Соцька Яна Анатоліївна. Клініко-патогенетичні особливості, лікування та медична реабілітація хворих на хронічний некалькулезний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С мінімального ступеня активності на тлі вторинних імунодефіцитних станів : Дис... д-ра наук: 14.01.02 - 2009.
Анотація до роботи:
Соцька Я.А. Клініко–патогенетичні особливості, лікування та медична реабілітація хворих на хронічний некалькулезний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С мінімального ступеня активності на тлі вторинних імунодефіцитних станів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового степеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Луганський державний медичний університет, Луганськ, 2009.
У дисертації узагальнені дані комплексного клініко–лабораторного обстеження 556 хворих з хронічною патологією ГБС, в тому числі 388 з діагнозом ХНХ, сполученого з ХВГС МСА на тлі ВІДС, у віці від 18 до 59 років, а також 168 осіб з ХНХ та відсутністю ХВГС (контрольна група). Встановлена патогенетична роль імунологічних, метаболічних та мікроциркуляторних порушень при загостренні патологічного процесу у ЖМ та печінці при наявності ВІДС. Виявлено взаємозалежність між підвищенням вмісту в крові прозапальних цитокінів (ІЛ–1, ФНП) та концентрацією СМ з одного боку, та наявністю порушень мікроциркуляції та в цілому патологічного процесу в ГБС. Патогенетично обгрунтовано доцільність використання комбінації препаратів лаферобіону, поліокисидонію та ЕФЛ (ліволін, лівенціале) у комплексній терапії хворих на ХНХ, сполучений з ХВГС МСА на тлі ВІДС. Відмічено прискорення відновлення імунологічних та біохімічних показників, що в клінічному плані проявляється в досягненні стійкої і повноцінної ремісії захворювання. Для попередження загострення патологічного процесу у ГБС доцільним є проведення медичної реабілітації з використанням вітчизняного гепатопротектору антралю та фітозасобів (артіхол, артишок екстракт – Здоров’я, бонджигар).
У дисертації наведено нове вирішення наукової проблеми в галузі медицини, зокрема з внутрішніх хвороб, яке полягає у тому, що на підставі аналізу клінічних, біохімічних, імунних та мікрогемодинамічних порушень у хворих зі сполученою хронічною патологією ГБС у вигляді ХНХ, поєднаного з ХВГС МСА на тлі ВІДС, встановлені патогенетичні механізми розвитку даної коморбідної патології та розроблені раціональні підходи до її лікування та медичної реабілітації хворих.
В клінічному плані у хворих на ХНХ, поєднаний з ХВГС МСА на тлі ВІДС, в период загострення хронічного патологичного процесу у ГБС, відмічається поєднання диспептичного, больового, гепатоспленомегалічного, астено–невротичного або астено–депресивного симптомокомплексів. У хворих з даною коморбідною патологією є характерним часті загострення запального процесу у ЖМ (4-5 разів на рік та більше), наявність фонової хронічної патології органів травлення (хронічного гастродуоденіту, панкреатиту, нерідко розвиток стеатозу печінки), а також астено–невротичної або астено–депресивної симптоматики, яка може мати характер синдромів підвищеної стомленості і навіть хронічної втоми, тривале збереження загострення запального процесу у ЖМ та паренхімі печінки, формування ДЖВШ.
Для пацієнтів з ХНХ, поєднаним з ХВГС МСА на тлі ВІДС, характерно наявність помірно виражених порушень з боку біохімічних показників, які характеризують функціональний стан печінки у вигляді незначного підвищення рівня загального білірубіну за рахунок фракції прямого білірубіну, збільшення активності сироваткових амінотрансфераз – АлАТ – в 2–3 рази та АсАТ– в 1,8–2,6 рази, показника тимолової проби до 6–9 од., при коефіцієнті де Рітіса < 1,0, та рівня суми «печінкових» фракцій ЛДГ4+5 в 2–2,4 рази. У 234 осіб (60,3 %) відмічено помірно виражене підвищення активності в сироватці крові екскреторних ферментів – ЛФ та ГГТП, а також збільшення концентрації холестерину та –ліпопротеїдів, що свідчило про наявність в них часткового синдрому внутрішньопечінкового холестазу, тобто холестатичного компоненту при загостренні хронічної сполученої патології ГБС.
У хворих на ХНХ, поєднаний з ХВГС МСА на тлі ВІДС, виявлені виражені порушення з боку енергетичного метаболізму, зокрема аденілової системи, які характеризуються суттєвим зменшенням концентрації АТФ у крові, падінням ЕЗЕ, що свідчить про зниження енергозабезпеченості органів та тканин. Поряд з цим відмічається помірне збільшення загальної активності ключового ферменту гліколізу – ЛДГ (КФ 1.1.1.27) у крові, та значне підвищення суми «печінкових» ізоферментів ЛДГ4+5 та коефіцієнту ЛДГ4+5/ЛДГ1+2, що в патогенетичному плані свідчить про роз’єднування окислювального фосфорилювання та перемикання енергетичного обміну на менш ефективний шлях анаеробного гліколізу.
