Дорошенко Віталій Олександрович. Клініко-патогенетичні особливості сучасної дифтерії у дітей : дис... д-ра мед. наук: 14.01.13 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Дорошенко В.О. Клініко-патогенетичні особливості сучасної дифтерії у дітей. –Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України. – Київ, 2006.
Дисертація присвячена вирішенню питань клініко-патогенетичних особливостей сучасної дифтерії у дітей. Вивчено електрофоретичні спектри біополімерів токсигенних штамів C.diphteriae. Доведено важливе значення екзотоксину C.diphtheriae у крові, стану специфічного антитоксичного і антибактеріального імунітету, гемодинаміки, коагуляційного гемостазу в патогенезі дифтерії та її ускладнень. Запропоновано діагностичні критерії дифтерії, критерії оцінки її тяжкості, прогнозування розвитку міокардитів та засоби патогенетичного їх лікування.
На основі вивчення імунохімічних властивостей C.diphtheriae, патогенетичного значення рівня екзотоксину в крові, стану специфічного антитоксичного та антибактеріального імунітету, гемодинаміки, гемостазу вирішена актуальна проблема – підвищення ефективності діагностики, диференційної діагностики, патогенетичного лікування дифтерії та її ускладнень у дітей.
У сучасних умовах захворювання на дифтерію виникає у 74,4% щеплених дітей. В більшості випадків (89,8%) – це дифтерія мигдаликів, легка форма (67,1%) і середньотяжка – 24,5%. Разом із тим, відмічається висока частота ускладнень (59,3 %). Міокардит мав місце у 55,4%, ураження нирок – 4,3 % та неврологічні ускладнення – 3,0 % дітей хворих, на дифтерію.
Електрофоретичні спектри біополімерів токсигенних штамів C.diphteriae, виділених від хворих та носіїв і музейних токсигенних штамів, подібні між собою та представлені макромолекулами з молекулярними масами від 14 кД до 100 кД. За складом білків токсигенні штами C.diphtheriae мають спільні риси із нетоксигенними, дифтероїдами та сапрофітними корінебактеріями. Спільними білками для досліджуваних видів корінебактерій є структурні компоненти з молекулярними масами 25, 60 та 70 кД. Токсигенні штами C.diphtheriae мають специфічний тільки для них пептид з молекулярною масою 17 кД.
Визначення дифтерійного токсину у сироватці крові та його рівень залежали від тяжкості дифтерії, так при легких формах токсин виявили у 45,5% дітей, при середньотяжких формах - 88,9% дітей, та у 77,8% дітей, у яких дифтерія мала тяжкий перебіг.
Захворювання на дифтерію виникає за недостатнього рівня антитоксинного імунітету. В динаміці хвороби титр антитоксинних антитіл зростає. У бактеріоносіїв переважали високі титри антитоксину. Статистичної достовірної різниці в титрах антитоксину в залежності від терміну встановлення носійства не виявлено.
Антибактеріальні антитіла належать в основному до класу IgM. Їх рівень залежить від виду інфекційного процесу (захворювання, носійство), ступеня тяжкості хвороби та строку обстеження (початок, розпал, одужання). На початку хвороби у хворих тяжкими формами дифтерії визначається знижений титр IgM-антитіл, при легких формах хвороби та носійстві – у межах норми, при середньотяжкій формі – підвищений. Інтенсивність зростання в динаміці захворювання IgM-антитіл прямо пропорційна тяжкості хвороби: найбільша при тяжкій формі, найменша – за легкої форми та ще менша при носійстві. Тривалість антибактеріальної відповіді зворотно пропорційна тяжкості: найдовша при легкій формі хвороби і ще довша при носійстві, найкоротша – у разі тяжкої форми хвороби.
Під час дифтерії у дітей визначаються зміни морфофункціональних показників тромбоцитів крові у вигляді: зменшення кількості, об`єму тромбоцитів, тромбокриту, пригнічення адгезивно-агрегаційної активності пластинок. Вираженість, характер, тривалість цих змін залежать від ступеня тяжкості, наявності ускладнень та періоду захворювання.
