Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Казаков Олексій Анатолійович. Клініко-психопатологічні порушення у дітей в сім'ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії та принципи їх корекції : дис... канд. мед. наук: 14.01.16 / Вищий держ. навчальний заклад "Українська медична стоматологічна академія". — Полтава, 2007. — 184арк. — Бібліогр.: арк. 160-184.



Анотація до роботи:

Казаков О.А. «Клініко-психопатологічні порушення у дітей в сім’ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії та принципи їх корекції». – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України». - Харків, 2007.

У дисертаційній роботі проведена комплексна діагностика і психотерапевтична корекція розладів психічного здоров’я, в сім’ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії. Досліджено значення та вплив сімейних чинників на процес формування клінічних особливостей та ступінь виразності і перебіг психічних розладів у 168 дітей, які зростають в таких сім’ях. Проведений системно-структурнй аналіз 124 подружніх пар, результати якого свідчили про порушення майже усіх компонентів і складових здоров’я сім’ї при наявності психічного захворювання (параноїдної форми шизофренії) у одного з її членів. Встановлено збільшення кількості невротичних розладів у дітей в умовах мікросоціальної дезадаптації. Порушення принципів виховання дитини, що були спостережені знижувала здатність особистості протистояти несприятливим впливам, долати наслідки стресу і дистрес.

За результатами екпериментально–психологічного дослідження особливостей психічного розвитку у дітей виявлені знижені розумові можливості та виснаженість психічних процесів.

На підставі комплексного дослідження клініко-психопатологічних і психологічних особливостей дітей в досліджених сім’ях розроблені принципи психокорекційної роботи з ними. Проведені заходи в межах сімейної психотерапії були спрямовані на вирішення основних завдань корекції здоров’я сім’ї – поліпшення якості внутрішньосімейної комунікації, підвищення рівня адаптивності та нормалізації функціонування родини. Психокорекційна робота у даному випадку має бути комплексною та індивідуально диференційованою, базуватись на принципах етапності.

1. У дисертаційній роботі теоретично обґрунтовано і наведено нове розв’язання наукової проблеми комплексної діагностики і психотерапевтичної корекції психічних розладів у дітей в сім’ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії. Отримані результати клініко-психологічного дослідження дітей в вищеозначених сім’ях. Комплексно вивчені особливості психічного, неврологічного та соматичного розвитку дітей в сім'ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії; досліджені механізми та умови формування психічних порушень у дітей в таких сім'ях. Доведено значення та вплив сімейних чинників на процес формування клінічних особливостей та ступінь виразності і перебіг психічних розладів.

2. Психопатологічні особливості клінічної картини параноїдної шизофренії у одного з членів родини особливо з боку емоційної та ефекторно-вольової сфер психіки, визначала негативний вплив на стан здоров’я сім’ї змін особистості у таких хворих, призводячи до порушення сімейних взаємостосунків та розвитку невротизації інших членів родини.

Отримані дані під час системно-структурного аналізу дані свідчили про порушення майже усіх компонентів і складових здоров’я сім’ї при наявності психічного захворювання (параноїдної форми шизофренії) у одного з її членів. При дослідженні типології таких сімей, 70,16% з них виявилися дисгармонійними, а 29,84% - псевдогармонійними. В усіх досліджених сім’ях спостерігалося сполучене ураження функцій родини, причому виховна функція була порушена в 100% випадків, емоційна – у 89,55%.

Сімейна ситуація виступала провідним чинником розвитку стану нервово-психічного напруження у досліджених дітей. Внаслідок відсутності в досліджених сім’ях взаємоповаги, порушення якісних емоційних зв’язків та невідповідності сімейно-рольових позицій у всіх родинах страждали виховна і емоційна функції, що виступало чинником емоційної депривації, постійних конфліктів та ігноруючого ставлення до дитячих проблем в сім’ях та створювало умови постійно діючої психотравмуючої ситуації. Невротизація дітей в умовах мікросоціальної дезадаптації поглиблювалась також неадекватним сприйняття батьками порушень психічного здоров’я дітей.

3. В сім’ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії 90,47% дітей соматично були практично здоровими. В той же час при дослідженні психічного статусу таких дітей спостерігалося полісимптоматичне та полісиндромальне ураження психічної діяльності із сполученням декількох захворювань, серед яких домінували поведінкові та емоційні розлади, що зазвичай починаються у дитячому і підлітковому віці (код F90-F98 за міжнародною класифікацією хвороб десятого перегляду) – які були виявлені у 38,69% обстежених дітей, та невротичні і пов’язані зі стресом та соматоформні розлади які були спостережені у 35,12% дітей, велику питому вагу складали також поведінкові синдроми, повязані з фізіологічними порушеннями (F50-F59) – 26,19% дітей. Порушення формування характеру у досліджених дітей визначалися наявністю у 91,07% з них клінічно окреслених акцентуацій характеру, виявлених за даними методики Леонгарда-Шмішека.