У пацієнтів із загостренням ХНХ, поєднаного з ХВГС МСА на тлі ВІДС, встановлено формування синдрому “метаболічної” інтоксикації (СМІ), що в біохімічному плані проявляється суттєвим збільшенням вмісту у крові СМ. Поряд з цим було характерно підвищення інтенсивності процесів ліпопероксидації з накопиченням у крові продуктів ПОЛ – МДА та ДК на тлі зниження її антиоксидантних властивостей, а саме ферментної ланки системи АОЗ у вигляді пригнічення активності СОД та різноспрямованих змін з боку КТ та зменшення вмісту в крові ВГ і падіння активності специфічних ферментів редокс–системи глутатіону – ГТП, ГТР і ГТТ, що приймають участь у регенерації ВГ з ОГ. Максимальна інтенсивність СМІ та підвищення ПОЛ і водночас пригнічення активності КТ, СОД, а також глутатіонової системи відмічається при частих загостреннях ХНХ та ХВГС на тлі ВІДС.
У переважної більшості хворих на ХНХ, поєднаний з ХВГС МСА на тлі ВІДС, виявлені чітко виражені зсуви рівня ПГ крові у вигляді суттєвого зростання ПГF2 і менш значущого – ПГЕ2, що свідчить про дисбаланс простагландинової регуляції запального процесу. Водночас у обстежених пацієнтів спостерігалися порушення з боку системи ЦН. При цьому більших змін зазнав цАМФ, кратність зростання рівня якого склала 2,5 рази у порівнянні з нормою, в той час як вміст цГМФ у крові збільшився лише в 1,6 рази. Коефіцієнт цАМФ/цГМФ внаслідок такого дисбалансу ЦН був в 1,5 рази вищим за норму, що свідчило про тривале збереження прозапальних властивостей.
Для хворих на ХНХ, поєднаний з ХВГС МСА на тлі ВІДС, характерні чітко виражені імунологічні порушення з боку клітинного імунітету, які характеризувалися Т–лімфопенією, дисбалансом субпопуляційного складу Т–лімфоцитів з дефіцитом циркулюючих CD4+ лімфоцитів, а також зменшенням імунорегуляторного індексу (CD4/CD8) та значним пригніченням РБТЛ з ФГА, що в цілому свідчить про наявність вторинного імунодефіциту. Виявлені зміни супроводжувалися пригніченням функціональної активності МФС, зокрема зниженням показників ФАМ – ФЧ, ФІ, ІА та особливо ІП, що свідчить про незавершеність процесів фагоцитозу. Поряд з цим, відмічається накопичення ЦІК у крові, переважно за рахунок підвищення вмісту найбільш патогенних середньо– (11S – 19S) та дрібномолекулярних (<11S) фракцій.
У пацієнтів з ХНХ, поєднаним з ХВГС МСА на тлі ВІДС, має місце суттєве та досить тривале підвищення концентрації у крові прозапальних ЦК – ФНП, ІL–1, IL–2, IL–6 та, навпаки, відносне зниження вмісту протизапального ЦК - ІL–4. Виходячи з цього, коефіцієнти, які відображають співвідношення ЦК з прозапальною та протизапальною активністю (IL–1/IL–4, IL–2/IL–4, ФНП/IL–4, IL–6/IL–4) були суттєво збільшені, що свідчить про превалювання прозапальних властивостей крові над протизапальними. Поряд з цим, у хворих з хронічною коморбідною патологією ГБС на тлі ВІДС відмічається також дисбаланс ІФС, який характеризувався суттєвим пригніченням активності СІФ та зменшенням концентрації – та –ІНФ у сироватці крові.
Для хворих зі сполученою патологією ГБС у вигляді ХНХ, поєднаного з ХВГС МСА на тлі ВІДС, характерна наявність значних порушень мікрогемодинаміки у всіх відділах мікроциркуляторного русла (МЦР) – судинному, внутрішньосудинному та позасудинному, які характеризуються зменшенням кількості функціонуючих капілярів з утворенням аваскулярних зон, дилятацією венул та спазмом артеріол, у зв’язку з чим збільшується АВК, виникненням мікроаневризм, функціонуванням артеріоло–венулярних анастомозів, наявністю в периваскулярних зонах мікрогеморагій та пігментних плям. При зіставленні ступеня зростання концентрації прозапальних ЦК у крові та вираженості порушень мікрогемодинаміки у обстежених пацієнтів, встановлено наявність певних кореляційних взаємозв'язків. Індивідуальний аналіз показав, що ступінь підвищення вмісту ФНП у хворих на ХНХ, поєднаний з ХВГС МСА на тлі ВІДС корелював із судинними порушеннями у МЦР – (r=+0,694). У обстежених пацієнтів були виявлені істотні порушення мікрогемоциркуляції в периваскулярному відділі МЦР, інтенсивність яких корелювала зі ступенем зростання рівня ІL–1 у крові (r=+0,685). Виявлено також кореляційний взаємозв’язок між КІзаг. та рівнем СМ у крові (r=+0,656), що свідчить про суттєву патогенетичну роль СМІ у розвитку та прогресуванні порушень мікрогемодинаміки в обстежених хворих.