За всіх форм дифтерії у дітей спостерігаються порушення показників, які характеризують морфометричні параметри еритроцитів крові у вигляді: зменшення кількості, об`єму еритроцитів, вмісту, середнього вмісту гемоглобіну, підвищення середньої концентрації гемоглобіну, індексу розподілу клітин, які можуть бути додатковими критеріями визначення тяжкості й перебігу дифтерії.
У дітей з дифтерією зміни в показниках коагуляційного гемостазу і фібринолізу мають місце при всіх формах дифтерії, але вони найбільш виражені і тривалі у дітей з тяжкими формами дифтерії, які можуть визначати прогноз захворювання.
Встановлено, що стан центральної гемодинаміки при дифтерійній інфекції у дітей зумовлений ступенем тяжкості захворювання та наявністю і тяжкістю дифтерійного міокардиту. Прогностично най сприятливіший гіперкінетичний варіант гемодинаміки, відзначений при легкій неускладненій формі дифтерії. Поєднання зростання показника ударного об'єму із зниженням показників роботи лівого шлуночку та хвилинного об'єму може бути критерієм тяжкості дифтерійного міокардиту.
На підставі ЕхоКГ-дослідження визначено два гемодинамічних варіанти перебігу дифтерійного міокардиту: зі збільшеною порожниною лівого шлуночка, що спостерігався при тяжкій формі ДМ, та з нормальною порожниною ЛШ, відзначеного при легкій та середньотяжкій формах. За відсутності явних ознак міокардиту дискінезія міжшлуночкової перегородки є єдиною ознакою, яка вказувало на наявність міокардиту.
Призначення мілдронату для лікування дітей, хворих на дифтерійний міокардит, дає можливість достовірно поліпшити клінічний перебіг захворювання та показники насосної і контрактильної функції серця, що свідчить про виражену позитивну інотропну функцію даного кардіометаболічного препарату та доцільність і ефективність його застосування для лікування дітей, хворих на дифтерійний міокардит.
Застосування низькоінтенсивного лазерного опромінювання крові в комплексній терапії у дітей з тяжкими формами дифтерії призводить до швидшої та повнішої нормалізації показників гемодинаміки і гемокоагулційного потенціалу крові та сприяє зменшенню проявів інфекційного токсикозу.
Публікації автора:
Дорошенко В. О. Стан місцевого імунітету при дифтерійній інфекції // Перинатологія та педіатрія. – 2004. – № 3. – С. 44-46.
Дорошенко В. О. Стан системи гемостазу та фібринолізу у дітей хворих на дифтерію // Педіатрія, акушерство та гінекологія – 2004. – № 5. – С. 36-39.
Дорошенко В.О. Стан антитоксичного та антибактеріального імунітету при бактеріаносійстві токсигенних штамів Corynebacterium dipbtheriae у дітей // Сучасні інфекції – 2005. – № 3-4. – С.24-27.
Крамарєв CO., Воронов О.О., Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г. Застосування низькоінтенсивного внутрішньвенньго лазерного опромінення крові при дифтерії ротоглотки у дітей // Проблеми медицини. – 1998. – № 1. – С. 26-29 (Дисертантом проведено аналіз літератури, брав участь в зборі матеріалу і написанні статті).
Крамарєв CO., Фуртат І.М., Литвиненко Н.Г., Дмитрієва О.А., Дорошенко В.О., Бадакіна І.Г. Стан антибактеріального імунітету дітей, хворих на дифтерію // Інфекційні хвороби. – 1998. – №4. – С. 22-24 (Дисертант брав участь в наборі матеріалу і написанні статті)
Бодакіна І.Г., Дорошенко В.О. Критерії діагностики дифтерії у дітей // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1999. – №1. – С.48-51 (Дисертантом проведено аналіз літератури, збір матеріалу і написання статті).
Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г., Глєбова Л.П., Кухта Н.М. Можливі підходи до лікування дифтерійних міокардитів у дітей // Дитячі інфекції, (Укр. міжвідомча збірка). – 1999. – №25. – С.39-46 (Дисертантом проведено аналіз літератури, збір матеріалу, статистична обробка одержаних даних і написана робота).