4. При проведенні клініко-психопатологічного обстеження, виявлено достовірне переважання порушень психічного здоров’я у дітей, які виховуються в сім’ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії в порівнянні з контрольною групою. В клінічній картині таких розладів переважали симптоми невротичних уражень у вигляді астено-невротичних, неврастенічних, тривожно-фобічних та обсесивних синдромів. Також часто спостерігалися порушення контакту з однолітками та труднощі при навчанні, які перш за все були пов’язані з порушеннями емоційної сфери та розвитком патологічних рис характеру.

5. Порушення принципів виховання дитини, що були спостережені в сім’ях де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії знижує здатність особистості протистояти несприятливим впливам, долати наслідки стресу і дистрес. За результатами дослідження фрустраційної толерантності у 93,45% випадків у дітей визначалося схильність до екстрапунітивних або інтрапунітивних реакцій під час конфліктних, стресових ситуацій, з переважанням самозахисного типу, який визначався наявністю невротичних та емоційних порушень у обстежених.

Дослідження сімейної ситуації за допомогою графічної презентації “Малюнок сім’ї” свідчило про високий вплив сімейних конфліктів, емоційного відчуження та, навіть, ворожості по відношенню до дітей в сім’ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії на виникнення та подальших несприятливий перебіг психічних порушень у пацієнтів дитячого віку.

6. Системна психотерапевтична корекція порушень психічного розвитку у дітей в сім’ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії проводилася в комплексі з психотерапевтичними заходами, спрямованими на усунення порушень здоров’я в сім’ї в цілому і базувалася на принципах диференційованості і етапності (послідовності) коригуючи заходів. Для лікування невротичних розладів у дітей найбільш ефективними методами виявилися психотерапевтичний театр та бібліотерапія, які ґрунтувалися на засадах казкотерапії. В сполученні з симптоматичним медикаментозним лікуванням проведення психотерапевтичних заходів у досліджених дітей призвело до покращення психічного здоров’я у 88,09% випадках.

7. Проведені заходи в межах сімейної психотерапії були спрямовані на вирішення основних завдань корекції здоров’я сім’ї – поліпшення якості внутрішньосімейної комунікації, підвищення рівня адаптивності та нормалізації функціонування родини.

Проведення запропонованої системи сімейної психотерапевтичної корекції призвело до досягнення високого і стійкого терапевтичного ефекту, який дозволяв би зробити висновок про відновлення функцій сім’ї, у 77,50% родин, де один з членів хворіє на параноїдну форму шизофренії. Рецидиви порушень емоційної, сексуально-еротичної і духовної функцій сім’ї були пов’язані з загостренням психопатологічної симптоматики шизофренічного процесу у членів досліджених сімей.

Публікації автора:

1. Казаков О.А. Порушення психічного стану дітей, що виховуються у сім'ях де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренії // Український вісник психоневрології. - Харків, 2002 (додаток). - Вип. 1(30). - С. 189-191.

2. Казаков О.А. Порушення функцій сім'ї, де один з членів хворіє на параноїдну форму шизофренії // Український вісник психоневрології. - Харків, 2005. - Т. 13, вип. 2 (43). - С. 38-39.

3. Казаков О.А Хронічні психічні травми у дітей в сім'ях, де батько хворіє на параноїдну форму шизофренії // Архів психіатрії. - К., 2004. - Т. 10, № 3(38). - С. 81-83.

4. Казаков О.А. Особливості психічного розвитку дітей в сім’ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренію. // Архів психіатрії. - К., 2005. - Т. 11, № 2(41). - С. 138-139.

5. Казаков О.А. Порушення функцій виховання дітей в сім’ях, де один з членів хворіє на параноїдну шизофренію // Актуальні питання сучасної психіатрії. Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 30-річчю кафедри психіатрії, наркології та мед.психології УМСА. – Полтава, 2005. – С. 65-69

6. Казаков О.А. Невротичні порушення у дітей, які виховуються в сім’ях, де один з батьків хворіє на параноїдну форму шизофренію. // Український вісник психоневрології. - Харків, 2005. - Т. 13, вип. 3 (44). - С. 35-37.

7. Скрипніков А.М., Казаков О.А. Дослідження інтелектуального розвитку підлітків, що скоїли сексуальні злочини // Актуальні проблеми сучасної медицини. - Полтава, 2002. - Т. 2. -Вип. 1. - С. 94-96. Внесок дисертанта: ініціація та планування дослідження, збір первинного матеріалу, аналіз результатів дослідження, підготовка роботи до друку.

8. Скрипніков А.М., Сонник Г.Т., Рудь В.О., Казаков О.А та ін. Навчання сімейних лікарів психогігієні стосунків із сім'ями тяжко хворих осіб // Матеріали учбово-методичної конференції, присвяченої 80-річчю ХМАПО. - Харків, 2003. - С. 291-292. Внесок дисертанта: ініціація та планування дослідження, збір первинного матеріалу, аналіз результатів дослідження, підготовка роботи до друку.