При застосуванні комбінації лаферобіону, ПО та препаратів ЕФЛ (ліволіну або лівенціале) у хворих зі сполученою патологією ГБС на тлі ВІДС, вже протягом перших двох тижнів з моменту початку лікувальних заходів зникає більшість клінічних симптомів, що свідчать про загострення захворювання. У цих пацієнтів покращується самопочуття, зменшуються та потім в більшості випадків ліквідуються загальна слабкість, нездужання, біль або тяжкість у правому підребер’ї, гіркота у роті, поступово нормалізуються розміри печінки та селезінки. Водночас з поліпшенням клінічного стану хворих відмічається також позитивна динаміка біохімічних показників крові, які характеризують функціональний стан печінки: нормалізується рівень загального та зв’язаного білірубіну, показник тимолової проби, активність сироваткових амінотрансфераз (АлАТ і АсАТ) та екскреторних ферментів (ЛФ і ГГТП).
Включення до комплексу лікування комбінації ЛФБ, ПО та препаратів ЕФЛ у пацієнтів із загостренням ХНХ, поєднаного з ХВГС МСА на тлі ВІДС, сприяло ліквідації СМІ, про що свідчило зниження концентрації СМ у крові до верхньої межі норми. Водночас відмічено зникнення порушень з боку енергетичного метаболізму, зокрема підвищення концентрації АТФ у крові, зростання ЕЗЕ, тенденція до нормалізації вмісту як загальної активності ЛДГ так і її ізоферментного спектру. У цих хворих також спостерігалося зменшення інтенсивності процесів ПОЛ та відновлення антиоксидантних властивостей крові як ферментної ланки системи АОЗ – КТ та СОД, так і редокс–системи глутатіону (ГТП, ГТР і ГТТ).
Лікування хворих на ХНХ, поєднаний з ХВГС МСА на тлі ВІДС, з включенням комбінації лаферобіону, ПО та препаратів ЕФЛ сприяло нормалізації клітинного імунітету, зокрема забезпечувало виражене підвищення вмісту у крові циркулюючих CD3+ та CD4+лімфоцитів, а також збільшення імунорегуляторного індексу (CD4/CD8) та відновлення функціональної активності Т–лімфоцитів за даними РБТЛ з ФГА. Функціональна активність СФМ у обстежених пацієнітів суттєво покращувалась, причому показники ФАМ досягали нижньої межі норми, та одночасно ліквідувався синдром імунотоксикозу, про що свідчило значне зниження концентрації ЦІК та тенденція до нормалізації їхнього молекулярного складу. У хворих з коморбідною патологією ГБС на тлі ВІДС відбувалося зниження у крові до верхньої межі норми концентрації прозапальних ЦК (ФНП, ІЛ–1, IЛ–2). Виходячи з цього, коефіцієнти, які відображають співвідношення ЦК з прозапальною та протизапальною активністю (IL–1/IL–4, IL–2/IL–4, ФНП/IL–4, IL–6/IL–4) знизилися та вірогідно не відрізнялися від норми. Водночас спостерігалося підвищення активності СІФ та збільшення до нижньої межі норми концентрації – та –ІФН у сироватці крові.
12. Для попередження загострення патологічного процесу у ГБС доцільним є проведення медичної реабілітації з використанням вітчизняного гепатопротектору антралю та фітозасобів (артіхол, артишоку екстракт–Здоров’я, бонджигар), які забезпечують, з одного боку, покращення функціонального стану печінки і ЖВШ, нормалізацію показників мікрогемодинаміки, та з іншого боку, сприяють ліквідації СМІ, відновленню імунологічного та біохімічного гомеостазу. В клініко–патогенетичному плані застосування антралю та препаратів з артишоку колючого при проведенні медичної реабілітації хворих із такою коморбідною патологією є найбільш ефективним та забезпечує повну стійку клініко–біохімічну ремісію даної патології.
Публікації автора:
Фролов В.М. Эффективность артишока экстракта–Здоровья в комплексной терапии хронического вирусного гепатита С / [Фролов В.М., Соцкая Я.А., Борзенко И.А.]; під ред. Бабак О.Я., Фролов В.М., Харченко Н.В. Артишока екстракт–Здоров`я (фармакологічні властивості та клінічне використання). – Харків–Луганськ: Елтон–2, 2006. – С. 49 – 54. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Фролов В.М. Оценка эффективности артишока экстракта–Здоровья в медицинской реабилитации больных хроническим вирусным гепатитом С, сочетанным с хроническим некалькулёзным холециститом / [Фролов В.М., Соцкая Я.А, Санжаревская І.В.]; під ред. Бабак О.Я., Фролов В.М., Харченко Н.В. Артишока екстракт – Здоров`я (фармакологічні властивості та клінічне використання). – Харків – Луганськ: Елтон–2, 2006. – С. 55 – 62. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Ефективність комбінації антралю та артишоку екстракту – Здоров`я в комплексній терапії хронічного вірусного гепатиту С та її вплив на показники ліпопероксидації і активність ферментів антиоксидантного захисту / В.М. Фролов, І.В. Санжаревська, Н.І. Хомутянська, Я.А Соцька // Український медичний альманах. – 2005. – Т. 8, № 1. – С. 178 – 182. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Використання комбінації антралю та артишоку екстракту–Здоров`я з метою оптимізації лікування загострень хронічного вірусного гепатиту С / В.М. Фролов, І.В. Санжаревська, Я.А. Соцька, І.О. Борзенко // Український медичний альманах. – 2005. – Т. 8, № 2. – С. 152 – 157. (Особисто здобувачкою було проведено підбір та клінічне обстеження хворих).
