосування препарату омега-3 поліненасичених жирних кислот епадолу на тлі базисної терапії в дозі 2 г на добу протягом 8 тижнів у період ранньої реабілітації хворих з ІМ на тлі ЦД 2-го типу, у яких відзначалися прояви стеатозу печінки (69,8%), сприяє зменшенню ангінозних проявів в 2,4 разу, зниженню проявів серцевої недостатності у 45,3%, позитивній динаміці показників артеріального тиску у 79,2%, зниженню частоти проявів декомпенсації ЦД в 2,9 разу. Отримано зниження показників рівня глікемії натще на 24,1%, глікозильованого гемоглобіну – на 20,3%, загального холестерину – в 1,2 рази, ліпопротеїдів дуже низької щільності – в 1,5 разу, тригліцеридів – в 1,6 разу, індексу атерогенності – в 1,4 разу, усунення активності сироваточних амінотрансфераз у більшості хворих. Доведено зниження вмісту в крові продуктів ліпопероксидації: дієнових кон’югат – в 1,6 разу, малонового діальдегіду – в 1,4 разу, поряд із зростанням активності ферментів системи антиоксидантного захисту: каталази – в 1,2 разу, супероксиддисмутази – в 1,4 разу та інтегрального індексу Ф – в 1,6 разу. Отримано позитивну динаміку показника фракції викиду та відновлення синусового ритму у 79,2% хворих. Доведена відсутність істотної різниці ефективності в основній групі хворих, яким призначався епадол, і порівняльній, де застосовувався вазіліп у корекції порушень з боку вуглеводного та ліпідного обмінів, динаміки ліпопероксидації та стану системи антиоксидантного захисту в проведенні медичної реабілітації хворих на ІМ на тлі ЦД 2-го типу.
У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі в галузі медицини, а саме внутрішніх хвороб, які полягають у визначенні клініко-патогенетичної ролі порушень вуглеводного, ліпідного обмінів, активації процесів перекисного окислення ліпідів та пригнічення ферментативної ланки системи антиоксидантного захисту на тлі функціональних розладів міокарда в підгострому періоді ІМ, поєднаного з ЦД 2-го типу, та розробці раціональних підходів до медичної реабілітації хворих шляхом застосування препарату омега-3 ПНЖК епадолу.
1. Клінічний перебіг ІМ на тлі ЦД 2-го типу характеризується відсутністю болю (15,2%), малою чи помірною інтенсивністю ангінозного нападу (48,7%) на початку захворювання і простежується у 40,9% хворих у підгострому періоді ІМ поряд зі швидким зростанням проявів серцевої недостатності у 49,5%. Реєструється супутній синдром артеріальної гіпертензії у 80,0%, стеатоз печінки – у 43,8% та прояви декомпенсації ЦД – у 40,0%, що ускладнює своєчасну діагностику, погіршує прогноз та вказує на обтяжуючий вплив діабету на перебіг ІМ в підгострому періоді.
2. У хворих у підгострому періоді ІМ на тлі ЦД 2-го типу виявлено дісліпопротеїнемію з підвищенням рівня ЛПДНЩ в 1,2 разу, ТГ – в 1,7 разу, ІА – в 1,2 разу без суттєвих відмінностей у показниках ЗХ та ЛПНЩ на тлі підвищення рівня ГН у 93,5% та HbAlc у 89,5% хворих Ці розлади відображують метаболічні порушення у хворих з коморбідною патологією на відміну від хворих без супутнього ЦД та є головними чинниками кардіоваскулярних ускладнень.
3. У підгострому періоді ІМ, поєднаного з ЦД 2-го, типу спостерігається суттєве підвищення активності процесів ПОЛ (рівень ДК та МДА зростає в 100% у хворих з коморбідною патологією та у 62,5% і 42,5% відповідно до групи співставлення) поряд з пригніченням ферментативної ланки системи АОЗ (виявлені різноспрямовані зміни активності КТ і зниження активності СОД в обох групах).