Крамарєв С.О., Литвиненко Н.Г., Богатирьова С.О.,Буц О.Р., Мойсеєнко Р.О., Михальський Л.О., Фуртат I.М., Дорошенко В.О., Бадакiна I.Г. Клiнiко-iмунологiчна характеристика дифтерiї у дiтей на сучасному етапi. // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1999. – №4. – С.41 (Дисертант брав участь в зборі матеріалу і написанні статті)
Михальський Л.О., Фуртат І.М., Буц О.Р., Мойсеєнко Р.О., Тивончук Т.П., Костючик А.А., Дорошенко В.О. Аналіз електрофоретичних спектрів білків клітинної стінки Corinebacteriun diphtheriae // Дитячі інфекції, (Укр. міжвідомча збірка). – 2000. – №27. – С.34-41 (Дисертант брав участь в зборі матеріалу і написанні статті)
Крамарєв CO., Виговська О.В., Дорошенко В.О. Показники тромбоцитарної ланки системи гемостазу при дифтерійній інфекції у дітей // Галицький лікарський вісник. – 2000. – Т.7, №4. – С.99-100 (Дисертантом проведено аналіз літератури, збір матеріалу, статистична обробка одержаних даних і написана робота).
Виговська О.В., Литвиненко Н.Г., Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г. Стан системи коагуляційного, тромбоцитарного гемостазу і фібринолізу при дифтерії у дітей // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2000. – №2 – 3. – С.59-62 (Дисертант брав участь в зборі матеріалу і написанні статті).
Крамарєв CO., Виговська О.В., Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г., Мхітарян Л.С. Морфофункціональні властивості еритроцитів та тромбоцитів при дифтерійних міокардитах у дітей // Педіатрія, акушерство і гінекологія. – 2001. – №4. – С.40-45 (Дисертант брав участь в зборі матеріалу і написанні статті).
Крамарєв CO., Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г. Ефективність застосування мілдронату в комплексній терапії дифтерійних міокардитів у дітей // Педіатрія, акушерство і гінекологія. – 2001. – №4. – С.92-93 (Дисертантом проведено аналіз літератури, збір матеріалу, статистична обробка одержаних даних і написана робота).
Виговська О.В., Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г., Мхітарян Л.С. Тромбоцити та еритроцити крові при дифтерійній інфекції у дітей // Педіатрія, акушерство і гінекологія, – 2001. – №5. – С.21-25. (Дисертант брав участь в зборі матеріалу, статистичній обробці одержаних даних і написанні статті).
Виговська О.В., Дорошенко В.О., Головач О.В., Мхітарян Л.С., Цициліано А.Ф. Морфофункціональні властивості еритроцитів периферичної крові при дифтерії у дітей // Дитячі інфекції, (Укр. міжвідомча збірка). – 2001. – №28. – С.52-59 (Дисертант брав участь в зборі матеріалу, статистичній обробці одержаних даних і написанні статті).
Виговська О.В., Крамарєв CO., Дорошенко В.О., Шпак І.В. Особливості сучасного перебігу дифтерії у дітей // Дитячі інфекції, (Укр. міжвідомча збірка). – 2002. – № 29. – С.3-10 (Дисертант брав участь в наборі матеріалу, статистичній обробці одержаних даних і написанні статті).
Дорошенко В. О., Бодакіна І.Г., Виговська О.В., Головач О.В. Диференціальна діагностика локалізованої дифтерії мигдаликів та ангіни у дітей // Педіатрія, акушерство і гінекологія – 2003. – №4. – С.48-50 (Дисертантом проведено аналіз літератури, збір матеріалу, статистична обробка одержаних даних і написана робота).
Дорошенко В. О., Буц О.Р. Токсин та антитоксин в крові при дифтерійній інфекції у дітей // Педіатрія, акушерство і гінекологія – 2004. – №4. – С.20-22 (Дисертантом проведено аналіз літератури, збір матеріалу, статистична обробка одержаних даних і написана робота).