Фролов В.М. Вплив антралю на рівень “середніх молекул”, показники ліпопероксидації та стан системи антиоксидантного захисту у ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з хронічною патологією гепатобіліарної системи невірусного генезу / В.М. Фролов, Я.А. Соцька, Л.І. Дорогінська // Український медичний альманах. – 2005. – Т. 8, № 3. – С. 171 – 175. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Фролов В.М. Иммунокоррекция и иммунореабилитация как основа терапии больных хроническим вирусным гепатитом С / В.М. Фролов, Н.І. Хомутянская, Я.А. Соцкая // Імунологія та алергологія. – 2005.– № 3. – С. 23 – 28. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та імунологічне обстеження хворих).
Фролов В.М. Раціональні підходи до оптимізації медичної реабілітації хворих на хронічний вірусний гепатит С, поєднаний з хронічним некалькульозним холециститом, в ході диспансерного спостереження / В.М. Фролов, Н.І. Хомутянська, Я.А. Соцька // Український медичний альманах. – 2005. – Т. 8, № 4. – С. 185 – 191. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та імунологічне обстеження хворих).
Патогенетичне значення порушень продукції цитокінів мононуклеарами периферійної крові хворих на хронічний вірусний гепатит С, сполучений із хронічним некалькульозним холециститом / В.М. Фролов, Н.І. Хомутянська, Я.А. Соцька, І.В. Санжаревська // Український медичний альманах.– 2005. – Т. 8, № 5. – С. 149 – 154. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та імунологічне обстеження хворих).
Ефективність комбінації антралю та фітопрепаратів в комплексі медичної реабілітації хворих на хронічний вірусний гепатит С, сполучений із хронічним некалькульозним холециститом / В.М. Фролов, Т.П. Гарнік, Я.А. Соцька, І.А. Борзенко // Український медичний альманах. – 2006. – Т. 9, № 1. – С. 150 – 157. (Особисто здобувачкою було проведено диспансерне спостереження хворих та аналіз ефективності проведеної реабілітації).
Фролов В.М. Оптимізація лікувальної тактики при хронічному вірусному гепатиті С, виходячи з концепції “метаболічної інтоксикації” Л.В. Громашевської / В.М. Фролов, Я.А. Соцька, І.А. Борзенко // Український медичний альманах. – 2006. – Т. 9, № 2. – С. 176 – 181. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Ефективність фітопрепаратів при лікуванні загострень хронічного вірусного гепатиту С, сполученого з хронічним холециститом / В.М. Фролов, Т.П. Гарник, Я.А. Соцька, В.С. Гришина // Фітотерапія. Часопис. – 2006. – № 2. – С. 21 – 25. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Фитотерапия больных хроническим вирусным гепатитом С, резистентных к раннее проводимому лечению / В.М. Фролов, Т.П. Гарник, Я.А. Соцкая, В.С. Гришина // Фітотерапія. Часопис. – 2006. – № 2. – С. 26 – 31. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Фролов В.М. Раціональні підходи до лікування хворих на хронічний вірусний гепатит С, сполучений з хронічною патологією жовчного міхура та жовчовивідних шляхів / В.М.Фролов, Я.А.Соцька, І.А.Борзенко // Український медичний альманах.– 2006. – Т. 9, № 4. – С. 117 – 124. (Особисто здобувачкою було проведено біохімічне обстеження хворих).
Фролов В.М. Ефективність ліволіну форте при лікуванні хронічного вірусного гепатиту С та його вплив на показники ліпопероксидації і активності ферментів антиоксидантного захисту / В.М. Фролов, Н.І. Хомутянська, Я.А. Соцька // Український медичний альманах.– 2006. – Т. 9, № 5. – С. 132 – 136. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Фролов В.М. Вплив лівенціале форте на показники ліпопероксидації і активність ферментів антиоксидантного захисту у хворих на хронічний вірусний гепатит С / В.М.Фролов, Я.А.Соцька, І.В.Санжаревська // Український медичний альманах.– 2006. – Т. 9, № 6. – С. 139 – 143. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Ефективність фітозасобів у комплексі медичної реабілітації хворих на хронічний вірусний гепатит С, сполучений із хронічним некалькульозним холециститом / В.М. Фролов, Т.П. Гарник, Я.А. Соцька, І.В. Білоусова // Фітотерапія. Часопис. – 2007. – № 1. – С. 34 – 42. (Особисто здобувачкою було проведено діспансерне спостереження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Вплив гепатозахисного фітопрепарату на стан ліпопероксидації і активність ферментів антиоксидантного захисту у хворих на хронічний вірусний гепатит С, сполучений із хронічним некалькульозним холециститом / В.М. Фролов, Т.П.Гарник, Я.А.Соцька, І.В Білоусова // Фітотерапія. Часопис. – 2007. – № 2. – С. 31 – 36. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Фролов В.М. Використання антигомотоксичних препаратів гепаркомпозитум та ехінацея композитум С при лікуванні загострень хронічного вірусного гепатиту С / В.М. Фролов, М.О. Пересадін, Я.А. Соцька // Сучасні інфекції. – 2007. – № 2. – С. 4 – 12. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Вплив гепатопротектору лівенціале форте на показники синдрому “метаболічної інтоксикації” у хворих на хронічний вірусний гепатит С, сполучений з хронічним некалькульозним холециститом / В.М. Фролов, Я.А. Соцька, І.В. Санжаревська, І.А. Борзенко // Український медичний альманах. – 2007. – Т. 10, № 3. – С. 141 – 144. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Ефективність комплексної імунокорекції при лікуванні хронічного вірусного гепатиту С / В.М. Фролов, Я.А. Соцька, І.В. Санжаревська, І.А. Борзенко, Л.І. Дорогінська // Український медичний альманах. – 2007. – Т. 10, № 4. – С. 162 – 167. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та імунологічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеної імунокорекції).