4. Виявлено взаємозалежність розладів метаболічних процесів у обстежених хворих, а саме: прямий кореляційний зв’язок середнього ступеня між рівнем HbAlc і вмістом у крові ДК (r=+0,676) та між HbАlc і ІА (r=+0,582) у хворих у підгострому періоді ІМ, поєднаного з ЦД 2-го типу, та слабкого ступеня між HbАlc і ДК (r=+0,331) та HbАlc і ІА (r=+0,397) у хворих на ІМ з відсутністю ЦД.
5. У хворих у підгострому періоді ІМ, поєднаного з ЦД 2-го типу, в 1,3 разу частіше, ніж у хворих без супутнього ЦД, зустрічаються порушення серцевого ритму. Систолічна дисфункція міокарда проявляється зниженням ФВ у 31,5% хворих з коморбідною патологією проти 12,4% хворих на ІМ без супутнього ЦД.
6. Клінічна ефективність включення до комплексу засобів медичної реабілітації хворих у підгострому періоді ІМ на тлі ЦД 2-го типу препарату омега-3 ПНЖК епадолу характеризується зменшенням частоти виникнення епізодів ангінозного болю в 2,4 разу, зниженням проявів серцевої недостатності у 45,3% хворих, позитивною динамікою показників АТ у 79,2% хворих, а також зниженням частоти проявів декомпенсації ЦД у 2,9 разу. Використання епадолу в комплексі медичної реабілітації хворих із коморбідною патологією привело до відновлення синусового ритму у 79,2% хворих без суттєвих змін показника ФВ.
7. У групі хворих на ІМ на тлі ЦД 2-го типу, які отримували в комплексі засобів медичної реабілітації епадол, відмічена позитивна динаміка показників вуглеводного та ліпідного спектрів з вірогідним зниженням рівня ГН на 24,1%, HbАlc – на 20,3%, ЗХ – в 1,2 разу, ЛПДНЩ – 1,5 разу, ТГ – в 1,6 разу, ІА – в 1,4 разу, що сприяло усуненню метаболічних порушень. Епадол позитивно впливає на процеси ПОЛ (зниження в 1,6 разу вмісту в крові ДК, в 1,4 разу – МДА) та активізує ферментативну ланку АОЗ (зростання СОД в 1,4 разу з підвищенням інтегрального індексу Ф в 1,6 разу) у хворих у підгострому періоді ІМ на тлі ЦД 2-го типу.
8. При порівняльному аналізі показників хворих з коморбідною патологією з використанням епадолу і вазіліпу на тлі базисної терапії суттєвих розбіжностей у клініко-лабораторних та функціональних станах не отримано. Так, застосування вазіліпу сприяло усуненню ангінозних нападів в 1,7 разу, зменшенню проявів серцевої недостатності у 53,2%, нормалізації АТ у хворих із супутнім синдромом артеріальної гіпертензії у 88,5% та зменшенню проявів декомпенсації ЦД в 3,2 разу. Вазіліп позитивно впливав на зміни показників вуглеводного (зниження ГН на 22,9% та HbАlc на 28,5%), ліпідного (зменшення ЗХ в 1,2 разу, ТГ – в 1,3 разу, ІА – в 1,2 разу) обмінів та систему ПОЛ (зниження рівня ДК в 1,2 разу, МДА – в 1,4 разу) і АОЗ (зростання СОД в 1,2 разу поряд з підвищенням інтегрального індексу Ф в 1,4 разу). Простежено відновлення синусового ритму у 57,7% хворих без суттєвих змін ФВ.
Публікації автора:
1. Шкала Л.В., Сонина Е.В. Сочетание ишемической болезни сердца и сахарного диабета второго типа // Український журнал екстремальной медицини імені Г.О. Можаєва. – 2004. – Т.5, №1. – С. 82-85. (Автором проведено клінічне обстеження пацієнтів, статистична обробка отриманих результатів).
2. Сравнительная эффективность применения эпадола в реабилитационный период после перенесенного инфаркта миокарда у больных с сочетанной патологией / Е.В.Сонина, Л.В.Шкала, А.А.Виноградов, В.Г.Ткаченко, Л.Н.Аллянова // Український медичний альманах. – 2006. – Т.9, №4. – С. 158-160. (Автором проведено аналіз літератури, простежено ефект використання епадолу, написання статті).
3. Сонина Е.В. Динамика показателей перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты у больных с сочетанной патологией при использовании эпадола // Український медичний альманах. – 2006. – Т.10, №1. – С. 138-140.