Дорошенко В.О., Литвиненко Н.Г., Бодакіна І.Г. Антибактеріальний імунітет у дітей хворих на дифтерію // Галицький лікарський вісник. – 2004. – Т 11, № 2. – С.31-34 (Дисертантом проведено аналіз літератури, збір матеріалу, статистична одержаних отриманих даних і написана робота).
Деклараційний патент на винахід № 3025А Україна (UA) МПК А61Н39/00 „Спосіб лікування дифтерійних міокардитів Бюл. (Крамарєв С.О., Воронов О.О., Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г.) // Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. Заявл. 28.04.1998. Опубл. 15.11. 2000. – Бюл. №6-ІІ. (Дисертант брав участь в зборі матеріалу та статистичній обробці отриманих даних)
Деклараційний патент на винахід № 5244 Україна (UA) МПК G01N33/48 „Спосіб прогнозування загрози розвитку міокардиту у дітей хворих на дифтерію. (Дорошенко В.О) // Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. Заявл. 11.08.2004. Опубл. 15.02. 2005. – Бюл. №2.
Деклараційний патент на винахід № 5242 Україна (UA) МПК G01N33/48 „Спосіб оцінки тяжкості дифтерії у дітей” (Дорошенко В.О., Крамарєв С.О., Виговська О.В.) // Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. Заявл. 11.08.2004. Опубл. 15.02. 2005. – Бюл. №2 (Дисертантом розроблено та впроваджено спосіб).
Деклараційний патент на винахід № 5246 Україна (UA) МПК А61К31/13, А61К31/205 „Спосіб лікування дифтерійних міокардитів у дітей”. (Дорошенко В.О., Крамарєв С.О., Юхименко Г.Г.) // Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. Заявл. 11.08.2004. Опубл. 15.02. 2005. – Бюл. №2 (Дисертантом розроблено та впроваджено спосіб).
Деклараційний патент на винахід № 10758 Україна (UA) МПК А61В5/00 „Спосіб діагностики дифтерії у дітей”. (Дорошенко В.О., Бодакина І.Г.) // Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. Заявл. 15.06.2005. Опубл. 15.11. 2005. – Бюл. №11.(Дисертантом розроблено та впроваджено спосіб).
Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г., Литвиненко Г.Г. Стан гемодинаміки у дітей, хворих на дифтерію// Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. – №2. – С.71 (Дисертантом проведено аналіз літератури, збір матеріалу, статистична обробка одержаних даних і написана робота).
Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г., Глєбова Л.П., Кухта Н.М. Показники реографічних і ехокардіографічних досліджень при дифтерійних міокардитах у дітей // Матер. V з’їзду інфекціоністів України. – Тернопіль, 1998. – С.224-225.
Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г. Показники гемодинаміки за даними реографії у дітей, хворих на дифтерію, ускладнену міокардитом // Матер. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України. – Мукачево, 1998. – С.44-45.
Дорошенко В.О., Юхименко Г.Г. Підходи до діагностики та лікування дифтерійних міокардитів у дітей // Матер. наук.-практ. конф. „Актуальні питання інфекційних захворювань у дітей”. – Одеса, 2001.- С.45-46.
Крамарєв CO., Виговська О.В., Дорошенко В.О., Головач О.В., Мхітарян Л.С. Морфофункціональні властивості тромбоцитів і еритроцитів периферичної крові в дітей, хворих надифтерію // Матер. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України "Нейроінфекції. Інші інфекційні хвороби". – Харків, 2001. – С.226-227.
Крамарєв CO., Виговська О.В., Дорошенко В.О. Морфофункціональні влвстивості клітин крові при дифтерійному носійстві, яке супроводжується висівом патогенної мікрофлори з ротогорла у дітей // Матер. наук.-практ. конф. „Актуальні питання інфекційних захворювань у дітей”. – Одеса, 2001. – С.53-54.
Крамарєв С.О. Майданник В.Г. Юхименко Г.Г. Дорошенко В.О., Бєлєбєз’єв Г.І., В.Ю. Мартинюк, Мостюк А.І. Плештіс С.А. Клініка діагностика та лікування дифтерії у дітей // Метод. рекомендації. – К., – 1996. – 35 с.