Соцька Я.А. Морфологічні зсуви з боку мікроциркуляторного русла у хворих із хронічним некалькульозним холециститом, сполученим із хронічним вірусним гепатитом С з низьким ступенем активності на тлі вторинних імунодефіцитів / Я.А. Соцька // Український морфологічний альманах. – 2007. – Т. 5, № 4. – С. 65 – 68.
Соцька Я.А. Клінічні особливості хронічного некалькульозного холециститу, сполученого з хронічним вірусним гепатитом С з низьким ступенем активності, на тлі ВІДС / Я.А. Соцька // Укр. мед. альманах. – 2007. – Т. 10, № 6. – С. 151 – 153.
Соцька Я.А. Стан енергетичного метаболізму у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальною активністю / Я.А. Соцька // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 1. – С. 149 – 151.
Соцька Я.А. Вплив комбінованого фітопрепарату бонджигару на клініко–біохімічні показники та стан ліпопероксидації у хворих із хронічним некалькульозним холециститом, сполученим із хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька, В.М. Фролов // Фітотерапія. Часопис. – 2008. – № 1. – C. 30 – 37. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих).
Соцька Я.А. Ефективність препарату бонджигару в комплексній імунокорекції хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 2. – С. 132 – 137.
Соцька Я.А. Взаємозв`язок між морфологичними показниками мікрогемоциркуляції та цитокіновим профілем крові у хворих із хронічним некалькульозним холециститом, сполученим із хроничним вірусним гепатитом С з низьким ступенем активності при лікуванні поліоксидонієм / Я.А. Соцька, В.М. Фролов // Український морфологічний альманах. – 2008. – Т. 6, № 2. – С. 28 – 34. (Особисто здобувачкою було проведено імунологічне обстеження хворих).
Фролов В.М. Стан енергетичного метаболізму та оптимізація підходів до його корекції у хворих на хронічний вірусний гепатит С з низьким ступенем активності та супутнім хронічним некалькульозним холециститом / В.М. Фролов, Я.А. Соцька // Гепатологія. – 2008. – № 2. – С. 40 – 47. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Соцька Я.А. Вплив фітопрепарату екстракту артишоку Здоров’я в комбінації з гепатопротектором антралем на показники ліпопероксидації у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька, В.М. Фролов // Фітотерапія. Часопис. – 2008. – № 2. – C. 29–36. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне,біохімічне обстеження хворих та призначено лікування).
Соцька Я.А. Вплив комбінації антралю та екстракту артишоку на стан системи антиоксидантного захисту у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 3. – С. 150 – 154.
Соцька Я.А. Вплив поліоксідонію на морфологічні та функціональні показники мікроциркуляторного русла хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальной активністю патологічного процесу у печінці / Я.А. Соцька // Український морфологічний альманах. – 2008. – Т. 6, № 3. – С. 69 – 73.
Соцька Я.А. Стан системи глутатіону у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька // Укр. мед. альманах. – 2008. – Т. 11, № 4. – С. 145–149.
Фролов В.М. Оптимізація лікувальної тактики при хронічному некалькульозному холециститі, поєднаному з хронічним вірусним гепатитом С, виходячи з концепції “метаболічної інтоксикації” Л.Л. Громашевської / В.М. Фролов, Я.А. Соцька // Профілактична медицина. – 2008. – № 4. – С. 62 – 66. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Соцька Я.А. Динаміка функціональних і морфологічних показників мікрогемоциркуляції при хронічному некалькульозному холециститі на тлі хронічного вірусного гепатиту С з мінімальним ступенем активності в періоді диспансерного спостереження при застосуванні антралю та артіхолу / Я.А. Соцька // Український морфологічний альманах. – 2008. – Т. 6, № 4. – С. 88 – 94.
Соцька Я.А. Динаміка ферментів системи антиоксидантного захисту та рівня „середніх молекул” у крові хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений із хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності під впливом комбінованого фітопрепарату бонджигару /Я.А. Соцька, В.М. Фролов // Фітотерапія. Часопис. – 2008. – № 4. – С. 3 – 8. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих).
Ефективність вітчизняних препаратів рослинного походження артіхолу та імуноплюсу в медичній реабілітації хворих на неалкогольний стеатогепатит, поєднаний із синдромом підвищеної стомлюваності, та динамика показників клітинної ланки імунітету / В.М. Фролов, Л.В. Кузнєцова, М.О. Пересадін, Я.А. Соцька // Український медичний часопис. – 2008. – № 5 (67) – ІХ/Х. С. 119 – 124. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та імунологічне обстеження хворих, аналіз проведеного лікування).