4. Сонина Е.В. Влияние омега-3 полиненасыщенных жирных кислот на процессы пероксидации и антиоксидантной защиты у больных в подострой стадии инфаркта миокарда с сопутствующим сахарным диабетом типа 2 // Сімейна медицина. – 2007. – №1. – С. 80-83. (Автором прведено біохімічні обстеження системи перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту у хворих, проведено аналіз літератури).
5. Сонина Е.В. Возможности коррекции аритмий и фракции выброса с помощью омега-3 полиненасыщенных жирных кислот на раннем этапе реабилитации больных с инфарктом миокарда с сочетанной патологией // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики. – Київ – Луганськ, 2007. – Вип.14. – С. 339-343. (Автором простежено функціональні зміни міокарда та ефективність використання епадолу, проведена статистична обробка отриманих матеріалів).
6. Сонина Е.В. Дисметаболические нарушения у больных с инфарктом миокарда в подострой стадии на фоне сахарного диабета II типа // Кровообіг та гемостаз. – 2007. – №1. – С. 67-72. (Автором простежено початкові та кінцеві дисметаболічні зміни, написання статті).
7. Шкала Л.В., Соніна О.В. Нові можливості застосування омега-3 поліненасичених жирних кислот у кардіології // Фітотерапія. – 2007. – №3. – С. 45-49. (Автором проведено клінічне обстеження пацієнтів, здійснена статистична обробка).
8. Сонина Е.В. Результаты реабилитационной терапии больных с сахарным диабетом 2-го типа после перенесенного инфаркта миокарда // Международный эндокринологический журнал. – 2007. – №5 (11). – С. 8-11. (Автором проведено обстеження хворих, статистична обробка даних).
9. Патент України на корисну модель №22412 МПК (2006) А 61В5/0205. Спосіб ліпідокорекції у хворих із сполученою патологією / Л.В.Шкала, О.В.Соніна. – Заявка 2006 11788; заявл. 09.11.2005; опубл. 25.04.2006. Бюл. №5.
10. Шкала Л.В., Сонина О.В. Метаболічна терапія вітчизняним препаратом епадол у період реабілітації після інфаркту міокарда у хворих, які страждають на цукровий діабет 2-го типу // Матеріали ІІ з’їзду лікарів загальної (сімейної) практики України. – Міжнар. мед. журн. – 2005. – №2. – С. 229.
11. Шкала Л.В., Соніна О.В. Особливості метаболічних порушень у хворих у підгострій стадії інфаркту міокарда, поєднаного з цукровим діабетом 2-го типу // XI Конгрес світової федерації лікарських товариств: Тези допові-дей. – Полтава – Київ – Чікаго, 2006. – С. 318.
12. Соніна О.В. Динаміка рівня глікемії і глікозильованого гемоглобіну крові у хворих на цукровий діабет 2-го типу в підгостру стадію інфаркту міокарда на тлі реабілітаційної терапії // Матеріали VII з’їзду ендокринологів України. – Київ: Ендокринологія, 2007. – Т.12. – С. 270.
13. Шкала Л.В., Сонина Е.В. Опыт реабилитации больных с сочетанной патологией // Лікування та реабілітація у загальній практиці – сімейній медицині: Матеріали Української респ. наук.-практ. конф. – Одеса, 2007. – С. 132.
14. Липидокорригирующая терапия эпадолом после инфаркта миокарда у больных с сочетанной патологией при инсулинорезистентности / Л.В.Шкала, Е.В.Сонина, А.И.Некраса, Н.М.Цвиров // Сучасні методичні підходи до аналізу стану здоров’я: Тези докл. Всеукраїнської науково-практичної конференції – Луганськ, 2007. – С. 57.
15. Шкала Л.В., Сонина Е.В. Возможность использования противо-аритмических свойств омега-3 полиненасыщенных жирных кислот в ранней реабилитации при инфаркте миокарда у больных с СД типа 2 // Актуальні проблеми сімейної медицини в Україні: стан та перспективи розвитку Матеріали та тези докладів наук.-практ. конф. // Сімейна медицина. – 2007. – №3. – С. 54.