Соцька Я.А. Активність ферментів антиоксидантної системи у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності в періоді загострення та ремісії / Я.А. Соцька // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 5. – С. 152 – 155.
Соцкая Я.А. Вплив комбінації лаферобіону та поліоксидонію на стан клітинної ланки імунітету у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 6. – С. 148 – 152.
Соцька Я.А. Показники системи глутатіону у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з низьким ступенем активності при лікуванні препаратом рослинного походження артіхолом в комбінації з гепатопротектором антралем / Я.А. Соцька, В.М. Фролов // Фітотерапія. Часопис. – 2009. – № 1. – C. 24 – 32. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та біохімічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Соцька Я.А. Динаміка цитокінового профілю крові у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності при застосуванні комбінації лаферобіону та поліоксидонію / Я.А. Соцька, В.М. Фролов // Фармакологія та лікарська токсикологія. – 2009. – №1. – С. 57 – 64. (Особисто здобувачкою було проведено імунологічне обстеження хворих).
Соцька Я.А. Вплив комбінації антралю та артіхолу на концентрацію циркулюючих імунних комплексів та їхній молекулярний склад у крові хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С з мінімального ступеню активності / Я.А. Соцька // Український медичний альманах. – 2009. – Т. 12, № 1. – С. 168 – 174.
Соцька Я.А. Взаємозв’язок між морфофункціональними показниками мікрогемоциркуляції та процесами ліпопероксидації у хворих на хронічний некалькульозний холецитит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С мінімального ступеню активності, при застосуванні антралю та артишоку екстракту–Здоров’я / Я.А. Соцька // Укр. морф. альманах. – 2009. – Т. 7, № 1. – С. 97 - 103.
Соцька Я.А. Вплив комбінації поліоксидонію та лаферобіону на функціональний стан печінки, рівень ліпопероксидації та фагоцитарну активність моноцитів у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С мінімального ступеня активності / Я.А. Соцька // Український медичний альманах. – 2009. – Т. 12, № 2. – С. 169 - 175.
Патогенетичне обґрунтування використання артишоку екстракту Здоров`я в лікуванні хронічних гепатитів невірусного генезу / Н.В. Харченко, В.М. Фролов, Я.А. Соцька, І.В. Санжаревська // Досягнення та перспективи використання вітчизняного препарату глутаргін в клініці внутрішніх хвороб: зб. наук.–практич. робіт. – Харків. – 2005. – С. 85–89. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Фролов В.М. Ефективність лівенціале форте у хворих на хронічний вірусний гепатит С та вплив на стан перекисного окислення ліпідів і системи антиоксидантного захисту / В.М. Фролов, Я.А. Соцька, І.А. Борзенко // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Харків. – 2006. – Вип. 4–5 (73–74). – С. 269–278. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Соцька Я.А. Вплив вітчизняного препарату артишоку колючого–артіхолу на стан системи антиоксидантного захисту у хворих з хронічним некалькульозним холециститом, поєднаним з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним або низьким ступенем активності в період медичної реабілітації / Я.А. Соцька // Проблеми екологічної та медичної генетики i клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Xapків, 2006. – Вип. 6 (75). – С. 224 – 239.
Соцька Я.А. Показники системи фагоцитуючих макрофагів у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька // Проблеми екологічної та медичної генетики i клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Xapків, 2007. – Вип. 1–2 (76–77). – С. 224–234.
Соцька Я.А. Рівень циркулюючих імунних комплексів та їхній молекулярний склад у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька // Проблеми екологічної та медичної генетики i клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Xapків, 2007. – Вип. 3–4 (78–79). – С. 105–117.
Соцька Я.А. Вплив поліоксидонію на стан системи інтерферону у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька // Проблеми екологічної та медичної генетики i клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Xapків, 2007. – Вип. 5–6 (80–81). – С. 214–226.
Ефективність сучасних препаратів ессенціальних фосфоліпідів у хворих на хронічний вірусний гепатит С, які мешкають в регіоні Донбасу, та їхній вплив на стан ліпопероксидації і активність ферментів антиоксидантного захисту / В.М. Фролов, Я.А. Соцька, І.В. Санжаревська, М.О. Пересадін // Проблеми праці та соціальних технологій у промисловому регіоні: теорія та практика. – Луганськ, 2007. – С. 372 – 378. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне обстеження хворих та аналіз ефективності проведеного лікування).
Соцька Я.А. Динаміка простагландинів крові хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності при застосуванні поліоксідонію / Я.А. Соцька // Проблеми екологічної та медичної генетики i клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Xapків, 2008. – Вип. 1–2 (82–83). – С. 97 – 109.
Соцька Я.А. Вплив поліоксидонію на рівень циклічних нуклеотидів у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька// Проблеми екологічної та медичної генетики i клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Xapків, 2008. – Вип. 3–4 (84–85). – С. 255 – 267.
Соцька Я.А. Показники інтерферонового статусу та активність інтерфероногенезу у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності / Я.А. Соцька// Проблеми екологічної та медичної генетики i клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Xapків, 2008. – Вип. 5–6 (86–87). – С. 163 – 174.
Соцька Я.А. Вплив поліоксидонію на показники фагоцитарної активності макрофагів у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний із хронічним вірусним гепатитом С низького ступеню активності / Я.А. Соцька, В.М. Фролов // Актуальні проблеми акушерства гінекології, клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ, 2008. – Вип. 15. – С. 101 – 107. (Особисто здобувачкою було проведено імунологічне обстеження хворих).
Соцька Я.А Динаміка показників фагоцитарної активності макрофагів у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний із хронічним вірусним гепатитом С з низьким ступенем активності на тлі вторинного імунодефіцитного стану при застосуванні поліоксидонію / Я.А. Соцька, В.М. Фролов, М.О. Пересадін // Організація самодостатності промислового регіону: проблеми ринку, економіки і бізнесу. – Луганськ, 2008. – С. 361–364. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та імунологічне обстеження хворих).
Соцька Я.А. Клініко–біохімічна характеристика хронічного некалькульозного холециститу, поєднаного з вірусним гепатитом С з низьким ступенем активності / Я.А. Соцька // Соціум і особистість. – Луганськ, 2008. – С. 175 – 180.
Соцька Я.А. Вплив комбінації вітчизняних препаратів артіхолу та антралю на цітокіновий профіль крові хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним або низьким ступенем активності в періоді медичної реабілітації / Я.А. Соцька // Пробл. праці та соціальн. технологій у пром. регіоні: теорія та практика. – Луганськ, 2008. – С. 393 – 400.
Соцька Я.А. Вплив комбінації лаферобіону та поліоксидонію на показники глутатіону у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімального ступеня активності / Я.А. Соцька // Проблеми екологічної та медичної генетики i клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Xapків, 2009. – Вип. 1–2 (88–89). – С. 346 – 362.
Соцька Я.А. Показники клітинної ланки імунітету у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з вірусним гепатитом С мінімального ступеню активності в періоді медичної реабілітації при застосуванні антралю та артіхолу / Я.А. Соцька // Проблеми екологічної та медичної генетики i клінічної імунології: зб. наук. праць. – Київ; Луганськ; Xapків, 2009. – Вип. 3 (90). – С. 96 – 112.
Фролов В.М. Метаболічні ефекти імуномодулятору поліоксідонію у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності на тлі вторинних імунодефіцитних станів / В.М. Фролов, Я.А. Соцька // Актуальні проблеми акушерства гінекології, клінічної імунології: зб. наук.праць. – Київ; Луганськ. – 2009. – Вип. 16. – С. 238 – 249. (Особисто здобувачкою було проведено клінічне та імунологічне обстеження хворих).
Пат. 33203 України, МПК (2006) А 61К36/00. Спосіб медичної реабілітації хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності патологічного процесу у печінці / Соцька Я.А., Фролов В.М., Андросов Є.Д. – № 200802111; заявл. 19.02.2008; опубл. 10.06.2008. – Бюл. № 11.
Пат. 34796 України, МПК (2006) А 61К36/06. Спосіб корекції стану макрофагальної системи у хворих з синдромом підвищеної стомлюваності / Фролов В.М., Пересадін М.О., Соцька Я.А., Шаповалова І.О. – № 200803118; заявл. 12.03.2008; опубл. 26.08.2008. – Бюл. № 16.
Пат. 35877 України, МПК (2006) А 61К35/12, А 61К33/06, А 61К35/00. Спосіб медичної реабілітації хворих на хронічний вірусний гепатит С / Фролов В.М., Соцька Я.А., Андросов Є.Д. – № 200805208; заявл. 22.04.2008; опубл.10.10.2008. – Бюл. № 19.
Пат. 35878 України, МПК (2006) А 61К45/00, А 61К33/06. Спосіб лікування хворих на хронічний вірусний гепатит С на тлі хронічного некалькульозного холециститу / Фролов В.М., Соцька Я.А., Андросов Є.Д. – № 200805209; заявл. 22.04.2008; опубл. 10.10.2008. – Бюл. № 19.
Эффективность иммунокоррекции и иммунореабилитации у больных хроническим вирусным гепатитом С: матеріали VІІ Української наук.–практ. конференції / В.М.Фролов, Н.И.Хомутянская, Я.А.Соцкая [“Актуальні питання клінічної і лабораторної імунології, алергології та імунореабілітації”], (Київ, 2005 р.) // Імунологія та алергологія. – 2005. – № 3. - С. 75.
Патогенетичне значення порушень продукції цитокінів у хворих на хронічний вірусний гепатит С, сполучений із хронічним некалькульозним холециститом: матеріали VI міждисциплінарної науково–практичної конференції / В.М. Фролов, Н.І. Хомутянська, Я.А. Соцька [“Епідеміологія, імунопатогенез, діагностика, лікування хламідіозу та TORCH–інфекцій”], (Київ, 25–26 листопада, 2006 р.) // Імунологія та алергологія. – 2006. – № 4. – С. 24.
Раціональні підходи до медичної реабілітації хворих, які перенесли загострення хронічного гепатиту С на тлі хронічного некалькульозного холециститу: матеріали VІІ з`їзду інфекціоністів України / В.М. Фролов, Я.А. Соцька, І.А. Борзенко [“Інфекційні хвороби – загальномедична проблема”], (Миргород 27–29 вересня 2006 р.) – Т: Терн. держ. мед. акад., 2006. – С. 109 – 110.
Ефективність комбінації антралю та артишоку екстракту–Здоров’я при імунореабілітації хворих з хронічним вірусним гепатитом С: матеріали наук.–практич. конференції (Запоріжжя, 2006 р.) / В.М. Фролов, Н.І. Хомутянська, Я.А. Соцька, І.В. Санжаревська // Вісник Запорізького національного університету. – 2006. – № 1. – С.193 – 194.
Динаміка продукції цитокінів мононуклеарами периферійної крові хворих на хронічний вірусний гепатит С, сполучений із хронічним холециститом: матеріали ІХ Української наук.–практ.конференції / В.М. Фролов, Я.А. Соцька, Н.І. Хомутянська [“Актуальні питання клінічної і лабораторної імунології, алергології та імунореабілітації”], (Київ, 25–26 квітня, 2007 р.) // Імунологія та алергологія. – 2007. – № 2. – С. 53.
Патогенетическое значение синдрома «метаболической» интоксикации и липопероксидации у больных хроническим вирусным гепатитом С и рациональные подходы к их коррекции / Я.А. Соцкая, Н.А. Пересадин, В.М. Фролов: материалы VII Всероссийской научно–практической конференции [«Вирусные гепатиты»], (Москва, 20–21 мая 2007 г.). – М., 2007. – С. 125.
Опыт лечения и медицинской реабилитации больных хроническим гепатитом С на фоне вторичных иммунодефицитных состояний, проживающих в экологически неблагоприятном регионе / Я.А. Соцкая, В.М. Фролов, Н.А. Пересадин: матер. юбил. Рос. научн. конф. с междунар. участием, посвященной 175–летию со дня рождения С.П. Боткина, (СПб., 29–31 мая 2007 г.). – СПб., 2007. – С. 318.
Ефективність фітопрепаратів при лікуванні загострень хронічного вірусного гепатиту С, сполученого з хронічним холециститом: матеріали наук.–практич. конференції / Я.А. Соцька, В.М. Фролов, І.В. Санжаревська [“Інтегративна медицина. Актуальні питання профілактики, реабілітації і лікування немедикаментозними методами”], (Київ, 2007 р.) // Здоров`я та довголіття . – 2007. – С. 169 – 171.
Застосування фітопрепарату бонджигару в медичній реабілітації хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний з хронічним гепатитом С: матеріали наук.–практич. конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України / Я.А. Соцька [“Досягнення і проблеми клінічної інфектології”] (Тернопіль, 21 – 22 травня, 2008 р.). – Т: Терн. держ.мед. універ., 2008. – С. 91 – 92.
Стан макрофагальної фагоцитуючої системи у хворих на хронічний холецистит, поєднаний із хронічним вірусним гепатитом С з низькою активністю при імунокорекції поліоксидонієм: матер. ІХ Укр. наук.–практ.конф. / Я.А. Соцька [“Актуальні питання клінічної і лабораторної імунології, алергології та імунореабілітації”], (Київ, 25–26 квітня, 2008 р.) // Імунологія та алергологія. – 2008. – № 2. – С. 148.
Ефективність сучасного імуноактивного препарату поліоксидонію в лікуванні хворих на хронічний некалькульозний холецистит, поєднаний із хронічним вірусним гепатитом С з низьким ступенем активності на тлі вторинного імунодефіцитного стану: матеріали науково–практичної конференції (Хмельницький, 25–26 вересня 2008 р.) / Я.А.Соцька // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. – 2008. – №3. – С. 76.
Динамика показників системи інтерферону у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з хронічним вірусним гепатитом С з мінімальним ступенем активності при імунокорекції поліоксидонієм у комбінації з вітчизняним препаратом рослинного походження артіхолом: матеріали VІІI міждисциплінарної науково–практичної конференції / Я.А. Соцька [“Епідеміологія, імунопатогенез, діагностика, лікування хламідіозу та TORCH–інфекцій”], (Київ, 25–26 листопада, 2008 р.) // Імунологія та алергологія. – 2008. – № 3. – С. 99.
Порушення з боку клітинної ланки імунітету у хворих на хронічний некалькульозний холецистит, сполучений з вірусним гепатитом С мінімального ступеню активності / Я.А. Соцька: мат. І Всеукраїнської науково–практичної конференції [«Сучасні екологічні проблеми України»] (Луганськ, 9 грудня 2008 р.) // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 6 (додаток). – С. 160.
Динамика показателей клеточного звена иммунитета у больных хроническим вирусным гепатитом С минимальной степени активности, сочетанным с хроническим некалькулезным холециститом и вторичными иммунодефицитами, при лечении вифероном и полиоксидонием / Я.А.Соцкая, В.М. Фролов, Н.А. Пересадин: материалы І ежегодного Всероссийского конгресса по инфекционным болезням (Москва, 30 марта – 1 апреля 2009 г.) // Инфекционные болезни. – 2009. – Т. 7. – С. 202.